Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Co je najdolezitejsie pri vybere PC

JSP070
2015-04-04 08:41:07+02
Prosim vas o vysvetlenie. Uvazujem nad kupou PC, z priestorovych dovodov to bude AIO. Potrebujem spracovavat raw cca. 30 MB v Capture NX-D a tif velke vyse 100 MB v Zoneri. Ak som to spravne pochopil, graficka karta je najmenej dolezita a procesor najviac. Jasne mam v tom, ze to bude IPS, min. 8GB RAM a 7200 rpm HDD.
Nemam jasno v dvoch veciach.
1. Je citelny rozdiel medzi obycajnym HDD a hybridom s 8GB SSD pri nacitavani fotiek do editora a ich uprave?
2. Na co pozerat pri vybere procesora? Ked porovnam Intel Core i5 4590T vs i3 4150, tak sa mi zda vykon porovnatelny. Cena i5 je ale takmer dvojnasobna.Ma zmysel zaplatit 150 € za drahsi PC s i5?
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4 ... re-i3-4150
 
landov
2015-04-04 08:57:00+02
Tak hybridy s SSD su o nicom. Treba nativne SSD, potom to je o niecom inom. Sam som nedavno kupil notebook Lenovo - i7 (4jadra),8GB RAM, 256GB SSD...teraz by som bral uz len s 500GB SSD. Tych 256 sa rychlo zaplni, ked mam RAW/30MB. Pouzivam LR5 a vsetko frci ako blesk.
 
PeCh
2015-04-04 09:12:10+02
1. Pochybujem, že by si ten rozdiel pocítil pri načítavaní fotiek, tie budú aj tak na nie-SSD časti (iba žeby si otváral stále iba vybrané fotky, ktoré by sa ti nakešovali). Rozdiel pocítiš skôr pri štartovaní systému a spúšťaní aplikácií. Osobne by som bral samostatný 120+ GB SSD a ktomu ďalší veľkokapacitný klasický HDD (2+ TB).

2. Vyber si procesor, ktorý si môžeš dovoliť. Drahší CPU je vo všeobecnosti samozrejme výkonnejší, no rozdiel vo výkone nezodpovedá rozdielu v cene. Vždy sa nájde niekto kto uprednostní aj ten drahší. Sám uprednostňujem takú zlatú strednú cestu - nevyberiem si ani ten najlacnejší ani ten najvýkonnejší.

Každý má však iné potreby.
 
combat113
2015-04-04 10:28:05+02
príspevok od: JSP070
Prosim vas o vysvetlenie. Uvazujem nad kupou PC, z priestorovych dovodov to bude AIO. Potrebujem spracovavat raw cca. 30 MB v Capture NX-D a tif velke vyse 100 MB v Zoneri. Ak som to spravne pochopil, graficka karta je najmenej dolezita a procesor najviac. Jasne mam v tom, ze to bude IPS, min. 8GB RAM a 7200 rpm HDD.
Nemam jasno v dvoch veciach.
1. Je citelny rozdiel medzi obycajnym HDD a hybridom s 8GB SSD pri nacitavani fotiek do editora a ich uprave?
2. Na co pozerat pri vybere procesora? Ked porovnam Intel Core i5 4590T vs i3 4150, tak sa mi zda vykon porovnatelny. Cena i5 je ale takmer dvojnasobna.Ma zmysel zaplatit 150 € za drahsi PC s i5?
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4 ... re-i3-4150
1. pamäť môžeš riešiť aj periferným HDD ako zálohu a úložisko, čo je lacná cesta, inak SSD naozaj hlavne zvyšuje rýchlosť spúšťania systému a zápisu, ale celkové reakcie pri práci s konkrétnou fotkou riadi hlavne procesor a RAM pomáha ako dočasné a rýchle úlpžisko.
2. pri 30 MB fotkách po skúsenostiach by som volil procesor triedy 7 a vyššie
3. RAM 16 000 a vyššie
4. Je lepšie kúpiť výkonnejší PC s ohľadom na vývoj v zrkadlovkách a nárastom objemu dát
jednej fotky čo sa deje veľmi rýchlo v posledných rokoch
5. Hybridný, alebo sólo SSD? Je lepšie sólo, ale kvôli cene kombinuješ s HDD ako som písal môžeš mať perifériu npr. 2TRB za 100 EU a podobne. Grafika by mala byť pre vyváženosť adekvátna týmto parametrom, tam je výber obrovský...
6. USB 3 ale myslím že to je jasné kvôli priepustnosti pri naťahovaní a expedovaní fotiek do iných úložísk.
 
JSP070
2015-04-04 10:38:55+02
Solo ssd v AIO su asi iba v najdrahsich modeloch. i7 dtto, aj ked viem, ze to by bolo idealne.
Ten i5 co som spominal, teda asi nebude prinosom ktory by stalza ten priplatok 150 €.
Ale kedze PC s i3 maju iba 4GB RAM a dva sloty, musel by som kupit dve 8GB rsp. jednu 16 GB, ked by som chcel mat 16 GB. Co je asi vhodne. Tym sa rozdiel v cene zmensuje a lepsie je kupit i5 s 8 GB RAM.
 
lacikamo
2015-04-04 10:40:07+02
Aké AIO? (All In One) - to je dosť dôležité. Či nejaký "kompromis" dosky a čipovej sady, alebo súčasné=nie lacné riešenie=k tomu odpovedajúci procesor. Nie je i3/i5 procesor z pred 4 rokov to isté ako i3/i5 teraz. (výrobný proces/spotreba/takt/cache)
ad1. Nekombinuj napevno otáčavý HDD + SSD. Vždy vznikne "hybrid", ktorý je citeľne pomalší ako čisté SSD. Systém a programy postav na SSD - dáta, ktoré budeš upravovať si pred úpravou natiahni z externého úložiska - po úprave zase presypať nazad. SSD 256GB zoženieš okolo 100E a to je aj zároveň minimálna veľkosť nad akou pri stavbe PC s SSD uvažuj.

ad2.

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4590T-vs-Intel-Core-i3-4150#specs

- Ak opominieme rozdiel medzi nominálnou frekvenciou, počtom jadier a veľkosťou cache= cena - tak jediné zistenie, ktoré musíš urobiť je zistiť si, či programy, ktoré budeš na úpravy používať, vedia využiť viac ako 2 jadrá procesora. Ak nie, naozaj bude stačiť lacnejšie dvojjadro i3 s vyššou nominálnou frekvenciou. Ak doska uvažovaného AIO má iba dva pamaťové sloty - neuvažuj nad 8GB RAM, ale radšej 16 - teda 2x8GB.
 
Roman Point
2015-04-04 11:41:41+02
1. rozhodne si kúp SSD disk ( ja mám Samsung 840 EVO ) neuveriteľne zrýchli počítač celkovo, chod systému, kopírovanie a ukladanie dát. K tom utreba jednoznačne kúpiť externý disk kde si budeš robiť zálohu fotografií.
 
kralik_j
2015-04-04 12:09:41+02
Ked uz ides riesit pc, tak odporucam sa poobzerat o zalohe foto, napriklad o nejakom NAS serveri.
Inak sa ti riadne bude komlikovat zivot zo zalohou foto.
Resp. Zaloha kniznice LT.
 
Tibor78
2015-04-04 12:45:18+02
Ja mam pc s 8GB ram a ked som dal exportovat fotky z rawu do tiff v LR5 tak mi to v Task manageri vo win7 ukazovalo vytazenost max 50 percent.Vytazenost vsetkych 6 jadier CPU som mal takmer 100 percent.Tak neviem ci je potrebne pri fotkach viac ako 8gb ram.
 
kralik_j
2015-04-04 13:42:50+02
Noo, ak chce robit video timelapse, alebo spajat komplikovanejsie panoramy tak tych 8GB urcite, mozno i viac.
Netreba zabudnut ze renderovanie v nejakom foto editore nemusi byt hlavny a jediny vypoctovy vykon pc zostavy. Obycajne som rob na pc 2-3dalsie narocnejsie operacie a to sa uz pc moze parit! :-o
 
JohnNewton
2015-04-04 14:33:19+02
príspevok od: JSP070
Prosim vas o vysvetlenie. Uvazujem nad kupou PC, z priestorovych dovodov to bude AIO. Potrebujem spracovavat raw cca. 30 MB v Capture NX-D a tif velke vyse 100 MB v Zoneri. Ak som to spravne pochopil, graficka karta je najmenej dolezita a procesor najviac. Jasne mam v tom, ze to bude IPS, min. 8GB RAM a 7200 rpm HDD.
Nemam jasno v dvoch veciach.
1. Je citelny rozdiel medzi obycajnym HDD a hybridom s 8GB SSD pri nacitavani fotiek do editora a ich uprave?
2. Na co pozerat pri vybere procesora? Ked porovnam Intel Core i5 4590T vs i3 4150, tak sa mi zda vykon porovnatelny. Cena i5 je ale takmer dvojnasobna.Ma zmysel zaplatit 150 € za drahsi PC s i5?
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4 ... re-i3-4150
Ten názor o grafickej karte si treba poopraviť, konkrétne zoner dokáže využiť grafickú kartu na 10 a viac násobné zrýchlenie operácií. Test je prítomný priamo v ňom.
 
JSP070
2015-04-04 15:29:29+02
Hej, Zoner ma v nastaveniach moznost vyuzit graficku kartu.
Ja ten pc neplanujem skladat, bude to hotovy AIO. Netusim kolko jadier dokaze vyuzit Zoner alebo Capture NX-D. To bola dobra poznamka.
Inac zatial sa rozhodujem medzi tymito. V pripade toho lacnejsieho by som dokupil 4 alebo 8 GB RAM.

https://m.alza.sk/acer-aspire-z3-615-d2144241.htm
https://m.alza.sk/acer-aspire-z3-615-d2267609.htm
 
majster333
2015-04-04 15:46:10+02
už by som nebral PC ktroý akurát vystačí, lebo PC tipicky nikdy neorbí len to čo od neho ty chceš. Vždy ešte niečo zapisuje čítala alebo pracuje neviem na čom (defragmentácia, antivírus, rôzne aktualizácie) + systém je čím ďalej zložitejší a berie si viac prostriedkov. tak musíš počítať aj s tým. ja používam LR a PS mám 16-20MB rawy a 30GB knižnicu LR. mám i5+8GBRAM a 120GB SSD+ 1TB HDD, gafiku mám z procesora. Procesor vpodstate stačí ( ale keď robím 200 raw export pristal by som na rýchlejší). 8GB ram sa mi hocikedy zaplní ani neviem ako, a pri panorámach musím dávať veľký pozor. 120GB SSD je rýchly bez neho by som už PC nechcel ( ja tam vidím obrovský rýchlostný rozdiel), ale kapacita je veľmi malá, trebalo by minimálne 256GB. Takisto 1TB HDD je mi už málo. Zaleží od tvojho štýlu práce, ak nerobíš (a ani nebudeš) mnoho hromadných vyvolaní- úprav a len jednoduché úpravy, tak to asi stačí. Ale ja by som bral tú I5 16 GB SSD plus iný disk na dáta aby s tým robilo pohodlne.
 
kasko
2015-04-04 17:44:08+02
príspevok od: JSP070
Hej, Zoner ma v nastaveniach moznost vyuzit graficku kartu.
Ja ten pc neplanujem skladat, bude to hotovy AIO. Netusim kolko jadier dokaze vyuzit Zoner alebo Capture NX-D. To bola dobra poznamka.
Inac zatial sa rozhodujem medzi tymito. V pripade toho lacnejsieho by som dokupil 4 alebo 8 GB RAM.

https://m.alza.sk/acer-aspire-z3-615-d2144241.htm
https://m.alza.sk/acer-aspire-z3-615-d2267609.htm
tak to radsej ten drahsi s i5. Ak ostanem len pri vybere PC, tak ani ten i5 nieje najlepsie riesenie do buducna pri upravach fotiek a videa. Celkovo napad s allinone sa mi nepozdava - vies ako je to zo servisom, ked sa nieco pokazi... v AIO je vsetko na vymenu za minimalne dvojnásobok sumy ako pri desktope. Viem ze pises, ze nieje dost priestoru, ale existuje aj male Desktopy - typ ultra slim / small form factory... niektore sa daju dokonca zavesit zozadu na stojan monitora a nic ti nezavadzia. A upgrade doplnkov si spravis aj sam a za lacnejsie ako v AIO - uvazoval by som takto. Teraz zainvestovat do desktopu a o 2roky vymenis kludne aj procesor za i7 a dokupis ram 32GB, graf.kartu......
 
stevo85
2015-04-04 20:10:16+02
Tak minimum je i5 a s tou grafickou kartou veľa vody nenamútiš... nebude stíhať vykreslovať, budeš čakať. Raz som mal pokazený PC, tak som mal požičaný notebook s nejakou i3 a obyčajnou grafikou. Katastrofa.... po dvoch fotkách som to zabalil.

Moja rada.

Min. i5 a grafická karta rady GTX
 
lacikamo
2015-04-04 20:41:14+02
príspevok od: JSP070
Hej, Zoner ma v nastaveniach moznost vyuzit graficku kartu.
Ja ten pc neplanujem skladat, bude to hotovy AIO. Netusim kolko jadier dokaze vyuzit Zoner alebo Capture NX-D. To bola dobra poznamka.
Inac zatial sa rozhodujem medzi tymito. V pripade toho lacnejsieho by som dokupil 4 alebo 8 GB RAM.

https://m.alza.sk/acer-aspire-z3-615-d2144241.htm
https://m.alza.sk/acer-aspire-z3-615-d2267609.htm
AK sa tam uvádza 4, resp. 8 GB RAM, tak by som automaticky predpokladal, že pojde o kombináciu 2x2GB(=4GB), resp. 2x4GB(=8GB). Neži v ilúzii, že "dokúpiš" jeden 4, resp. 8GB RAM modul. A že "DOPLNÍŠ."
- Dnešné dosky a predpokladám, že aj v AIO - sú minimálne s dvojkanálovým radením modulov RAM, takže tam bude buď 2x2 alebo 2x4GB=všetky sloty obsadené.
 
JSP070
2015-04-04 21:48:02+02
Obsadeny je iba jeden slot a druhy je volny.
Skusim pozriet nejake ultra slim ako to vyzera. Pisal som o priestore, ale skor mi ide o dizajn. Priestoru mam habadej, ale desktop vyzera v obyvacke blbo. Viem, ze je divne riesit dizajn, ked hladam PC na upravu fotiek.
Ale hladam nieco co slusne vyzera a je aj funkcne. A nechcel som zbytocne vyhodit vela penazi. Momentalne to vidim na ten Asus i5.
 
anton julény
2015-04-04 22:10:37+02
príspevok od: JSP070
Obsadeny je iba jeden slot a druhy je volny.
Skusim pozriet nejake ultra slim ako to vyzera. Pisal som o priestore, ale skor mi ide o dizajn. Priestoru mam habadej, ale desktop vyzera v obyvacke blbo. Viem, ze je divne riesit dizajn, ked hladam PC na upravu fotiek.
Ale hladam nieco co slusne vyzera a je aj funkcne. A nechcel som zbytocne vyhodit vela penazi. Momentalne to vidim na ten Asus i5.
HTPC case
 
tomique
2015-04-04 23:27:54+02
príspevok od: anton julény
HTPC case
napr.: SilverStone ML05B Milo
pekna mala skrinka, ktora nezavadzia

 
shaggy
2015-04-04 23:28:30+02
príspevok od: stevo85
Tak minimum je i5 a s tou grafickou kartou veľa vody nenamútiš... nebude stíhať vykreslovať, budeš čakať. Raz som mal pokazený PC, tak som mal požičaný notebook s nejakou i3 a obyčajnou grafikou. Katastrofa.... po dvoch fotkách som to zabalil.

Moja rada.

Min. i5 a grafická karta rady GTX
Grafická karta rady GTX? Nič také, ako rada GTX neexistuje (je to označenie vyšších, hlavne hráčskych modelov od nVidie, ale nie je to "rada GTX"). A čo takto AMD grafické karty, tie už nie sú na to dobré (samozrejme, že sú, ZPS podporuje rovnako CUDA, ako aj Open CL). Dokonca to zvládajú aj nie-GTX grafiky od nvidie ("rada" GT).
To, že ti pomaly išiel požičaný notebook, nebolo grafikou, ale pomalým procesorom, diskom a malou pamäťou.

Kupovať hernú grafiku na nepatrné zrýchlenie práce v grafickom editore je zbytočné. Podstatný je dobrý procesor (bohato stačí nejaká lepšia desktopová i5), SSD disk a dosť RAM (8 alebo 16GB). Namiesto "T" verzie by som zobral základnú verziu (čiže 4590 alebo niečo obdobné).
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()