Hore

Fórum » Právna poradňa
 

V knihe použili fotografie bez vedomia autorov...

werdza
werdza 2013-09-03 23:59:49+02
Ahojte, zaujímalo by ma, ako by ste riešili takúto vec. Asi pred pol rokom vyšla kniha Rocková Bratislava od Fedora Freša a Tomáša Berka, sú tam rôzne kapely od roku 1960 až po súčasnosť. Kamarát z kapely mi nedávno napísal, že vraj tam mám fotografiu, na ktorej je on, o ničom nevedel, ani kapela nevedela, že tam bude nielen fotografia použitá, ale že aj oni, ako kapela tam budú uvedení... Že Frešo sa verejne priznal na Rádiu_FM, že fotografie neriešil, proste posťahoval z internetu, stránok kapiel (Aj vidno, niektoré sú tam rozpixlované...). Knihu som si bola prelistovať v kníhkupectve a naozaj tam bola použitá moja fotografia, ale s urezaným podpisom a z môjho čiernobieleho prevedenia spravili sépiové... Pritom na konci knihy sa píše, že bolo vynaložené všetko úsilie, aby boli zistení autori fotografii...Aj prikladám fotografiu, dúfam, že bude čitateľná, sú na nej cvaky z mobilu z knihy, popis, čo sa vôbec stalo a pôvodná fotografia na stránke kapely...
 
Iygor
2013-09-11 20:15:32+02
príspevok od: Sivo
Máš možnosť ich žalovať. Porušili Tvojej osobnostné i majetkové autorské práva. Dobre si preštuduj autorský zákon 618/2003 Z.z. + novelizácie. Ja by som sa hneď nesúdil, ale skúsil by som pokus o zmier.

Čo bolo porušené?

1., § 17
Autor má právo

a) označiť svoje dielo menom alebo pseudonymom a žiadať, aby sa jeho meno alebo pseudonym uvádzalo na všetkých rozmnoženinách diela náležitým spôsobom pri každom použití diela na verejnosti, a to podľa spôsobu použitia,
c) rozhodnúť o zverejnení svojho diela,

Jedno i druhé Ti bolo odopreté.


Ako postupovať, aby Ťa riešenie prípadného sporu nestálo celý majetok?

Uvedom si, že si autorom a sú to Tvoje autorské práva. Bez Tvojho súhlasu to nemôžu uverejniť a ak im aj súhlas dáš, máš v rámci majetkových práv zákonný nárok na odmenu - teda súčasťou súhlasu musí byť jednoznačná dohoda o veľkosti honoráru (+kde a ako bude dielo použité atď.)

1. - Napíš redakcii pokus o zmier , že im súhlas udelíš dodatočne, ak zaplatia honorár (s výškou ktorého musíš Ty súhlasiť - nepýtal by som málo, oni porušili zákon a nemajú šancu vyhrať) a v ďalšom čísle publikujú ospravedlnenie, že pri ktorých fotkách zabudli uverejniť Tvoje autorstvo. V liste uveď, že čakáš 14 dní na PÍSMONÚ odpoveď a ak ju nedostaneš, obrátiš sa na autorský zväz.

2. - Ak odpoveď nedostaneš, obráť sa na autorský zväz LITA. (www.lita.sk) To je pre mnohých literátov, výtvarníkov a fotografov niečo ako SOZA pre hudobníkov. V kontakte pre LITA uveď, kde kedy a kto porušil Tvoje autorské práva, priprav si na preukázanie autorstva fotografie, ktorých sa to týka (úplne naj v surovom stave - najmä ak časopis fotky nejako obrezal) a požiadaj ich o stretnutie vo veci právneho zastúpenia Tvojich autorských práv. Viac Ti už vysvetlia oni.

Ak má však daná redakcia aspoň minimálny pud sebazáchovy, urobí všetko, aby ste sa dohodli bez súdu a pristane na honoráre i ospravedlnenie.
Vdaka za rady, možno sa niekedy zídu.
Ja som to sem napísal ako skonštatovanie že sa také veci dejú bežne a že plne chápem zakladateľku témy. Honoráru som sa vzdal vopred, keď som dal dotyčnému známemu fotky k použitiu, za to že tam nedali moje meno sa mi ospravedlnil (on im ich poskytol bez uvedenia môjho mena), a nakoľko je to známi tak to nechcem takto riešiť.
Ale je možné že sa tvoje rady zídu aj niekomu inému...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()