Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

optimalny HW noveho PC pre upravu fotiek

Wlady
Wlady 2014-04-30 09:17:17+02
Rad by som sa poradil, ake parametre sledovat pri kupe nove PC, resp. co je pri uprave fotek v Lightroome a Photoshope v PC najviac vyuzivane. Aky HW by bol optimalny pre spracovavanie RAWov zo 24PMX fotaka. Vopred dakujem za reakcie.
 
bubo23
2014-05-29 18:33:35+02
príspevok od: Wlady
Karol dik za reakciu. Takze pamat bude najdolezitejsi parameter?
najdôležitejší, ale aj najlacnejší kúp si 2 x 8 GB DDR a bude...vyčisti i NB
 
vlcimak
2014-05-29 21:47:28+02
A taktiez je vhodne nastavit virtualnu pamat na co mozno najvyssiu hodnotu. Hlavne pri mensej kapacite RAM sa totiz moze stat, ze niektore vypocty Ti Photoshop odmietne vykonat, pripadne ich odflakne. Typickou je napriklad funkcia skladania obrazkov do panoramy, ked budu jednotlive snimky nedokonale prelnute s ostro ohranicenymi okrajmi. Mne trvalo nejaku dobu, kym som prisiel na to, preco mi pocitac odmieta ulozit vacsi panoramaticky obrazok vo formate JPG a stale vypisuje nedostatok pamate, hoci do formatu TIF alebo PSD normalne ulozil. Ked som zvacsil virtualnu pamat, problemy zmizli a taktiez spominane nedokonale spajanie panoramy.
 
vlasto13
2014-05-30 17:37:28+02
zaujímavé názory sú tu vo vlákne.
pozri sa na zostavy od lenova (workstation) na us stránkach, alebo dell. podľa toho si skladaj pc.
ja si tak idem kupovať pc (lenovo workstation), ale primárne určenie bude na CAx programy. oproti mne ušetríš cez 700€ len na grafickej.
 
Asti
2014-07-13 22:32:46+02
no, ide do tuhého, pozajtra kupujem pc........ale trocha tápam. Neviem, či radšej investovať do SSD disku, alebo do 16GB RAM. Karol by mi asi povedal, že do RAMky. Ale tá sa dá rozšíriť. SSD na ktorom mám system (tak plánujem) to je komplikovanejšie.
 
pufko
2014-07-14 17:57:58+02
Písal som si s iným užívatelom ohladne skúsenosti prechodu na SSD, ja som ho nemal, zvažoval som upgrade ale asi na SSHD nakolko sa mi zdá cena za 1GB u SSD stále vysoká. Nakolko sa mi podarilo vydražiť SSD Intel 530 120GB za super peniaz tak som šupol do súčasného PC.
Zrýchlenie štartu PC je určite poznať, tam je vidieť rozdiel bez debaty. Rýchlejšie kopírovanie, inštalovanie, rozpakovávanie...
Ale to podstatné - postproces pri spracovaní foto sa nezrýchlil vôbec, ak áno tak len úplne zanedbatelne. Moja doska síce nemá podporu pre SATA III ale nemyslím si že by to programu pomohlo.

Z toho mi vyplýva že ludia čo hovoria že SSD malo pre nich prínos, tak to bolo asi z dôvodu že nemenili len HDD za SSD, ale vymenili komplet hardware PC a tam ten rozdiel potom poznať určite.

Obyčajný "widget" na plochu ktorý znázornuje zaťaženie CPU jednducho ukazuje že problém je starý Intel Dual-Core E6300. 16 GB RAM je tiež nevyužitelných - ja neviem využiť ani 6GB, kúp si jeden 8GB modul, ak by bolo náhodou málo lahko druhý prikúpiš, priorita je poriadne výkonný CPU
 
parkie
2014-07-15 13:30:12+02
príspevok od: pufko
Písal som si s iným užívatelom ohladne skúsenosti prechodu na SSD, ja som ho nemal, zvažoval som upgrade ale asi na SSHD nakolko sa mi zdá cena za 1GB u SSD stále vysoká. Nakolko sa mi podarilo vydražiť SSD Intel 530 120GB za super peniaz tak som šupol do súčasného PC.
Zrýchlenie štartu PC je určite poznať, tam je vidieť rozdiel bez debaty. Rýchlejšie kopírovanie, inštalovanie, rozpakovávanie...
Ale to podstatné - postproces pri spracovaní foto sa nezrýchlil vôbec, ak áno tak len úplne zanedbatelne. Moja doska síce nemá podporu pre SATA III ale nemyslím si že by to programu pomohlo.

Z toho mi vyplýva že ludia čo hovoria že SSD malo pre nich prínos, tak to bolo asi z dôvodu že nemenili len HDD za SSD, ale vymenili komplet hardware PC a tam ten rozdiel potom poznať určite.

Obyčajný "widget" na plochu ktorý znázornuje zaťaženie CPU jednducho ukazuje že problém je starý Intel Dual-Core E6300. 16 GB RAM je tiež nevyužitelných - ja neviem využiť ani 6GB, kúp si jeden 8GB modul, ak by bolo náhodou málo lahko druhý prikúpiš, priorita je poriadne výkonný CPU
a mal si na SSD aj RAWy?
 
Wlady
2014-07-15 13:39:28+02
príspevok od: parkie
a mal si na SSD aj RAWy?
To by zaujimalo aj mna, lebo na starom PC mi najviac vadi, kym v LR zobrazi a doostri RAWka...
Tak isto prechod medzi jednotlivymi fotkami je pomalsi, aby som chcel. Takze co teda ma to vacsi vplyv? Procesor, alebo rychly disk?
 
om1ci
2014-07-15 13:45:05+02
Asi takto:
OS 64 bitovy, aby zobralo RAM nad 4 GB, potom trebars aj 16 GB, ja mam 8 GB
samozrejme SATA III
jeden SSD na OS
druhy SSD na LR na RAW , na katalog, nahlady.
na tom druhom SSD mam napr. iba posledny rok , zvysok je presunuty na pomalsi HDD.
...
potom zbadas rozdiel.
 
Asti
2014-07-16 07:50:43+02
Všetkým vám ďakujem za rady
Je rozhodnuté, komponenty som objednal. Jeden modul RAM 8GB a aj SSD 120GB. Siahol som na rezervy
Potom dám vedieť, ako som spokojný.
 
pufko
2014-07-17 00:16:28+02
príspevok od: parkie
a mal si na SSD aj RAWy?
Samozrejme, momentálne mám systémový ako SSD, žiaden další SSD nemám ktorý by som mal vyslovene na prácu s RAW, aj ked nevidím dôvod prečo by to na nesystémovom SSD malo ísť rýchlejšie.
Na skúšku som nakopíroval RAW z bežného HDD na SSD aby som zistil o kolko to je rýchlejšie a reálne to je rýchlejšie o NULA nič.

Moja reálna skúsenosť je taká že bez výkonného CPU zrýchlenie človek nezbadá, síce LR nepoužívam, ale to je snád jedno, nejak neverím že iný soft by bol pomocou SSD rýchlejší - nemá byť prečo, lebo prácu = postproces musí vykonať CPU (prípadne aj za pomoci GPU).

Ak len prezerám RAW-y tak to ide dostatočne rýchlo - doslova okamžite a tak isto rýchlo to šlo aj cez HDD, ak ale prepnem do editácie tak "načítanie" každej fotky trvá zhruba 2-3s či cez HDD, alebo SSD
 
Asti
2014-07-24 22:21:59+02
Ahojte,
comp mám od včera doma. Absolútna spokojnosť. Film z USB3 skopírovaný za 4 sek. . Práca v LR veľmi svižná, Photoshop som ešte neskúšal. HDD black je len o málo pomalší, ako ssd. Skrinka je veľmi tichá, nakoniec mám coolermaster(nechcel som čiernu
 
Wlady
2014-09-19 11:37:28+02
Ahojte, chcem sa este poradit ohladom citania SD kariet, existuju interne citacky do PC, ktore podporuju USB3, aby bolo stahovanie rychlejsie? Na starom PC cez USB2 a citacku stahovanie dvoch 32GB kariet bolo na nervy.....
 
JohnNewton
2014-09-19 12:53:09+02
príspevok od: Wlady
Ahojte, chcem sa este poradit ohladom citania SD kariet, existuju interne citacky do PC, ktore podporuju USB3, aby bolo stahovanie rychlejsie? Na starom PC cez USB2 a citacku stahovanie dvoch 32GB kariet bolo na nervy.....
Iste, napr. Kingston čítačka kariet USB 3.0 | KIN-USB-READ FCR-HS3, ale sú aj čítačky do eSATA
 
JohnNewton
2014-09-19 12:57:02+02
príspevok od: Wlady
Ahojte, chcem sa este poradit ohladom citania SD kariet, existuju interne citacky do PC, ktore podporuju USB3, aby bolo stahovanie rychlejsie? Na starom PC cez USB2 a citacku stahovanie dvoch 32GB kariet bolo na nervy.....
Pardón, nevšimol som si to "internú "
 
JohnNewton
2014-09-19 12:58:57+02
Potom takto:

Connect IT Čítačka kariet interná, USB 3.0 | USBREADER_CI181
 
Wlady
2014-09-19 13:49:56+02
príspevok od: JohnNewton
Potom takto:

Connect IT Čítačka kariet interná, USB 3.0 | USBREADER_CI181
Dakujem za typ, len dufam ze to USB 3,0 plati aj pre tu citacku, nie len pre USB vstup.....
 
Asti
2017-03-18 07:14:22+01
Ahojte,
chcem sa opýtať na GPU ku tej mojej zostave, čo som opisoval pred tromi rokmi. Rád by som GK do 200,-eur. Hry ma nezaujímajú, ale zmenil som monitor na 24" Dell U2413. A začal riešiť farby
Čo by ste mi doporučili?
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()