Hore
Fórum » Tlač
 

Canon pixma PRO-1

Krtko fotografom
Krtko fotografom 2015-01-16 09:16:47+01
Chalani cau. Tato tlaciaren je model z roku 2011, a preto by som sa Vas chcel opytat, kto mate tuto tlaciaren dlhsie, ako 2 roky? Pytam sa len preto, ci sa aj pri tejto tlaciarni objavila "slavna" chyba B200.
Prva tlaciaren 4600 mi odisla po dvoch rokoch a dvoch mesiacoch, kvoli chybe B200. Druha tlaciaren 4950 mi odisla po roku a pol, tiez chyba B200. Teraz mam 7250 uz pol roka, a zatial ide .
Na tu PRO-1 sa pytam preto, lebo vacsinou robim CB fotky (to je aj odpoved pre tych, ktorych by zaujimalo, ze naco je amaterovi profi tlaciaren), a tato tlaciaren, je podla vsetkych recenzii najlepsia na CB tlac. A vzhladom k cene, mam trosku obavy kvoli tej slavnej chybe B200, kedze fotografovanim sa nezivim, predsa len pre amatera, je to trosku drahy spas.
Este, len tak okrajovo, k papierom. Mne sa najlepsie osvedcili fotopapiere Lomond, a po mnohych skuskach, ine uz ani nepouzivam. Pre mna su to TOP fotopapiere.
Diky za Vase skusenosti a odpovede.
 
jozef84
2023-09-25 14:43:12+02
príspevok od: peterpeto
Už od posledného príspevku prešiel značný čas, ale zhrniem aj ja moje skúsenosti s PIXMA PRO-1.

Tlačiareň som mal možnosť dostať plne funkčnú zadarmo s cca 1/2 náplňami. Dotyčná firma sa jej zbavovala najmä kvôli spotrebe atramentu Skúsil som vytlačiť čiernobielu fotku a bol dom ohromený výstupom aj na bežnejší fotopapier. Tak som si povedal, že prečo nie?

Plánoval som s ňou vytlačiť 6 veľkých ČB fotografií a že keď tak ju potom vyradím.
Tlač fotografií som robil na MacBooku cez Adobe Lightroom. Pri tlači je oveľa menej dostupných nastavení v ovládači pre tlačiareň voči Windows.

1. Na tlačiarni som vytlačil 8 fotografií 10x15cm a začala pýtať výmenu PGI-29M za 23 EUR
2. Vytlačil som 6 farebný fotografií 10x15cm a pýtala výmenu PGI-29PM a PGI-29GY spolu za 49 EUR. Už som premýšľal že ju vyšmarím, ale že už budú všetky vyše polovice a budem mať dlho pokoj.
3. Vytlačil som 5 fotografií 10x15cm a zase pýtala výmenu PGI-29CO za 25 EUR. Vymenil som aj ten že vytlačím čiernobiele fotky a už ju fakt vyšmarím preč. Po výmene tohto atramentu Croma Optimizer tlačiareň vytlačila 2 farebné fotky 10x15cm a následne začala hlásiť chybu. Ani sa nevie odparkovať hlava, ani neotvorí dvierka k atramentom. Podľa toho čo som našiel, hlási plnú nádobku absorbéra atramentu. Podľa jedného youtube videa som prelepil zopár pinov na tlačovej hlave a následne korektne prebehne test, povolí otvoriť dvierka k náplniam a vie zaparkovať hlavu. Pri pokuse o tlač ale tiež začne LED-kami hlásiť inú chybu.

Náplne boli po celý čas používané iba CANON a ja som tiež kupoval iba originál.
Na tlačiarni boli spotrebované originál dodané atramenty pri kúpe a následne 1x postupne vymenené za originál zo zvýhodnených sád. Tieto keď sa cca do polovice minuly, sa dostala tlačiareň ku mne.

Takže 97 eur som dal za 19 fotografií 10x15 ????? To neni snáď pravda.
Tlačila v super kvalite, ale hodnotím to ako mnou najhoršie investované peviaze a to tlačiareň ako takú som mal zadarmo!

Na domácu tlač ju teda rozhodne neodporúčam. A to zobrazovanie zostatkového atramentu v CANON aplikácii je predpokladám značne nepresné keď mi ukázalo že všetky náplne sú 1/2 a viac a po 5 malých fotografiách pýtala výmenu jedného z atramentov!

Už nikdy viac
Teraz mám tú tlačiareň ešte doma. Ak by niekto chcel, sú v nej neminuté náplne, 3ks plné do 3/4.
Je tam okrem toho, čo píše Rofo jedno "kurvítko". To je bohužiaľ aj u niektorých profesionálnych tlačiarní. Tzv. nádobka na odpadový atrament. Pri čistení hlavy po dlhšej odstávke tam ide dosť atramentu na čistenie.Ako to riešiť? U niektorých sa dá zresetovať nejakým ukrajinským softom a predľžiš životnosť o cca polovicu. Ale problém to nerieši, lebo nádobka na odpadový atrament so sorbčnou vatou sa plní ďalej. Ja som to skúšal riešiť aj s autorizovaným servisom, ale tí to riešia s dvojnásobnou cenou, ako je soft z Ukrajiny+ poštovné. A riešia to podľa ich vyjadrení resetom, nie výmenou novej nádobky. Keď som skúšal sa dostať ku tej nádobke (tlačiareň Epson s dolievaním) tak to som musel vzdať, lebo to už išlo v podstate o komplet rozborku tlačiarne. Nie je to ľahko prístupné a ľahko vymeniteľné. Neviem ako to má tvoj Canon. Asi by som najprv pozrel prístupnosť tej nádobky, ak je dobre prístupná, tak jej výmena(výmena sorbčnej náplne) a reset tej náplne ukrajinským softom. Ja som svoju tlačiareň naplnenú sublimačnými atramentami daroval jednému kamošovi a ten to rozbehal a možno na nej tlačí doteraz. Takže ak sa ti podarí poriešiť tieto problémy (počítadlo tlače + reset odpadovej nádobky + výmena sorbčnej náplne), tak u Canonu budeš tlačiť fakt dlho. Mal som aj Canon Pixma. Canon náplne som plnil injekčnou striekačkou dolievacím atramentom určeným pre Canon. U mňa došlo aj ku preplneniu tej nádobky a zasralo mi to atramentom aj stôl. Ale po vyčistení som tlačil ďalej ešte dlho. Keď vypadlo nejaké kolečko na ťahanie papiera, tak skončila kôli tomu v zbere. Ale nie kôli atramentu, nádobke...
 
peterpeto
2023-09-26 09:13:11+02
príspevok od: Rofo
Tak tlač na nej ďalej. Tá spotreba nie je lineárna a pravdepodobne už minieš memej. Keď si ju doniesol, tlačiareň bola vypnutá od prúdu a potom sa pri prvých tlačeniach naštartuje hĺbkové čistenie hláv aj všetkého. Treba si zistiť aký časový interval má tlačiareň pre malý čistiaci proces a medzi tým keď tlačís tak minieš minimálne, iba presne to čo ide na papier. Pri týchto pigmentových asi každé 3-4 dni prebehne malý čiatiaci proces. Ten veľký čisitaci proces už máš za sebou a malý uz toľko veľa atramentu neminie.
Ono, prešiel som veľa fór kde riešia problémy s touto tlačiarňou a takmer vždy sa to točí okolo toho istého. Tlačiareň im hlásila chybu po výmene viacerých náplní kvôli plnému absorbéru atramentu alebo vymenili alternatívne náplne iného výrobcu a tam zvikne byť problém s čipmi na tých nádobkách s atramentom. Sú na to normálne postupy ako to "ofajčiť" a dali sa plniť pôvodné nádobky CANON striekačkou

To čo píšeš je čistá pravda. Ak je tlačiareň používaná len sporadicky, potom veľké množstvo atramentu vždy tlačiareň vystrieka do absorbéra/odpadu kvôli hĺbkovému čisteniu :/

Zo zahraničných fór som zistil:
Ak sa tlačiareň používa sporadicky (tak ako ja), po cca 2 mesiacoch nepoužívania vždy vykoná hĺbkové čistenie a do absorbéra/odpadovej nádobky minie cca 3ml z každého atramentu! To znamená 12x3ml = 36ml len tak vystrieka do odpadu!

Pretože tlačiareň používam príležitostne, potom zakaždým, keď tlačiareň zapnem, vykoná veľký čistiaci cyklus a áno, pri každom zapnutí spotrebuje 2 až 3 ml na kazetu čo je neskutočne veľa nakoľko je v každej novej kazete/nádobke 36ml! Ak teda za 1 rok zapnem vždy po 2 mesiacoch tlačiareň, teda 6x, miniem tým polovicu všetkých náplní a absorbér bude plný až po okraj :/ Smutné, ale je to dobré vedieť.

Preto tú tlačiareň vôbec neodporúčam na doma pre neprofesionála, ktorý ju nebude často používať!
Je to maximálne neekonomické a lacnejšie stojí vytlačenie niekde vo fotolabe.



 
peterpeto
2023-09-26 09:25:57+02
príspevok od: jozef84
Je tam okrem toho, čo píše Rofo jedno "kurvítko". To je bohužiaľ aj u niektorých profesionálnych tlačiarní. Tzv. nádobka na odpadový atrament. Pri čistení hlavy po dlhšej odstávke tam ide dosť atramentu na čistenie.Ako to riešiť? U niektorých sa dá zresetovať nejakým ukrajinským softom a predľžiš životnosť o cca polovicu. Ale problém to nerieši, lebo nádobka na odpadový atrament so sorbčnou vatou sa plní ďalej. Ja som to skúšal riešiť aj s autorizovaným servisom, ale tí to riešia s dvojnásobnou cenou, ako je soft z Ukrajiny+ poštovné. A riešia to podľa ich vyjadrení resetom, nie výmenou novej nádobky. Keď som skúšal sa dostať ku tej nádobke (tlačiareň Epson s dolievaním) tak to som musel vzdať, lebo to už išlo v podstate o komplet rozborku tlačiarne. Nie je to ľahko prístupné a ľahko vymeniteľné. Neviem ako to má tvoj Canon. Asi by som najprv pozrel prístupnosť tej nádobky, ak je dobre prístupná, tak jej výmena(výmena sorbčnej náplne) a reset tej náplne ukrajinským softom. Ja som svoju tlačiareň naplnenú sublimačnými atramentami daroval jednému kamošovi a ten to rozbehal a možno na nej tlačí doteraz. Takže ak sa ti podarí poriešiť tieto problémy (počítadlo tlače + reset odpadovej nádobky + výmena sorbčnej náplne), tak u Canonu budeš tlačiť fakt dlho. Mal som aj Canon Pixma. Canon náplne som plnil injekčnou striekačkou dolievacím atramentom určeným pre Canon. U mňa došlo aj ku preplneniu tej nádobky a zasralo mi to atramentom aj stôl. Ale po vyčistení som tlačil ďalej ešte dlho. Keď vypadlo nejaké kolečko na ťahanie papiera, tak skončila kôli tomu v zbere. Ale nie kôli atramentu, nádobke...
Tá nádobka absorbéra som zistil kde je a plánujem ju tento týždeň vyčistiť a následne uvidím či to pomôže. Dlhodobé odpojenie od napájania mi chybu neodstránilo.

Plánujem teda:
- vyčistiť absorbér atramentu
- ak nepomôže, vytiahnúť všetky náplne a nanovo ich nasadiť do tlačiarne
- ak nepomôže, mám jeden servisný sw ktorým skúsim resetnúť počítadlá

Skúšal som aktualizovať firmware ale ten sw nechcel nadviyzať s tlačiarňou komunikáciu.
 
peterpeto
2023-09-26 10:33:46+02
Ak by mal niekto probémy s touto tlačiarňou, dám sem moje poznatky aby ste to nemuseli tiež dohľadávať.

1. Ak tlačiareň používate príležitostne, potom zakaždým, keď tlačiareň zapnete, vykoná veľký čistiaci cyklus a áno, pri každom zapnutí spotrebuje 2 až 3 ml na kazetu. Vraj sa to spúšťa po cca 2 mesiacoch nepoužívania.

2. Keď vymeníte všetky kazety, tlačiareň potom prepláchne systém, aby zbavila hadičky CISS akéhokoľvek vzduchu, čo vás bude stáť veľa času, stratíte 12 ml z každej nádobky atramentu! To je 144 ml atramentu do absorbéra!

3. V tlačiarni je zálohovacia batéria pre napájanie EPROM. Nikdy ju neodpájajte. Batéria sa používa na udržanie čipu EPROM stále pri živote, rovnako ako AI. Batériu je možné vymeniť, ale iba vtedy, keď je tlačiareň pripojená do elektriny a zapnutá. Nedodržanie tohto povedie k strate pamäte EPROM, ak sa tak stane, vaša tlačiareň je skutočne mŕtva a servis Canon je jediný, kto ju vraj môže to oživiť!

4. Na tlačiarni PIXMA Pro-1 existujú tri typy čistiacich cyklov. Prvý je štandardný čistiaci cyklus (ako je vysvetlené) a druhý je cyklus hlbokého čistenia a tretí je čistenie systému. Cyklus hĺbkového čistenia by ste mali vykonať iba RAZ, keď všetko ostatné zlyhá a čistenie systému vôbec! Nie je čistiacim cyklom, používa sa ako posledná možnosť na vyplavenie všetkých atramentov z vášho systému (asi myslené z hadičiek) a je potrebné sa mu za každú cenu vyhnúť. Nespúšťajte čistenie systému, pretože sa tým míňa 35 % všetkého atramentu.

5. Ak do tlačiarne vymenili užívatelia 3 a viac kompatibilných náplní iného výrobcu, začala tlačiareň hlásiť chybu a aj plnú nádobku absorbéra. Vraj na to majú pravdepodobne vplyv iné/chýbajúce čipy na nádobkách s atramentom. Tie sa dajú vymeniť za nové, ktoré sú dostupné na známej čínskej stránke s názvom rozprávkovej postavičky

6. Ak chcete do pôvodných nádobiek atrementu dopĺňať iný atrament striekačkou, dá sa to vraj, ale je potrebné na nádobke vymeniť čip za nový (vraj si doň tlačiareň niečo zapisuje a vie že tá nádobka nie je nová/plná) a striekačkou so zarezanou ihlou (treba zarezať iba plastovú časť na potrebný rozmer) sa dá doplniť atrament cez výtokovú dieru nádobky. Následne ale nesiedia vôbec farby a treba si spraviť nový profil resp. kalibráciu.

7. Najčastejšie chyby PIXMA PRO-1 sú:
Kód chyby 1700, 1701 - 8 bliknutí oranžovej - The ink absorber is almost full.

Support Code B500 - A printer error has occurred. Turn the printer off and then on again. If
this doesn't clear the error, the printer needs repair. See the manual
and contact the service center.

8. Keď má tlačiareň určitú chybu, može sa stať že nechce ani otvoriť kryt kde sú nádobky s farbami. Je možné vyklopiť bočné kryty. Robí sa to tak, že na vrchu tlačiarne na dvoch miestach cca 7 cm od krajov vypáčite bočný kryt smerom hore anásledne sa dá vyklopiť do boku. Treba pri vyklápaní dávať pozor aby ste nepoškodili horné tlačidlo umiestnené v kryte. Po odklopení krytov sa sprístupnia malé oválne otvory úplne vpredu, najbližšie ku stredu tlačiarne. Cez tieto otvory je možné tenkým skrutkovačom.otvoriť dvierka s atramentami. Napríklad ak hlási chybu niektorej kazety s atramentom, neviete sa k nej dostať a pritom veľa ľuďom pomohlo nádobku nanovo nacvaknúť a tlačiareň sa rozbehla.

Asi toľko. Snáď to niekomu aj pomôže
 
peterpeto
2023-09-26 10:38:19+02
Chybovník

https://ij.manual.canon/ij/webmanual/Manual/M/PRO-1%20v1-1%20series/EN/UG/UG_Trouble0300.html
 
j.a.r.o.
2023-09-26 11:41:08+02
príspevok od: peterpeto
Tá nádobka absorbéra som zistil kde je a plánujem ju tento týždeň vyčistiť a následne uvidím či to pomôže. Dlhodobé odpojenie od napájania mi chybu neodstránilo.

Plánujem teda:
- vyčistiť absorbér atramentu
- ak nepomôže, vytiahnúť všetky náplne a nanovo ich nasadiť do tlačiarne
- ak nepomôže, mám jeden servisný sw ktorým skúsim resetnúť počítadlá

Skúšal som aktualizovať firmware ale ten sw nechcel nadviyzať s tlačiarňou komunikáciu.
Mohol by si sem dať prosím fotografiu, kde sa tá nádobka na prebytočný atrament nachádza? Ďakujem.
 
Rofo
2023-09-27 03:08:21+02
Treba tlačiareň tohto druhu nechať stále zapnutú? Zo zásuvky to netreba vyťahovať zbytočne to mi je jasné, ale čo zapínanie tlačidlom na tlačiarni? Ušetrí sa tým nejaký proces čistenia keď je stále zapnutá, alebo takéto zapnutie/vypnutie nemá vplyv na časové intervaly čistenia?
 
jozef84
2023-09-27 09:46:50+02
príspevok od: Rofo
Treba tlačiareň tohto druhu nechať stále zapnutú? Zo zásuvky to netreba vyťahovať zbytočne to mi je jasné, ale čo zapínanie tlačidlom na tlačiarni? Ušetrí sa tým nejaký proces čistenia keď je stále zapnutá, alebo takéto zapnutie/vypnutie nemá vplyv na časové intervaly čistenia?
To je práve tá chyba, ktorú užívatelia robia. Nešpekuluj.Vypnutie tlačiarne - odpojenie zo siete, spôsobí rýchlejšie upchatie(zaschnutie) trysiek . Na profesionálnych tlačiarňach sa dlhodobá odstávka robí tak, že sa pred odstávkou urobí preplach hláv a potom sa môže dlhodobo odstaviť. Inak je stále zapnutá a je len v pohotovostnom stave(sama sa prepne do pohotovostného stavu). Vytiahnutie šnúry zo siete je veru zlý nápad. Radšej si nájdi čas a pravidelne na nej tlač. Ideálne aspoň list papiera každý deň.
 
Rofo
2023-09-27 11:55:24+02
príspevok od: jozef84
To je práve tá chyba, ktorú užívatelia robia. Nešpekuluj.Vypnutie tlačiarne - odpojenie zo siete, spôsobí rýchlejšie upchatie(zaschnutie) trysiek . Na profesionálnych tlačiarňach sa dlhodobá odstávka robí tak, že sa pred odstávkou urobí preplach hláv a potom sa môže dlhodobo odstaviť. Inak je stále zapnutá a je len v pohotovostnom stave(sama sa prepne do pohotovostného stavu). Vytiahnutie šnúry zo siete je veru zlý nápad. Radšej si nájdi čas a pravidelne na nej tlač. Ideálne aspoň list papiera každý deň.
Pokiaľ je stále tlačiareň v elektrickej sieti otázka kedy je v pohotovostnom stave a kedy je už vypnutá. Býva tam väčšinou nejaké energy management nastavenie. Napríklad "Auto power OFF" po 2 hodinách. Treba takéto veci nastaviť na "Never", alebo aj keď sa sama vypne ostáva stále v pohotovostnom stave?
 
jozef84
2023-09-27 20:53:19+02
príspevok od: Rofo
Pokiaľ je stále tlačiareň v elektrickej sieti otázka kedy je v pohotovostnom stave a kedy je už vypnutá. Býva tam väčšinou nejaké energy management nastavenie. Napríklad "Auto power OFF" po 2 hodinách. Treba takéto veci nastaviť na "Never", alebo aj keď sa sama vypne ostáva stále v pohotovostnom stave?
To si musis nastudovat pre svoju tlaciaren. Moja Epsona sa cca po 10 minutach sama prepne do stand by rezimu. Ine moznosti tam nema. A Mimaki na folie a bannery sa sama zo stand by rezimu prebudi, odstrekne cez trysky a zasa sa prepne do stand by rezimu. Tato ma externu nadobku na odstreknuty atrament. Tato tiez nema viac moznosti stand by rezimu. Ale ja byt tebou na tvojej by som dal radsej volbu nikdy.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()