Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Pc cisto na postprocesing foto.

mikulcik
mikulcik 2017-08-28 17:04:07+02
Pekny den. Zacal som sa venovat foteniu ako konicek a zabavu. Potreboval by som info nakolko vmam pc som uplne mimo a nerad by som investoval na slepo mam starsi pc ktory by som chcel preinstalovat na win7 ale potreboval,by som poradit od skusenejsich ci by to ta skrinka rozbehla a teda mam v plane prcovat s photozoner,ps6,adobe rae a lightroom. Takze uvadzam zakladne info zostavy pls ak sa niekto vyzna je mozne ze tieto softiky utiahne?
Maticna doska Nettle 3
Procesor AMD Phenom 9500 quad-core measured frequenci 2210MHz
Pamat 3 gb ram
Grafika AMD Radeon HD 6670 voprad dakujem za pomoc
 
shagy2301
2019-02-23 18:44:53+01
príspevok od: Mondos
Netvrdim ze mam 100% pravdu. Osobne som nikdy nerobil merania singel vs dual. Vychadzam z teorie. Singel je 64 bit zbernica a dual 128 bit.. Pride mi to neuveritelne, ze tam nieje rozdiel vo vykone. To by znamenalo, ze to brzdi procesor, kedze pamat stiha, nestiha procesor spracovavat udaje. Co sa tyka spracovania RAW, neviem akym algoritmom sa spracovava, iba vychadzam z toho ze raw je ulozeny v RAMke a procesor tie data-vela dat musi tahat z RAMky - pravdepodobne nie len raz ale pri kazdej operacii znova a znova (do cache sa toho vela nezmesti). Teoreticky by som povedal , ze taky 8 jadrovy procesor musi mat nenormalne poziadavky na priepustnost RAM pamate.
bohužiaľ lightroom podobne ako aj iné programy ešte aj v dnešnej dobe neškáluje na jadra tak dobre ako by sa mohlo zdať že by z povahy spracovania obrazu mal

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Lightroom-CC-2015-12-CPU-Performance-Core-i7-8700K-i5-8600K-i3-8350K-1056/

preto je tam to obmedzenie na RAM. je otázne či prístup do ram nezabezpečuje len jedno vlákno. potom by to vysvetľovalo prečo lightroom skoro nezíska výkon s vyššou RAM. Ako tak hľadám, neviem sa dopracovať k nejakému komplexnému testu z roku 2018 čo je obrovská škoda ale nejaké útžky som našiel
 
adam99
2019-02-23 20:55:56+01
shagy2301, Mandos>

Ďakujem. Potešil si ma, že za RAM nemusím dať majetok.Pri grafickej karte asi skôr 1050Ti. Neteším sa, ale pre mňa by mala byť OK. Zatiaľ.

Chcem sa opýtať, máte skúsenosť, resp. ako je to hlučnosťou napríklad pri PSU? Corsair TX550M vyzerá dobre. Ak by bol drahší variant s citeľne nižšou hlučnosťou, uvažoval by som ale o ňom. Pri chladení uvažujem niečo ako Corsair Cooling Hydro Series H115i Pro RGB za cca 140 eur (zasa aj pre deklarovanú nízku hlučnosť).

Aká skriňa a MB, to veru zatiaľ neviem. Možno Z370.
 
shagy2301
2019-02-23 21:32:46+01
príspevok od: adam99
shagy2301, Mandos>

Ďakujem. Potešil si ma, že za RAM nemusím dať majetok.Pri grafickej karte asi skôr 1050Ti. Neteším sa, ale pre mňa by mala byť OK. Zatiaľ.

Chcem sa opýtať, máte skúsenosť, resp. ako je to hlučnosťou napríklad pri PSU? Corsair TX550M vyzerá dobre. Ak by bol drahší variant s citeľne nižšou hlučnosťou, uvažoval by som ale o ňom. Pri chladení uvažujem niečo ako Corsair Cooling Hydro Series H115i Pro RGB za cca 140 eur (zasa aj pre deklarovanú nízku hlučnosť).

Aká skriňa a MB, to veru zatiaľ neviem. Možno Z370.
PSU Corsair majú hlučnosť veľmi nízku. GPU určite nebude chyba tá 1050Ti svoju prácu splní. Prípadne rovno i7 9700K má v sebe integrovanú grafiku, to ako zobrazovadlo úplne postačuje aj na 4K a grafiku sa dá kúpiť dodatočne

Pri chladiči je lepšia voľba jeden z týchto dvoch
https://chladenie.heureka.sk/noctua-nh-d14/#
https://chladenie.heureka.sk/scythe-scmg-5pcgh/#
alebo ak by bolo treba ušetriť tak
https://chladenie.heureka.sk/silentiumpc-fera-3-he1224-spc144/#

Prvé 2 väčšinu času uchladia pod 500 otáčok. Posledný je najlacnejší ale výkonovo veľmi podarený kúsok ktorý určite neskalame a v odhlučnenej skrini ho nebude počuť.
Určite by som nešiel do toho Corsair Hydro, pomer cena/výkon/hlučnosť za to nestoja
 
adam99
2019-02-24 13:30:27+01
shagy2301> Pri chladiči si z tých volieb, ktoré si napísal, niečo vyberiem. Veľmi ma potešila nižšia cena oproti H115i. Ďakujem. Ten Noctua NH-D14 (resp. 15) som mal predtým ako jednu z možností, tak asi ten.
Takto je to spolu nejakých 900€ bez dane (kupujem to na firmu). S matičnou doskou a skriňou to pôjde nad 1000, ale celkovo som spokojný a max. psychologický limit som mal 10-20 percent vyššie. A hádam to nejaký ten rok vydrží. Pri matičnej doske sa chcem opýtať - treba dať na niečo špecifické pozor, napríklad z hľadiska bezpečnosti alebo hlučnosti ventilátorov? Ohľadom pretaktovania toho zatiaľ veľa neviem, pozerám len na základné parametre a niečo ako ASUS Z390 okolo 150-200€.

A ak to mám mať na kompletku - máte skúsenosť, u koho sa pozrieť na dobre odhlučnené skrine?
 
Mondos
2019-02-24 14:34:40+01
Chladice/ventilatory Noctua su super, sam pouzivam v pocitacoch ktore idu 24/7 a ziadny problem...
Doska ti staci v pohode do 150 eur.
Skrinka - ak mas tiche chladenie, nieje moc co odhlucnovat. Skor sa zameraj aby mala tiche chladenie, (niekolko tichych 120/140mm ventilatorov), mam rad ked skrinka ma aj filtre na ventilatoroch. Dnes je tolko skrin ze jej vyber zaberie azda viac casu ako vyber zakladnej dosky Ono sa zda ze je to "len skrina" ale dobra skrina naozaj stoji zato (v podstate prezije vsetky ostatne komponenty). Ja mam od Fractal Design.
 
Jozep
2019-02-24 22:21:26+01
Ak ideš vyslovene po hlučnosti možno by stálo za zmienku že niektoré varianty grafických kariet pri malej záťaži nechajú vetráky vypnuté, zväčša sú to o trošku drahšie "gaming verzie" čo majú lepšiu schopnosť chladiť sa aj pasívne.
Ako píše Mondos je fajn mať prachový filter na skrini, neskutočne ti to uľahčí čistenie v budúcnosti.
Ak budeš vyberať vetráky tak len treba dať pozor že tie supertiché verzie zväčša nevedia vyvinúť dostatočný tlak čiže nebudú dobre tlačiť vzduch napríklad cez spomínaný prachový filter.
 
adam99
2019-02-25 09:35:17+01
Mondos> Ďakujem. Zistil som, že máš pravdu. Je to síce "len skriňa", ale vybrať ju je zložitejšie a časovo náročnejšie, ako som myslel. Keďže som to nikdy nerobil, je to masaker sa v tom zorientovať a nájsť "best value for money". Nechcem podceniť chladenie, hlučnosť ani ochranu pred prachom. Rozmer a estetika je druhoradá, ale skôr niečo konzervatívnejšie do kancelárie.

Jozep> Ďakujem za upozornenie. Ohľadom grafickej karty uvidím, ako mi to dovolí rozpočet. Pozriem sa na to.
 
JohnNewton
2019-02-25 15:32:50+01
príspevok od: z80
To zavisi od toho co na tom precesore bezi, pokial software nedokaze vsetkych 8 jadier vyuzit (a vascina beznych PC aplikacii to nevie), tak nebudu ani extremne poziadavky na pristup do pamate. Moj 8 jadrovy Ryzen 1700 ukazuje prave teraz, pri beznej "domacej praci" (Internet prehliadac, e-mail klient, ...) zataz okolo 1%. Ked spustim export z Lightroomu, tak zataz na chvilu vzrastie na cca. 40%, teda stale je tam asi 60% rezerva.
Na servri, kde bezi vela procesov sucasne, sa ale rozdiel single/dual/quad/octal pristup do pamati prejavi uz dost vyrazne.
Tak napr. DXO photo lab, DaVinci Resolve využívajú Ryzen 2700 X ,oba viac ako na 90 %, pri mojej bežnej práci, že adobe chce viac MHz a nevie využiť počet jadier je všeobecne známe. Nápravu sľubujú už nekonečne dlho....
 
z80
2019-02-25 15:38:48+01
príspevok od: JohnNewton
Tak napr. DXO photo lab, DaVinci Resolve využívajú Ryzen 2700 X ,oba viac ako na 90 %, pri mojej bežnej práci, že adobe chce viac MHz a nevie využiť počet jadier je všeobecne známe. Nápravu sľubujú už nekonečne dlho....
Preco by to robili, ked im kazdy mesiac veselo tecu peniazky z predplatneho
Pri klasickom predaji SW si pouzivatel dobre rozmysli, ci sa mu upgrade na novu verziu oplati, ale pri predplatnom taha za kratsi koniec. Prestane platit, strati moznost pouzivat SW, pri klasickom modeli moze povodnu verziu pouzivat do nekonecna.
 
JohnNewton
2019-02-25 15:47:14+01
príspevok od: Mondos
Netvrdim ze mam 100% pravdu. Osobne som nikdy nerobil merania singel vs dual. Vychadzam z teorie. Singel je 64 bit zbernica a dual 128 bit.. Pride mi to neuveritelne, ze tam nieje rozdiel vo vykone. To by znamenalo, ze to brzdi procesor, kedze pamat stiha, nestiha procesor spracovavat udaje. Co sa tyka spracovania RAW, neviem akym algoritmom sa spracovava, iba vychadzam z toho ze raw je ulozeny v RAMke a procesor tie data-vela dat musi tahat z RAMky - pravdepodobne nie len raz ale pri kazdej operacii znova a znova (do cache sa toho vela nezmesti). Teoreticky by som povedal , ze taky 8 jadrovy procesor musi mat nenormalne poziadavky na priepustnost RAM pamate.
Tých meraní je na nete za vagón, niet pochýb že dual chanel má na vrch reálne samozrejme podľa aplikácie 10-20 %
 
adam99
2019-02-28 12:15:41+01
Možno trápna otázka, ale oplatí sa priplatiť za RAM DDR4 16GB 3200Mhz s latenciou 16 vs 18? Pozeral som, ale nenašiel som k tomu veľa informácii. Preto pochybijemujem, či to urobí to nejaký rozdiel pri LR a PS, ale ak by na to bol dôvod, priplatím aj za 16, myslím že ide o nejakých 20-30e navyše. Ak som to pochopil skôr to má význam pri hrách kde je veľký fps, neviem, či napríklad by to bolo významné napr pri preklikávaní sa v develop module z jedného raw do druhého.
 
bonifacko
2019-02-28 16:51:23+01
príspevok od: adam99
Možno trápna otázka, ale oplatí sa priplatiť za RAM DDR4 16GB 3200Mhz s latenciou 16 vs 18? Pozeral som, ale nenašiel som k tomu veľa informácii. Preto pochybijemujem, či to urobí to nejaký rozdiel pri LR a PS, ale ak by na to bol dôvod, priplatím aj za 16, myslím že ide o nejakých 20-30e navyše. Ak som to pochopil skôr to má význam pri hrách kde je veľký fps, neviem, či napríklad by to bolo významné napr pri preklikávaní sa v develop module z jedného raw do druhého.
Grafiku budeš mat zvlašť, alebo integrovanu?

Lebo ja uvažujem nad zostavou s Ryzen 5 2400G, a tam to chce rychle pamete koli grafickemu adapteru v CPU. Budem kupovať 16 GB s podporou 3200 Mhz.
 
IO-NR
2019-02-28 17:43:26+01
Neviem či je to aktuálne. Minulý rok v novembri som skladal PC na Lightroom a Photoshop. Bolo to na základe testov na stránke Puget systems. Je to na 42Mpx RAWy zo Sony foťáku.

i7 9700K
32GB RAM
500GB 970 EVO SSD
Integr. grafika

RAM sa využíva na 30-60% pri samotnom LR (najviac pri robení náhľadov, menej v develope). Keď mám pustený aj PS a robím v ňom navyše drobné úpravy, tak je to do 80%.
Myslím si, že by ma 16GB nejak výrazne neobmedzovalo, no aj tých 32GB sa dá bez problému využiť.
LR CC vie dobre využiť frekvenciu a aj všetky fyzické jadrá toho procesora a práca je tak veľmi rýchla, pripadá mi to ako úprava JPEG fotiek na staršom i5
Inak má PC dosť nízku spotrebu a skoro ho nepočuť, najviac sa dá ušetriť na grafickej karte, ktorá by bola zbytočná (hlukom, spotrebou a aj cenou). Celé to vyšlo na cca 1380 aj s DPH a Win.
Možno tento komentár niekomu pomôže pri skladani.
 
adam99
2019-02-28 19:55:14+01
duves> Rozmýšľam, že kartu dokúpim neskôr, lepšiu (aj kvôli videu, ktoré budem možno za rok robiť) akoby mi teraz dovoľoval rozpočet. Uvidím, ako pôjde integrovaná v i7 9700K.

Ohľadom latencie RAM to je asi taká nerdy question. Ale nechápem tomu - veď ten minimálny rozdiel v nanosekundách pri jednotlivých CL význam pre moju prácu v LR a PS mať asi nebude. Píše sa, že menšia je lepšia, ale nedopátral som sa nejakého real word testu. Teda tá "nerdy" otázka je, že pre koho má význam hľadieť na latenciu RAM?

IO-NR>
Potešil si ma svojou skúsenosťou, úspora za absenciu grafickej karty sa zíde, zostane mi viac € na skriňu a dosku. Ďakujem.
 
bonifacko
2019-02-28 22:01:19+01
príspevok od: adam99
duves> Rozmýšľam, že kartu dokúpim neskôr, lepšiu (aj kvôli videu, ktoré budem možno za rok robiť) akoby mi teraz dovoľoval rozpočet. Uvidím, ako pôjde integrovaná v i7 9700K.

Ohľadom latencie RAM to je asi taká nerdy question. Ale nechápem tomu - veď ten minimálny rozdiel v nanosekundách pri jednotlivých CL význam pre moju prácu v LR a PS mať asi nebude. Píše sa, že menšia je lepšia, ale nedopátral som sa nejakého real word testu. Teda tá "nerdy" otázka je, že pre koho má význam hľadieť na latenciu RAM?

IO-NR>
Potešil si ma svojou skúsenosťou, úspora za absenciu grafickej karty sa zíde, zostane mi viac € na skriňu a dosku. Ďakujem.
Slušny CPU maš vybraty.
AMD ma int.grafiku o niečo lepšiu. Možno ak to neponahla, treba počkať na novu generaciu ryzenov s 8 jadrami (16 vlakien) za lepšiu cenu ako ma porovnatelny Intel.
https://pc.zoznam.sk/novinka/ryzen-3000-budu-uz-za-par-tyzdnov-pride-aj-5ghz-model
Ta 3600G neosloví?TDP len 65 wattov oproti 95 u intel alternatíve.
Ja ešte pouvažujem, či nepočkať na 3300G s TDP 50 wattov.
 
shagy2301
2019-03-01 07:14:56+01
príspevok od: bonifacko
Slušny CPU maš vybraty.
AMD ma int.grafiku o niečo lepšiu. Možno ak to neponahla, treba počkať na novu generaciu ryzenov s 8 jadrami (16 vlakien) za lepšiu cenu ako ma porovnatelny Intel.
https://pc.zoznam.sk/novinka/ryzen-3000-budu-uz-za-par-tyzdnov-pride-aj-5ghz-model
Ta 3600G neosloví?TDP len 65 wattov oproti 95 u intel alternatíve.
Ja ešte pouvažujem, či nepočkať na 3300G s TDP 50 wattov.
Ak to má byť na prácu neoplatí sa čakať na 50W CPU, tie budú brzdiť výkon. Radšej ísť do 90W CPU. Tá hodnota neznamená že bude vždy toľko spotrebovávať. Je to len obmedzenie na úrovni mikrokódu CPU. Čiže kľudne by som bral to čo je na trhu teraz. Od Zen 2/Ryzen 3000 by som nečakal zázraky. PS: Ryzen 3x00G bude mať v sebe Zen+ teda to čo je teraz ako Ryzen 2x00 bez G, teda tie bez grafiky

adam99> JEDEC štandard hovorí o DDR4 3200MHz CL20-24. Takže už CL18 je rýchlejšie ako štandard
 
IO-NR
2019-03-01 09:46:27+01
Spotreba: pozeral som na moj i7 9700K cez HWinfo. V LR sa najcastejsie pohybuje medzi 10-50W. Velmi rychlo klesa dole, len pri plnej zatazi (pri exporte ci robeni nahladov) ide vyssie - medzi 60-90W, obcas na sekundu skoci aj nad 100W.

Ten i7 9700K s integrovanou kartou bude urcite rychejsi aj ako napr. Ryzen 7 2700X s kartou RTX2080Ti. Ryzen 3xxxx by mohol byt uz zaujimavy aj pre Adobe programy.

Skusal som moj PC s integr. grafickou, vysledok je v prilohe:
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Puget-Systems-Adobe-Photoshop-CC-Benchmark-1132/

 
shagy2301
2019-03-01 10:49:52+01
príspevok od: IO-NR
Spotreba: pozeral som na moj i7 9700K cez HWinfo. V LR sa najcastejsie pohybuje medzi 10-50W. Velmi rychlo klesa dole, len pri plnej zatazi (pri exporte ci robeni nahladov) ide vyssie - medzi 60-90W, obcas na sekundu skoci aj nad 100W.

Ten i7 9700K s integrovanou kartou bude urcite rychejsi aj ako napr. Ryzen 7 2700X s kartou RTX2080Ti. Ryzen 3xxxx by mohol byt uz zaujimavy aj pre Adobe programy.

Skusal som moj PC s integr. grafickou, vysledok je v prilohe:
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Puget-Systems-Adobe-Photoshop-CC-Benchmark-1132/

Áno ten Intel bude výkonnejší, veď je o tretinu drahší. Ale keď to porovnania zarátame cenu, tak sme v pomere cena/výkon +- na rovnako.

A presne ako píšete. Tá spotreba sa pri normálnej prevádzke ani neblíži TDP, ale pri exporte alebo načítavaní náhľadov sa už prípadné obmedzenie spotreby nepríjemne prejaví na rýchlosti operácie
 
IO-NR
2019-03-01 10:58:18+01
Spotreba limituje vykon procesorov Intel, ktore nemaju na konci pismenko "K".
Inak - AMD zostavu som vtedy ratal tiez. Podobne PC s 2700X, 32GB RAM a lacnejsou grafikou (Nvidia GTX 1050) by vyslo o 10€ viac a malo asi o 15-20% nizsi vykon v LR a PS.
 
kamikzi
2019-03-01 11:00:25+01
technická otázka - koľko jadier dokáže využiť LR/PS?
 
Strana 5 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()