Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Nastavenie monitora

KESKOSENI
2011-12-04 15:58:33+01
Poprosim niekoho kto sa vyzna-uoravim fotografiu,na monitore je fajn,ked ju dam tlacit je tmava....ako si nastavit monitor?
 
valec86
2011-12-04 16:27:41+01
typ monitoru ? mam podobny problem na samsung T220 pri zapnutom dynamickom kontraste, preto pri uprave foto to musi byt na manuale
 
KESKOSENI
2011-12-04 16:36:58+01
Eizo,nejake zakladne....
 
termitix
2011-12-04 17:15:41+01
No moja skúsenosť je nemať vypálený jas naplno. Tlačiareň možno nevie vytlačiť toľko stupňov odtieňov ako vidíš na monitore. No a fotografia nesvieti takže treba ju pozerať na dobrom svetle. Základom je samozrejme nakalibrovaný monitor - farby, jas, kontrast. Aspoň toľko mi hovorí moja skúsenosť.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-04 17:17:09+01
1. Jas by mal byt okolo 90-110 Cd/m2, co je u vaccine monitorov okolo 50% nastavenia jasu. Navyse vby si nemal upravovat fotky v tmavej miestnosti, kde si monitorom oziareny, vzdy by tam malo svietit svetlo.
2. Gamma krivka 2,2. Ak je nespravna, fotka bude svetla alebo tmava. Tu pomoze kalibracia
3. Chyba moze byt na strane tlace. Ak medzi svoje fotky primiesas kontrolny obrazec a ten bude tiez tmavy, tak je to urcite chyba tlace. Ten obsahuje normovane odtiene sedej a farieb. Na nom si aj lahko vizualne skontrolujes monitor.

Print test chart: http://www.digitalmasters.com.au/Calibration_Print_sRGB.jpg
 
KESKOSENI
2011-12-04 19:18:04+01
príspevok od: Karol Srnec
1. Jas by mal byt okolo 90-110 Cd/m2, co je u vaccine monitorov okolo 50% nastavenia jasu. Navyse vby si nemal upravovat fotky v tmavej miestnosti, kde si monitorom oziareny, vzdy by tam malo svietit svetlo.
2. Gamma krivka 2,2. Ak je nespravna, fotka bude svetla alebo tmava. Tu pomoze kalibracia
3. Chyba moze byt na strane tlace. Ak medzi svoje fotky primiesas kontrolny obrazec a ten bude tiez tmavy, tak je to urcite chyba tlace. Ten obsahuje normovane odtiene sedej a farieb. Na nom si aj lahko vizualne skontrolujes monitor.

Print test chart: http://www.digitalmasters.com.au/Calibration_Print_sRGB.jpg
kontrolne foto je dobre,take iste ako na monitore....
 
KESKOSENI
2011-12-05 11:14:40+01
nejake navrhy?
 
viator
2011-12-05 15:54:40+01
príspevok od: KESKOSENI
nejake navrhy?
V akom formáte máš súbor, ktorý dávaš na tlač ? Príp. ako je nastavený softw. v ktorom robíš úpravy ?
Možno je problém niekde tam...
 
hombreee
2011-12-05 16:47:15+01
a mozno ta tlaciaren proste tak tlaci
 
KESKOSENI
2011-12-05 16:47:36+01
príspevok od: viator
V akom formáte máš súbor, ktorý dávaš na tlač ? Príp. ako je nastavený softw. v ktorom robíš úpravy ?
Možno je problém niekde tam...
jpg,tif, posielam na tlac cez zoner...
 
viator
2011-12-06 08:08:52+01
príspevok od: KESKOSENI
jpg,tif, posielam na tlac cez zoner...
hmm, asi budepotrebné skontrolovať celú cestu zoner - tlačiareň, ovládače, far. profily ...
Ale aj tak nerozumiem, prečo Ti ten kontrolný obrazec vytlačilo OK. Tiež si ho tlačil cez zoner ?
 
KESKOSENI
2011-12-06 09:02:20+01
príspevok od: viator
hmm, asi budepotrebné skontrolovať celú cestu zoner - tlačiareň, ovládače, far. profily ...
Ale aj tak nerozumiem, prečo Ti ten kontrolný obrazec vytlačilo OK. Tiež si ho tlačil cez zoner ?
ano,aj mne to je divne....uz to robim tak,spravim foto a ak ju chcem tlacit tak ju zosvetlim az na prepaly.....
 
majster333
2011-12-06 16:14:23+01
kukni si ako sa používa dnes zonálny systém od Ansela Adamsa. Mám podobný problém a pomohlo. to čo sa ti zdá byť na monitore ešte svetlé na papieri vôbec nie je a rovnakoto platí aj na druhom konci. proste začni upravovať fotografie podľa toho
 
stano170
2011-12-30 08:44:49+01
príspevok od: majster333
kukni si ako sa používa dnes zonálny systém od Ansela Adamsa. Mám podobný problém a pomohlo. to čo sa ti zdá byť na monitore ešte svetlé na papieri vôbec nie je a rovnakoto platí aj na druhom konci. proste začni upravovať fotografie podľa toho
Ako si to myslel s tym zonalnym systemom? Mam si nastudovat nejaku knihu o tom alebo je tu nejaky clanok o tom?
 
stano170
2011-12-30 08:50:36+01
Daval som si tlacit cez 500 fotiek cez jeden znamy internetovy fotolab a vsetky mam dost tmave. Len tie su OK ktore boli robene kompaktom ktory mi skoro kazdu fotku prepaloval. Ked som zobral foto do ruky a chcel som sa dostat na svetelnu uroven fotky z monitorom tak stiahnutie gamy na 75% mi dalo porovnatelnu svetlost. Pri takomto stiahnuti gamy uz boli zliate najtmavsie policka kontrolnych rgb/cmyk pruhov. jas mam na 50 a kontrast 100.
Rozmyslal som ci nevyskusam dat konkretnu fotku dalsim 3 fotolabom ktore mam v blizkosti ze ci nebude chyba v tlaci ale zrejme to bude v mojom monitore. nabuduce budem davat tlacit aj kontrolny obrazok ktory je vyssie spomenuty
 
tino8
2011-12-30 09:25:15+01
Kazdy monitor ma individualne parametre. Presne hodnoty nastavenia ti nikto neporadi, dokonca zavisia aj od okoliteho osvetlenia(farby svetla a jeho intenzity).. Ak chces mat 100% istotu, pomoze iba kalibracia monitora a nie posielanie fotiek do dalsich x fotolabov.. co mi navyse pride ako najabsurdnejsi sposob ako zistit ci mas spravne nastaveny monitor.
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2011-12-30 10:26:08+01
ak už to chceš riešiť cez fotolab a nemáš možnosť kalibrácie, tak si vypýtaj kontrolný obrázok (dajú ti ho v každom fotolabe) a podľa neho si nastav monitor.
 
stano170
2011-12-30 11:42:48+01
Tak v podstate som to chcel riesit cez fotolab lebo je to moje prve tlacenie fotiek a nejakej kalibracii monitora som nedaval ziadnu dolezitost lebo som myslel ze to bude potrebne asi len vo fotostudiach. Mylil som sa.
Myslel som ze ja neviem maju nejako inak nastavene tlaciarne ktore vidia fotku inak ako ja. To ze LCD(bezne) nema take verne farby ako CRT som vedel ale ze to bude az taky rozdiel som netusil. Nehovoriac ani o nejakych rozdielnych typoch LCD panelov o ktorych som nemal ani potuchy. Par hodin som patral na nete a uz som aspon trochu mudrejsi.... ze od TN monitora nemozem cakat zazraky (ajked v tej dobe nebol prave najlacnejsi). Navyse mam pocit ze uz je aj dost vypaleny takze sa musim hlboko zamysliet ci by nebolo dobre kupit iny ktory bude aspon PVA. Na IPS ani nahodou nemam.
Nejako by som toto neriesil ale uz len fakt ze som par hodin presedel nad fotkami a velku cast z nich som upravovatl ci uz orezom alebo farebne aby na monitore vyzerali co najdokonalejsie a potom prekvapko...
Este ma napadlo, ked mam teraz vypalene farby a monitor ma asi 4-5 rokov, kupov ineho (nie TN) mam nejaku ustotu ze farby ostanu "stale" rovnake? Ked tu citam ze niekto zato vyhodi cez 2000E a by sa mi to malo o 6 rokov ajtak prepalit tak neviem ci by som skakal od radosti.
 
hombreee
2011-12-30 12:18:01+01
LCD svieti, je podsvietene, papier nie. A po tejto stranke je v podstate jedno ci mas neskalibrovany TN alebo neskalibrovany IPS ci PVA. Preto sa ti na LCD zdali fotky OK a na papiery prilis tmave.

Zober z tych vytlacenych fotiek niektoru o ktorej si myslis ze je vytlacena prilis tmavo (a nemala by podla teba taka byt) a pozri si na pocitaci k nej histogram. Stavym sa ze je prevazne v tmavych tonoch
 
Big Lebowski
2011-12-30 12:47:07+01
Pri úprave fotografií treba pozerať na histogram. Potom je jedno aký máš monitor. Vidíš podanie svetlých miest, poltónov aj tieňov. Keď je histogram v poriadku (pri každej fotke je ale iný), bude aj vytlačená fotka dobrá.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()