Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Administrativne riesenie vyplacania modeliek

piggee
2012-12-19 20:08:37+01
Otazka skor na tych, co pravidelne fotia modelky, ze ci uz maju vymyslene, ako to administrativne riesit, kedze hranaty idiot vymyslel sprostost, ktoru zase nedomyslel. Kedze dohodari musia platit odvody, tak ich teraz bude treba aj prihlasovat na socialku, zdravotnu, aku zmluvu budete riesit?
To aj baba, ktora pride jednorazovo na 2 hodiny fotenia, tak ju budete prihlasovat? Ako uplatnovat u nich nezdanitelnu polozku? A pri babach, ktore sa fotia pravidelne, tak im znizite honorare, kedze zamestnavatel musi odvadzat 22% a zamestnanec 7%? Donutite babu, ktora ide parkrat na fotenie, aby si vybavila DIC na danovom, ako slobodny umelec? Naozaj neviem, co mam dalej robit. Ved momentalna situacia, co ma nastat od noveho roka je cisty bananistan. Bodaj by bol toho 21.12. koniec sveta, alebo aspon koniec toho sfeta, co tuto absurdnu situaciu vymyslel.
 
wlad
2012-12-19 20:23:15+01
myslim ze jednoduchsie bude "dohody" uzatvarat ustnou formou a vyplacat v hotovosti a mimo uctovnictva.
Ved hranol mal tiez "paralelne struktury" ktore naplnal vlastnou hlavou.
 
Tomáš Muška
2012-12-19 20:24:47+01
navonok TFP a model release a výplata pod rukou? ... popravde ma toto ani nenapadlo, že sa bude musieť riešiť, takže som zvedavý, na čo sa príde...
 
atariak
2012-12-19 20:36:12+01
hlas podobny mojmu povedal, ze kedze robo nema na tom ziadnu zasluhu, najlepsie bude mat na tieto veci paralelne struktury. aj na tieto veci, aj na ine veci, ale som si isty, ze to vravi len moj imitator.
 
michaell
2012-12-19 20:56:46+01
pokial nemás big agency ani vonku to neriesia inac len na ruku....tak prečo to meniť
 
lu_boss
2012-12-19 21:03:55+01
Skusim po bodoch:
- dohodari musia platit odvody - od 1.1.2013 ano. V zasade, kto mal dohodara uz mal postavenie zamestnavatela aj v minulosti. Problem je, ze dohodari budu do SP platit viacero poisteni a uplna novika - budu aj povinne zdravotne poisteni.
Vynimka - studenti (denne studium, vek 18-26) mozu mat jednu dodhou "oslobodenu" od odvodov do vysky prijmu 155 EUR mesacne.
- to aj baba, ktora pride jednorazovo na 2 hodiny fotenia, tak ju budete prihlasovat? - pokial bude na dohodu, tak ano.
- uplatnovat u nich nezdanitelnu polozku - pokial Ti ako zamestnavatelovi podpisu vyhlasenie, tak mozes pri vypocte miezd aj takemu dohodarovi nezdanitelnu cast uplatnit.
-pri babach, ktore sa fotia pravidelne, tak im znizite honorare, kedze zamestnavatel musi odvadzat 22% a zamestnanec 7% - ona v zasade moze robit na trvaly pracovny pomer (co je pre fotografa dost blbost, ale teoreticky to ide), na dohodu, na zivnost = faktura, umelecky vykon (obdoba zivnosti) = faktura, na cierno a inak (to inak si nechavam ako zadne dvierka, pravnici nam vzdy povedia, ze vsetko sa da, danovaci nam povedia ze neda - tak si vyber). Znizenie honorarov... No, nieco sa urcite udeje aj u tych najpoctivejsich.
Otazka, ci praca modelky naplna znaky zavislej prace nechajme bokom.
Ale otazka znie, ako z toho von ?
No, tazko... Nejake veci mi prichadzaju na um, ale je tam tooooolko premennych, ze keby som to chcel pisat vseobecne, tak je to na niekolko stran.
Skus mi do RP napisat, ako si fungoval, ci mas ICZ (v SP), s akymi modelkami robis (ci su z agentury, zivnostnicky, na volnej nohe, alebo baby z ulice... Netvrdim, ze poradim, alebo vyriesim, no mozno sa nieco najde
 
piggee
2012-12-19 21:05:30+01
príspevok od: michaell
pokial nemás big agency ani vonku to neriesia inac len na ruku....tak prečo to meniť
Berme cisto teoreticky, ze mesacne potrebujem modelkam vyplatit cca 200 EUR. Rocne musim uz vygenerovat celkom slusnu vatu potom a to tiez neni len tak.
A licenciu riesis zvlast bezodplatne? Ci ako? Lebo pri velkych klientoch to riesit iba tak na divoko mi tiez nepride uplne ok.
 
michaell
2012-12-19 21:41:52+01
chapem ta, no mas na vyber zhodnotit to.
 
sofy
2012-12-19 22:26:39+01
slovenska klasika, vsetci na vsetko nadavaju a nikto by najradsej za nic neplatil… ale ked Vam hori dom, je vam zle, treba deti vzdelavat tak velmi radi vyuzivate sluzby lekarov, hasicov, policajtov a pod.
 
wlad
2012-12-19 22:43:31+01
príspevok od: sofy
slovenska klasika, vsetci na vsetko nadavaju a nikto by najradsej za nic neplatil… ale ked Vam hori dom, je vam zle, treba deti vzdelavat tak velmi radi vyuzivate sluzby lekarov, hasicov, policajtov a pod.
Stat mi kazdy mesiac berie zhruba 2 tisic eur. Na daniach a odvodoch z mojej superhrubej mzdy, na DPHcke ktorou zatazuje moju spotrebu, na spotrebnych daniach a spravnych poplatkoch.

Naozaj ti pripada fer, ze od buduceho roka chce odomna este viac ?
Myslis si ze uroven sluzieb ktore mi stat poskytuje zodpoveda tym peniazom, ktore mi kazdy mesiac zoberie ?
 
piggee
2012-12-19 23:14:11+01
príspevok od: sofy
slovenska klasika, vsetci na vsetko nadavaju a nikto by najradsej za nic neplatil… ale ked Vam hori dom, je vam zle, treba deti vzdelavat tak velmi radi vyuzivate sluzby lekarov, hasicov, policajtov a pod.
Tu ani nejde o to, ci platit, alebo neplatit, ale ako vobec platit. Ako to administrativne prihlasit. Pred fotenim mas najneskor posledny den predchadzajuceho mesiaca dohodara nahlasit, co je napr. pri foteni, ktore mas robit 10. den v mesiaci nerealne. A potom dotycneho hned odhlasit?
Dalsia vec je ta, ze vzdy na modela/modelku ma ten fotograf budget. Takto isla vacsina modelke. Fotograf nebude jej odvody platit zo svojho, pojde to iba z penazi urcenych pre modelku, takze v konecnom dosledku dostane menej penazi dohodar.

A ked uz tu spominas tak moc tych policajtov, tak mi povedz realne, komu naozaj pomohli, lebo na jeden dokument som hladal niekoho, kto by bol s pracou spolicie spokojny a nemal ziadne vyhrady k postupom policie. Vsetko prebehlo naozaj tak ako malo a malo to aj efekt. Proste realna obet, ktorej policia naozaj pomohla. Pol roka sme takychto ludi zhanali. Nenasli sme, tak sa nakoniec riesil dokument inak... A takychto prizivnickych organizacii najde clovek na kvanta. A to nehovorim o socialnej poistovni, o ktoru v tomto pripade ide marginalne, nakolko akekolvek euro vlozene do tejto institucie nikdy neuvidim. Ak veris, ze sa dozijes dochodku, tak by si sa mala prebrat z tohto sna, lebo podla mna tak hlupa byt naozaj nemozes.
 
lu_boss
2012-12-19 23:18:20+01
príspevok od: sofy
slovenska klasika, vsetci na vsetko nadavaju a nikto by najradsej za nic neplatil… ale ked Vam hori dom, je vam zle, treba deti vzdelavat tak velmi radi vyuzivate sluzby lekarov, hasicov, policajtov a pod.
... slovenska klasika je Pacho Hybsky zbojnik
Slovenska mentalita na vsetko nadavat a zaroven, ked ide do tuheho drzat papulu je o niecom inom.
Tu ide o to, ze tento stat zastupeny "vladou pre ludi" nezmyselne ruca a komplikuje system, ktory ako-tak fungoval. Ze sa dohody zneuzivali, je fakt. No aplikovat nezmyselne komplikovane a administrativne takmer nevykonatelne kvazi riesenie, ktore ma vela nedoriesenych dosledkov, aby sa naskrabkalo zopar milionov je naozaj vyplod vzdialeny cele svetelne roky od sedliackeho zdraveho rozumu.
Ale, kedze vieme len nadavat a ked ide do tuheho drzime papule, nezostava nam ine, len to akceptovat. Alebo ...
... alebo si povieme, ze je to blbost a nejako sa podla toho zariadime.

Suhlasim s wladom - roky rokuce poctivo platim dane a odvody, DPH musim zaplatit, stat nezaujima, ci mne zaplatil odberatel a stat mi nijako nepomaha pri snahe ziskat peniaze od nespolahliveho odberatela. Poriadok na sudoch ? Ochoriem, potrebujem liecbu - koho zaujima, ze na zdravotne platim desatnasobok priemeru ? Chces "nadstandard" ? Zaplat ! Skolka pre dceru ? Hahahaaaaaa... Cesty ? Skolstvo ? Padajuce mosty ? Rozdrbane IT na danovom urade ? Prezident, ktory nevie co ma vediet a vie, co mu vobec nie je treba ?
Aby sme si rozumeli, toto nevyriesi viac penazi.
Nikdy som nikoho nenabadal, aby neplatil dane, a budem ich platit aj nadalej, no rad by som videl svetlo na konci tunela, lebo chut financovat tento stav rozhodne nemam.

No, piggee prepac, je kus to od temy.
 
piggee
2012-12-19 23:29:51+01
príspevok od: lu_boss
Skusim po bodoch:
- dohodari musia platit odvody - od 1.1.2013 ano. V zasade, kto mal dohodara uz mal postavenie zamestnavatela aj v minulosti. Problem je, ze dohodari budu do SP platit viacero poisteni a uplna novika - budu aj povinne zdravotne poisteni.
Vynimka - studenti (denne studium, vek 18-26) mozu mat jednu dodhou "oslobodenu" od odvodov do vysky prijmu 155 EUR mesacne.
- to aj baba, ktora pride jednorazovo na 2 hodiny fotenia, tak ju budete prihlasovat? - pokial bude na dohodu, tak ano.
- uplatnovat u nich nezdanitelnu polozku - pokial Ti ako zamestnavatelovi podpisu vyhlasenie, tak mozes pri vypocte miezd aj takemu dohodarovi nezdanitelnu cast uplatnit.
-pri babach, ktore sa fotia pravidelne, tak im znizite honorare, kedze zamestnavatel musi odvadzat 22% a zamestnanec 7% - ona v zasade moze robit na trvaly pracovny pomer (co je pre fotografa dost blbost, ale teoreticky to ide), na dohodu, na zivnost = faktura, umelecky vykon (obdoba zivnosti) = faktura, na cierno a inak (to inak si nechavam ako zadne dvierka, pravnici nam vzdy povedia, ze vsetko sa da, danovaci nam povedia ze neda - tak si vyber). Znizenie honorarov... No, nieco sa urcite udeje aj u tych najpoctivejsich.
Otazka, ci praca modelky naplna znaky zavislej prace nechajme bokom.
Ale otazka znie, ako z toho von ?
No, tazko... Nejake veci mi prichadzaju na um, ale je tam tooooolko premennych, ze keby som to chcel pisat vseobecne, tak je to na niekolko stran.
Skus mi do RP napisat, ako si fungoval, ci mas ICZ (v SP), s akymi modelkami robis (ci su z agentury, zivnostnicky, na volnej nohe, alebo baby z ulice... Netvrdim, ze poradim, alebo vyriesim, no mozno sa nieco najde
No zatial sme to riesili dohodami o vykonani prace, bolo to najjednoduchsie, kedze sme nesli cez agenturu, ale priamo dohoda s babami. Zistovali sme aj na zivnostenskom urade, ze co musi byt v predmete podnikania u baby, ktora robi fotomodelig, tak na toto sme dokonca dostali odpoved, ze neexistuje predmet cinnosti, ktory by toto pokryl, ze treba to robit na umelca, takze baby by si museli vybavovat DIC na danovom.
Pri tych dohodach je tam ten rozdiel student-nestudent, do 18 - nad 18, a este pravidelna a nepravidelna cinnost, co doteraz nikto vlastne nevie, co to naozaj je, lebo to niako nemas nikde definovane.

Asi nebudeme jedine my toto riesit, ale aj eventovky s hosteskami, modelingove agentury a kopu dalsich firiem...
Alebo na toto zalozit zivnost v rakusku a vyplacat baby cez to, kedze to bude platba za sluzbu v ramci BR. Cim dalej, tym viac sa mi zda, ze je lepsie presunut zivnost do Rakuska (o Cechach a Madarsku ani nehovorim)
 
lu_boss
2012-12-19 23:32:23+01
príspevok od: piggee
Tu ani nejde o to, ci platit, alebo neplatit, ale ako vobec platit. Ako to administrativne prihlasit. Pred fotenim mas najneskor posledny den predchadzajuceho mesiaca dohodara nahlasit, co je napr. pri foteni, ktore mas robit 10. den v mesiaci nerealne. A potom dotycneho hned odhlasit?
Dalsia vec je ta, ze vzdy na modela/modelku ma ten fotograf budget. Takto isla vacsina modelke. Fotograf nebude jej odvody platit zo svojho, pojde to iba z penazi urcenych pre modelku, takze v konecnom dosledku dostane menej penazi dohodar.

A ked uz tu spominas tak moc tych policajtov, tak mi povedz realne, komu naozaj pomohli, lebo na jeden dokument som hladal niekoho, kto by bol s pracou spolicie spokojny a nemal ziadne vyhrady k postupom policie. Vsetko prebehlo naozaj tak ako malo a malo to aj efekt. Proste realna obet, ktorej policia naozaj pomohla. Pol roka sme takychto ludi zhanali. Nenasli sme, tak sa nakoniec riesil dokument inak... A takychto prizivnickych organizacii najde clovek na kvanta. A to nehovorim o socialnej poistovni, o ktoru v tomto pripade ide marginalne, nakolko akekolvek euro vlozene do tejto institucie nikdy neuvidim. Ak veris, ze sa dozijes dochodku, tak by si sa mala prebrat z tohto sna, lebo podla mna tak hlupa byt naozaj nemozes.
... co sa tyka prihlasovania, do SP by si mal zamestnaca i dohodara prihlasit vopred. No nie posledny den predchadzajuceho mesiaca. Idealne den vopred. Dnes uz socialka funguje cez net, registracie sa robia elektronicky, takze sa da fakt lahko zistit, kedy si prihlasoval. Ked aj prihlasis dohodara rano o 8:00 a pracovat zacne 8:05 nemal by to byt problem.
Problem nastava, ked neprihlasis a pracujucu osobu u teba nachyta inspektorat prace - to sa nevyvlecies a najnizsia pokuta je 4000 EUR.
Toto plati uz dlho a prakticky je to nevykonatelne - napriklad opravnenie na elektornicku komunikaciu ma vo firme 1 osoba. Ked ochorie, a sef ako na potvoru vezme brigadnika, nema ho kto prihlasit.
Ale takychto skvostov mame v legislative viacero.
Jaj a pre uplnost - pri ZP staci aj pozadu, v zasade do 8 dni. Ale aj tam budu od 1.1.2013 specificke pripady.
 
lu_boss
2012-12-19 23:45:08+01
príspevok od: piggee
No zatial sme to riesili dohodami o vykonani prace, bolo to najjednoduchsie, kedze sme nesli cez agenturu, ale priamo dohoda s babami. Zistovali sme aj na zivnostenskom urade, ze co musi byt v predmete podnikania u baby, ktora robi fotomodelig, tak na toto sme dokonca dostali odpoved, ze neexistuje predmet cinnosti, ktory by toto pokryl, ze treba to robit na umelca, takze baby by si museli vybavovat DIC na danovom.
Pri tych dohodach je tam ten rozdiel student-nestudent, do 18 - nad 18, a este pravidelna a nepravidelna cinnost, co doteraz nikto vlastne nevie, co to naozaj je, lebo to niako nemas nikde definovane.

Asi nebudeme jedine my toto riesit, ale aj eventovky s hosteskami, modelingove agentury a kopu dalsich firiem...
Alebo na toto zalozit zivnost v rakusku a vyplacat baby cez to, kedze to bude platba za sluzbu v ramci BR. Cim dalej, tym viac sa mi zda, ze je lepsie presunut zivnost do Rakuska (o Cechach a Madarsku ani nehovorim)
... v zasade, ti studenti su jedini bez vaznejsich problemov, pokial im nebudu kolisat prijmy cez 155 EUR mesacne (studaci do 18 rokov do 66 EUR - to ale neriesme, utopili by sme sa v detailoch)
Pravidelne a nepravidelne prijmy na odhody sa budu odvijat od toho, ako su definovane podmienky pre prijem. Pokial pojde o dohodu v ramci mesiaca, urcite pojde o nepravidelny prijem (vyklad socialky). Ministerstvo ZP vydalo usmernenie, ako prihlasovat dohodarov - v skratke - len na den vykonu prace. Ak by si teda mal dohodarku na 4 fotenia vzdy v pondelok, na ucely ZP by si ju 4x prihlasil, 4x odhlasil
A to nejdem pisat o tom, ze kedze dohodari budu dochokovo poisteni, bude sa im musiet riadne viest mzdovy list, budu sa do socialky posielat evidencne listy dochodkoveho poistenia... Kto s tym nerobi, nedokaze si predstavit aky rozsah administrativy to obnasa.

Jedine rozumne riesenie je vyhnut sa tomu. Clovek bez hlbokej odbornej pripravy to nie je schopny korektne spracovat a ak by mal drobny podnikatel platit komercnu cenu za spracovanie externej firme, tak jeho podnikanie strati zmysel.
 
pxls.jpg
2012-12-19 23:53:04+01
príspevok od: wlad
Stat mi kazdy mesiac berie zhruba 2 tisic eur. Na daniach a odvodoch z mojej superhrubej mzdy, na DPHcke ktorou zatazuje moju spotrebu, na spotrebnych daniach a spravnych poplatkoch.

Naozaj ti pripada fer, ze od buduceho roka chce odomna este viac ?
Myslis si ze uroven sluzieb ktore mi stat poskytuje zodpoveda tym peniazom, ktore mi kazdy mesiac zoberie ?
ak vnimas stat ako poskytovatela sluzieb, potom by si mohol vnimat aj svoju slobodu si tohto poskytovatela vybrat. ak mas slobodu vyberu, tak ake fer ci nefer?
 
DJW_
2012-12-20 00:04:43+01
príspevok od: sofy
slovenska klasika, vsetci na vsetko nadavaju a nikto by najradsej za nic neplatil… ale ked Vam hori dom, je vam zle, treba deti vzdelavat tak velmi radi vyuzivate sluzby lekarov, hasicov, policajtov a pod.
A čo si čakal? Oveľa jednoduchšie je predsa nadávať na zlého zlého Fica. Ćo tam po objektívnej pravde, že tí čo tam sedeli pred ním, boli ešte váčší grázli ako je on. Je úplne fuk, či je tam pribrzdený manekýn Kalinák, demagóg MikLož alebo dekriminlizátor drog Hulík.. Keď vidím kto je na zvoliteľných miestach do NRSR tak sa mi chce plakať nad úrovňou voličov..
Vo Fínsku každý platí dane a rád. lebo vedia, že idú na dobrú vec. Keby na Slovensku všetci poctivo platili, tak daňové zataženie môže byť oveľa oveľa nižšie.
 
piggee
2012-12-20 00:20:13+01
príspevok od: DJW_
A čo si čakal? Oveľa jednoduchšie je predsa nadávať na zlého zlého Fica. Ćo tam po objektívnej pravde, že tí čo tam sedeli pred ním, boli ešte váčší grázli ako je on. Je úplne fuk, či je tam pribrzdený manekýn Kalinák, demagóg MikLož alebo dekriminlizátor drog Hulík.. Keď vidím kto je na zvoliteľných miestach do NRSR tak sa mi chce plakať nad úrovňou voličov..
Vo Fínsku každý platí dane a rád. lebo vedia, že idú na dobrú vec. Keby na Slovensku všetci poctivo platili, tak daňové zataženie môže byť oveľa oveľa nižšie.
Vazeny pan ficovolic. Ako bolo spomenute niekolkokrat vyssie, tak nikto nema problem to platit, aj ked si o vyske odmien pre darmozracov myslime svoje, ale riesime tu, ze ako to vobec administrativne zvladnut. Ak mas problem zvaldnut dlsi text, tak skus poprosit niekoho vo svojej blizkosti.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-12-20 00:30:48+01
príspevok od: DJW_
A čo si čakal? Oveľa jednoduchšie je predsa nadávať na zlého zlého Fica. Ćo tam po objektívnej pravde, že tí čo tam sedeli pred ním, boli ešte váčší grázli ako je on. Je úplne fuk, či je tam pribrzdený manekýn Kalinák, demagóg MikLož alebo dekriminlizátor drog Hulík.. Keď vidím kto je na zvoliteľných miestach do NRSR tak sa mi chce plakať nad úrovňou voličov..
Vo Fínsku každý platí dane a rád. lebo vedia, že idú na dobrú vec. Keby na Slovensku všetci poctivo platili, tak daňové zataženie môže byť oveľa oveľa nižšie.
Na slovensku platit dane? Ty sa zebud..ty mieris do politiky? Uz si svojimi textami zohrievas dopredu polievocku v parlamente? platit dane na to aby si z nimi politici robili co sa im zapaci a kupovali si za nich nabytok do svojich domov a superdrahe hodinky? alebo platili 25 milionov nejakej poistovni co fico prehral spor a zakaze zisku poistovni? a tak dookola..Radsje tam budem mat Hulika ktory sa dokaze perfektne vykecat aj po nemecky ako nejakeho hranola s debilnym ucesom na hlave a zakernymi planmi v nej..ale toto je fotoserver tak podme radsej o fotkach
 
wlad
2012-12-20 00:57:47+01
príspevok od: pxls.jpg
ak vnimas stat ako poskytovatela sluzieb, potom by si mohol vnimat aj svoju slobodu si tohto poskytovatela vybrat. ak mas slobodu vyberu, tak ake fer ci nefer?
ked uz chces byt taky premudrely, tak fer by to bolo vtedy, keby som si vramci nejakeho geograficky ohraniceneho uzemia mohol vyberat spomedzi roznych poskytovatelov sluzieb.
Stat Slovenska republika ma bohuzial monopol na poskytovanie verejnych sluzieb v tejto krasnej krajine. A svoje monopolne postavenie zneuziva od konca 2 svetovej vojny.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()