Hore
Fórum » Pokec
 

Vymena predneho sklicka vs. filter

Vodovod
2012-12-02 13:37:15+01
Kupil som si prvy poriadny, drahy objektiv - nikkor 10-24. Samozrejme chcem, aby mi sluzil co najdlhsie. Zvazujem ci kupit ako ochranu uv filter hoya 77 mm HD za cca 80 eur. Nazory na pouzitie filtrov sa roznia, niektori pisu ze rozdiel bez a s filtrom nerozoznaju, ini kvoli horsej kvalite filtre nepouzivaju. Otazka je, ci nie je lepsie risknut fotenie bez filtra a potom v pripade nehody, nepozornosti vzniknute skrabance dat "opravit" vymenou predneho sklicka objektivu(presne ceny neviem, ale v akej cenovej hladine sa tgo moze pohybovat, 200eur?)
 
slavmiro
2012-12-02 13:44:12+01
príspevok od: Vodovod
Kupil som si prvy poriadny, drahy objektiv - nikkor 10-24. Samozrejme chcem, aby mi sluzil co najdlhsie. Zvazujem ci kupit ako ochranu uv filter hoya 77 mm HD za cca 80 eur. Nazory na pouzitie filtrov sa roznia, niektori pisu ze rozdiel bez a s filtrom nerozoznaju, ini kvoli horsej kvalite filtre nepouzivaju. Otazka je, ci nie je lepsie risknut fotenie bez filtra a potom v pripade nehody, nepozornosti vzniknute skrabance dat "opravit" vymenou predneho sklicka objektivu(presne ceny neviem, ale v akej cenovej hladine sa tgo moze pohybovat, 200eur?)
filtrom mozes znizit kontrast obrazu lebo vysunies dalsie sklo do cesty, na ktore uz nebude ucinne tienit slnecna clona. Vzdy nasadena slnecna clona poskytuje az na extremne situacie dostatocnu mechanicku ochranu, moja skusenost.
 
phototomas
2012-12-02 13:54:23+01
moja skusenost je ze az na pripady etremneho protisvetla s prasiatkami mam uv nasadene stale-jeden filter uz mi objektiv zachranil ked na svadbe niekto nechal bublinkovat cocacolu na mojom stole vedla objektivu ......takze mam zniceny uv filter ale objektiv je ok.nazory sa roznia, ja som za filtre
 
Flodur
2012-12-02 14:03:19+01
Mám tú istú 10-24ku, filter radšej nie. Odlesky, ostrosť, kontrast... Lozím, ferraty, VHT...a žiaden problém. Tak ako píše Slavomíro, tak clona stačí.
 
lu_boss
2012-12-02 14:04:35+01
...je to vec rozhodnutia, ja ochranne filtre pouzivam. A na 90% pouzivam aj slnecnu clonu.
Uz tu bolo viac debat na tuto temu.
Prakticky mi uv filter ochranil predny clen hlavne od zamastenia a pokvapkania kadejakymi tekutinami. Ale uz som zazil aj mechanicke rozbitie filtra o klucku dveri na zachode, nastastie, nestalo sa to vtedy priamo mne
 
mato.draho
2012-12-02 14:07:22+01
Šiel by som do lacnejšieho filtra, 80€ za obyčajné UV-čko sa mi vidí trochu veľa. Ak chceš chrániť predný člen a možno aj trochu ušetriť, pouvažoval by som nad Hoya HMC. Kvalitný filter s viacnásobnými antireflexnými vrstvami po oboch stranách a za veľmi rozumnú cenu (okolo 30€ za priemer 77mm).
 
Vodovod
2012-12-02 14:09:23+01
Nema niekto aj predstavu kolko by mohla stat ta vymena predneho sklicka? Aspon nejako v hrubom odhade v stovkach eur.
 
calimero
2012-12-02 14:26:32+01
príspevok od: Vodovod
Nema niekto aj predstavu kolko by mohla stat ta vymena predneho sklicka? Aspon nejako v hrubom odhade v stovkach eur.
To zalezi v prvom rade od objektivu.
 
Cago
2012-12-02 14:31:56+01
...pri kúpe daj hlavne pozor na to, aby bol ten filter čo najtenší, 10-24mm je dosť široké ohnisko. Na Tvojom mieste by som si porovnal fotku s a bez UV. Neviem či postrehneš rozdiel, ja teda nie.
 
seifi
2012-12-02 15:42:35+01
HD je obyčajne hrúbky cca 4,5mm a sedí aj na širokouhlé objektívy; HMC by si musel kupovať Pro1 alebo Slim, a tiež ide potom cena hore; pravda filter robí prasiatka najmä na širokouhlých objektívoch som toho mal viac v protisvetle; nerieš prosím ťa takú situáciu, že by si musel kupovať po 2 rokoch nejaké sklo, lebo nepoužívaš filter, neviem o prípade, že by to niekto z tejto príčiny robil a myslím si, že takého nepoznajú ani títo prispievatelia; len ho každú chvíľu nevymetaj, keď tam uvidíš nejaké zrnko, na foto nič nevidno; ja filtre používam, ale na 16/35 na FF mi zavadzia; nezabudni, že predná krytka na Slim aj HD filtri bude držať slabšie, lepšie povedané nebude sedieť tak dobre ako na objektíve bez filtra (ale zase nepadá)
 
Vodovod
2012-12-02 17:51:46+01
calimero: mal som na mysli pri tom spominom nikor 10-24
 
Vodovod
2012-12-03 17:24:47+01
Kupil som predsalen ten hoya HD filter, ale som trochu neisty ci nebol pouzivany. Bol v tej klasickej krabicke ovalnej s vonkajsim vrubkovanim. Vnutri ale nemal ziadnu penu na ktorej by lezal, bol cisto medzi dvoma uzavermi. Je to normalne? Obavu mam preto, ze sposobom akym bol zabaleny nemozem zistit ci nebol pouzivany. Prosim teda niekoho kto si tento filter kupoval alebo bol pri otvarani, aby mi potvrdil ci tam ta pena byt nema. Dakujem
 
samusko
2012-12-03 17:29:58+01
príspevok od: Vodovod
Kupil som predsalen ten hoya HD filter, ale som trochu neisty ci nebol pouzivany. Bol v tej klasickej krabicke ovalnej s vonkajsim vrubkovanim. Vnutri ale nemal ziadnu penu na ktorej by lezal, bol cisto medzi dvoma uzavermi. Je to normalne? Obavu mam preto, ze sposobom akym bol zabaleny nemozem zistit ci nebol pouzivany. Prosim teda niekoho kto si tento filter kupoval alebo bol pri otvarani, aby mi potvrdil ci tam ta pena byt nema. Dakujem
cau, ja som si kupil Hoya HD polarizak a tiez tam nebola pena.
 
CambalJozef
2012-12-03 17:37:54+01
mal som štastie , že som mal na objektíve filter čisto ako ochranu v sobotu som sa otočil s fotákom tak neštastne že filter sa rozsypal no asi lepšie ako by to bolo sklo objektívu ....na Tamrone 17-50 VC
 
Erick
2012-12-03 20:04:41+01
Je to tak ako pri všetkom - ak budeš na filtri šetriť, nečakaj dobrú kvalitu. Naopak, kvalitný filter s antireflexnými vrstvami obrazu pomôže.
V prvom rade ho neber len ako ochranu, ale ako funkčnú súčasť celej optickej sústavy a podľa toho si aj vyber, či potrebuješ polarizačný, farebný a pod. Zo značiek odporúčam jednoznačne B+W
 
keko
2012-12-03 20:24:45+01
Filter jedine, ked to treba. UV filter bol zaujimavy v case filmov.
Ja dodnes ziaden filter nepouzivam. Som v zasade proti.
Nestalo sa mi, ze som prednu sosovku znicil. Je to hodne tvrda vec, skor odchadzaju ostatne mechanicke diely.
Nepocul som, ze by niekto (uspesne) menil ktorukolvek sosovku. Mne to pride tak, ze oprava vyjde tolko, co novy objektiv. Objektiv skartka nie je na cely zivot, take sa robili snad koncom 19-teho strocia, mam ale par peknych kuskov zo strocia minuleho .
Jediny dovod, kedy chranit prednu sosovku pred zadrbanim je, ked fotis motokros alebo kone sirokacom. Inak staci ochrana proti dazdu.
 
calven
2012-12-03 20:33:49+01
príspevok od: Erick
Je to tak ako pri všetkom - ak budeš na filtri šetriť, nečakaj dobrú kvalitu. Naopak, kvalitný filter s antireflexnými vrstvami obrazu pomôže.
V prvom rade ho neber len ako ochranu, ale ako funkčnú súčasť celej optickej sústavy a podľa toho si aj vyber, či potrebuješ polarizačný, farebný a pod. Zo značiek odporúčam jednoznačne B+W
Filter je ďalšia prekážka svetlu v ceste na snímač. Nemusí obrazu uškodiť, ale nikdy mu nepomôže... Rovnako ako slavmiro si myslím, že slnečná clona v pohode stačí.
 
vlcimak
2012-12-03 20:44:42+01
príspevok od: Vodovod
Kupil som predsalen ten hoya HD filter, ale som trochu neisty ci nebol pouzivany. Bol v tej klasickej krabicke ovalnej s vonkajsim vrubkovanim. Vnutri ale nemal ziadnu penu na ktorej by lezal, bol cisto medzi dvoma uzavermi. Je to normalne? Obavu mam preto, ze sposobom akym bol zabaleny nemozem zistit ci nebol pouzivany. Prosim teda niekoho kto si tento filter kupoval alebo bol pri otvarani, aby mi potvrdil ci tam ta pena byt nema. Dakujem
Mam original Hoya polarizacny v krabicke, ani tam nebola ziadna pena, myslim, ze je to v poriadku a nemusis sa obavat. Co sa vsak tyka pouzivania filtrov ako prevencie, povazujem to za uchylklu, trochu mi to pripomina nazor jedneho znameho, ktory ma na aute tazne zariadenie ako prevenciu, pretoze mal uz viackrat rozbity naraznik, povedal, ze keby to bolo mozne, dal by si ho namontovat aj dopredu.
 
lu_boss
2012-12-03 21:13:33+01
príspevok od: vlcimak
Mam original Hoya polarizacny v krabicke, ani tam nebola ziadna pena, myslim, ze je to v poriadku a nemusis sa obavat. Co sa vsak tyka pouzivania filtrov ako prevencie, povazujem to za uchylklu, trochu mi to pripomina nazor jedneho znameho, ktory ma na aute tazne zariadenie ako prevenciu, pretoze mal uz viackrat rozbity naraznik, povedal, ze keby to bolo mozne, dal by si ho namontovat aj dopredu.
hm... nedalo mi to, ale napriklad uchyl Scott Kelby v knihe Digitalni fotografie 3, Zoner 2010, strana 66, citujem: "UV filtr. Technicky tyto filtry brání vstupu nežádoucím UV paprskum do objektivu, všichni je ale používame k ochraně objektivu před poškrábáním. ... Jsou (velice/poměrně) levné, takže pokud se nějaký rozbije nebo poškrábe, jednoduše ho vyměníte. Život jde dál. Udělejte si škrábanec na některém z vašich objektivu a váš pláč bude slyšet na šest bloku daleko. UV filtr kupuji ke každému svému objektivu."
Nie ze by na nazore nejakeho prezidenta NAPP zalezalo, no celkom ma tesi, ze aj jemu su UV filtre dobre
Inak, to tazne by na predok auta namontovat dalo, len sa to nesmie.
 
keko
2012-12-03 22:11:03+01
príspevok od: lu_boss
hm... nedalo mi to, ale napriklad uchyl Scott Kelby v knihe Digitalni fotografie 3, Zoner 2010, strana 66, citujem: "UV filtr. Technicky tyto filtry brání vstupu nežádoucím UV paprskum do objektivu, všichni je ale používame k ochraně objektivu před poškrábáním. ... Jsou (velice/poměrně) levné, takže pokud se nějaký rozbije nebo poškrábe, jednoduše ho vyměníte. Život jde dál. Udělejte si škrábanec na některém z vašich objektivu a váš pláč bude slyšet na šest bloku daleko. UV filtr kupuji ke každému svému objektivu."
Nie ze by na nazore nejakeho prezidenta NAPP zalezalo, no celkom ma tesi, ze aj jemu su UV filtre dobre
Inak, to tazne by na predok auta namontovat dalo, len sa to nesmie.
Scott Kelby -to je taky Fico vo fotografii, ze
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()