Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

NAS server na backup fotiek

Juraj-BN
Juraj-BN 2012-12-31 19:56:59+01
Zdravím,

chcel by som si zakúpiť nejaký NAS server na zálohu fotografií, chcel by som vás preto požiadať o radu / odporučenie nejakého konkrétneho typu, ktorý používate a máte s ním dobre skúsenosti, resp. ktoré parametre sú najdôležitejšie. Cena okolo 200 E by bola fajn.
Dosť by mi to pomohlo. Dik vopred.
 
andreewp
2012-12-31 22:51:25+01
O zálohu sa jedná, jednoducho povedané ak máš napr. fotku uloženú na dvoch rôznych fyzických médiach, PC HDD > DVD disk , HDD1 > HDD2. Pri diskových poliach, mirroring - stripping - iné verzie RAIDU, jedná sa tu hlavne o zabezpečenie "dostupnosti" dát. Pri serveroch potrebuješ aby sa napr. k databáze dalo pristupovať aj po vypadnúti 1,2.. disku/ov v poli. Záloha je skôr pre taký "disaster plan" v prípadne straty dát v nejakom mieste si schopný tieto dáta obnoviť, k zálohe nepotrebuješ mať "primary" prístup.
 
bonifacko
2012-12-31 22:55:46+01
príspevok od: Slavo Jancisin
tak mi už iba ostáva nebyť blbý a kúpiť druhý taký server ... aj keď ho využívam na archiváciu zákaziek a ako TFP priestor pre klientov, odkiaľ si vedia stiahnuť/prezrieť fotky zo svojej svadby kdekoľvek na svete ... aj keď si túto službu priplatí málo ľudí
Myslim, že to celkom elegantne vyriešiš externym HDD s kapacitou servra a tym programom SyncBackPro, šestkova verzia vie aj FTP. Najprv daš subory na externy HDD a potom na server.
 
Slavo Jancisin
2012-12-31 23:00:57+01
príspevok od: bonifacko
Myslim, že to celkom elegantne vyriešiš externym HDD s kapacitou servra a tym programom SyncBackPro, šestkova verzia vie aj FTP. Najprv daš subory na externy HDD a potom na server.
externý HDD mám a tam zalohujem iba moje súkromné fotky a iné dokumenty, ktoré sú aj na servri. Tie klientské veci ma nejak extra v tomto smere netrápia. Robím to manuálne ak si na to spomeniem ... takže zatiaľ to je také nesystematické

no a idem už trošku posilvestrovať ... tak všetko dobré do nového roku ...
 
hyperon
2013-01-01 10:24:16+01
príspevok od: andreewp
Ak by som mohol vedieť načo chceš NAS .. len kvôli zálohe foto... k tomu potrebuješ hockedy prístup ? to skôr nie.. postačí externý disk, i keď osobne by som využil nejakú CLOUD službu.
elektronika klasickych externych diskov nezvlada nonstop prevadzku a po case odide do vacnych lovisk. NAS automaticky neznamena cloud. je to len odolnejsie zariadenie s pripadnou moznostou zapojit dva disky a vyuzit tak niektoru z RAID moznosti.
 
keko
2013-01-01 11:18:17+01
NAs4Free?
 
atariak
2013-01-01 12:11:07+01
Ked chces spolahlive riesenie, tak treba mat v danej chvili fotky min. Na 2 roznych mediach. Moj postup je, stiahnut z fotaku do pecka,napalit na dvd. Skopirovat harddiskovu strukturu na backup harddisk a vtedy sformatujem kartu vo fotaku. Co mi ostane na PC je pracovna kopia, ktora moze hocikedy bezbolestne zdochnut. Vyzera to mierne paranoidne, ale viem, co robim
 
andreewp
2013-01-01 13:14:03+01
príspevok od: hyperon
elektronika klasickych externych diskov nezvlada nonstop prevadzku a po case odide do vacnych lovisk. NAS automaticky neznamena cloud. je to len odolnejsie zariadenie s pripadnou moznostou zapojit dva disky a vyuzit tak niektoru z RAID moznosti.
A čo bude na ten disk neustále ukladať dáta ? Keď to má byť určené na zálohu... NAS, SAN iné riešenia. Disky si môže zapojiť do RAIDU aj v PC, kúpi si hw radič a funguje. Cloudom som myslel nejaké služby ako napr. Dropbox.
 
Juraj-BN
2013-01-01 13:43:45+01
príspevok od: andreewp
A čo bude na ten disk neustále ukladať dáta ? Keď to má byť určené na zálohu... NAS, SAN iné riešenia. Disky si môže zapojiť do RAIDU aj v PC, kúpi si hw radič a funguje. Cloudom som myslel nejaké služby ako napr. Dropbox.
samotná záloha by šla aj s diskami do RAIDU priamo v PC, to máš pravdu, ale napriek tomu že mi PC ešte nikdy nezhorel, ani mi ho neukradli, rad by som tu zálohu mal mimo PC.
Další pre mňa dôležitý faktor je mať prístup k zálohe zo všetkých zariadení (PC, laptop, iPAD, mobil, ..) a zdielanie / prístup k datam odkialkolvek nemusí byť tiež naškodu.
Ak NAS server umiestnim mimo svojho domu (u bracha, u rodičov) tak riziko nejakej nepriaznivej udalosti, hoci je nízke, sa zníži ešte viac

Mám pár externých HDD ale to nie je ono, rád by som to zalohovanie mal automatizované a na určitej pravidelnosti tak, aby som sa o to nemusel moc starať (zabudnúť).

Akurát by ma zaujímalo, či konkrétne pri modely DS212j si môžem nastaviť konkrétnu zložku / disk z PC ktorý mi bude automaticky zalohovať a podobne aj z laptopu a ostatných zariadeni. Ide to?
 
andreewp
2013-01-01 14:01:13+01
Tak napr. dropbox 99 $ na rok, výhoda cloudu, neriešiš kde sú tvoje dáta, hlavne, že máš k ním prístup. Ale však už ako chceš... v linuxe sa da jednoducho zálohovať aj plánovať vo win (nie server) neviem ako to presne je, ale mohlo by sa dať niečo pod. napr. cez plánovač úloh (task scheduler), napr. ti bude spúšťat skript (napr. nejaký .bat súbor) nakodiš si kopírovanie súborov do zdielanie zložky, i keď potom treba brať ohľad nato, že ti stačí inkrementovať zálohu.
 
Daniel.U
2013-01-01 15:29:09+01
príspevok od: andreewp
Tak napr. dropbox 99 $ na rok, výhoda cloudu, neriešiš kde sú tvoje dáta, hlavne, že máš k ním prístup. Ale však už ako chceš... v linuxe sa da jednoducho zálohovať aj plánovať vo win (nie server) neviem ako to presne je, ale mohlo by sa dať niečo pod. napr. cez plánovač úloh (task scheduler), napr. ti bude spúšťat skript (napr. nejaký .bat súbor) nakodiš si kopírovanie súborov do zdielanie zložky, i keď potom treba brať ohľad nato, že ti stačí inkrementovať zálohu.
kolko ludi ma taky upload aby vyuzili cloudovu sluzbu? Okrem toho nikdy nevies kto ma na tie data dosah.
 
andreewp
2013-01-01 17:13:31+01
príspevok od: Daniel.U
kolko ludi ma taky upload aby vyuzili cloudovu sluzbu? Okrem toho nikdy nevies kto ma na tie data dosah.
No kolko ludi, v dnesnej dobe uz aj celkom dosť...z tolkeho poctu uzivatelov iste bude admin vo volnom case prezerať nejake zasifrované súbory, za dalsie si to nemozu dovoliť niečo pod.....
 
hyperon
2013-01-01 17:31:55+01
príspevok od: andreewp
A čo bude na ten disk neustále ukladať dáta ? Keď to má byť určené na zálohu... NAS, SAN iné riešenia. Disky si môže zapojiť do RAIDU aj v PC, kúpi si hw radič a funguje. Cloudom som myslel nejaké služby ako napr. Dropbox.
to je pravda, ale na druhu stranu pre vyuzite v podnikovej sfere, okrem niekolkonasobne vyssich vstupnych nakladov na zariadenie, su tam aj dalsie faktory, ako hlucnost a spotreba el. energie. a pre podnik by sa uz rovno mohlo pouzit diskove pole. a nehovoriac o tom, ze pokial je ukladanie dat riesene na nejakom nenarocnom zariadeni ako NAS, a pripaja sa nan z viac ako jedneho zariadenia,zariadenie je stale k dispozicii nezabera miesto a taktiez tam odpada udrzba o zariadenie, kedze to nebezi pod windowsami. vyhoda clouda je urcite velka, ale treba brat do uvahy aj to, ze naloadovanie dat napr. do Dpopboxu, takisto aj spatne stiahnutie dat zaberie ovela viac casu ako po lokalnej sieti.
 
hyperon
2013-01-01 17:34:18+01
príspevok od: andreewp
Tak napr. dropbox 99 $ na rok, výhoda cloudu, neriešiš kde sú tvoje dáta, hlavne, že máš k ním prístup. Ale však už ako chceš... v linuxe sa da jednoducho zálohovať aj plánovať vo win (nie server) neviem ako to presne je, ale mohlo by sa dať niečo pod. napr. cez plánovač úloh (task scheduler), napr. ti bude spúšťat skript (napr. nejaký .bat súbor) nakodiš si kopírovanie súborov do zdielanie zložky, i keď potom treba brať ohľad nato, že ti stačí inkrementovať zálohu.
existuju na to aj free zalohovacie softy.
 
andreewp
2013-01-01 19:14:11+01
príspevok od: hyperon
existuju na to aj free zalohovacie softy.
no všelijakých backup pro atď. je veľa, nemám prehlad vtom pod Win
 
S3030150
2013-01-01 19:43:40+01
príspevok od: hyperon
to je pravda, ale na druhu stranu pre vyuzite v podnikovej sfere, okrem niekolkonasobne vyssich vstupnych nakladov na zariadenie, su tam aj dalsie faktory, ako hlucnost a spotreba el. energie. a pre podnik by sa uz rovno mohlo pouzit diskove pole. a nehovoriac o tom, ze pokial je ukladanie dat riesene na nejakom nenarocnom zariadeni ako NAS, a pripaja sa nan z viac ako jedneho zariadenia,zariadenie je stale k dispozicii nezabera miesto a taktiez tam odpada udrzba o zariadenie, kedze to nebezi pod windowsami. vyhoda clouda je urcite velka, ale treba brat do uvahy aj to, ze naloadovanie dat napr. do Dpopboxu, takisto aj spatne stiahnutie dat zaberie ovela viac casu ako po lokalnej sieti.
pravdu mas s tym dropboxom, podobne dlho bude trvat stiahnutie bluray disku zo suflika. mam zalohy dat aj na BD mediach v sufliku.

ale diskove pole nie je lacny long-term storage, o ktory tu ide. na okamzite dostupne zalohy dat sa zvykne pouzivat bud externy disk, alebo NAS. NAS samotny by som kvoli zaloham nekupoval, staci 2TB usb disk a na automaticke zalohovanie vyrobit nejaky scheduled task vo windowsoch, alebo pouzit nejakeho agenta na tuto cinnost (primitivny SyncToy od majkrosoftu to vie celkom pekne).

mam NAS QNAP TS-212, okrem storage pre media player a zalohovaci storage pre pocitace a data v domacnosti ho pouzivam aj na download cez BT (odkedy mi prisiel nedoplatok za elektrinu kvoli 24h prevadzke pocitaca) za tie peniaze je to dobre a robi to to co ma
 
hyperon
2013-01-01 19:55:02+01
diskove pole som spomenul len ako priklad pre podnikove riesenie. a ext. disk pre vyuzitie ako ho planuje JURAJ-BN vyuzit, asi nie je moc vhodne riesenie. nehovoriac o tom ze pokial v tom prdne disk moze datam iba zakyvat, alebo si pripravit tucnu penazenku pre zachranu dat.
podla mna prave NAS je najvhodnejsie riesenie pre zalohu, pretoze je tam vzdy moznost mat dva disky v mirrore.
 
sofy
2013-01-01 20:03:20+01
myslim, ze vacsine postaci externy disk. disky az tak casto "neprdaju" a zaloha na externom disku bohate staci, vacsinou sluzi na kratkodobejsiu zalohu 1-2-3 mesiace kym neodovzdate pracu a to vacsinou mam fotky na disku v pc + externy disk a obcas este aj na karte. Zbytocne budem nieco mirrorovat. Data ktore chcem uchovat ale viem ze ich napr rok nepouzijem zalohujem inak. Jednoduchsie a lacnejsie.
 
S3030150
2013-01-01 20:05:57+01
príspevok od: hyperon
diskove pole som spomenul len ako priklad pre podnikove riesenie. a ext. disk pre vyuzitie ako ho planuje JURAJ-BN vyuzit, asi nie je moc vhodne riesenie. nehovoriac o tom ze pokial v tom prdne disk moze datam iba zakyvat, alebo si pripravit tucnu penazenku pre zachranu dat.
podla mna prave NAS je najvhodnejsie riesenie pre zalohu, pretoze je tam vzdy moznost mat dva disky v mirrore.
ja si myslim ze je to vhodne. skusim otazku, kolkokrat tie data potrebujes mat zalohovane ? ak bude mat data v pocitaci a ich kopiu v NASe bez redundantneho raidu, ktorykolvek storage mu moze prdnut a data bude mat okamzite k dispozicii. netreba mysliet na vyssiu dostupnost diskov, ale dat. ked ti prdne system, v ktorom mas nakonfigurovany redundantny storage, budes mat sice dva disky, na ktorych budu data, ale tiez si priprav tucnu penazenku. linuxovy softwarovy raid1 nemusi byt pre bezneho smrtelnika az taka malina obnovit, ako sa zda.

raid ma vyznam tam, kde ulozisko nesluzi ako backup, ale ako primarne ulozisko. ak by si niekto stal za tym, ze redundantna raid konfiguracia diskov v NASe je nutna, podme sa bavit o redundantnej elektronike, ktora ten raid obsluhuje, pretoze ta moze odist tiez.

moj nazor je, ze ak sa to ma robit, nech sa to spravi co najlepsie a najjednoduchsie = dve zariadenia, na ktorych budu data. raid1 neni nutnost
 
S3030150
2013-01-01 20:10:28+01
este doplnim moje riesenie, ako to mam: mam data na PC a ich kopiu na jednom single disku v NAS (data mi kopiruje synctoy z PC). druhy single disk v NAS mam pouzity ako NFS storage pre media player a prilezitostny "windows image backup" pocitacov co doma pouzivame. ak mi skape disk so zalohami, kupim si druhy a data odzalohujem nanovo. ak mi skape disk s filmami, nic sa nedeje, tie sa stiahnut daju.
 
sofy
2013-01-01 20:23:57+01
macbook pro + time capsule 3TB, timemachine cez wifi zaloha kazdu hodinu automaticky = svaty pokoj
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()