Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

PC zostav k monitoru 22" EIZO S2243W

zajopajo
zajopajo 2012-06-25 10:12:48+02
Ahojet,

potreboval by som poradiť, akú PC zostavu k monitoru - 22" EIZO S2243W, hlavne aký procesor, a grafickú kartu, tak aby som mohol naplno využiť vhody tohoto monitoru. Tak aby to bez zádrhelov šlapalo.
 
oso
2012-08-17 23:55:38+02
lightroom asi nevie vyuzit efektivne viac kao 4 jadra takze mobily Core i5 s dvoma jadrami a HT je nejakych cca 40 percent pomalsi ako 8 core FX nekupujte brutalne procesory na Lightroom
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-08-18 00:23:36+02
príspevok od: oso
lightroom asi nevie vyuzit efektivne viac kao 4 jadra takze mobily Core i5 s dvoma jadrami a HT je nejakych cca 40 percent pomalsi ako 8 core FX nekupujte brutalne procesory na Lightroom
Architektúra AMD Bulldozer sa nedá priamo porovnávať s Intel procesormi pokiaľ ide o počet jadier. 8 jadrové AMD procesory sú v balíčku syntetických a praktických testov slabšie ako štvorjadrové Sandy Bridge, nejde preto o Lightroom, alebo počet jadier, ale jednoducho architektúru samotnú.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-08-18 00:26:46+02
príspevok od: oso
lightroom asi nevie vyuzit efektivne viac kao 4 jadra takze mobily Core i5 s dvoma jadrami a HT je nejakych cca 40 percent pomalsi ako 8 core FX nekupujte brutalne procesory na Lightroom
Ešte som si prečítal tvoj predchádzajúci príspevok a teda doplním sa. Keby si chcel porovnať reálne čísla, bolo by treba urobiť test na takej istej čistej inštalácií OS a zahrnúť viacero činností v Lightroome. Export, import, renderovanie previews, renderovanie v develop module, rýchlosť pri úpravách, vyhľadávaní, nejaké iné veci, ktoré ma napadajú. Nedá sa povedať, že stav je nejaký pri vyskúšaní jednej činnosti, pri ktorej si pravdepodobne ešte mal spustené v pozadí iné programy a podobne.
 
oso
2012-08-18 00:36:28+02
no porovnaval som rovnaku cinnost cize iba export plus postproces na fotos, cize nejake odsumovanie, lens korekcie, wb, ca, bw filtre, os jasne ze nieje totozny na pc je windows 2012 server na notasi w8 enterprise cista instalacia, v pozadi to nebolo nic co by uberalo vykon, nechcel som rozoberat architekturu AMD a INTEL len skusit ci to bude porovnatelne na notasi a dost vykonnom pc o to mi islo, ked to premenim na peniaze tak sa oplati kupit notebook v cene pc a trocha si pockat
 
DropDead
2012-08-18 00:54:53+02
príspevok od: Michal Matloň
Generalizácia tiež nie je najlepšie riešenie. Skladal som rôzne zostavy, ja sám som mal vždy zložený počítač, no viem kedy človeku odporučiť hotovú zostavu. Všetko má svoje klady aj zápory.

K tvojej vypísanej zostave: Neviem podľa čoho si vyberal základnú dosku, ale predražil si ju zbytočne asi trojnásobne. Na výkonný procesor ako i7-3770K na socket 1155 pre človeka, ktorý nechce pretaktovať je úplne vyhovujúci chipset H77 (asi jediný rozdiel medzi nim a Z77 je práve nemožnosť pretaktovania). Z dosiek teda napríklad MSI ZH77A-G43, ASUS P8H77-V či GIGABYTE H77-D3H - cenová hladina do 100 €. Ako som písal v predchádzajúcich príspevkoch, doska na výkon nepridá a všetky spomenuté dosky sú kvalitatívne aj funkčne dostačujúce pre človeka, ktorý zostavu používa.

Veľkosť disku som komentoval tiež, samozrejme záleží od používateľa, no dnes sú už disky príliš drahé na to aby sa priestorom plýtvalo a máloktorý používateľ potrebuje viac ako 1TB (pokiaľ samozrejme nežije v dobe pred internetom a neskladuje u seba všetky filmy a podobne).

V cenách pamätí pri najbežnejších frekvenciách síce cenové rozdiely nie sú až také veľké, no aj tam je možné ušetriť asi 15 € pri kúpe obyčajných Kingstonov 1333 MHz, keďže ako som spomínal, v rámci technológie je medzi frekvenciami pramalý rozdiel vo výkone a aj lacné pamäte normálnych výrobcov majú nízku poruchovosť.

Grafická karta opäť zbytočne predražená - pri práci s fotografiami je grafická karta využívaná iba v Photoshope (Lightroom zatiaľ grafickú akceleráciu nemá), úplne postačí GTS450, na tom sa dajú zahrať aj hry ak by používateľ sem-tam chcel (čo v tomto prípade nechcel).

No a k tomu stačí kvalitnejší, no cenovo dostupný 500W zdroj, napríklad Corsair CX500 V2 či Seasonic SS-500ET-F3. Voilá, ušetrili sme asi milión € a pre náš účel (práca s fotografiami a bežná činnosť) dostaneme ža omnoho nižšiu cenu výkonný stroj s úplne dostačujúcou hodnotou.

Pri výbere komponentov je dobré riadiť sa tým, že skladanie nie je o pozliepaní čo najdrahších komponentov v rámci limitu, ale o získaní čo najvyššej hodnoty za čo najnižšiu cenu bez vyhadzovania peňazí tam kde to vôbec nie je potrebné.

ale pán pýtajúci sa nám nezadal limit...cenový strop, vieš ťažko potom vyberať, dá sa poskladať PC aj za groš a pritom dobrý, no ak by mal dotyčný vysoký cenový limit, tak prečo neísť do drahších súčiastok s lepšou perspektívou ?

vždy ak niekto nedá cenu tak rubnem veci na socket 2011, sám som pred niekoľkými mesiacmi sladal PC ale tam som ak sa nemýlim dával P8H67 V3 alebo tak nejako sa volala tá MB

čo sa týka diskov...konečne išli dolu...

VGA ? nepodceňoval by som to ale ak tak nie staré 4XX...volil by som trebárs aj budgetovú 610 alebo tie GTS 630 alebo ktoré to sú
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-08-18 01:24:50+02
príspevok od: DropDead
ale pán pýtajúci sa nám nezadal limit...cenový strop, vieš ťažko potom vyberať, dá sa poskladať PC aj za groš a pritom dobrý, no ak by mal dotyčný vysoký cenový limit, tak prečo neísť do drahších súčiastok s lepšou perspektívou ?

vždy ak niekto nedá cenu tak rubnem veci na socket 2011, sám som pred niekoľkými mesiacmi sladal PC ale tam som ak sa nemýlim dával P8H67 V3 alebo tak nejako sa volala tá MB

čo sa týka diskov...konečne išli dolu...

VGA ? nepodceňoval by som to ale ak tak nie staré 4XX...volil by som trebárs aj budgetovú 610 alebo tie GTS 630 alebo ktoré to sú
Najnovšia požiadavka v téme bola 800 €. Aj pri vysokom cenovom limite by som ale bol veľmi opatrný, pretože tie isté peniaze sa dajú dať za rôzne veci a doska za 300 € to byť nemusí. O upgradovateľnosti sa dnes už ťažko hovorí, keďže väčšina ľudí aj tak počítač mení po pár rokoch celý. Mnoho ľudí najprv hovorí o upgradovateľnosti, ale nakoniec aj tak zistia, že technológie už sú úplne iné a neoplatí sa im to.

GTS450 je stále dosť silnejšia ako GT640, keďže GT640 je rebrand GT540. GTS450 je mierne silnejšia ako GTS250, ktorá je rebrandom 9800GTX+. Nvidia má značenie veľmi neprehľadné a preto vyššie číslo na začiatku a v strede neznamená vždy silnejšiu kartu.
 
DropDead
2012-08-18 11:23:12+02
príspevok od: Michal Matloň
Najnovšia požiadavka v téme bola 800 €. Aj pri vysokom cenovom limite by som ale bol veľmi opatrný, pretože tie isté peniaze sa dajú dať za rôzne veci a doska za 300 € to byť nemusí. O upgradovateľnosti sa dnes už ťažko hovorí, keďže väčšina ľudí aj tak počítač mení po pár rokoch celý. Mnoho ľudí najprv hovorí o upgradovateľnosti, ale nakoniec aj tak zistia, že technológie už sú úplne iné a neoplatí sa im to.

GTS450 je stále dosť silnejšia ako GT640, keďže GT640 je rebrand GT540. GTS450 je mierne silnejšia ako GTS250, ktorá je rebrandom 9800GTX+. Nvidia má značenie veľmi neprehľadné a preto vyššie číslo na začiatku a v strede neznamená vždy silnejšiu kartu.
ja..ja nerozumiem, čo ta vedie k tomu že 450 je lepšia ako 640
čo je Majoritný upgrade pri každej stovkovej rade ? 2XX 4XX 5XX 6XX ? JADRO...to neoklameš keplerovské jadrá v 6XX sú 28nm technológia vs. 40nm pri 4XX rade, tým pádom by pri 6XX rade malo byť cca raz toľko stream procesorov ako pri 4XX...a osobne ak by som mal dať do PC nejakú lacnú VGA, tak určite čím najnovšiu radu, v dnešnej dobe konkrétne 6XX

(pozeral som, že okrem pár kúskov od Gainwardu (GTS450), ktoré majú 3000+ takty pamäte majú ostatné podobné takty okrem jadier, ktoré práve vďaka novým jadrám sú o niekoľko stovák väčšie)
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-08-18 12:24:01+02
príspevok od: DropDead
ja..ja nerozumiem, čo ta vedie k tomu že 450 je lepšia ako 640
čo je Majoritný upgrade pri každej stovkovej rade ? 2XX 4XX 5XX 6XX ? JADRO...to neoklameš keplerovské jadrá v 6XX sú 28nm technológia vs. 40nm pri 4XX rade, tým pádom by pri 6XX rade malo byť cca raz toľko stream procesorov ako pri 4XX...a osobne ak by som mal dať do PC nejakú lacnú VGA, tak určite čím najnovšiu radu, v dnešnej dobe konkrétne 6XX

(pozeral som, že okrem pár kúskov od Gainwardu (GTS450), ktoré majú 3000+ takty pamäte majú ostatné podobné takty okrem jadier, ktoré práve vďaka novým jadrám sú o niekoľko stovák väčšie)
Empíria. V testoch je jednoducho silnejšia. Pozri si napríklad recenziu jedného z najuznávanejších webov - Tom's Hardware - http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gt-640-review,3214.html. Okrem toho podľa všetkého existujú tri odlišné OEM verzie GT 640 - http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-640-oem/specifications , pričom na Toms Hardware mali na recenziu ešte štvrtú odlišné retailovú verziu. Ako ale hovorím, Nvidia premenováva ostošesť, ale chytilo sa toho nakoniec aj AMD a tak máme premenované série 57xx na 67xx a podobne.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-08-18 12:26:18+02
príspevok od: DropDead
ja..ja nerozumiem, čo ta vedie k tomu že 450 je lepšia ako 640
čo je Majoritný upgrade pri každej stovkovej rade ? 2XX 4XX 5XX 6XX ? JADRO...to neoklameš keplerovské jadrá v 6XX sú 28nm technológia vs. 40nm pri 4XX rade, tým pádom by pri 6XX rade malo byť cca raz toľko stream procesorov ako pri 4XX...a osobne ak by som mal dať do PC nejakú lacnú VGA, tak určite čím najnovšiu radu, v dnešnej dobe konkrétne 6XX

(pozeral som, že okrem pár kúskov od Gainwardu (GTS450), ktoré majú 3000+ takty pamäte majú ostatné podobné takty okrem jadier, ktoré práve vďaka novým jadrám sú o niekoľko stovák väčšie)
Okrem toho často sú silné karty zo staršej architektúry silnejšie ako slabšie karty o dve či tri architektúry novšie.
 
DropDead
2012-08-18 16:02:40+02
príspevok od: Michal Matloň
Empíria. V testoch je jednoducho silnejšia. Pozri si napríklad recenziu jedného z najuznávanejších webov - Tom's Hardware - http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gt-640-review,3214.html. Okrem toho podľa všetkého existujú tri odlišné OEM verzie GT 640 - http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-640-oem/specifications , pričom na Toms Hardware mali na recenziu ešte štvrtú odlišné retailovú verziu. Ako ale hovorím, Nvidia premenováva ostošesť, ale chytilo sa toho nakoniec aj AMD a tak máme premenované série 57xx na 67xx a podobne.
jedná vec je istá...chválim tie kartičky, lacné a výkonné, priepustnosť dát ma tiež prekvapila ale skeptický som kvôli tomu, že moja GTX275 (3-ročná) má 448-bitovú zbernicu a vždy som bol v tom, že je to hlavný faktor určujúci ten náš bandwidth (neviem si pomôcť ale vždy ma to ťahá do výslovnosti "bendvič") ale ak si pozriem, že moja VGA má 128GB/s priepustnosť dát a napríklad tie nové majú 140+ GB/s a majú zbernice 192+ bit, tak ma to prekvapuje a k tomu, veľmi ma potešilo keď som videl aké malé spotreby majú
ale tak toto je už fakt bordel v tom číslovaní...ale osobne aj tak, ak by som niečo skladal, konkrétne naozaj že všedný, na ktorom sa nehrajú hry tak 6XX lebo pozerám že majú menšiu spotrebu, a to je aj to, prečo sa mi tie nové karty tak páčia, že sa snažia napr. aj to čo si málo kto všimne znížiť potrebu...
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-08-18 16:14:59+02
príspevok od: DropDead
jedná vec je istá...chválim tie kartičky, lacné a výkonné, priepustnosť dát ma tiež prekvapila ale skeptický som kvôli tomu, že moja GTX275 (3-ročná) má 448-bitovú zbernicu a vždy som bol v tom, že je to hlavný faktor určujúci ten náš bandwidth (neviem si pomôcť ale vždy ma to ťahá do výslovnosti "bendvič") ale ak si pozriem, že moja VGA má 128GB/s priepustnosť dát a napríklad tie nové majú 140+ GB/s a majú zbernice 192+ bit, tak ma to prekvapuje a k tomu, veľmi ma potešilo keď som videl aké malé spotreby majú
ale tak toto je už fakt bordel v tom číslovaní...ale osobne aj tak, ak by som niečo skladal, konkrétne naozaj že všedný, na ktorom sa nehrajú hry tak 6XX lebo pozerám že majú menšiu spotrebu, a to je aj to, prečo sa mi tie nové karty tak páčia, že sa snažia napr. aj to čo si málo kto všimne znížiť potrebu...
Najlepšie je pri výbere si jednoducho vždy pozrieť testy. Napríklad človek by si mohol myslieť, že 660 Ti sa bude oplatiť tak isto ako 560 Ti, lenže pri tom modeli dosť dvihli ceny a karta sa vlastne posúva do inej kategórie, zatiaľ čo 560 Ti je dnes jedna z najpopulárnejších kariet pre svoj pomer cena/výkon. Nedá sa spoliehať sa vždy na to, že tie pomery jednotlivých modelov budú pokračovať. Napríklad všetci si mysleli, že 8600 GT bude trhák, ale nebola, zatiaľ čo 9600GT áno. 8800GT naopak populárna bola a premenovanú ju posunuli ďalej ako 9800GT.
 
DropDead
2012-08-18 16:33:09+02
príspevok od: Michal Matloň
Najlepšie je pri výbere si jednoducho vždy pozrieť testy. Napríklad človek by si mohol myslieť, že 660 Ti sa bude oplatiť tak isto ako 560 Ti, lenže pri tom modeli dosť dvihli ceny a karta sa vlastne posúva do inej kategórie, zatiaľ čo 560 Ti je dnes jedna z najpopulárnejších kariet pre svoj pomer cena/výkon. Nedá sa spoliehať sa vždy na to, že tie pomery jednotlivých modelov budú pokračovať. Napríklad všetci si mysleli, že 8600 GT bude trhák, ale nebola, zatiaľ čo 9600GT áno. 8800GT naopak populárna bola a premenovanú ju posunuli ďalej ako 9800GT.
to áno, 560tky sa predávali a verím, že ešte predávajú, ale len tak si všímam, na alze je na boku kolonka kto si čo kúpil a pozerám, že 670tky idú výborne, ono, pre mňa osobne problémy s výberom končia pri týchto už povedzme...no high-end-ových hracích kartách, tu už viem viac-menej vždy čo čakať a čo dostanem za tie peniaze...a dokonca ani som si nevšimol kedy začali distribuovať 660Ti...pamätám si ako len sa hovorilo, že určite budú ale neboli a teraz už kompletná ponuka, neviem či sám už neupgradnem ale asi nie, kedže foto je viac než finančne vyťažujúci "koníček"
 
vd
2012-08-18 21:07:58+02
príspevok od: Michal Matloň
Jediné dostatočné posudzovanie poruchovosti je štatistické. Ak nejaký človek povie, že nejaká značka je zlá, pretože sa mu jej výrobok viackrát pokazil, tak to má nulovú výpovednú hodnotu.
jeden clovek urcite, tam to nema cenu
 
martindolog
2012-08-19 08:44:41+02
odporucam: i7-2600k (alebo i5 ak potrebujes usetrit), aspon 2-3 disky (radsej viac mensich ako jeden velky) a osvedcila za mi doska z Z68 a mensim SSD ako cache. na zaciatok 8gb RAM staci. grafika staci lacna, LR vobec nepomoze. Ak chces mat LR rychly, tak na 1 disku drz katalogy, na 1 data a jeden si davaj ako temp.
 
lacikam
2012-08-19 09:38:57+02
- ak som si dobre všimol, bavíte sa tu o hráčskych kartách. Monitor je 10-bit na kanál. Hráčske karty vedia 8-bit na kanál. Bolo by treba vyberať z profi kariet, aby si plne využil jeho zobrazovacie možnosti.
http://www.grafika.cz/rubriky/digitalni-video/amd-firepro-v5900-dvougigovy-strizlik-158014cz
Karetka má 1xDVI-D (to je výstup "kerý umí" bežných 3x8bit) a 2x display port (ten vie už požadovaných 3x10bit)
 
lacikam
2012-08-19 09:53:59+02
A určite SSD disk ako systémový. Do case môžeš k nemu dať na ukladanie dát aj klasický, hoci prístupová doba, čítanie a zápis bude oproti SSD slabá - ten 2TB si odlož na zálohovanie, resp. si kúp disk na zálohy. Skladovať také mnnožstvo dát (2TB) priamo v PC a na jednom disku je veľké riziko. Nikdy nemôžeš vedieť, čo sa po..
 
ummagama
2012-08-19 12:24:30+02
príspevok od: lacikam
- ak som si dobre všimol, bavíte sa tu o hráčskych kartách. Monitor je 10-bit na kanál. Hráčske karty vedia 8-bit na kanál. Bolo by treba vyberať z profi kariet, aby si plne využil jeho zobrazovacie možnosti.
http://www.grafika.cz/rubriky/digitalni-video/amd-firepro-v5900-dvougigovy-strizlik-158014cz
Karetka má 1xDVI-D (to je výstup "kerý umí" bežných 3x8bit) a 2x display port (ten vie už požadovaných 3x10bit)
Treba citat celu diskusiu. Napr ja som doporucoval Quadro, ale to nic nemeni na tom, ze dany monitor nie je ani zdaleka 10 bit takze je investicia do profi grafiky trosku mimo. Maximalne do buducna ale ak je obmedzeny rozpocet je lepsie posetrit prave na tomto mieste a casom vylepsit.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-08-19 14:03:36+02
Ono zakladateľka poslednej otázky si už zostavu vybrala. Ale zas na túto tému som už dlho nediskutoval, takže v pohode Pravda je, že trend skladaných zostáv sa zdá ustupovať, keďže mnoho ľudí, ktorým by také riešenie vyhovovalo si teraz kupuje notebooky. A veľa z nich ich pritom vôbec nepotrebuje.
 
katyandgeorge
2012-10-16 01:02:44+02
príspevok od: Budy
Tak ja neviem, povodne som chcel kupovat tiez presne tento monitor, ale teraz bude musiet chvilu pockat nakolko mam cerstvu zostavu v nasledovnej konfiguracii a ked som si nechal skalibrovat moj starsi monitor LG IPS 231p, tak sa mi to zatial velmi paci.


Intel Core i7-3770S, 3.1GHz
ASRock Z77 EXTREME6, Z77, DDR3-1600
Corsair 12GB KIT DDR3 2000MHz CL9 XMS3
HP NVIDIA Quadro 600 1GB PCIe x16 Card
Crucial SSD m4 128GB 2.5'' SATA 6Gb/s MLC
WD Black 2002FAEX 2TB HDD, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache
LG Blu-ray napaľovačka SATA BD-R 10x, 16x DVD+/-, DL, Light Scribe, reta, čierna
Fractal Define R3, bez zdroje, USB 3.0
Fortron AURUM 500W 80PLUS GOLD
Corsair bezúdržbové vodní chlazení CPU Cooling™ Hydro Series H60
NOCTUA NF-F12 PWM, ventilátor 120x120x25mm, 300/1500rpm, 22.4 dB (A),
Koľko prosím Ťa vyšla táto zostava?
 
katyandgeorge
2012-10-16 01:19:31+02
Tiež riešim túto problematiku, lebo by som chcel kúpiť nejaky vhodny desktop. Mal by som záujem si poskladať PC, ale už dlho som sa nevenoval tejto problematike, takže neviem čo je teraz najlepšie z hľadiska pomeru cena/výkon a využiteľnosti na fotoeditáciu.
Ak by mal niekto konkrétne linky na komponenty, moc by ste mi pomohli.

Niekde som sa dočítal, že niektoré grafiky majú podporu v PS pre rýchlejšiu akceleráciu. Existuje nejaký zoznam priamo od Adobe podporovaných grafík?
 
Strana 6 z 8
1 2 ... 4 5 6 7 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()