Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

novy NB na pracu s PS

ivona.z
ivona.z 2021-04-29 13:49:29+02
Ahojte, chcela by som sa poradit, nakolko sa v tom az tak nevyznam, chcela by som kupit novy NB na pracu s PS + Lr, obcas Inkscape....doteraz mi stacil Lenovo ThinkPad X1 ale pracu v PS velmi nezvlada, sice PS rozbeham ale je to pomale seka, pada. Rada by som sa ale naucila robit pokrocilejsie upravy v PS (co na mojom sucastnom NB nie je mozne) a casom aj pripadne tvorba vlastnej grafiky, takze chcem aby to ten NB zvladol a samozrejme ho nechcem o 2 roky menit. NB preferujem kvoli uspore miesta a cestovaniu, na domov neskor planujem prikupit aj lepsi monitor ak ma to bude bavit a bude budget. Momentalne som amater a je to len moje hobby. Preliezla som viacere fora a stranky a najviac ma oslovil tento NB pomer cena/vykon (budget mam okolo tych 1000 Eur)
https://www.alza.sk/lenovo-legion-5-17ach6h?dq=6317893
je to podla vas postacujuci stroj na to co potrebujem? alebo by ste poradili nieco ine?
diky za rady
 
jozef84
2021-05-01 13:46:28+02
Vyzerá, že jasnovidec z teba veru nebude...A čo nefunguje tebe, mne veru funguje. Keď niečo padá, tak hľadám príčinu.
Polovicu fotiek, čo tu mám, bola upravovaná ešte na celerone, 2GB RAM, čo je dobrý deduško. PS mi spomalil razantne iba raz(ale nazamrzol), keď som tam mal asi 7 fotiek rozrobených, spustenú Mozilu a na nej asi 6 okien + youtube. Teraz I7 16GB RAM, SSD. Ten je svižnejší pri načítaní, rendrovaní povrchov, strihaní videa a zložitejších úpravách. Väčšina problémov je spojená s nefunkčnými odkazmi, poškodenými registrami, zastaralými ovládačmi a tiež zaprataným diskom cez 50% a nerobenou defragmentáciou. Takže po cca roku - dvoch je stav počítača katastrofálny a východisko sa hľadá v kúpe nového, ktorý to porieši iba z časti. Príčina problémov vo väčšine ostáva rovnaká. Čo sa veľmi oplatí, tak to je hlavne RAM-ka a SSD disk, dobre nastaviť počítač, aby tam pri štarte nenačítalo kopec zbytočných programov. Lenovo má v tom asi pasiu dávať tam kopec balastu, ktorý po čase poriadne brzdí chod programov. Na starších malo Lenovo tlačidlo uvedenie do výrobných nastavení. To je taká posledná záchrana.
 
gytheio
2021-05-01 18:10:42+02
príspevok od: jozef84
Vyzerá, že jasnovidec z teba veru nebude...A čo nefunguje tebe, mne veru funguje. Keď niečo padá, tak hľadám príčinu.
Polovicu fotiek, čo tu mám, bola upravovaná ešte na celerone, 2GB RAM, čo je dobrý deduško. PS mi spomalil razantne iba raz(ale nazamrzol), keď som tam mal asi 7 fotiek rozrobených, spustenú Mozilu a na nej asi 6 okien + youtube. Teraz I7 16GB RAM, SSD. Ten je svižnejší pri načítaní, rendrovaní povrchov, strihaní videa a zložitejších úpravách. Väčšina problémov je spojená s nefunkčnými odkazmi, poškodenými registrami, zastaralými ovládačmi a tiež zaprataným diskom cez 50% a nerobenou defragmentáciou. Takže po cca roku - dvoch je stav počítača katastrofálny a východisko sa hľadá v kúpe nového, ktorý to porieši iba z časti. Príčina problémov vo väčšine ostáva rovnaká. Čo sa veľmi oplatí, tak to je hlavne RAM-ka a SSD disk, dobre nastaviť počítač, aby tam pri štarte nenačítalo kopec zbytočných programov. Lenovo má v tom asi pasiu dávať tam kopec balastu, ktorý po čase poriadne brzdí chod programov. Na starších malo Lenovo tlačidlo uvedenie do výrobných nastavení. To je taká posledná záchrana.
Nevidim vobec ziadne zlozite upravy na tvojich fotografiach, maximalne si presaturoval to bolo uplne vsetko.
Ked som zacinal s Ps tiez som mal este mensiu ramku ako ma moj mixer, ale moj profesionalny fotoaparat v roku 2000 mal 1,4 Mpx. To by zvladol aj ten najhorsi pocitac.
Neviem asi si uplne mimo.
 
jozef84
2021-05-01 18:47:42+02
príspevok od: gytheio
Nevidim vobec ziadne zlozite upravy na tvojich fotografiach, maximalne si presaturoval to bolo uplne vsetko.
Ked som zacinal s Ps tiez som mal este mensiu ramku ako ma moj mixer, ale moj profesionalny fotoaparat v roku 2000 mal 1,4 Mpx. To by zvladol aj ten najhorsi pocitac.
Neviem asi si uplne mimo.
Mimo si ty, ako vždy.Nič sa nezmenilo.Ľutujem, že som vôbec reagoval. Strata času.
 
gytheio
2021-05-01 18:56:01+02
príspevok od: jozef84
Mimo si ty, ako vždy.Nič sa nezmenilo.Ľutujem, že som vôbec reagoval. Strata času.
Normalne sa cudujem co dokazes napisat. Presne to iste ako ked si splietal, ze tvoja byvalka foti mobilom vsetko dookola, tiez si nevedel o com je rec.
 
ivona.z
2021-05-05 11:43:54+02
príspevok od: lennyl
ja som mal Lenovo Legion 5 Pro dva kusy, oba dost neprijemne piskali, cievky, ked sa netocili ventilatory a bol ntb na sieti. vratil som ich. stale cakam na vratenie penazi, uz tyzden.

bol to tento model, vykon perfektny, uplna parada, LR uplnou zadnou to davalo. Pro verzia ma pre mna lepsi 16"2,5k display.
https://notebooky.heureka.sk/lenovo-legion-5-pro-82jq002kck/

nakoniec som zobral inu konfiguraciu, s 8 jadrom a silnejsou grafikou RTX 3070. notebook uz tak neprijemne nepiska (vysoko frekvencne napatie v cievkach v oblasti klaves RTYU)
https://www.alza.sk/lenovo-legion-5-pro-16ach6h?dq=6317901&o=1

vsetky tieto nove Lenova Legion 5 maju vybornu klavesnicu, kovove telo a vela portov. len treba ratat s tym,ze daky kus moze piskat a v ramci 14dni ho rovno vratit. pokial teda ma clovek taky citlivy sluch, ze to pocuje, ja ano.

keby som mal robit na firemnom ntb by som zosedivel, lebo je tam soft co tam musi byt a tiez ho nemozem rozobrat a vymenit SSD ani RAM.
dik o tom piskani som uz tiez pocula a teda tiez zvazujem nakoniec aj ten co pises s tou lepsou/novsou grafikou, len ta cena, kazdopadne najviac ma osvlovuje z toho co som doteraz videla, len som si chcela overit, ci to bude mat dostatocny vykon, predsa len nemam tolko skusenosti.
 
ivona.z
2021-05-05 11:45:57+02
príspevok od: Fuser
Momentalne je trh s NB/PC/Grafikami/atd. velmi zle natom, potom aj cena stupa a nieje z coho vyberat.

Tak kludne zober ten NB co si si vybrala je OK. Disk si kedykolvek vymenis ...za 1-2TB M2.
Na bazar sa vykasli....
Ak to maju inde ako v Alze kup radsej tam....
hej viem ze teraz je to zle na trhu a tomu zodpovedaju aj vyssie ceny a slabsi vyber, tak neviem ci pockat este chvilu
bazar urcite nechcem a kupovat by som najradsej priamo z Lenova potom,
dik za radu
 
lennyl
2021-05-05 15:04:47+02
dokupil som do toho Lenovo Legion 5 Pro dalsi disk, WD Black SN750 1TB PCIe3.0 4x, vyborny je, rychly. v podstate mi ten ntb s Ryzen7 5800H + RTX3070 nahradi vykonon aj desktop s Ryzen7 5800X + GTX1660 OC.

akurat pozor pri tom rozoberani ntb, ten spodny kus ide dost tazko dolu, treba ho opatrne pacit dakym tenkym plastovym nastrojom (trsatkom).

iny ntb ako s novymi Ryzen5 5600H alebo Ryzen7 5800H uz ani nechcem, jednak Intel i7 10gen ani 11gen nedosahuju taky vykon a vseobecne je teraz problem hocico nove aspon s RTX3060 kupit a aby to nemalo plastovy obal (byt su aj tie plasty tvrdene), vadi mi napr. to vaklanie displeya v klbe u inych znaciek a ceny su aj vyssie inde.

PS: 27" Dell U2717D UltraSharp aj notebook som nakalibroval sondou SpyderX Pro, vyzera to fajn, rovnako.
 
gytheio
2021-05-05 15:31:51+02
príspevok od: lennyl
dokupil som do toho Lenovo Legion 5 Pro dalsi disk, WD Black SN750 1TB PCIe3.0 4x, vyborny je, rychly. v podstate mi ten ntb s Ryzen7 5800H + RTX3070 nahradi vykonon aj desktop s Ryzen7 5800X + GTX1660 OC.

akurat pozor pri tom rozoberani ntb, ten spodny kus ide dost tazko dolu, treba ho opatrne pacit dakym tenkym plastovym nastrojom (trsatkom).

iny ntb ako s novymi Ryzen5 5600H alebo Ryzen7 5800H uz ani nechcem, jednak Intel i7 10gen ani 11gen nedosahuju taky vykon a vseobecne je teraz problem hocico nove aspon s RTX3060 kupit a aby to nemalo plastovy obal (byt su aj tie plasty tvrdene), vadi mi napr. to vaklanie displeya v klbe u inych znaciek a ceny su aj vyssie inde.

PS: 27" Dell U2717D UltraSharp aj notebook som nakalibroval sondou SpyderX Pro, vyzera to fajn, rovnako.
Mam ten isty Pc ako ty, teda podla krabice a som z neho chory
 
lennyl
2021-05-05 20:39:54+02
gytheio: ako myslis chory?
 
gytheio
2021-05-05 21:07:23+02
príspevok od: lennyl
gytheio: ako myslis chory?
Mam ho par mesiacov, predtym som mal HP pavilion Pc. S nim boli obcas problemy ked sa nejak zahltil. Asi dva razy sa to stalo, vycistili sme ho a inac makal bez problemov. Jedneho dna dostal porazku nevedno preco. Tak, ze kupim novy, chcel som opat HP ale kamarat mi poradil tento asus... ani neviem vymenovat co v HP bolo a co asuse nie je a co vsetko na nom nefunguje. Je asi dva razy silnejsi ako HP ale vobec to tak nevyzera, musim zalohovat lebo obcas spadne... lutujem, ze som nekupil HP.
 
lennyl
2021-05-05 22:01:02+02
HP Pavilion desktop ani Asus desktop som nemal/nemam. neviem zhodnotit kvalitu a stabilitu.
osobne si myslim, ze problem bude u uzivatela.

moj desktop som si sam poskladal a je stabilny a rychly. notebook Lenovo Legion 5 Pro je tiez stabilny a rychly (mobilny Ryzen7 je realne o nieco slabsi ako desktopovy Ryzen7, ale nic drasticke) a notebook mozem zobrat hocikam.
 
Paladin25
2021-05-05 22:42:43+02
príspevok od: gytheio
Mam ho par mesiacov, predtym som mal HP pavilion Pc. S nim boli obcas problemy ked sa nejak zahltil. Asi dva razy sa to stalo, vycistili sme ho a inac makal bez problemov. Jedneho dna dostal porazku nevedno preco. Tak, ze kupim novy, chcel som opat HP ale kamarat mi poradil tento asus... ani neviem vymenovat co v HP bolo a co asuse nie je a co vsetko na nom nefunguje. Je asi dva razy silnejsi ako HP ale vobec to tak nevyzera, musim zalohovat lebo obcas spadne... lutujem, ze som nekupil HP.
HP - hádam pôjde

Ja mám opačnú skúsenosť na HP som 3 x reklamoval vadný display. Po vrátení penazí som kupil dell xps 13 a ten sa ani nezapol holt dnes už tá technika nie je čo bývala...

 
gytheio
2021-05-06 05:02:23+02
príspevok od: lennyl
HP Pavilion desktop ani Asus desktop som nemal/nemam. neviem zhodnotit kvalitu a stabilitu.
osobne si myslim, ze problem bude u uzivatela.

moj desktop som si sam poskladal a je stabilny a rychly. notebook Lenovo Legion 5 Pro je tiez stabilny a rychly (mobilny Ryzen7 je realne o nieco slabsi ako desktopovy Ryzen7, ale nic drasticke) a notebook mozem zobrat hocikam.
Tak potom mame iba rovnaku krabicu, ja mam v nej asus a vobec nie je stabilny.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()