Hore
Fórum » Pokec
 

Prosba pre členov E-photo, ktorí davajú fotky na kritiku

GHPArt-JurajHanakovič
GHPArt-JurajHanakovič 2012-09-12 17:14:40+02
Zdravím všetkých členov e-photo portálu. Mne bližšie známych aj tých, s ktorými som ešte nemal tú česť.

Píšem z jednoduchého dôvodu a tým je apel na vašu súdnosť pri pridávaní fotiek na kritiku.

Dávať fotky na kritiku ostatným užívateľom je skvelá vec a môže človeka posunúť ďalej za hranice svojej vlastnej mysle a súčasnej kreativity. Hovorí vám niečo pojem mozgový trust? To len tak mimochodom...

Avšak má to svoje úskalia a určité podmienky, ktoré treba splniť aby sa tento ideálny stav dosiahol. Pod pojmom ideálny stav pri dávaní fotky na kritiku chápem to, že niekoľko ľudí z oboru fotografie (aspoň ako zanietení amatéri) povie úprimne čo sa im páči a čo nepáči na fotografii. Čím presnejšia kritika, ideálne so spôsobom ako sa to dá v budúcnosti napraviť, tým lepšie. Autor si kritiku prečíta, posúdi a v ideálnom prípade sa ňou bude v budúcnosti aj riadiť ak vyložene nie je proti kritizovaným veciam postavený presne opačne a nezastáva úprimne opačný názor na vec.
Toľko k ideálnemu stavu.

Neraz som sa stretol na tomto portáli (aj na iných miestach), že ľudia žijú vo svojom malom svete a jediný zmysel pridávaní fotiek na "kritiku" vidia v tom, že sa pochvália akú peknú fotku odfotili a ako ich budú všetci známi aj neznámi ľudia chváliť akí sú úžasní fotografi a podobné tľapkanie po pleci sa bude opakovať pravidelne. Aj keď si to mnoho ľudí pred samým sebou nepriznajú tak pri prvom náznaku reálnej kritiky sa ohradia ako malé deti, ktorým niekto berie hračku. To o danom človeku niečo svedčí. Sám som bol dlho taký. A ani teraz sa mi niektoré tvrdé slová kritiky neľahko prehĺtajú a mám na čom pracovať avšak viem, že sú to práve tie najtvrdšie slová, ktoré človeka posúvajú najďalej.

Samotnou kapitolou sú vyjadrenia na fotografované osoby. Bol som neraz "napomenutý", že to nie je vhodné vyjadrovať sa o modelkách/modeloch na fotkách. V tomto kategoricky nesúhlasím. Raz je človek na fotke tak je jej súčasťou a ako taký podlieha kritike výsledného diela.
Častokrát sú ľudia takí zaslepení vzájomnými medziľudskými vzťahmi medzi fotografovanou osobou a fotografom, že nechcú vidieť očividné. Alebo nebodaj nechcú priznať pravdu o vzhľade modelku/modela aby ich ešte mohli niekedy v budúcnosti fotiť. Pričom dnes je zrejme taká doba, že úprimnosť sa nenosí a považuje sa priam za drzosť. Ďalšia vec, s ktorou kategoricky nesúhlasím.

Pozitívna kritika je tiež veľmi dôležitá a v kombinácii s tou negatívnou dokáže z priemerného fotografa s otvorenou mysľou spraviť časom profíka. Toľko môj názor ohľadom kritiky samotnej.

Jedno veľké PROSÍM všetkým členom na ephoto, ktorí pridávajú svoje fotky na kritiku. Buďte sami k sebe trošku kritickí a súdni a pridávajte fotky na kritiku len vtedy ak ste dostatočne zrelí zvládnuť keď vám niekto naloží. Nemusím to byť ja, môže to byť hocikto iný a keď sa to stane tak vám to môže pokaziť celý deň ak nie ste na to pripravení

Týmto chcem taktiež z úprimného srdca poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa kedy vyjadrili ku mojim fotkám. Či už pochvalne a dali mi energiu pokračovať ďalej. Ale aj tým, ktorí skritizovali čo sa dalo na fotke a tým som vďačnejší ešte o kúsok viac. To boli, sú, aj budú tie slová kritiky od ľudí, ktorí si neberú servítky pred ústa, ktoré mi najviac pomáhajú stať sa lepším fotografom.

Ďakujem.
Váš spolučlen na e-photo, Juraj.
 
bobo2
2013-02-13 10:47:45+01
...martin.b:.....hmmm...to je presne to, čomu sa bránim vo vzťahu k cudzím fotografiám....Ty povieš 2, iný 3, niekto iný nevyberie žiadnu...pre mňa majú napriek hodnoteniu hodnotu všetky, lebo som s nimi žil a mám k nim vzťah....a neverím, že to Ty k svojim necítiš podobne....namieste je teda hovoriť o úspešnej fotografii, ktorá pozitívne zaujme vo fotografickom fóre, ktoré hľadá istú výnimočnosť....ja sa cítim dobre aj bez výnimočných fotografií....
 
jan.zitniak
2013-02-13 11:24:03+01
príspevok od: j.a.r.o.
Som za zavedenie tlačítka "Nepáči sa mi to - palec dole" nielen pri komentároch, ale aj pri fotkách na kritiku.
Presne tak. A potom percentuálny pomer medzi Páči sa a Nepáči by mal byť hodnotiacim kritériom pre fotku dňa.
 
haplo602
2013-02-13 13:47:39+01
príspevok od: bobo2
...martin.b:.....hmmm...to je presne to, čomu sa bránim vo vzťahu k cudzím fotografiám....Ty povieš 2, iný 3, niekto iný nevyberie žiadnu...pre mňa majú napriek hodnoteniu hodnotu všetky, lebo som s nimi žil a mám k nim vzťah....a neverím, že to Ty k svojim necítiš podobne....namieste je teda hovoriť o úspešnej fotografii, ktorá pozitívne zaujme vo fotografickom fóre, ktoré hľadá istú výnimočnosť....ja sa cítim dobre aj bez výnimočných fotografií....
to je ale prave ten rozdiel medzi obrazkami a fotografiami. dobra fotografia vyvolava emocie a zaujem aj u tych co nemaju ziaden vztah k fotografovanym osobam/objektom.

 
Frola
2013-02-13 14:18:06+01
hodnocením pro všechny fotky, by mělo být rozlišení technické kvality a impaktu. ( kompo pomineme) Ale páčí nepáčí je hodnocení k ničemu, tak jak je to nastavené teď, to potom není fotoserver, kde se píší odborné články o focení....ale jen fotoklub, kde si můžeme naklikat páčí, nepáčí
 
atti
2013-02-13 14:24:32+01
príspevok od: Frola
hodnocením pro všechny fotky, by mělo být rozlišení technické kvality a impaktu. ( kompo pomineme) Ale páčí nepáčí je hodnocení k ničemu, tak jak je to nastavené teď, to potom není fotoserver, kde se píší odborné články o focení....ale jen fotoklub, kde si můžeme naklikat páčí, nepáčí
Dovolím si nesúhlasiť. Fotoklub dáva členom diametrálne viac, než tento server. Nie je totiž jedno, kto ti píše pod fotku to páči/nepáči.
 
alkaline
2013-02-13 14:26:58+01
príspevok od: atti
Dovolím si nesúhlasiť. Fotoklub dáva členom diametrálne viac, než tento server. Nie je totiž jedno, kto ti píše pod fotku to páči/nepáči.
...netvrdím že jediná...
...ale rozhodne myšlienka vlákna...


 
bobo2
2013-02-13 14:28:56+01
príspevok od: haplo602
to je ale prave ten rozdiel medzi obrazkami a fotografiami. dobra fotografia vyvolava emocie a zaujem aj u tych co nemaju ziaden vztah k fotografovanym osobam/objektom.

...ja by som ale vybral 2 iné ako martin.b...ako toto vysvetliť...? ja tuším...., ale hádam toto fórum k tomu dozrie ako veľa iných....
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 14:36:22+01
príspevok od: atti
Dovolím si nesúhlasiť. Fotoklub dáva členom diametrálne viac, než tento server. Nie je totiž jedno, kto ti píše pod fotku to páči/nepáči.
súhlas
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-13 14:38:33+01
príspevok od: bobo2
...ja by som ale vybral 2 iné ako martin.b...ako toto vysvetliť...? ja tuším...., ale hádam toto fórum k tomu dozrie ako veľa iných....
áno, pretože si autor fotografie a máš k tým fotografiám osobný vzťah. nedívaš sa na ne nezaujato (to nie je kritika), ale dívaš sa na ne práve pod vplyvom svojich zážitkov, emócii možno ani nie k samotným fotografiám, ale k osobám na nich, alebo zážitkom ktoré si prežil pri ich fotení.
 
haplo602
2013-02-13 14:42:46+01
príspevok od: Frola
hodnocením pro všechny fotky, by mělo být rozlišení technické kvality a impaktu. ( kompo pomineme) Ale páčí nepáčí je hodnocení k ničemu, tak jak je to nastavené teď, to potom není fotoserver, kde se píší odborné články o focení....ale jen fotoklub, kde si můžeme naklikat páčí, nepáčí
myslim ze si chcel napisat facebook a nie fotoklub
 
haplo602
2013-02-13 14:45:11+01
príspevok od: bobo2
...ja by som ale vybral 2 iné ako martin.b...ako toto vysvetliť...? ja tuším...., ale hádam toto fórum k tomu dozrie ako veľa iných....
kazdy mame ine kriteria ... ja napriklad pri vlastnych foto si cenim najviac tie, ktore som ani necakal ze vyjdu lebo to boli experimenty pripadne tazke podmienky. a pritom skoro nezalezi co na nich je.

pri cudzich fotkach je to zase uplne ine. hlavne je dolezite v akej nalade sa na ne divam a ci si dam namahu sa na ne pozriet poriadne.
 
haffen
2013-02-13 15:17:11+01
Mna by zas zaujimqlo ako su brani novacikovia a zaciatocnici ktori sa chytaju komentovat a kritizovat. Ci maju ich komentare nejaku vahu. Ci to neberiete niektori ako trufalost, ze ja fotim 10 rokov a radi mi a kritizuje niekto, kto sa o to zaujima sotva polroka. Lebo uz som sa stretol aj s komentarmi (nie na moju osobu), ze ani nema fotky, alebo zopar a je tu sotva mesiac, tak co sa tu... Ja mam napriklad chut sa zapajat, ale 10x sa rozmyslam nad tym ci napisem a co napisem.
 
momasko
2013-02-13 15:28:18+01
príspevok od: jan.zitniak
Presne tak. A potom percentuálny pomer medzi Páči sa a Nepáči by mal byť hodnotiacim kritériom pre fotku dňa.
podla mna by to malo byt tak ze hodnotenie sa bude dat len vtedy ak sa napise komentar...ludi to donuti pisat a diskutovat pod fotkou...
 
gemini222
2013-02-13 15:32:28+01
príspevok od: momasko
podla mna by to malo byt tak ze hodnotenie sa bude dat len vtedy ak sa napise komentar...ludi to donuti pisat a diskutovat pod fotkou...
das smajlika a je okomentovane
 
haffen
2013-02-13 15:33:11+01
príspevok od: momasko
podla mna by to malo byt tak ze hodnotenie sa bude dat len vtedy ak sa napise komentar...ludi to donuti pisat a diskutovat pod fotkou...
Nedonuti ich to pisat. Bud daju smajlika, tri bidky a podobne. To uz poznam z jedneho fora kde sa download objavil az po uverejneni komentara. A nielen odtial...
 
seifi
2013-02-13 16:06:32+01
príspevok od: haffen
Mna by zas zaujimqlo ako su brani novacikovia a zaciatocnici ktori sa chytaju komentovat a kritizovat. Ci maju ich komentare nejaku vahu. Ci to neberiete niektori ako trufalost, ze ja fotim 10 rokov a radi mi a kritizuje niekto, kto sa o to zaujima sotva polroka. Lebo uz som sa stretol aj s komentarmi (nie na moju osobu), ze ani nema fotky, alebo zopar a je tu sotva mesiac, tak co sa tu... Ja mam napriklad chut sa zapajat, ale 10x sa rozmyslam nad tym ci napisem a co napisem.
to je taká istá len obrátená otázka - a má význam komentovať nováčika, keď na kritiku odpovie, "a mne sa to tak páči ! " ; a vybielené; kto vie či si alebo nie si nováčik vo foto ?, dátum prihlásenia na ephoto to nepovie; ja si myslím, že ak divák napíše svoje pocity a výhrady, je to stále na mieste a je vecou autora, ako to zoberie;
 
Strana 13 z 13
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()