Hore
Fórum » Tlač
 

FotoPapier - poradte

szabo.martin
2011-11-10 12:32:52+01
Ahoj,

kupil som si tlaciaren CANOM Pixma MG-5250
planujem ju pouzivat na bezne domace tlacenie plus tlacenie fotiek, ukazok, nahladov, fotografii z dovoleniek, A4 fotiek do ramov a podobne. Prestudoval som mnoho o refiloch a nahrad za original naplne a rozhodol som sa pre InkTec (ak mate a viete o niecom lepsom, nepohrdnem radou) avsak moja otazka je ohladom FotoPapira.

Aky pouzivate ? je mi jasne, ze CANON zariadenie bude dosahovat najlepsie vysledky na CANON papier (za predpokladu original naplni) ale odhliadnuc od tohto faktu, ale ine moznosti su ? ake ine znacky papierov mi odporucate pouzit ? Hlavne format 10x15 a A4. Je potrebne robit aj nejaky color management v pripade pouzitia ineho papieru ?

dakujem za rady a pripomienky.
 
inkubbus
2011-11-10 12:48:48+01
skus lomond.sk maju aj naplne aj papiere aj icc profily pre pariere
 
JOK3R
2011-11-10 13:14:44+01
Nodporúčam používať neoriginály ak ju budeš primárne používať na tlač fotografií, mám s tým zlé skúsenosti na Canon Pixma 4000. Bude to lotéria s akým papierom si budú neoriginály "rozumieť", vyblité farby, neschol atrament, zlievali sa odtiene, hrôza. Teraz mám novú pixmu 6150 a tam iný cartridge ako originál nestrčím.
Spravíš peknú fotku, stráviš čas úpravami a pri poslednom kroku (tlači) si ochotný ju degradovať pre pár ušetrených centov? Ja nie...
 
PeterMarek
2011-11-10 13:34:14+01
príspevok od: szabo.martin
Ahoj,

kupil som si tlaciaren CANOM Pixma MG-5250
planujem ju pouzivat na bezne domace tlacenie plus tlacenie fotiek, ukazok, nahladov, fotografii z dovoleniek, A4 fotiek do ramov a podobne. Prestudoval som mnoho o refiloch a nahrad za original naplne a rozhodol som sa pre InkTec (ak mate a viete o niecom lepsom, nepohrdnem radou) avsak moja otazka je ohladom FotoPapira.

Aky pouzivate ? je mi jasne, ze CANON zariadenie bude dosahovat najlepsie vysledky na CANON papier (za predpokladu original naplni) ale odhliadnuc od tohto faktu, ale ine moznosti su ? ake ine znacky papierov mi odporucate pouzit ? Hlavne format 10x15 a A4. Je potrebne robit aj nejaky color management v pripade pouzitia ineho papieru ?

dakujem za rady a pripomienky.
refil+neoriginálny papierpri dyeink tlači je všetko možné len nie dobrá kombinácia na tlač fotiek. Refily a ICC profily to už znie ako cynický žart

Ak chcete "fotky" - nexeperimentujte.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-10 13:41:59+01
Hod si do kalkulacky skutocne naklady napr. na 3 roky. Cena tlaciarne + naplne a papier. Urci si vytazenost (fotky za mesiac). Mne to vacsinou vychadza, ze pre par desiatok fotiek sa mi z domacou tlaciarnou babrat neoplati. Je to neekonomicke za vsetkych podmienok. Prinasa to len luxus moznosti vytlacit si nieco, kedy si zmyslim.
Canon tlaciarne som parkrat testoval a tiez nic ine ako original naplne neodporucam. S papiermi sa da este experimentovat, ale nie s lacnymi. S takymi ake Canon neponuka, rozne specialne povrchy....
 
JOK3R
2011-11-10 14:02:21+01
Ešte doplním, refilly sú fajn na kancelársku tlač (grafy, farebné písmo, ilustračné obrázky na kancelársky papier, farebné tabuľky). Tam sa to oplatí a farebné odchylky môžu byť. Ale na fotografiu určite nie. To je ako kúpiť si novú zrkadlovku a nasadiť na ňu starý nekvalitný objektív.
 
tadzesi
2011-11-10 14:41:22+01
Kup si OEM spotrebak a az potom sa budes cudovat ake fotky ti z toho polezu. Nebudes vediet kde je sever.
 
psykora2
2011-11-10 16:30:16+01
ono ked chces ist do refillov a dosiahnut vysoku kvalitu je potrebne mat sondu alebo si dat urobit ICC profil , cize pociatocna investicia moze byt dost vysoka, ja napriklad na Canon IP4500 pouzivam atramenty od Fotorite(ebay), urobil som si na ne profil a vyuzivam ho na vsetky papiere ktore pouzivam(nerobim na kazdy papier zvlast profil aj ked by sa teoreticky malo), osobne preferujem Epson Premium Glossy Photo Papier, dobre su aj Papiere Sigma Super Premium atd. proste kazdy si najde casom svoj papier ktory mu vyhovuje z hladiska ceny aj kvality, nesuhlasim s tvrdenim ze s refillom(samozrejme kvalitnym) sa nedaju urobit rovnako kvalitne fotky ako s orginalmi...(to iste plati aj pre papiere, samozrejme kvalitne a odskusane)
 
keko
2011-11-12 14:37:33+01
príspevok od: psykora2
ono ked chces ist do refillov a dosiahnut vysoku kvalitu je potrebne mat sondu alebo si dat urobit ICC profil , cize pociatocna investicia moze byt dost vysoka, ja napriklad na Canon IP4500 pouzivam atramenty od Fotorite(ebay), urobil som si na ne profil a vyuzivam ho na vsetky papiere ktore pouzivam(nerobim na kazdy papier zvlast profil aj ked by sa teoreticky malo), osobne preferujem Epson Premium Glossy Photo Papier, dobre su aj Papiere Sigma Super Premium atd. proste kazdy si najde casom svoj papier ktory mu vyhovuje z hladiska ceny aj kvality, nesuhlasim s tvrdenim ze s refillom(samozrejme kvalitnym) sa nedaju urobit rovnako kvalitne fotky ako s orginalmi...(to iste plati aj pre papiere, samozrejme kvalitne a odskusane)
Ja uz len dodam, ze urobit si vlastny ICC profil trva nezrietka nikolko hodin na jedno medium. Ked sa pomylis, aj niekolko dni. A co do spotreby inku a papiera ani nehovorim ...
 
psykora2
2011-11-12 17:27:08+01
príspevok od: keko
Ja uz len dodam, ze urobit si vlastny ICC profil trva nezrietka nikolko hodin na jedno medium. Ked sa pomylis, aj niekolko dni. A co do spotreby inku a papiera ani nehovorim ...
tomu verim ze na laboratorne super presne vysledky treba preluskat sondou niekolko stovak farieb, ale su aj menej presne sposoby kalibracie pomocou sondy, ktore vsak mozu viac ako dostatocne vyhovovat amaterskym alebo poloprofi fotografom a urcite nezaberu niekolko dni, spotreba inku a papiera je zanedbatelna
 
valec86
2011-11-12 18:42:31+01
tonery kupujem aj neoriginalne napr na jamady.sk a spokojnost. papier sami zatial nepodarilo pouzit ziadny lepsi ako original. cize naplne este ako tak ale papier zatial aftermarket ziaden.
 
keko
2011-11-12 19:06:21+01
príspevok od: psykora2
tomu verim ze na laboratorne super presne vysledky treba preluskat sondou niekolko stovak farieb, ale su aj menej presne sposoby kalibracie pomocou sondy, ktore vsak mozu viac ako dostatocne vyhovovat amaterskym alebo poloprofi fotografom a urcite nezaberu niekolko dni, spotreba inku a papiera je zanedbatelna
530 policok, teda 8 A4-iek. Nechcem strasit, ale inak to nejde. Ide linearizovat nejaky profil, ale taky, cé nevies kde zacat - 530 policok je minimum a taky lepsi je je tak cez 2000 ... Ale samozrejme, bavili sme sa o ICC profiloch, nie o nejakych udelatkach vo Windows.
 
tomis.ales
2011-11-12 19:21:26+01
Otec si kupil refill do Epson R2400 za 100€ skoro liter farby + naplne. Cierna od Epsonu bola absolutne supersametovo cierna na rozdiel od neoriginalu, ktora bola iba cierna. Nebyt tohot faktu, nevedel by som ktora je vlastne original. Ostrost uplne rovnaka. A to vsetko na rovnakom papieri bez jedineho ICC profilu a kalibracie.
Otazka je, ako je na tom zivotnost farieb a ci sa casom nepokazi hlava.
 
darmo
2011-11-12 20:46:14+01
Ak to chceš skúsiť, nenechaj sa odradiť, je to predsa koníček. Je to základná fototlačiareň a pri použití neorigo atramentov nebudú tie rozdiely vôbec veľké. Určite menšie, ako keď si porovnáš výtlačok na dennom svetle a na umelom. Ono totiž originálny atrament a originálne papiere čo sa týka zhody s monitorom tiež nie sú bohviečo. Keď by išlo ale o naozaj poloprofi výstup, tak ten je určite lepšie nechať na profi štúdio.
InkTec je osvedčený atrament, viac si treba dať pozor na papier. Spomínané Epsony pre Canon vyhovujú, dobrý a nie moc drahý je Canon GP-501. Slušný bol aj nejaký Lexmark.
 
psykora2
2011-11-12 20:52:38+01
príspevok od: keko
530 policok, teda 8 A4-iek. Nechcem strasit, ale inak to nejde. Ide linearizovat nejaky profil, ale taky, cé nevies kde zacat - 530 policok je minimum a taky lepsi je je tak cez 2000 ... Ale samozrejme, bavili sme sa o ICC profiloch, nie o nejakych udelatkach vo Windows.
pre moje potreby sa to da aj zo 100 poli (pricom preferovane odtiene si viem spresnit dalsimi poliami), na 2xA4, nechcem sa hadat lebo nie som profik ako ty, ale dost si potrpim na presnost farieb(a dokonca nie som ani farboslepy) a vzdy to porovnavam s vytlackami ktore viem ze su vytlacene na presne nakalibrovanych strojoch, samozrejme ze v niektorych specifickych fotkach to nie je totozne ale na vacsine by som nespoznal rozdiel keby som nevedel ktora je tlacena z refillu a ktora z profi masiny s presnym profilom
 
keko
2011-11-13 00:15:55+01
príspevok od: psykora2
pre moje potreby sa to da aj zo 100 poli (pricom preferovane odtiene si viem spresnit dalsimi poliami), na 2xA4, nechcem sa hadat lebo nie som profik ako ty, ale dost si potrpim na presnost farieb(a dokonca nie som ani farboslepy) a vzdy to porovnavam s vytlackami ktore viem ze su vytlacene na presne nakalibrovanych strojoch, samozrejme ze v niektorych specifickych fotkach to nie je totozne ale na vacsine by som nespoznal rozdiel keby som nevedel ktora je tlacena z refillu a ktora z profi masiny s presnym profilom
O, ani ja si nerobim profily kazdy den, a tak som velmi vdacny za kazdy fungujuci ...
Mna by skor zaujimalo, co pouzivas, lebo pri nasej megalomanii ja pouzivam Monaco profiler a Xrite DTP41 a ako nejake skratky to neumoznuje. Ked vychadzam z nejakeho podobneho profilu da sa pouzit linearizacia a funguje to, ale temer vzdy sa najde problem niekde inde, napr sa urobi taky zvlastny druh bendingu, co moze u mensich fotografii vadit.
Naproti tomu mame Canon iPF6100, kde si profily stahuje RIP rovno z ftp-cka vyrobcu. Jaka parada. A tlacit zvladaju vsetci moji kolegovia
 
PeterMarek
2011-11-13 00:26:31+01
príspevok od: psykora2
pre moje potreby sa to da aj zo 100 poli (pricom preferovane odtiene si viem spresnit dalsimi poliami), na 2xA4, nechcem sa hadat lebo nie som profik ako ty, ale dost si potrpim na presnost farieb(a dokonca nie som ani farboslepy) a vzdy to porovnavam s vytlackami ktore viem ze su vytlacene na presne nakalibrovanych strojoch, samozrejme ze v niektorych specifickych fotkach to nie je totozne ale na vacsine by som nespoznal rozdiel keby som nevedel ktora je tlacena z refillu a ktora z profi masiny s presnym profilom
Ako tak sledujem túto refilovú debatu, tak mi len vŕta v hlave, že aké množstvo fotiek by som musel na tej chuderke 4500 mesačne robiť aby sa mi oplatil celý tento cirkus? Stovky? Tisíce? Nie je potom už jednoduchšie kúpiť hoc aj malý alebo suchý minilab? Dumám aké čísla v kalkulačke smerujú k tejto refilovej ceste...
 
psykora2
2011-11-13 20:55:31+01
príspevok od: keko
O, ani ja si nerobim profily kazdy den, a tak som velmi vdacny za kazdy fungujuci ...
Mna by skor zaujimalo, co pouzivas, lebo pri nasej megalomanii ja pouzivam Monaco profiler a Xrite DTP41 a ako nejake skratky to neumoznuje. Ked vychadzam z nejakeho podobneho profilu da sa pouzit linearizacia a funguje to, ale temer vzdy sa najde problem niekde inde, napr sa urobi taky zvlastny druh bendingu, co moze u mensich fotografii vadit.
Naproti tomu mame Canon iPF6100, kde si profily stahuje RIP rovno z ftp-cka vyrobcu. Jaka parada. A tlacit zvladaju vsetci moji kolegovia
ja pouzivam xrite colormunki, to je taka sonda pre laikov, neda sa tam nic pokazit, je tam rozumne vyrobeny soft ktory ta naviguje step-by-step, kalibruje monitory aj tlaciarne a je to urcite sto krat presnejsie ako okometricke metody, ale urcite nie presnejsie ako tie tvoje sondy s viac poliami
 
psykora2
2011-11-13 21:22:17+01
príspevok od: PeterMarek
Ako tak sledujem túto refilovú debatu, tak mi len vŕta v hlave, že aké množstvo fotiek by som musel na tej chuderke 4500 mesačne robiť aby sa mi oplatil celý tento cirkus? Stovky? Tisíce? Nie je potom už jednoduchšie kúpiť hoc aj malý alebo suchý minilab? Dumám aké čísla v kalkulačke smerujú k tejto refilovej ceste...
teraz sa na to nepozeraj ako tlaciar ale ako normalny bezny fotograf, ktory si kupi malu Canonku na tlac svojich fotografii, ktore potom predava zakaznikom, za original ink zaplati 920 Eur za 1 liter, za refill zaplati 60 Eur za 1 liter pri tom istom vysledku po kalibracii a vytvoreni profilu, cize keby si aj kupil tu srandovnu sondu za 500 Eur, na kazdom litry inku usetri 860 Eur co je sakra rozdiel, nemyslis? (ja osobne na biznis pouzivam IPF6300, nie IP4500-ta je len doplnok)
 
keko
2011-11-13 22:31:21+01
príspevok od: psykora2
ja pouzivam xrite colormunki, to je taka sonda pre laikov, neda sa tam nic pokazit, je tam rozumne vyrobeny soft ktory ta naviguje step-by-step, kalibruje monitory aj tlaciarne a je to urcite sto krat presnejsie ako okometricke metody, ale urcite nie presnejsie ako tie tvoje sondy s viac poliami
Aha, uz viem. Ten, co vyzera, ako vytahovaci meter . Pocul som len same chvaly. Rozmyslal som nad nim, lebo novy kalibracny pasik pre ten moj colorimeter stoji tolko, co mozno jednoduchy a spolahlivy a hlavne novy colorimeter, ci spektrophotometer, ako sa to dnes vola ...Takze vdak za tip.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()