Hore
Fórum » PC/Linux
 

Linux a RAW

Dumaru
2012-11-15 00:01:50+01
Pred pár rokmi som používal aktívne Linux (najmä Debian a Ubuntu) a chcel by som sa tomu začať venovať znovu aktívne. Prispieval som do Linux fóra recenziami Linux distier z pohľadu bežného užívateľa a aj samoinštalačným skriptom na zautomatizovanie inštalácie potrebných balíkov v Ubuntu:

http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/46/index.html

Keďže som kus za ten čas stratil prehľad, chcem sa opýtať či niekto z fóra pracuje na Linuxe. Chcel by som znovu obnoviť môj skript a po tom ako som začal fotiť obohatiť ho o programy potrebné na editáciu fotiek. Nejde mi o GIMP a podobné programy, ale najmä o úpravu a vyvolanie fotiek z RAWka.

A k veci, máte niekto skúsenosti z rozbehaním Adobe Photoshop Lightroom pod Linuxom? Zháňam info predbežne, keďže ešte nemám nahodený Linux. VirtuaBox kus vylučujem lebo už teraz mi Lightroom dáva zabrať len dvojročnému booku pod Windows 7kou.

Našiel som ešte jeden opensource soft na rawká ale nepoznám ho:

http://www.darktable.org/

Ďakujem vopred za akékoľvek info,,,
 
dynnamic
2012-11-15 00:16:08+01
zatial som na ubuntu skusal len gphoto2 , gtkam pre tethering lenze mam taky mensi problem , ze mi neaktualizuje snimky , pokial sa mi podari toto budem riesit ostatne veci ...

pre niekoho je linux spravna cesta a asi nou pojdem aj ja , pretoze pre mna dolezite funkcie na windowse nemozem vyuzit

 
Dumaru
2012-11-15 00:16:09+01
Hodím kópiu otázky do fóra aj na Linuxos aby som rozšíril záber, ale v prvom rade som to chcel riešiť s najmä s fotografmi, ktorí pracujú s rawkami v Linuxe aktívne
 
Dumaru
2012-11-15 00:34:20+01
príspevok od: dynnamic
zatial som na ubuntu skusal len gphoto2 , gtkam pre tethering lenze mam taky mensi problem , ze mi neaktualizuje snimky , pokial sa mi podari toto budem riesit ostatne veci ...

pre niekoho je linux spravna cesta a asi nou pojdem aj ja , pretoze pre mna dolezite funkcie na windowse nemozem vyuzit

Ja som Linux používal niekoľko rokov ako single OS, no v predošlej práci som potreboval Windows kvôli softu k registračným pokladniam. Ale už to nevyužívam a Linux ma vždy lákal, takže chcem migrovať naspäť Podmienka je kvalitný RAW editor, optimálne rozbehať Lightroom na ktorý som zvyknutý ale nebránim sa ani oss softu ak si naň zvyknem,,,
 
martin ferencik
2012-11-15 01:04:57+01
Zdravím, ja by som asi odporúčal nainštalovať Ubuntu Studio, idealne 12.04.1 (je síce vonku už verzia 12.10, ale môže mať ešte nevychytané bugy..).. Je to operák narvaný grafickým a hudobným softvérom.
Na úpravu RAWov je tam RawTherapee ktorý je funkciami dosť podobný Lightroomu, až na malý detajl, že (ZATIAĽ) nemá batch processing, čiže sa nedá upravovať fotky hromadne.. Potom je tam Gimp (ja osobne keď som objavil čaro Gimpu, tak PS dostal okamžite uninstall...) a ďalších pár programov ktoré som zatiaľ ani nemal dôvod skúšať..
Na rozbehanie Lightroomu alebo iných Win. programov sa najviac asi požíva Wine, ale mne sa vidí lepší PlayOnLinux.. Lightroom som ale na ňom neskúšal, snáď pôjde..
Niesom žiaden expert na linux, ale snáď som pomohol..Držím palce..
 
Ciro
2012-11-15 01:12:07+01
Momentálne síce pod Windows, ale používam (skúšam) Rawtherapee + Gimp a som celkom spokojný.
 
Dumaru
2012-11-15 01:45:40+01
príspevok od: martin ferencik
Zdravím, ja by som asi odporúčal nainštalovať Ubuntu Studio, idealne 12.04.1 (je síce vonku už verzia 12.10, ale môže mať ešte nevychytané bugy..).. Je to operák narvaný grafickým a hudobným softvérom.
Na úpravu RAWov je tam RawTherapee ktorý je funkciami dosť podobný Lightroomu, až na malý detajl, že (ZATIAĽ) nemá batch processing, čiže sa nedá upravovať fotky hromadne.. Potom je tam Gimp (ja osobne keď som objavil čaro Gimpu, tak PS dostal okamžite uninstall...) a ďalších pár programov ktoré som zatiaľ ani nemal dôvod skúšať..
Na rozbehanie Lightroomu alebo iných Win. programov sa najviac asi požíva Wine, ale mne sa vidí lepší PlayOnLinux.. Lightroom som ale na ňom neskúšal, snáď pôjde..
Niesom žiaden expert na linux, ale snáď som pomohol..Držím palce..
Napadla ma ešte Cedega namiesto Wine, ale je platená. Určite nahodím Debian Stable alebo Ubuntu LTS na ostro, narýchlo som práve nahodil z isa na disku staršie Ubuntu do VirtualBoxu pod Win7, ale kus ma obmedzuje 3GB ramka v booku. Aktualizujem repozitáre a skúsim nahodiť tebou spomínaný RawTherapee, ďakujem za tip,,,
 
mato167
2012-11-15 07:11:04+01
pod linuxom bezi aj aftershot (byvaly bibble)
 
bear
- moderator
2012-11-15 07:33:45+01
Corel Aftershot - asi najrychlejsi a najvyladenejsi SW, ale dlho im trva, kym pridaju podporu novsich modelov fotoaparatov. Komercny, ale cena je €89,99

RawTherapee aj Dardktable cas od casu vyskusam, ale zatial je to len obmedzene pouzitelne. Na spracovanie par fotiek je to OK, ale pretriedit a spracovat v tom stovky fotografii je takmer nemozne.

 
jago
2012-11-15 08:10:23+01
Subjektivne sa mi zda Darktable rychlejsi, na prvy pohlad trosku tazkopadnejsie ovladanie, ale zvykol som si. Co sa tyka hromadnych uprav, vyhrat sa s jednou fotkou, ulozit style a aplikovat na ostatne. Vcelku pohodlne.
Mam vyskusanych hodne programov (Rawtherapee,Rawstudio,Photivo,Digikam,Bibble+Aftershot pro), kedze linux je moj jediny OS. Dlhsi cas som pouzival Digikam a tiez sa mi pozdaval Aftershot pro, ale nakoniec som zakotvil pri Darktable. Vyskusaj si, kazdy ma ine preferencie.
 
samusko
2012-11-15 08:32:20+01
cau, ja som pouzival > Bibble Pro teraz premenovany Corel AfterShot , Darktable mi nesadol ale to som pouzival v tych skorsich verziach. Myslim ze najrozumnejsie je skusit vsetky a potom si vybrat

btw. na katalogizaciu fotiek by som skusil nieco ine ako RAW editor
 
haplo602
2012-11-15 08:39:10+01
darktable: nezvlada DNG formaty. padalo mi to desne. velmi obmedzeny vo funkciach
rawtherapee: asi najlepsi nekomercny soft

dalsie som neskusal.
 
Blackman
2012-11-15 08:56:51+01
príspevok od: bear
Corel Aftershot - asi najrychlejsi a najvyladenejsi SW, ale dlho im trva, kym pridaju podporu novsich modelov fotoaparatov. Komercny, ale cena je €89,99

RawTherapee aj Dardktable cas od casu vyskusam, ale zatial je to len obmedzene pouzitelne. Na spracovanie par fotiek je to OK, ale pretriedit a spracovat v tom stovky fotografii je takmer nemozne.

Plny suhlas, Aftershot je jediny pouzitelny z menovanych. Dlho som hladal nieco co sa da ako tak pouzivat aj na notebooku na ktorom mam nativne linux(inak pracujem s iMacom). Presiel som RawTherapee cez Darktable, UFRaw, DigiKam a kopec inych. Ziadny s vynimkou Aftershotu sa ani nepodoba na slusny RAW editor ako napr. Lightroom alebo Aperture. Mozem kaslat na editor kde mi vsetko trva 10x dlhsie ako v Aperture/Lightroom. Nehovoriac o nulovej ergonomii linuxovych editorov(v tomto je Darktable uplny unikat).
 
KESKOSENI
2012-11-15 09:16:19+01
hm....nerozumiem ani zbla...
 
Dawe
2012-11-15 09:21:02+01
Osobne som už 2 roky na Fedore, testoval som Corel AfterShot Pro aj na Ubuntu, ale subjektívny názor, na Fedore mi to ide rýchlejšie. Darktable je podľa mňa veľmi sľubný projekt, najmä po tom čo sa na ofiko Corel fóre začalo hovoriť o umrtvení projektu AfterShot ... Pevne verím, že sa to ale nestane, lebo je to naozaj skvelý RAW editor + GIMP a povedzme DigiKam ... Inak testovali ste niekto kalibračné sondy pod linuxom? Raz som už aj písal do fóra či má niekto skúsenosť s http://hughski.com/ , vyzerá to na zaujímavú hračku pre linuxákov.
 
JakubCibik
2012-11-15 09:30:51+01
Ja zas môžem povedať, že používam Raw Therapee a som s ním spokojný. Nepatrí medzi najrýchlejšie programy, nakoľko však nevyvolávam stovky fotiek je mi to jedno. Z free programov nepoznám nič lepšie aj keď Darktable vyzerá tiež slušne (ale keďže používam W7 musím si počkať)
 
Blackman
2012-11-15 10:12:25+01
Corel Aftershot Pro je teraz za $49.99, to sa uz fakt neoplati nervacit s alternativami.
http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod4670071&cid=catalog20038&segid=6000006&storeKey=us&languageCode=en#tab2
 
haplo602
2012-11-15 10:30:22+01
príspevok od: Dawe
Osobne som už 2 roky na Fedore, testoval som Corel AfterShot Pro aj na Ubuntu, ale subjektívny názor, na Fedore mi to ide rýchlejšie. Darktable je podľa mňa veľmi sľubný projekt, najmä po tom čo sa na ofiko Corel fóre začalo hovoriť o umrtvení projektu AfterShot ... Pevne verím, že sa to ale nestane, lebo je to naozaj skvelý RAW editor + GIMP a povedzme DigiKam ... Inak testovali ste niekto kalibračné sondy pod linuxom? Raz som už aj písal do fóra či má niekto skúsenosť s http://hughski.com/ , vyzerá to na zaujímavú hračku pre linuxákov.
argyllcms + dispcalgui + i1Display LT = funguje vyborne
 
Dawe
2012-11-15 10:37:35+01
príspevok od: haplo602
argyllcms + dispcalgui + i1Display LT = funguje vyborne
Dik za TIP ... i1Display LT skúsim zohnať niečo second hand, alebo sa vrhnem na hughski, nejako ma to ťahá k tejto mašinke ... Uvidíme čo prinesú vianoce, potom napíšem review
 
haplo602
2012-11-15 10:47:59+01
príspevok od: Dawe
Dik za TIP ... i1Display LT skúsim zohnať niečo second hand, alebo sa vrhnem na hughski, nejako ma to ťahá k tejto mašinke ... Uvidíme čo prinesú vianoce, potom napíšem review
pozri si dokumentaciu ku argyllcms ... co sa tyka hughski tak to nieje potesujuce zatial:

[b]ColorHug - display colorimeter. Experimental only, does not work on all platforms.
Set environmental variable ENABLE_COLORHUG=true to test it.[/b]

HUGHSKI FAQ: http://hughski.com/faq.html#need-env-var

jedna vyhoda je ze i1 sa vacsinou rozdelene v software implementacii, takze pre argyll je LT sonda rovnocenna plneji1 sonde
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()