Hore
Fórum » Pokec
 

Cena za fotenie.

mike111
2014-11-17 19:55:50+01
Ahojte, chcel by som sa vás opýtať, či je podľa vás vysoká cena za fotenie 3,5 eur za jednu retušovanú fotku v digitálnej forme. Samozrejme vzhľadom k môjmu portfóliu. Ďakujem za objektívne názory..Koľko si účtujete vy (ak to nie je tajomstvo)?
 
Jubi
2014-11-18 13:37:35+01
Nechcem ti hladkať ego ale vzhľadom na tvoje portfólio pokojne aj 5e.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-11-18 13:53:46+01
Cena sa stanovuje na zaklade tvojich nakladov a nie na zaklade portfolia. Musis zakalkulovat naklady na techniku, softver, reklamu + hodinovu mzdu. Vysledkom je pokrytie nakladov + zisk ktory ti umozni investovat do prace (upgrad techniky, vzdelavanie...) a zaroven ti umozni zit a platit dane.
Takze si hod do kalkulacky tvoje skutocne naklady a z toho vychadzaj. Pretoze aj ked si za nieco nechas zaplatit, mozes vlastne robit charitu. Mozes mat pocit, ze zarabas, ale v skutocnosti prerabas.
 
Jubi
2014-11-18 13:59:32+01
príspevok od: Karol Srnec
Cena sa stanovuje na zaklade tvojich nakladov a nie na zaklade portfolia. Musis zakalkulovat naklady na techniku, softver, reklamu + hodinovu mzdu. Vysledkom je pokrytie nakladov + zisk ktory ti umozni investovat do prace (upgrad techniky, vzdelavanie...) a zaroven ti umozni zit a platit dane.
Takze si hod do kalkulacky tvoje skutocne naklady a z toho vychadzaj. Pretoze aj ked si za nieco nechas zaplatit, mozes vlastne robit charitu. Mozes mat pocit, ze zarabas, ale v skutocnosti prerabas.
Portfólio chápem takto: fotky ktoré vieš nafotiť, proste kvalita ktorú vieš dodať kreativita ktorú máš. Toto všetko je k nezaplateniu. Tak nechápem Karol ako si to mohol hneď v prvej vete vylúčiť. Áno cena sa stanovuje na základe nákladov to je jasné a on si to určite aj vypočítať vie. Ale tá druhá zložka, to porfólio tá kvalita a kreativita to sa veľmi náročne hodnotí. A je chyba ak si niekto myslí že cenu fotografie určujú len náklady.
 
jan21
2014-11-18 14:08:30+01
Ja by som vlastne chcel vedieť či je štandartné kalkulovať "za fotku"? Takáto kalkulácia mi príde vhodná pri fotení na doklady polaroidom v kukani a niečo podobné.
Nieje lepšie "za akciu" napr. svadba, book, a podobne? Aj keď zákazník si vyberie len jedno foto musíš inicializovať celú linku - zvlášť ked je to mimo ateliéru.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-11-18 14:20:18+01
príspevok od: Jubi
Portfólio chápem takto: fotky ktoré vieš nafotiť, proste kvalita ktorú vieš dodať kreativita ktorú máš. Toto všetko je k nezaplateniu. Tak nechápem Karol ako si to mohol hneď v prvej vete vylúčiť. Áno cena sa stanovuje na základe nákladov to je jasné a on si to určite aj vypočítať vie. Ale tá druhá zložka, to porfólio tá kvalita a kreativita to sa veľmi náročne hodnotí. A je chyba ak si niekto myslí že cenu fotografie určujú len náklady.
Portfolio je reklama, ktora urcuje, co si pytas za pracu, nie za naklady. V prvom rade musis najprv vypocitat naklady a potom k tomu pridavat velmi siroku premennu. Nemozes vychdzat pri vypocte z niecoho tak neurciteho. Najprv zaklad a potom nalozit, co zakaznik znesie.
Velmi vela amterskych fotografov si nastavi ceny tak, ze skutocne naklady nezakalkuluje. Maju pocit, ze zarabaju, ved za fotenie dostal 100€. Nemyslia na to, nakolko opotreboval techniku, kolko ho stalo vzdelanie a kolko musi zarobit, aby mohol investovat do svojho buduceho biznisu. Riadia sa tym, kolko si za pracu zoberie niekto podobny, pritom ten vobec nemusi vediet, kolko si pytat.

AK zoberiem seba, mam v technike napr. 10 000€, pocitac, softver, internetova stranka, internetove pripojenie, tablet, dane, odvody, naklady na dopravu. Planujem nejaky ten WS, alebo kupit nejaku literaturu. Musim pocitat s tym, ze kazde 4 roky potrebujem novy pocitac, ci jeho upgrade. Z niecoho musim naviac normalne zit. Teraz musim najst vzorec, kolko si za pracu pytat. Ako z komplexnej prace mam vytrhnut jedinu polozku a to naklady na retus jednej fotky? To nejde. Cenu za pracu musis stanovit komplexne. Naklady na fotografovanie, naklady na retusovanie, naklady na tlac, ci ini sposob odovzdania prace + zisk, ktory mozem navysit o svoju trhovu hodnotu, danu kvalitou, pripadne popularitou. Je jasne, ze cena za retus jednej fotky musi byt premenliva hodnota zavisla na celkovom mnozstve prace a nakladoch u jednej zakazky.
Dospel som k tomu, ze cena mojej prace musi byt individualna podla objednavky. Keby som bol napr. svadobny fotograf, mozem pripravit cenove balicky, pretoze je to opakovany typ prace.
S Izzinom sme sa zhodli, ze vzhladom do tho, kolko sme do fotografie investovali, pod 50€ z postele ani nevstaneme, aj kedby slo o brnkacku, nafotenie jednej fotky. Radsej si oddychnem a budem sa venovat svojmu sukromnemu zivotu.


Ak by si bol len retuser a nie fotograf, mozes si stanovit cenu za jednu fotku. Ta ale tiez musi vsetko, co som vymenoval odrazat. Ked sa s jednou fotkou budes paprat dve hodiny, nemozes si vypytat 3,50€. Ako retuser si mozes pytat cca 15 -20€ na hodinu. Samozrejme je tu mnoho premenlivych faktorov.

Takze otazka na druhych, aby ti povedali, kolko si mas pytat, je nezmyselna. Mozes sa priblizne orientovat podla cien druhych. Ale pytas sa tych co robia to iste, co ty a nie tych, co si u teba pracu objednavaju.
 
fair_play
2014-11-18 14:26:59+01
Skúsim odpovedať z vlastnej skúsenosti: ja som sa bol dať nedávno odfotiť s rodinou v jednom nemenovanom obchode s fototecnikou. Hoci sám fotím, urobiť dobrú fotku seba, ženy a dvoch malých detí je bez šance. V tom obchode majú aj malé fotoštúdio (cca 3x5m), dve lacné zábleskové svetlá so softboxami a niekoľko pozadí. Fotila ma pani (zamestnankyňa) s Nikonom D90 + seťák 18-105. Majú tam aj D800 ale ten vraj využívajú na svadby. Sadzbu majú min. 20€ aj keď si zákazník vyberie len jednu finálnu retušovanú fotku. My sme si vybrali 5 fotiek (z PC náhľadu u nich hneď po fotení) za cenu 4,99€ za 1 fotku. Spolu som zaplatil 24,95€ + tlačené. Doklad o zaplatení je samozrejmosťou. Od 11 a viac ks majú cenu 4,50€ za 1 fotku. Dodanie do 5 prac. dní na zákazníkov USB kľúč. Dal som si aj vytlačiť 5x fotmát 10x15cm a tam bola zľava kôli foteniu cca 20% oproti bežnej cene. Samozrejme som išiel k nim, lebo som videl ich referencie vo výklade, čiže portfólio je dôležité. Bol som síce prekvapený "lacnou" fototecnikou, ale zaujímal ma výsledok a s fotkami som bol spokojný ja aj moja polovička. A o to predsa ide.
 
Jubi
2014-11-18 14:51:26+01
Ved to vravím že portfólio je dôležité pri určovaní ceny, nie LEN náklady ktoré si tam vrazil a nevieš to patrične využiť. Každý kto má trocha cit pre dobru fotku ti kašle že si do nej vrazil 10000 eur keď nevieš urobiť zaujímavú fotku s lacnejšou technikou a šikovnosťou a kreativitou
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-11-18 15:01:12+01
príspevok od: Jubi
Ved to vravím že portfólio je dôležité pri určovaní ceny, nie LEN náklady ktoré si tam vrazil a nevieš to patrične využiť. Každý kto má trocha cit pre dobru fotku ti kašle že si do nej vrazil 10000 eur keď nevieš urobiť zaujímavú fotku s lacnejšou technikou a šikovnosťou a kreativitou
Byt dobrym, oblubenym a ziadanym fotografom je dobre pre ego, ale bez naplnenia penazenky, lena pre to ego. Tyka sa to viacero fotografov, nez je zdrave. Problemom je, ze dobrych fotografo je dost, ale tych co sa vedia predat, je malo. Nie kazdy fotograf je aj obchodnik.
 
Jubi
2014-11-18 15:03:10+01
príspevok od: Karol Srnec
Byt dobrym, oblubenym a ziadanym fotografom je dobre pre ego, ale bez naplnenia penazenky, lena pre to ego. Tyka sa to viacero fotografov, nez je zdrave. Problemom je, ze dobrych fotografo je dost, ale tych co sa vedia predat, je malo. Nie kazdy fotograf je aj obchodnik.
Pokazili sme si trh nízkymi cenami to je iná problematika ale už...
 
total empty
2014-11-18 16:12:54+01
príspevok od: Jubi
Pokazili sme si trh nízkymi cenami to je iná problematika ale už...
Pri dnešnej ekonomickej situácií môžeš rozdávať aj zlaté teľatá a nič z toho.
Pokiaľ robíš pre obyč. ľudí, nie milionárov.
Veľakrát som išiel z cenou na minimum, len aby som sa predal, robil som grafic.úpravy a návrhy rekl.predmetov za 5 euri na hodinu, nie ako píše Karol, že 15-20.
Ale keď to chcel niekto ešte nižšie, povedal som najdi si druhého.
Bohužial,trh je plný fotografov a kúpischopnosť obyvateľstva je mizerná.
Je pravda, že sú lepšie kšefty, ale aj horšie, ale celkovo je to o prežití.
V 80-ich rokov u nás chodil jeden dedo po krčme keď sa opil a vykrikoval:
"Budze tu amerika, šickoho budze, len peňeži nebudze ! "

A mal pravdu, v zhľadom na jeho vek a povahu ho eštebáci nechali tak.
 
mike111
2014-11-19 17:27:03+01
príspevok od: Karol Srnec
Cena sa stanovuje na zaklade tvojich nakladov a nie na zaklade portfolia. Musis zakalkulovat naklady na techniku, softver, reklamu + hodinovu mzdu. Vysledkom je pokrytie nakladov + zisk ktory ti umozni investovat do prace (upgrad techniky, vzdelavanie...) a zaroven ti umozni zit a platit dane.
Takze si hod do kalkulacky tvoje skutocne naklady a z toho vychadzaj. Pretoze aj ked si za nieco nechas zaplatit, mozes vlastne robit charitu. Mozes mat pocit, ze zarabas, ale v skutocnosti prerabas.
Karol, ako si zakalkulujem naklady na techniku ? akú čiastku mám zarátať....Napr...idem fotiť rodinku, chce 20 fotiek , fotiť sa bude v domácom ateliéri za použitia systémových bleskov, cena techniky cca 2500 eur.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-11-19 22:48:53+01
príspevok od: mike111
Karol, ako si zakalkulujem naklady na techniku ? akú čiastku mám zarátať....Napr...idem fotiť rodinku, chce 20 fotiek , fotiť sa bude v domácom ateliéri za použitia systémových bleskov, cena techniky cca 2500 eur.
Musis to rozpocitat na zivotnost techniky a predpokladany pocet fotiek, ktore s nou za ten cas urobis. Ked uz sa tym nezivis, tak aspon nieco prihodit k cene prace. Ak moj fotak stoji 3000€ (150 000 cyklov) a pri jednom foteni urobim cca 500 zaberov, musim si vypytaz aspon 5 centov za nacvakany zaber, to je 25€. Aby si fotak na seba zarobil a zaroven som zarabal aj na jeho nahradu ci opravu.

A este k djgorogovmu prispevku. Robit narocnu pracu za pocitacom, na drahom softveri, za 5€ na hodinu? Asi sa treba zamysliet, ako si zarabat inak, efektivnejsie.
 
MagickVamp
2014-11-20 06:31:28+01
príspevok od: Karol Srnec
Musis to rozpocitat na zivotnost techniky a predpokladany pocet fotiek, ktore s nou za ten cas urobis. Ked uz sa tym nezivis, tak aspon nieco prihodit k cene prace. Ak moj fotak stoji 3000€ (150 000 cyklov) a pri jednom foteni urobim cca 500 zaberov, musim si vypytaz aspon 5 centov za nacvakany zaber, to je 25€. Aby si fotak na seba zarobil a zaroven som zarabal aj na jeho nahradu ci opravu.

A este k djgorogovmu prispevku. Robit narocnu pracu za pocitacom, na drahom softveri, za 5€ na hodinu? Asi sa treba zamysliet, ako si zarabat inak, efektivnejsie.
Hmm no ked vycvakas tych 150 000 tak si preca mozes za smiesne peniaze oproti cene tvojho tela, ( 200 -300 snad max 400 Eur) vymenit zavierku nie? A mozes cvakat dalej nie? Takze jeden cvak stoji maximalne 0,003 centu, pri 500fotkach je to teda 1,5 Eura. Mylim sa?
 
MagickVamp
2014-11-20 06:32:28+01
Ja by som si ozaj spocital naklady ako benzin, pripadne prenajom miestnosti, prostredia a ak ziaden taky naklad do konkretneho fotenia nevstupuje, tak fakt sa len zamysliet nad stravenym casom, ci ma daco lepsie na praci, ci sa mu chce za ponuknutu sumu s foto babrat. Ja si myslim ze ak ide o foto bez retusi, tak skvor treba uctovat na hodinu a ak to clovek vezme tak, tak aj 10 Eur na hodinu je relativne dost, pre vacsinu ludi na SVK, ak nemaju dalsie naklady samozrejme. A ak ide o retusovane foto, tak potom ozaj minimalne 5 Eur za foto a aj to len za predpokladu ze jednu foto neretusujes dlhsie ako 20 - 30minut.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-11-20 07:12:48+01
príspevok od: MagickVamp
Hmm no ked vycvakas tych 150 000 tak si preca mozes za smiesne peniaze oproti cene tvojho tela, ( 200 -300 snad max 400 Eur) vymenit zavierku nie? A mozes cvakat dalej nie? Takze jeden cvak stoji maximalne 0,003 centu, pri 500fotkach je to teda 1,5 Eura. Mylim sa?
A ty si po 3-4 rokoch nechas vymenit uzavierku, alebo si kupis novy fotak? Uzavierka je len jedna cast fotaku. Co ak uz mas vsetky polepy, co sa odliepaju? Vymenis uzavierku a pokazi sa system zrkadla, alebo odide vstavany blesk, ci sa po par tyzdnoch stane nieco s elektronikou? Zaruka je davno prec. Je to ako s autom, po istom case sa neoplati don investovat, najma ak ta zivi.

A ani sa mi nechce pracovat, aby som udziaval v chode stare haraburdie, ktore pomaly ale iste dosluhuje. Zakaznici ockavaju, ze budes mat techniku zodpovedajucu svojej profesii a dobe.
 
MagickVamp
2014-11-20 09:04:23+01
Ja stebou suhlasim, ak z toho zijes, jednoznacne ti to ma zaplatit techniku, tak ze ked si to odpises, tak mas na novu. Ale aj vo velkej firme plati, ze ak je malo zakaziek, tak sa obcas robi aj ked z toho nie je zisk a beru sa zakazky, ktore zarobia aspon na vyplaty aj ked nepokryju odpisy a podobne naklady.

Ale ak sa da, treba robit ceny tak aby si mohol fungovat dalej aj o par rokov a vedel plynule upgradovat techniku a drzal krok z konkurenciou. Technika robi 50 percent fotky, bez adekvatnej techniky si casto ani profik neporadi. Tak som rad ze nepatris aj ty k tym "profikom" co dookola tvrdia ze je to hlavne o fotografovi a na technike az tak nezalezi. Lebo potom ozaj fotak ti vydrzi aj 10 rokov ak sa o neho staras a obcas vymenis zavierku a za foto z D800 sa nebudes musiet hanbit ani o 10 rokov. A su ludia co upgrad uz neplanuju.
 
Jubi
2014-11-20 09:52:55+01
Tak skúsim to takto: Dajme tomu že na pokrytie každého žánru fotografie (svadba, deti, páry, produkt, nejaké akcie,...) potrebujem tých 10000€. Začínam od nuly. Zoberiem úver 10000. Za 5 rokov ho splatím (dlhšie sa technika asi neoplatí splácať, možno objektívy áno). Uvažujme že "viem" fotiť. Takže za 5 rokov splatím asi 18000€. 18000 / 60 mesiacov = splátka 300 eur. Precestujem a pretelefónujem a preinternetujem 250€. Štátu ide 250€ (živnosť). 800!!! Pracujem 200 hodín. 800 / 200 = 4 eura na hodinu . Takže 3,5 nieje ani na náklady.
 
combat113
2014-11-20 14:01:05+01
Keď Vás tu tak čítam som nakoniec rád, že sa tým neživým a aj vďaka tomu si môžem kúpiť techniku akú drahú chcem, , je to fakt irónia. Ale ak by som si radšej kúpil nový bicykel ako foťák, tiež by som nebežal s ním hneď na závody a nepočítal by som, či sa mi to raz vráti. Teda športovci sú ešte väčší blázni ako fotografi. Tie foťáky ľudí raz omrzia, potom príde zlatý vek fotografie aj na Slovensku a fotografi znova začnú zarábať...
 
MagickVamp
2014-11-20 14:30:29+01
príspevok od: combat113
Keď Vás tu tak čítam som nakoniec rád, že sa tým neživým a aj vďaka tomu si môžem kúpiť techniku akú drahú chcem, , je to fakt irónia. Ale ak by som si radšej kúpil nový bicykel ako foťák, tiež by som nebežal s ním hneď na závody a nepočítal by som, či sa mi to raz vráti. Teda športovci sú ešte väčší blázni ako fotografi. Tie foťáky ľudí raz omrzia, potom príde zlatý vek fotografie aj na Slovensku a fotografi znova začnú zarábať...
asi tak tiez som rad ze ma to nezivi a mozem si fotit pre zabavu, alebo to zobrat ako vyzvu, respektive ak ma to nebavi nechat si zaplatit kolko chcem, inak v poho povedat, tak si najdite nato ineho, bez strachu ze nebudem mat na existencne dvolezite veci. Dost tazko sa vyjednava ked je clovek na nieco odkazany, sam som ostal prekvapeny ked som zistil, ze som si pytal vyssiu sumu ako clovek co sa tym zivi. Aj tu plati nie je pekne co je pekne, ale co sa komu paci a ak si hlava rodiny kupi fotak a rodina je spokojna, viac netreba, podla mna tend trend bude este dalej zostupny. Vela majstrov vzniklo a zilo najme kvoli nedostupnosti techniky beznym ludom. Dnes vela ludi sa dostane k obstojnej technike (Nikon D3300 - perfekny cip a na rodinne foto a akcie aj ostrenie staci a je jak zadarmo) a je nadanych, trochu posprta, vela foti a vysledky su takmer zrovnatelne s profikom, no narozdiel od profika fotia casto zadarmo a pre radost. Ceny boli prilis vysoke, uz nikdy nebudu ako dakedy a pojdu este dole podla mna, respektive vznikne vacsi dopyt po nejakych inych typoch fotiek, respektive ostane komercna zona kde sa bude dat este zarobit.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()