Hore
Fórum » Pokec
 

Prosba pre členov E-photo, ktorí davajú fotky na kritiku

GHPArt-JurajHanakovič
GHPArt-JurajHanakovič 2012-09-12 17:14:40+02
Zdravím všetkých členov e-photo portálu. Mne bližšie známych aj tých, s ktorými som ešte nemal tú česť.

Píšem z jednoduchého dôvodu a tým je apel na vašu súdnosť pri pridávaní fotiek na kritiku.

Dávať fotky na kritiku ostatným užívateľom je skvelá vec a môže človeka posunúť ďalej za hranice svojej vlastnej mysle a súčasnej kreativity. Hovorí vám niečo pojem mozgový trust? To len tak mimochodom...

Avšak má to svoje úskalia a určité podmienky, ktoré treba splniť aby sa tento ideálny stav dosiahol. Pod pojmom ideálny stav pri dávaní fotky na kritiku chápem to, že niekoľko ľudí z oboru fotografie (aspoň ako zanietení amatéri) povie úprimne čo sa im páči a čo nepáči na fotografii. Čím presnejšia kritika, ideálne so spôsobom ako sa to dá v budúcnosti napraviť, tým lepšie. Autor si kritiku prečíta, posúdi a v ideálnom prípade sa ňou bude v budúcnosti aj riadiť ak vyložene nie je proti kritizovaným veciam postavený presne opačne a nezastáva úprimne opačný názor na vec.
Toľko k ideálnemu stavu.

Neraz som sa stretol na tomto portáli (aj na iných miestach), že ľudia žijú vo svojom malom svete a jediný zmysel pridávaní fotiek na "kritiku" vidia v tom, že sa pochvália akú peknú fotku odfotili a ako ich budú všetci známi aj neznámi ľudia chváliť akí sú úžasní fotografi a podobné tľapkanie po pleci sa bude opakovať pravidelne. Aj keď si to mnoho ľudí pred samým sebou nepriznajú tak pri prvom náznaku reálnej kritiky sa ohradia ako malé deti, ktorým niekto berie hračku. To o danom človeku niečo svedčí. Sám som bol dlho taký. A ani teraz sa mi niektoré tvrdé slová kritiky neľahko prehĺtajú a mám na čom pracovať avšak viem, že sú to práve tie najtvrdšie slová, ktoré človeka posúvajú najďalej.

Samotnou kapitolou sú vyjadrenia na fotografované osoby. Bol som neraz "napomenutý", že to nie je vhodné vyjadrovať sa o modelkách/modeloch na fotkách. V tomto kategoricky nesúhlasím. Raz je človek na fotke tak je jej súčasťou a ako taký podlieha kritike výsledného diela.
Častokrát sú ľudia takí zaslepení vzájomnými medziľudskými vzťahmi medzi fotografovanou osobou a fotografom, že nechcú vidieť očividné. Alebo nebodaj nechcú priznať pravdu o vzhľade modelku/modela aby ich ešte mohli niekedy v budúcnosti fotiť. Pričom dnes je zrejme taká doba, že úprimnosť sa nenosí a považuje sa priam za drzosť. Ďalšia vec, s ktorou kategoricky nesúhlasím.

Pozitívna kritika je tiež veľmi dôležitá a v kombinácii s tou negatívnou dokáže z priemerného fotografa s otvorenou mysľou spraviť časom profíka. Toľko môj názor ohľadom kritiky samotnej.

Jedno veľké PROSÍM všetkým členom na ephoto, ktorí pridávajú svoje fotky na kritiku. Buďte sami k sebe trošku kritickí a súdni a pridávajte fotky na kritiku len vtedy ak ste dostatočne zrelí zvládnuť keď vám niekto naloží. Nemusím to byť ja, môže to byť hocikto iný a keď sa to stane tak vám to môže pokaziť celý deň ak nie ste na to pripravení

Týmto chcem taktiež z úprimného srdca poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa kedy vyjadrili ku mojim fotkám. Či už pochvalne a dali mi energiu pokračovať ďalej. Ale aj tým, ktorí skritizovali čo sa dalo na fotke a tým som vďačnejší ešte o kúsok viac. To boli, sú, aj budú tie slová kritiky od ľudí, ktorí si neberú servítky pred ústa, ktoré mi najviac pomáhajú stať sa lepším fotografom.

Ďakujem.
Váš spolučlen na e-photo, Juraj.
 
calven
2013-02-12 21:56:18+01
príspevok od: seifi
A? Veď to má pekný biely rámček...
 
bobo2
2013-02-13 08:04:48+01
...na kritizovanie fotografií mám asi svojský názor....fotografia je príliš subjektívna, aby sa dala posudzovať objektívne /napriek pravidlám, ktoré tú nepochybne existujú/....nikdy som nenapísal kritický názor na ničiu fotografiu, na tie ktoré má zaujmú, pozitívne reagujem...toho nikdy nie je dosť...
 
j.a.r.o.
2013-02-13 08:17:59+01
Som za zavedenie tlačítka "Nepáči sa mi to - palec dole" nielen pri komentároch, ale aj pri fotkách na kritiku.
 
POKY
2013-02-13 08:25:47+01
príspevok od: bobo2
...na kritizovanie fotografií mám asi svojský názor....fotografia je príliš subjektívna, aby sa dala posudzovať objektívne /napriek pravidlám, ktoré tú nepochybne existujú/....nikdy som nenapísal kritický názor na ničiu fotografiu, na tie ktoré má zaujmú, pozitívne reagujem...toho nikdy nie je dosť...
V tomto máš pravdu, načo niekomu na fotku napísať niečo na štýl "hnus", je to podla mňa absolútne neprofesionálne a stretol som sa tu s tým, no nie na mojich fotkách (zatiaľ) Osobne si myslím, že pochvala je dôležitá, no rovnako aj kritika. Príklad: 1.Máš to podexponované, zle orezané, hento v rohu sa tam vôbec nehodí. 2. Podľa môjho názoru je to podexponované, osobne by som to orezal ináč a ten stromček v rohu, niesom si istý, či sa tam úplne hodí, no ak si to tak cítil tak je to v poriadku, farby pekné aj príbeh tam cítim. PRvý koment je namyslenosť, druhý je ľudskosť, čo myslíte, ktorý pomôže viac.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 08:37:11+01
príspevok od: POKY
V tomto máš pravdu, načo niekomu na fotku napísať niečo na štýl "hnus", je to podla mňa absolútne neprofesionálne a stretol som sa tu s tým, no nie na mojich fotkách (zatiaľ) Osobne si myslím, že pochvala je dôležitá, no rovnako aj kritika. Príklad: 1.Máš to podexponované, zle orezané, hento v rohu sa tam vôbec nehodí. 2. Podľa môjho názoru je to podexponované, osobne by som to orezal ináč a ten stromček v rohu, niesom si istý, či sa tam úplne hodí, no ak si to tak cítil tak je to v poriadku, farby pekné aj príbeh tam cítim. PRvý koment je namyslenosť, druhý je ľudskosť, čo myslíte, ktorý pomôže viac.
Sorry, ale ani z prvého komentáru necítim namyslenosť (možno každý vnímame namyslenosť inak). Je napísaný len stručnejšie.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-02-13 08:50:29+01
príspevok od: bobo2
...na kritizovanie fotografií mám asi svojský názor....fotografia je príliš subjektívna, aby sa dala posudzovať objektívne /napriek pravidlám, ktoré tú nepochybne existujú/....nikdy som nenapísal kritický názor na ničiu fotografiu, na tie ktoré má zaujmú, pozitívne reagujem...toho nikdy nie je dosť...
velky omyl pane,s ktorym stale dokola prichadzaju zacinajuci fotografi,Fotografia ma svoje jasne pravidla a len cas a skusenosti Ta naucia rozoznavat Pekne obrazky od Dobrych fotiek,pokial budes tomu vzdelaniu venovat dostatocny cas.
 
vd
2013-02-13 09:00:45+01
zbytocne dramatizovanie situacie...
 
bobo2
2013-02-13 09:06:43+01
istvic: ...čo je Dobrá fotka?...nie, to nie je omyl - to je skúsenosť....
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 09:23:32+01
príspevok od: bobo2
istvic: ...čo je Dobrá fotka?...nie, to nie je omyl - to je skúsenosť....
prepáč, ale súhlasím s istvičom. tvoja skúsenosť je mylná, resp. je možno správna v nejakom konkrétnom malom okruhu ľudí, ale vo všeobecnosti je mylná. dobrá foto má v sebe emóciu, dej, nápad, spracovanie, svetlo, výraz, príbeh, niečo v ľuďoch vzbudzuje (snáď som na nič nezabudol). nemusí toto všetko mať v sebe každá dobrá fotografia, ale to je to čo ich oddeľuje od pekných obrázkov.
 
bobo2
2013-02-13 09:33:31+01
martin.b:...zvláštne....nikdy nemám ambíciu urobiť "dobrú fotografiu"...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 09:35:58+01
príspevok od: bobo2
martin.b:...zvláštne....nikdy nemám ambíciu urobiť "dobrú fotografiu"...
ja o tvojich ambíciach nič neviem, máš takú ambíciu?
 
seifi
2013-02-13 09:41:18+01
príspevok od: bobo2
...na kritizovanie fotografií mám asi svojský názor....fotografia je príliš subjektívna, aby sa dala posudzovať objektívne /napriek pravidlám, ktoré tú nepochybne existujú/....nikdy som nenapísal kritický názor na ničiu fotografiu, na tie ktoré má zaujmú, pozitívne reagujem...toho nikdy nie je dosť...
dobre to napísal Istvic, tebe sa to páčiť môže a pritom si vedľa; niekoho pochváliť znamená tiež niesť kožu na trh; ale to si akoby málo kto uvedomoval; ak príde po tebe odborník a poukáže na zjavné chyby, ktoré ešte nevidíš, tak sa trocha zháčiš, či nie ? ty si myslíš, že pochvalou na zlom mieste nemôžeš nič pokaziť ? pošleš ho zlým smerom, podporíš ho v zjavných chybách; ako keď pochváliš vodiča pri predbiehaní - dobre si to urobil, ani ja stále nepozerám do spätného zrkadla, však ten čo ide za mnou vidí dopredu, nech dáva pozor ;
 
seifi
2013-02-13 09:47:07+01
príspevok od: bobo2
martin.b:...zvláštne....nikdy nemám ambíciu urobiť "dobrú fotografiu"...
tiež názor;
naopak, ja sa o to snažim stále a je mojou chybou, že nemám na pamäti všetky tie veci, ktoré vymenoval Martin, inak by tie moje fotografie vyzerali tiež lepšie
 
bobo2
2013-02-13 09:52:41+01
martin.b: ....nerozumiem Tvojej otázke....
možno by som pridal pojem "úspešná fotografia", čo nemusí byť možno ani prienik "dobrej fotografie" a "pekného obrázka"....ale to už sme mimo témy vlákna....
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 09:55:29+01
príspevok od: bobo2
martin.b: ....nerozumiem Tvojej otázke....
možno by som pridal pojem "úspešná fotografia", čo nemusí byť možno ani prienik "dobrej fotografie" a "pekného obrázka"....ale to už sme mimo témy vlákna....
nepoznám ťa, neviem aké so tvoje ambície. tak sa pýtam, či máš ambíciu urobiť dobrú fotografiu, keďže si vyššie reagoval, citujem: ".zvláštne....nikdy nemám ambíciu urobiť "dobrú fotografiu"...". tak som nevedel, ako to myslíš, či ironicky, či je to konštatovanie ...
 
bobo2
2013-02-13 10:08:32+01
martin.b: ....rozumiem...myslel som to vážne, vedome na to nemyslím keď fotografujem....fotografia ma stále zaujíma oveľa viac výtvarne ako obsahovo...možno aj to je dôvod iného pohľadu ako je "bežný"....
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 10:14:09+01
príspevok od: bobo2
martin.b: ....rozumiem...myslel som to vážne, vedome na to nemyslím keď fotografujem....fotografia ma stále zaujíma oveľa viac výtvarne ako obsahovo...možno aj to je dôvod iného pohľadu ako je "bežný"....
fajn. všetko čo som ti napísal vyššie platí aj pre výtvarnú fotografiu. pozrel som si tvoj album tu na ephoto, našiel som v ňom dve celkom zaujímavé fotografie aj keď nedotiahnuté:

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/282342/skorokoncertna/?s=photos

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/326711/kuk/?s=photos

ostatné fotografie sú pre mňa fotografie do rodinného albumu, kde majú svoju hodnotu.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 10:15:34+01
príspevok od: bobo2
martin.b: ....rozumiem...myslel som to vážne, vedome na to nemyslím keď fotografujem....fotografia ma stále zaujíma oveľa viac výtvarne ako obsahovo...možno aj to je dôvod iného pohľadu ako je "bežný"....
nechtiac som odoslal príspevok skôr ako som chcel.

tie dve fotografie obsahujú niečo z toho čo som písal vyššie. to ich oddeľuje od zvyšku (neviem či tie fotografie považuješ za výtvarné).
 
JohnNewton
2013-02-13 10:21:59+01
príspevok od: Martin Brojo
prepáč, ale súhlasím s istvičom. tvoja skúsenosť je mylná, resp. je možno správna v nejakom konkrétnom malom okruhu ľudí, ale vo všeobecnosti je mylná. dobrá foto má v sebe emóciu, dej, nápad, spracovanie, svetlo, výraz, príbeh, niečo v ľuďoch vzbudzuje (snáď som na nič nezabudol). nemusí toto všetko mať v sebe každá dobrá fotografia, ale to je to čo ich oddeľuje od pekných obrázkov.
No asi to bude zložitejšie, Fotografie zhotovené strojom (Hubblov teleskop) vraj nemajú ani z vedeckého hľadiska valný význam , sú to podľa Teba len pekné obrázky (a asi aj sú) ,ale u množstva ľudí vyvolávajú silné emócie. A iných nechávajú chladnými. Svoj vnútorný svet každý prežíva ináč, teda aj jednu a tú istú foto môžeme vnímať dosť rozdielne.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 10:26:23+01
príspevok od: JohnNewton
No asi to bude zložitejšie, Fotografie zhotovené strojom (Hubblov teleskop) vraj nemajú ani z vedeckého hľadiska valný význam , sú to podľa Teba len pekné obrázky (a asi aj sú) ,ale u množstva ľudí vyvolávajú silné emócie. A iných nechávajú chladnými. Svoj vnútorný svet každý prežíva ináč, teda aj jednu a tú istú foto môžeme vnímať dosť rozdielne.
Ano, je tu vždy istá miera subjektivity spôsobené okrem iného aj nami prežitými zážitkami, to je aj v poriadku. Je tiež umenie trafiť sa s fotografiou do pocitov davu. Z pohľadu kritika zase platí, že čím viac fotografií ma napozeraných, tým menej ho zaujmú pekné obrázky a vo fotografii hľadá práve to, čo som spomínal.
 
Strana 12 z 13
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()