Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Monitor IPS 24"

sony123
2011-12-11 12:31:24+01
Ahojte idem si kupovať externý 24" monitor k notebooku.

Chcem ho používať na net, programovanie, neprofesionálna úprava fotiek, hry ani nie. Chcem aby bol šetrný k očom a aby ma neboleli, keďže pomerne dosť dlho pri ňom sedím. Chcem aby bol čo najkvalitnejší. Rozhodol som sa pre IPS panel. Rozlíšenie FullHD, ale lepšie by bolo na výšku 1200px ak by sa dalo kludne aj viac.
Ešte neviem stále či matný alebo lesklí. Teraz mám lesklí a mne celkom vyhovuje, farby má krajšie, lepšie sa mi naň díva oproti matným. Nejaké matné som videl ale nepôsobili moc dobre, tie farby také vyblednuté, slabí kontrast.

Cena do 250€.

Pozeral som:

http://www.alza.sk/23-led-lg-ips231p-bn-d237465.htm

Celkom fajn vyzerá, recenzie tiež celkom ok, akurát mu vytýkajú slabí kontrast a odozvu, odozvu nejaký super nepotrebujem, ale ten kontrast hej. Ďalej mi na ňom vadí, že je matný.

http://www.alza.sk/23-led-lg-ips236v-pn-d238345.htm
Tento tiež vyzerá celkom fajn, ale kvalita obrazu je podla testov slabšia.

http://www.alza.sk/23-iiyama-prolite-x2377hds-cerny-d281080.htm
Táto iiyama môže byť celkom fajn, ale nikde nie je recenzia naň, tak neviem.

Pozeral som aj nejaké drahšie DELL (okolo 250€) a na recenziach im vytýkajú silnú antireflexnú vrstvu, kde sú farby neživé, matné.

Už som prehladal kopec recenzí, diskusí a stále neviem aký mám kúpiť.

Vedeli by ste mi poradiť?

Ďakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-11 12:41:53+01
príspevok od: sony123
Ahojte idem si kupovať externý 24" monitor k notebooku.

Chcem ho používať na net, programovanie, neprofesionálna úprava fotiek, hry ani nie. Chcem aby bol šetrný k očom a aby ma neboleli, keďže pomerne dosť dlho pri ňom sedím. Chcem aby bol čo najkvalitnejší. Rozhodol som sa pre IPS panel. Rozlíšenie FullHD, ale lepšie by bolo na výšku 1200px ak by sa dalo kludne aj viac.
Ešte neviem stále či matný alebo lesklí. Teraz mám lesklí a mne celkom vyhovuje, farby má krajšie, lepšie sa mi naň díva oproti matným. Nejaké matné som videl ale nepôsobili moc dobre, tie farby také vyblednuté, slabí kontrast.

Cena do 250€.

Pozeral som:

http://www.alza.sk/23-led-lg-ips231p-bn-d237465.htm

Celkom fajn vyzerá, recenzie tiež celkom ok, akurát mu vytýkajú slabí kontrast a odozvu, odozvu nejaký super nepotrebujem, ale ten kontrast hej. Ďalej mi na ňom vadí, že je matný.

http://www.alza.sk/23-led-lg-ips236v-pn-d238345.htm
Tento tiež vyzerá celkom fajn, ale kvalita obrazu je podla testov slabšia.

http://www.alza.sk/23-iiyama-prolite-x2377hds-cerny-d281080.htm
Táto iiyama môže byť celkom fajn, ale nikde nie je recenzia naň, tak neviem.

Pozeral som aj nejaké drahšie DELL (okolo 250€) a na recenziach im vytýkajú silnú antireflexnú vrstvu, kde sú farby neživé, matné.

Už som prehladal kopec recenzí, diskusí a stále neviem aký mám kúpiť.

Vedeli by ste mi poradiť?

Ďakujem.
Lebo do 250 kupis len obycajny monitor. Co zaplatis, to dostanes. Snad si nemyslis, ze za tu cenu dostanes bezchybny monitor. To nedostanes ani za 500€.
 
sony123
2011-12-11 13:08:12+01
No to samozrejme viem, že monitor za 250€ nie je taký ako za 500€.

Preto sa pýtam, aký najlepší môžem za tú cenu kúpiť.
 
bonifacko
2011-12-11 13:42:50+01
príspevok od: sony123
No to samozrejme viem, že monitor za 250€ nie je taký ako za 500€.

Preto sa pýtam, aký najlepší môžem za tú cenu kúpiť.
No Karol myslel, že obyčajný, nie IPS. Za 250€ 24 palcovy určite nie 16:10, tie od Dell stoja 370€.
Ešte záleží či potrebuješ 16:10, alebo sa uspokojiš s 16:9. No byť tebou, tak to rychlo riešim v Q-comp, maju vypredajovy model, čo sa už 3/4 roka nevyraba a doviezli to kdesi z Polska (aspon podla krabice). Maju ešte 55 ks a 22 palcovy je až až!
http://www.qcomp.sk/shopping/product_details.php?idp=mW2220P-BF
 
Daniel.U
2011-12-11 13:45:28+01
mi to pripomina moju dilemu aky kupit mame kavovar. Pokial sa clovek pohybuje v najnizsich cenovych hladinach, tak je to jeden cert a priplatit 20 euro nepomoze. Je to dane technologiou, pokial budu testovat IPS LED 2 znacky, tak sa nemozu az tak strasne lisit, skor by som sa bal nevydareneho kusu, ako je nehomogenne podsvietenie, vadne pixely a nehomogeinty farieb.
 
sony123
2011-12-11 14:22:22+01
duves prečo nie 24" a 19:10? veď všade ich vyhladávajú. Tu je jeden napríklad http://www.shark.sk/monitory/dell-ultrasharp-u2412m-ips-24-quot-w-1920x1200-2000000-1-8ms-300cd-dp-dvi-usb-black/
 
lochnes
2011-12-11 14:23:28+01
Je mi jasné ako píšete že za menej peňazí menej muziky... ale vravíte akoby "žiadna" muzika z toho nepôjde... a myslím že už samotná IPS technológia je veľký krok pre amatéra ako je nás tu 90%... Je to 200% lepšie ako ostať pri 14" monitoroch NB, alebo starých 18" LCD...
Preto myslím že každý kto uvažuje o kúpe IPS je veľký pokrok...
Cpať peniaze namiesto do drahších seťákov a miliónov pixelov radšej do lepšieho monitoru...
Preto by som aj ja rád privítal nejaký fajný záver a kompromis, samozrejme,z tohoto vlákna
 
Daniel.U
2011-12-11 14:55:46+01
príspevok od: lochnes
Je mi jasné ako píšete že za menej peňazí menej muziky... ale vravíte akoby "žiadna" muzika z toho nepôjde... a myslím že už samotná IPS technológia je veľký krok pre amatéra ako je nás tu 90%... Je to 200% lepšie ako ostať pri 14" monitoroch NB, alebo starých 18" LCD...
Preto myslím že každý kto uvažuje o kúpe IPS je veľký pokrok...
Cpať peniaze namiesto do drahších seťákov a miliónov pixelov radšej do lepšieho monitoru...
Preto by som aj ja rád privítal nejaký fajný záver a kompromis, samozrejme,z tohoto vlákna
ved tvoje uvazovanie je dobre. IPS panel budes mat skok a ked najdes cenovo vyhodny, tak neurobis zle. Ale vyberas ho ako keby si vyberal auto za dva miliony Kup taky monitor, odkial ho najlahsie dovleces a kde by sa dal najlahsie reklamovat bez posielania na druhu stranu republiky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-12-11 15:02:14+01
Ips panel je zaklad doho, ze monitor bude mat lepsie predpoklady pre upravu fotografii. Ak si mam kupit lacny monitor, tak nech je aspon IPS. Za tym panelom ale bude stale to obycajne z TN monitorov. Preto bude trpiet horsim podsvietenim, mensim gamutom a inymi chybami. Ak mas rozpocet obmedzeny, kup si monitor, ktory v teste vychadza najlepsie. Nech zvolis ktorykolvek, kazdy bude mat nejaku chybu.
 
tomis.ales
2011-12-11 15:15:39+01
Suhlasim s Karolom. Mam IPS HP 24 palec LP2475w. Nie je to ziadny zazrak, je to lepsie ako TN ale necakaj ze sa to vyrovna nejakym High End monitorom. IPS je ako osemvalec v americkom aute. Hruba sila, ale nic okolo toho. Musia byt aj ine veci kvalitne, ako podsvietenie a cela elektronika vnutri. Mne napr. trochu vrci trafo. Za malo penazi malo muziky. Necakaj nejake velke rozdiely. Drahsi je, vacsinou v tomto pripade, lepsi.
 
lochnes
2011-12-11 15:16:50+01
príspevok od: Karol Srnec
Ips panel je zaklad doho, ze monitor bude mat lepsie predpoklady pre upravu fotografii. Ak si mam kupit lacny monitor, tak nech je aspon IPS. Za tym panelom ale bude stale to obycajne z TN monitorov. Preto bude trpiet horsim podsvietenim, mensim gamutom a inymi chybami. Ak mas rozpocet obmedzeny, kup si monitor, ktory v teste vychadza najlepsie. Nech zvolis ktorykolvek, kazdy bude mat nejaku chybu.
ďakujem...

Ešte jeden technický dotaz... Má zmysel to pripájať cez klasické VGA (15pin.) ? Dozvedel som sa že je tam nejaký drobný šum či tak niečo... najlepšie by bolo asi HDMI však ? Alebo ako správne zapojiť takýto monitor do NB, videl som aj redukcie HDMI/VGA
 
tino8
2011-12-11 15:18:36+01
príspevok od: Daniel.U
ved tvoje uvazovanie je dobre. IPS panel budes mat skok a ked najdes cenovo vyhodny, tak neurobis zle. Ale vyberas ho ako keby si vyberal auto za dva miliony Kup taky monitor, odkial ho najlahsie dovleces a kde by sa dal najlahsie reklamovat bez posielania na druhu stranu republiky
ani auta za dva miliony sa takto nekupuju..

Ziaden vitaz v tejto kategoii neexistuje. Treba len nastudovat dostatok recenzii aby si sa presvedcil, ze tomu tak je. Navyse nerozumiem poziadaavke setrny pre tvoje oci.. Na toto si kde prisiel? To som naposledy citak ked som mal taky stary CRT monitor sony a kupoval k nemu filter Polaroid zo skla, ale to uz bolo naozaj velmi davno...
 
Daniel.U
2011-12-11 15:35:55+01
príspevok od: lochnes
ďakujem...

Ešte jeden technický dotaz... Má zmysel to pripájať cez klasické VGA (15pin.) ? Dozvedel som sa že je tam nejaký drobný šum či tak niečo... najlepšie by bolo asi HDMI však ? Alebo ako správne zapojiť takýto monitor do NB, videl som aj redukcie HDMI/VGA
nema vyznam uvazovat s analogovym prepojenim. To je prezitok z CRT monitorov
 
Daniel.U
2011-12-11 15:40:21+01
príspevok od: tomis.ales
Suhlasim s Karolom. Mam IPS HP 24 palec LP2475w. Nie je to ziadny zazrak, je to lepsie ako TN ale necakaj ze sa to vyrovna nejakym High End monitorom. IPS je ako osemvalec v americkom aute. Hruba sila, ale nic okolo toho. Musia byt aj ine veci kvalitne, ako podsvietenie a cela elektronika vnutri. Mne napr. trochu vrci trafo. Za malo penazi malo muziky. Necakaj nejake velke rozdiely. Drahsi je, vacsinou v tomto pripade, lepsi.
mne keby vrcalo trafo, tak za chvilu ma odvezu do Pezinka. To si radsej nechat od indianov kvapakat vodu na celo
 
sony123
2011-12-11 15:44:39+01
Setrny pre oči som myslel tak, že aby som po celodennom pozeraní doňho neodchádzal so štípajúcimi očami ako teraz od notebookového.

Nechcem nič extra, len nech sa dá na to vporiadku dívať, nech nemám extra skreslené farby...fotky budem upravovať na ňom len krasické rodinné a čo si nafotím, žiadne tlačenie plagátov...
Som študent na STU FIIT a takmet celé póbedie musím sedieť za monitorom, tak nech mi "neťahá" oči, nech ma z neho nebolí hlava a keď si tam pustím nejaký film raz za čas, tak nech sa dá na to aj dívať. K tomu si upravujem nejaké fotky... nič extra.
Doteraz som fungoval na notebookovom 15,4" monitore, na ktorý keď sa pozrem čo i len o kúsok vedla oproti priamej kolmici tak už sú farby a kontrast úplne niekde inde.
Ale zase nechcem kúpiť nejaký krám.
Tak sa pýtam je LG IPS231P-BN vpohode? Alebo LG IPS236V-PN alebo prípadne nejaký iný doporučujete? Cena týchto monitorov je na úrovni cca 160€
Oplatí sa mi doplatiť 100€ na Dell U2412M?

Diky
 
bonifacko
2011-12-11 16:22:21+01
príspevok od: sony123
duves prečo nie 24" a 19:10? veď všade ich vyhladávajú. Tu je jeden napríklad http://www.shark.sk/monitory/dell-ultrasharp-u2412m-ips-24-quot-w-1920x1200-2000000-1-8ms-300cd-dp-dvi-usb-black/
No monitor je to OK, ale do aleho vstupu to pripojíš, graficky vystup z NB maš aky? HDMI?
 
wayne
2011-12-11 16:37:10+01
ja mam dell u2312hm. nie je to super extra trieda, no ma ovela lepsie podanie farieb ako starsi asus, najma pri tlaci je to badatelny rozdiel...
 
tomis.ales
2011-12-11 16:49:41+01
príspevok od: Daniel.U
mne keby vrcalo trafo, tak za chvilu ma odvezu do Pezinka. To si radsej nechat od indianov kvapakat vodu na celo
Mojich 6 ventilatorov v PC su "nastastie" hlucnejsie
 
sony123
2011-12-11 17:15:06+01
duves výstup na notebooku DVI, plánujem kúpiť Macbook pro na ktorom je displej port.
 
bonifacko
2011-12-11 17:56:10+01
Tak DVI maju naisto šecky monitory IPS.
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()