Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Pc cisto na postprocesing foto.

mikulcik
mikulcik 2017-08-28 17:04:07+02
Pekny den. Zacal som sa venovat foteniu ako konicek a zabavu. Potreboval by som info nakolko vmam pc som uplne mimo a nerad by som investoval na slepo mam starsi pc ktory by som chcel preinstalovat na win7 ale potreboval,by som poradit od skusenejsich ci by to ta skrinka rozbehla a teda mam v plane prcovat s photozoner,ps6,adobe rae a lightroom. Takze uvadzam zakladne info zostavy pls ak sa niekto vyzna je mozne ze tieto softiky utiahne?
Maticna doska Nettle 3
Procesor AMD Phenom 9500 quad-core measured frequenci 2210MHz
Pamat 3 gb ram
Grafika AMD Radeon HD 6670 voprad dakujem za pomoc
 
IO-NR
2019-03-01 11:26:52+01
LR a PS CC dobre využijú 8, prínosom vie byť aj 10 a 12 pri väčšej frekvencii. 14 už nemá veľký význam (podľa tých testov na Puget Systems). Rátajú sa iba fyzické jadrá.

Na podobnom PC (9700K, 16GB RAM) sme skúšali aj LR6, ten robil náhľady asi za 3x tak dlhý čas a aj export fotiek zabral výrazne viac času, tam je efektivita výrazne horšia.
Samotná praca v develope išla pomerne rýchlo, v ňom bol menší rozdiel.

Ak by to bolo menej na foto a viac na video, tak je dobrá možnosť kúpiť Ryzen 2700X a ušetrené peniaze dať do grafickej. Ľahšie by sa dal upgradovať.
 
bonifacko
2019-03-01 18:42:36+01
Tie CPU s 8 jadrami je nad moj rozpočet. I ked chapem, že to vydrží dlho držať krok s dobou.
 
bonifacko
2019-03-10 09:19:25+01
Idem kupit z inzeratu ryzen 1400 s ešte asi 29 mesačnou zarukou za 80€,
k tomu Tomahawka dosku
https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK/Specification
a tieto pamete
https://bit.ly/2F1atqS

Až budu 8 jadra za stovku, tak to vymením (asi 2 roky, odhadujem)
 
Jozef Macák
2019-03-10 17:07:13+01
príspevok od: IO-NR
Neviem či je to aktuálne. Minulý rok v novembri som skladal PC na Lightroom a Photoshop. Bolo to na základe testov na stránke Puget systems. Je to na 42Mpx RAWy zo Sony foťáku.

i7 9700K
32GB RAM
500GB 970 EVO SSD
Integr. grafika

RAM sa využíva na 30-60% pri samotnom LR (najviac pri robení náhľadov, menej v develope). Keď mám pustený aj PS a robím v ňom navyše drobné úpravy, tak je to do 80%.
Myslím si, že by ma 16GB nejak výrazne neobmedzovalo, no aj tých 32GB sa dá bez problému využiť.
LR CC vie dobre využiť frekvenciu a aj všetky fyzické jadrá toho procesora a práca je tak veľmi rýchla, pripadá mi to ako úprava JPEG fotiek na staršom i5
Inak má PC dosť nízku spotrebu a skoro ho nepočuť, najviac sa dá ušetriť na grafickej karte, ktorá by bola zbytočná (hlukom, spotrebou a aj cenou). Celé to vyšlo na cca 1380 aj s DPH a Win.
Možno tento komentár niekomu pomôže pri skladani.
vdaka za info. Zaujimalo by ma vyuzitie jadier pri praci v LR. Pokial viem tak tych 8+ jadier pomaha pri importe/exporte/generacii nahladov. Pri samotnej praci v develop module by to uz ale take terno nemalo byt. Vies mi povedat ci maka vsetkych 8 jadier ked napriklad v develope preskakujes z jedneho rawu na druhy, alebo ked hybes posuvnikmi? Ako dlho asi trva nahratie noveho rawka /zoomnutie na 1:1?
 
IO-NR
2019-03-25 21:58:34+01
Frekvencia v Develope je na 9700K vacsinou medzi 1-4,9GHz, jednotlive jadra su vyuzite tak "skokovo" a striedaju sa, nejdu vsetky naraz a trvalo.
Myslim si, ze nebude velky rozdiel v tom, ci ma PC 4, 6 alebo 8 jadier, dolezita je ich frekvencia a hruby vykon. Pri exporte je to kombinacia poctu jadier a frekvencie.

Sony A7R3 (42Mpx) - hned po nahrati fotiek (bez vytvorenia nahladov) som klikol na Develop a fotku zvacsil 1:1. Od prveho kliknutia na "D" po uplne vykreslenie zvacsenej fotky to trvalo asi 2-3s, vykreslenie dalsej fotky 1:1 trva asi 2s (cas od prepnutia po uplne vykreslenie fotky).
S nahladmi je ten cas asi 1/2. Je to ale iba odhadom pri pozerani na mobil, ziadne vedecke meranie.
 
IO-NR
2019-03-25 22:05:11+01
Este doplnim - nahravanie 20 fotiek z A7R3 trvalo nieco vyse 4s (z disku, nie z karty - tam zalezi aj od citacky a karty).
 
adam99
2019-03-26 12:15:15+01
príspevok od: IO-NR
Frekvencia v Develope je na 9700K vacsinou medzi 1-4,9GHz, jednotlive jadra su vyuzite tak "skokovo" a striedaju sa, nejdu vsetky naraz a trvalo.
Myslim si, ze nebude velky rozdiel v tom, ci ma PC 4, 6 alebo 8 jadier, dolezita je ich frekvencia a hruby vykon. Pri exporte je to kombinacia poctu jadier a frekvencie.

Sony A7R3 (42Mpx) - hned po nahrati fotiek (bez vytvorenia nahladov) som klikol na Develop a fotku zvacsil 1:1. Od prveho kliknutia na "D" po uplne vykreslenie zvacsenej fotky to trvalo asi 2-3s, vykreslenie dalsej fotky 1:1 trva asi 2s (cas od prepnutia po uplne vykreslenie fotky).
S nahladmi je ten cas asi 1/2. Je to ale iba odhadom pri pozerani na mobil, ziadne vedecke meranie.
Tie čísla mám rovnaké (stiahol som si schválne RAW z A7R3).

Inak PC o ktorého komponentoch som tu nedávno prosil o pomoc (veľká vďaka hlavne shagy2301 a Mondos, že ste mi odporučili jednotlivé časti) som si nakoniec poskladal sám s procesorom i7 9700K. Na YouTube sa dá nájsť návod na všetko čo kde zapojiť, aj keď som to predtým v živote nerobil.

Mám ho bez grafickej karty (integrovaná mi nerobí problém a teda zatiaľ PS ani LR nedokážu nejako s ňou pracovať), zatiaľ s 16GB RAM, o ktorej som písal, a neskôr dokúpim ešte jednu na 32GB.

Ešte raz ďakujem.
 
kamikzi
2019-03-27 07:41:23+01
nejdem zakladať novú tému - na úpravy používam starší notebook, už som vymenil disk za ssd, CPU z athlona na phenom x2 a chcem zväčšiť pamäť ..ak má niekto reálne skúsenosti (aj keď ide o staršie komponenty) dokáže ten phenom využiť viac ako 8gb ddr3?

PS: áno bol by lepší nový PC/NB ale na to minimálne do konca roka financie nebudú
 
kamikzi
2019-03-27 09:35:47+01
príspevok od: kamikzi
nejdem zakladať novú tému - na úpravy používam starší notebook, už som vymenil disk za ssd, CPU z athlona na phenom x2 a chcem zväčšiť pamäť ..ak má niekto reálne skúsenosti (aj keď ide o staršie komponenty) dokáže ten phenom využiť viac ako 8gb ddr3?

PS: áno bol by lepší nový PC/NB ale na to minimálne do konca roka financie nebudú
po hodinovom hľadaní som sa dostal k tomu že noťas podporuje max 8GB ram čiže otázka je bezpredmetná
 
bonifacko
2019-04-10 12:22:56+02
No tak mala zmena. Napokon som zohnal Ryzen 2400G za super cenu na inzerat (80€), kupujem novú dosku MSI Tomahawk B450 a 16 GB pamäte 3333 MHz.
 
adam99
2019-10-17 10:23:38+02
príspevok od: shagy2301
jasne i7 9700k je zaujímavé CPU. síce parametrovo trochu slabšie ako Ryzen 7 2700X ale posledné roky optimalizácii SW primárne na Intel sú ešte stále vidieť (verím že tento rok sa to začne lámať, lebo podiel AMD na trhu rastie a už je na nezanedbateľnej úrovni)
Pri tom SSD by som ale poriadne počítal pomer kapacita/cena. V dnešnej dobe je už 256GB SSD veľmi nevýhodné a výkonovo tiež o ničom (obvykle je to len jeden pamäťový čip a to spomaľuje). Minimum by som išiel do 512GB, tam už je pomer cena/výkon/kapacita neporovnateľne lepší. RAM by som tiež teraz volil len 16GB, do konca leta by mala ich cena klesnúť ešte cca o 30%, ssd by ešte mali klesnúť o 10-15%. Takže možno ak nie je potrebný nákup hneď odložil by som ho na prelom leta a jesene
"RAM by som tiež teraz volil len 16GB, do konca leta by mala ich cena klesnúť ešte cca o 30%"

Tak ti chcem ešte aj takto dodatočne poďakovať. Včera som urobil upgrade RAM na 32GB, vo februári som kúpil jednu na základe tvojej rady, a skutočne som teraz druhú kúpil o cca 35 percent lacnejšie. Obdivujem, že si to takto presne dokázal predikovať.
 
shagy2301
2019-10-17 13:36:13+02
príspevok od: adam99
"RAM by som tiež teraz volil len 16GB, do konca leta by mala ich cena klesnúť ešte cca o 30%"

Tak ti chcem ešte aj takto dodatočne poďakovať. Včera som urobil upgrade RAM na 32GB, vo februári som kúpil jednu na základe tvojej rady, a skutočne som teraz druhú kúpil o cca 35 percent lacnejšie. Obdivujem, že si to takto presne dokázal predikovať.
To je čiste o dlhodobom (u mňa osobne asi 8 ročnom) sledovaní trhu. Preto pokiaľ nutne nepotrebujem tak polovodičové pamäte nekupujem len tak, ale počkám si na vhodný okamih, alebo ak ten vhodný okamih príde a ja tú pamäť ešte akútne nepotrebujem aj tak radšej kúpim.

Ale som rád, že som pomohol ušetriť. Tak nech to PC slúži
 
IO-NR
2019-10-18 16:29:17+02
Aktualne porovnanie vykonu novych CPU v Lightroom Classic CC:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Lightroom-Classic-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1592/

Od Intelu su fajn i7 9700K a i9 9900K najma v pripade, ze staci integrovana graficka karta.
Nove AMD Ryzen 5 3600, Ryzen 7 3700X a 3900X su ale omnoho zaujimavejsie, najma ak ide o PC, kde je pridana aj nejaka vykonnejsia graficka karta - ci uz z dovodu hrania alebo spracovania videa.
Ponukaju vyssi vykon casto za menej penazi, v niektorych cinnostiach je dokonca dost lacny Ryzen 5 3600 lepsi aj ako i9 9900K (export, nahlady).

Ak niekto zhana skvely vykon za rozumnu sumu, tak Ryzen 5 3600 + 16GB RAM, 250GB SSD na system + HDD na data a nejaka lacna grafika bohato stacia.

(to len ak by sa niekto neskor pytal na rozumny pocitac na fotky)
 
Strana 6 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()