Hore
Fórum » Pokec
 

Hajkovať na trip

K1000
2017-11-29 13:02:15+01
Asi som čudný, ale vadí mi, keď sa nasilu používajú (často skomolené) cudzojazyčné slová tam, kde existuje normálne bežné slovo v Slovenčine.

Bežne tu vídavam hajk, trip, či stávajúcu ponuku.

Vôbec to nie je len na tomto fóre, iné sú ešte horšie.

Škoda. Normálne ma to odrádza od čítania.
Asi som čudný
 
landov
2017-11-29 13:24:35+01
a preco to davas na toto forum ?
 
JohnNewton
2017-11-29 13:37:40+01
príspevok od: K1000
Asi som čudný, ale vadí mi, keď sa nasilu používajú (často skomolené) cudzojazyčné slová tam, kde existuje normálne bežné slovo v Slovenčine.

Bežne tu vídavam hajk, trip, či stávajúcu ponuku.

Vôbec to nie je len na tomto fóre, iné sú ešte horšie.

Škoda. Normálne ma to odrádza od čítania.
Asi som čudný
Dobrá správa je, že vieš o tom, že si čudný
 
seifi
2017-11-29 13:43:11+01
príspevok od: landov
a preco to davas na toto forum ?
Aby sme sa zamysleli, podľa mňa. Obdivujeme knihy Čarovné či Úžasné Slovensko, a naša reč slovenská padá do priepasti. Alebo si myslíš, že sa nás to tu na ephoto netýka ? Okrem prírody je súčasťou našej identity aj reč, kultúra, história. Po dlhej dlhej dobe sa nám vynárajú zo zabudnutia naši panovníci, Mária Terézia, Žigmud Luxemburský atd atd.
Minule mi napísal kamoš, že bol na bike. No zbohom. Znalosť každej cudzej reči je dobrá, prenáramne, ale vnášať cudzie slová do našej rodnej, najmä keď sú nepotrebné, nie je dobrý ťah. Treba nám stúpiť na hrable, aby sme sa spamätali .
 
landov
2017-11-29 13:50:41+01
príspevok od: seifi
Aby sme sa zamysleli, podľa mňa. Obdivujeme knihy Čarovné či Úžasné Slovensko, a naša reč slovenská padá do priepasti. Alebo si myslíš, že sa nás to tu na ephoto netýka ? Okrem prírody je súčasťou našej identity aj reč, kultúra, história. Po dlhej dlhej dobe sa nám vynárajú zo zabudnutia naši panovníci, Mária Terézia, Žigmud Luxemburský atd atd.
Minule mi napísal kamoš, že bol na bike. No zbohom. Znalosť každej cudzej reči je dobrá, prenáramne, ale vnášať cudzie slová do našej rodnej, najmä keď sú nepotrebné, nie je dobrý ťah. Treba nám stúpiť na hrable, aby sme sa spamätali .
V prvom rade si myslim, ze toto nie je tema do fotodiskusie. Moj nazor, Howgh.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-11-29 13:55:11+01
Jazyk je ziva vec, neustale sa meni. Kto hovori spisovne? Kazdeho ovplyvnuje kde zije. Narecie, slang, cudzie slova... Trvat na cistote jazyka je nezmysel. Najme v dnesnej dobr, ked sme globalne ovela viac prepojeni. Na svet prichadzaju nove veci, technologie, atd. Mozeme sa snazit vymyslat umele ekvivalenty slov a nazvov, alebo ich prijat, take ake su. Jazyk vytvaraju ludia a nie Jazykovedny ustav LR. Je bike horasi od bicykla? Obidve su to cudzie slova. Akurat bicykel sme do slovenciny oficialne zaclenili a bike nie.
Ak sa nad niecim pozastavovat, tak nad oficialnym a komplexnym pouzivanim anglictiny v marketingu. Akoby bolo tazke prelozit nejaky slogan modnej znacky. Videl som reklamu v teleke, kde sa neunuvali nie ze predabovat, ale nedali ani titulky.
 
mirosz
2017-11-29 14:13:05+01
príspevok od: K1000
Asi som čudný, ale vadí mi, keď sa nasilu používajú (často skomolené) cudzojazyčné slová tam, kde existuje normálne bežné slovo v Slovenčine.

Bežne tu vídavam hajk, trip, či stávajúcu ponuku.

Vôbec to nie je len na tomto fóre, iné sú ešte horšie.

Škoda. Normálne ma to odrádza od čítania.
Asi som čudný
Veru, je to hruza. Idem racej Upnut selfie na facebook, naklikat par lajkov a checknut instagram
Baj d vej, nemam ani FB ani IG a donedavna ani smratfon
 
K1000
2017-11-29 14:17:53+01
Asi hej, asi to sem ani nepatrí. To len taký povzdych, lebo dnes som tu zas videl (ináč veľmi krásne) fotografie z nejakých tripov.

Idem radšej hajkovať.
 
K1000
2017-11-29 14:18:28+01
príspevok od: mirosz
Veru, je to hruza. Idem racej Upnut selfie na facebook, naklikat par lajkov a checknut instagram
Baj d vej, nemam ani FB ani IG a donedavna ani smratfon
Vrchol bola jedna kolegyňa v práci, ktorá si bežne printovala čárty
 
mirosz
2017-11-29 14:30:02+01
príspevok od: K1000
Vrchol bola jedna kolegyňa v práci, ktorá si bežne printovala čárty
jednoznacne treba nahradit "Like" alebo "Lajk" krasnym slovenskym "páčidlo"
 
K1000
2017-11-29 14:38:23+01
príspevok od: mirosz
jednoznacne treba nahradit "Like" alebo "Lajk" krasnym slovenskym "páčidlo"
Páčidlo, to nie je skôr nejaké náradie s ktorým môžem niečo vypáčiť, napríklad dvere?

Ozaj, seriózna otázka: Ako sa povie po Slovensky "flare"? Odraz, odlesk v objektíve?
Fakt to neviem.

A "focus peaking"?
 
duroslav
2017-11-29 14:51:43+01
príspevok od: mirosz
jednoznacne treba nahradit "Like" alebo "Lajk" krasnym slovenskym "páčidlo"
Lajk sa po slovensky povie páčik a používa to dosť veľa ľudí
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-11-29 15:11:57+01
príspevok od: duroslav
Lajk sa po slovensky povie páčik a používa to dosť veľa ľudí
To bude asi niekde na vychode, v BA som to nikdy nepocul.
 
jugin
2017-11-29 15:40:32+01
príspevok od: seifi
Aby sme sa zamysleli, podľa mňa. Obdivujeme knihy Čarovné či Úžasné Slovensko, a naša reč slovenská padá do priepasti. Alebo si myslíš, že sa nás to tu na ephoto netýka ? Okrem prírody je súčasťou našej identity aj reč, kultúra, história. Po dlhej dlhej dobe sa nám vynárajú zo zabudnutia naši panovníci, Mária Terézia, Žigmud Luxemburský atd atd.
Minule mi napísal kamoš, že bol na bike. No zbohom. Znalosť každej cudzej reči je dobrá, prenáramne, ale vnášať cudzie slová do našej rodnej, najmä keď sú nepotrebné, nie je dobrý ťah. Treba nám stúpiť na hrable, aby sme sa spamätali .
Trafil si klinec po hlave a plne s tebou v tom to súhlasím. Bohužiaľ toto je v našom národe velmi dlho. Spojiť sa vieme len pri hokeji , ale inak nám je všetko národné a vlastenecké ukradnuté a plujeme na to.
 
seifi
2017-11-29 17:24:09+01
príspevok od: landov
V prvom rade si myslim, ze toto nie je tema do fotodiskusie. Moj nazor, Howgh.
politika nie je do diskusie, jazyk nie je do diskusie, a o fotografii tak napíšete že fajn, žiadna kritika, lebo sa niekoho niečo dotkne a nabudúce mi nedá lajk; všetko so všetkým súvisí; keď ti chlap píše, že sa mu to nechce ani čítať, tak to asi súvisí s ephotom, nie ? do krčmy nechodíš len na pivo, ale chodíš tam aj kvôli známym, atmosfére, debate , atd atd ; a howgh je strčenie hlavy do piesku
 
K1000
2017-11-29 17:25:03+01
Najlepšia bude, ako zvyčajne, zlatá stredná cesta. Nechať nech sa jazyk vyvíja, kľudne postupne prebrať cudzie slová, ak sú praktickejšie, alebo za nich neexistuje dobrá náhrada.
Ale keď už tu ten náš jazyk máme, tak prečo ho nepoužívať správnym spôsobom, aj s diakritikou.

Ja to považujem za takú svoju osobnú výzvu, snažiť sa používať jazyk takým normálnym spôsobom. S diaktitikou, ako sa má, pokiaľ možno čo najsprávnejšie, ale bez nejakých málo používaných slov, len aby som dokázal, že ich poznám. Tak normálne.
Čo mi nebráni, aby som niekedy dal titul fotky v Angličtine, keď mi tam skrátka lepšie pasuje, alebo sa mi to zdá vtipné.

Ináč všimol som si, že sú tu aj ľudia z ČR. To vítam, keď píšu svojím jazykom, ktorému všetci dokonale rozumieme.

Ale to hajkovanie na tripe, to ma vždy dorazí
 
JohnNewton
2017-11-29 20:16:37+01
príspevok od: seifi
Aby sme sa zamysleli, podľa mňa. Obdivujeme knihy Čarovné či Úžasné Slovensko, a naša reč slovenská padá do priepasti. Alebo si myslíš, že sa nás to tu na ephoto netýka ? Okrem prírody je súčasťou našej identity aj reč, kultúra, história. Po dlhej dlhej dobe sa nám vynárajú zo zabudnutia naši panovníci, Mária Terézia, Žigmud Luxemburský atd atd.
Minule mi napísal kamoš, že bol na bike. No zbohom. Znalosť každej cudzej reči je dobrá, prenáramne, ale vnášať cudzie slová do našej rodnej, najmä keď sú nepotrebné, nie je dobrý ťah. Treba nám stúpiť na hrable, aby sme sa spamätali .
Aby ten bike nebolo jediné slovo v texte, ktorému rozumieme 52000 šarišských výrazov.

http://www.stofanak.sk/slovnik/vypis.asp?start=1
 
seifi
2017-11-29 21:42:09+01
príspevok od: JohnNewton
Aby ten bike nebolo jediné slovo v texte, ktorému rozumieme 52000 šarišských výrazov.

http://www.stofanak.sk/slovnik/vypis.asp?start=1
pozri sa, tých 52000 výrazov je našich; chytili ste sa "bajku" , tak dám napr. slovko slovko level; level sem level tam, najmä na firmách sa to nosí; a za chvíľu tvoje deti a tvoji vnuci dupľom, nebudú vedieť, čo je úroveň, hladina; spoluobčania za socíka po 3 týždňoch v Prahe říkali či mluvili, a my , zdá sa mi, nemáme k nim dnes ďaleko; umývač riadu po 3 mesiacoch tu vypisuje názvy fotografii v angličtine, lebo bol v Londýne a myslí si, že to zodvihne úroveň jeho foto; zapredáme otca mater ; nehovorím, že sa treba brániť cudzine, ale zase čo môžme, tak si uchovajme; zostaneme bez koreňov; aj tej mála spolupatričnosti čo máme, čo nám zostala po boji politických strán, tak sa nám spomedzi prstov vytratí ... dakedy pri pive môžme podebatiť
 
mirino1
2017-11-29 21:45:15+01
príspevok od: K1000
Asi som čudný, ale vadí mi, keď sa nasilu používajú (často skomolené) cudzojazyčné slová tam, kde existuje normálne bežné slovo v Slovenčine.

Bežne tu vídavam hajk, trip, či stávajúcu ponuku.

Vôbec to nie je len na tomto fóre, iné sú ešte horšie.

Škoda. Normálne ma to odrádza od čítania.
Asi som čudný
Jemelin počas návštevy Popradu hovoril aj o riziku, ktoré v súčasnosti hrozí európskej civilizácii. Ponuka multikulturalizmu Nikolajovi vôbec nepríde atraktívna. „Multikultúra sa snaží zasunúť sem svoj chobot ako slon, ktorý vám chce vnútiť svoje pravidlá. Nielen západní Slovania sú obeťami útoku multikultúry. Prvotná expanzia sa týka jazyka. Ak národ dovolí do svojho rodného jazyka vniknúť slová ako „oukej“ alebo „yes“, časom sa zmení na sivú masu. Nebude si vážiť svoje tradície,“ vyjadril obavy ruský spevák a hudobník, ktorému sa slovenské tradície a folklór veľmi páčia. Tu je podľa Jemelina cesta, ako si udržať vlastnú jedinečnosť. „Ak budeme pomáhať a podporovať svoje slovanské deti, aby spievali rovnaké piesne ako naši dedovia a predkovia, nebude to s nami také zlé. Ak to robiť nebudeme, multikultúra z nás vytvorí sivú masu, s ktorou si slon bude robiť, čo bude chcieť,“ doplnil Nikolaj.A tu je odkaz http://poprad.dnes24.sk/nikolaj-jemelin-opat-pod-tatrami-vazte-si-tradicie-a-vlastny-jazyk-284677
 
JohnNewton
2017-11-30 07:07:56+01
príspevok od: mirino1
Jemelin počas návštevy Popradu hovoril aj o riziku, ktoré v súčasnosti hrozí európskej civilizácii. Ponuka multikulturalizmu Nikolajovi vôbec nepríde atraktívna. „Multikultúra sa snaží zasunúť sem svoj chobot ako slon, ktorý vám chce vnútiť svoje pravidlá. Nielen západní Slovania sú obeťami útoku multikultúry. Prvotná expanzia sa týka jazyka. Ak národ dovolí do svojho rodného jazyka vniknúť slová ako „oukej“ alebo „yes“, časom sa zmení na sivú masu. Nebude si vážiť svoje tradície,“ vyjadril obavy ruský spevák a hudobník, ktorému sa slovenské tradície a folklór veľmi páčia. Tu je podľa Jemelina cesta, ako si udržať vlastnú jedinečnosť. „Ak budeme pomáhať a podporovať svoje slovanské deti, aby spievali rovnaké piesne ako naši dedovia a predkovia, nebude to s nami také zlé. Ak to robiť nebudeme, multikultúra z nás vytvorí sivú masu, s ktorou si slon bude robiť, čo bude chcieť,“ doplnil Nikolaj.A tu je odkaz http://poprad.dnes24.sk/nikolaj-jemelin-opat-pod-tatrami-vazte-si-tradicie-a-vlastny-jazyk-284677
Multikulturalizmus na ruský spôsob som zažil a dobre si pamätám. ďakujem, neprosím. Nikdy viac. Dodnes považujú naše územie za svoju guberniu. Nedávny článok o roku 1968 ktorým napľuli Zemanovi do tváre v priamom prenose počas jeho návštevy (čo si aj zaslúžil) je toho čerstvým dôkazom.
A žiaľ často je "vlastenectvo" posledným útočiskom darebáka...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()