Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Co hovorit ludom ktory si mysla ze som ich odfotil?

Nadzi
2014-05-05 20:35:07+02
Zdravim
nefotim niako dlho a uz niekolkokrat zamnou prisiel clovek a pytala sa ci som ho odfotil. ked poviem nie vacsinou neveri a bud odide alebo pozaduje aby som mu fototechniku dal do ruky a to ja urcite nechcem nikomu davat nic do ruky.

na druhej strane bojim sa o svoju drahu fototechniku a tak neviem co im hovorit alebo ake mate vy skusenosti?
pripadne ci im MUSIM alebo NEMOZEM ukazovat fototechniku pripadne ako riesit takto vzniknutu situaciu dakujem
 
kasko
2014-05-05 20:47:21+02
skus najst odpoved tu: www.ephoto.sk/pravna-poradna/fotografovanie-v-sulade-so-zakonom/ ak nie, tak nejaku frazicku snad vymyslis... Neviem sice co by som im povedal, ale moje fototobjekty nastastie take blbe otazky nemaju
 
Nadzi
2014-05-05 20:49:50+02
ano dakujem to som si uz precital ale rospravat niakemu nazhorcenemu cloveku nieco so zakonmi tak to moc nezaposobim...
 
retepv77
2014-05-05 23:58:00+02
povedz mu ,ze si ho odfotil ale uz si to vymazal lebo ti pokazil zaber...
 
blahoslav J B Art
2014-05-06 00:32:34+02
príspevok od: Nadzi
Zdravim
nefotim niako dlho a uz niekolkokrat zamnou prisiel clovek a pytala sa ci som ho odfotil. ked poviem nie vacsinou neveri a bud odide alebo pozaduje aby som mu fototechniku dal do ruky a to ja urcite nechcem nikomu davat nic do ruky.

na druhej strane bojim sa o svoju drahu fototechniku a tak neviem co im hovorit alebo ake mate vy skusenosti?
pripadne ci im MUSIM alebo NEMOZEM ukazovat fototechniku pripadne ako riesit takto vzniknutu situaciu dakujem
normalne ho posli do p ... prec a na cestu mu pridaj tripodom po chrbte
 
Marcel Rebro
2014-05-06 00:53:32+02
Úsmev je riešenie. Okamžite ako dôjde k očnému kontaktu / zisteniu že bol v zábere, usmej sa na neho. Poprípade úsmev môžeš doplniť znakom / gestom OK. Akože "všetko v poriadku, fotka vyšla". V 99% prípadoch to každého "odzbrojí". Maximálne sa spýta čo / pre koho fotíš. Pokecáš a ideš ďalej.

PS : v Brazílii sa OK gesto používať neodporúča. Znamená tam totiž ponuku / výzvu na orálny sex.
 
pressDesign
2014-05-06 04:05:49+02
Svoj majetok nikomu do ruky nemusis davat, ani to po tebe nikto nemoze chciet.
 
tomis.ales
2014-05-06 06:42:26+02
Mne sa toto stalo iba raz a aj to som si skusal novy mobil. problem bol, ze som to urobil v cudzej firme a teta si myslela, ze im idem kradnut ich "vyrobne tajomstvo" Rozkrikovala sa tam jak pavian, dora.
Nikomu by som fotak do ruky nikdy nedaval. Ci niekoho mozes odfotit alebo nie, je na roznych okolnostiach...
Inak najlepsie im povedat ze nie ste nijako dolezity a na Vas sa aj tak nikto divat nebude
 
pressDesign
2014-05-06 09:48:29+02
No, firmy su na to citlive. U nas v robote je za fotenie okamzita vypoved. To si mal hned na zaciatku napisat, jak to bolo, nie okolo horucej kase tu chodime. (edit: a veru nikto sa ani nebude pytat, co si fotil a naco)
 
total empty
2014-05-06 12:30:59+02
Treba tomu človeku vynadať,že ti vliezol do záberu a pokazil ti fotku holuba alebo budovy a že všetko musíš vymazať a fotiť znova a povedať mu nech sa hanbí,že kazí fotografom prácu.
 
Nadzi
2014-05-06 17:53:52+02
jo tak niako som toho nazoru aj ja
no fotil som kvetiny kde po stranach boli lavicky a sedeli tam ludia a mysleli si ze su v zabere ale som im vysvetlil ze nie a potom pol hodinu namna zazerali a bali sa odist z lavicky tak po hodine asi sa postavili a bolo vidiet ze sa dohodli pretoze najskor odchadzal iba jeden zatial co druhy stal a pozeral ci fotim toho prveho a potom ked bol prvy dostatocne daleko tak odisiel druhy clovek
 
pressDesign
2014-05-06 18:00:40+02
Tak ti podla mna nemali ciste svedomie...
 
Marcel Rebro
2014-05-06 18:16:24+02
príspevok od: Nadzi
jo tak niako som toho nazoru aj ja
no fotil som kvetiny kde po stranach boli lavicky a sedeli tam ludia a mysleli si ze su v zabere ale som im vysvetlil ze nie a potom pol hodinu namna zazerali a bali sa odist z lavicky tak po hodine asi sa postavili a bolo vidiet ze sa dohodli pretoze najskor odchadzal iba jeden zatial co druhy stal a pozeral ci fotim toho prveho a potom ked bol prvy dostatocne daleko tak odisiel druhy clovek
Ak to boli chlap a baba má to logiku. Raz som cvakol v rámci streetovania na Mallorce fakt super pár. Namakaný černoch a biela modelka - bloncka. Chalan ma ale poprosil aby som záber vymazal. Bol totiž ženatý a ona vydatá a oficiálne bol každý z nich (niekde inde) na služobnej ceste
 
total empty
2014-05-06 20:45:24+02
príspevok od: Marcel Rebro
Ak to boli chlap a baba má to logiku. Raz som cvakol v rámci streetovania na Mallorce fakt super pár. Namakaný černoch a biela modelka - bloncka. Chalan ma ale poprosil aby som záber vymazal. Bol totiž ženatý a ona vydatá a oficiálne bol každý z nich (niekde inde) na služobnej ceste
Za koľko si im predal tie fotky ?
 
pressDesign
2014-05-06 22:04:35+02
Aj tak najvacsia komedia je, ked s fajnym telezoomom namieris na fetaka. Zacne sa tocit okolo svojej osi a nevie, kam najskor zahodit ruksak.
 
despicable
2014-05-06 23:38:17+02
príspevok od: Marcel Rebro
Úsmev je riešenie. Okamžite ako dôjde k očnému kontaktu / zisteniu že bol v zábere, usmej sa na neho. Poprípade úsmev môžeš doplniť znakom / gestom OK. Akože "všetko v poriadku, fotka vyšla". V 99% prípadoch to každého "odzbrojí". Maximálne sa spýta čo / pre koho fotíš. Pokecáš a ideš ďalej.

PS : v Brazílii sa OK gesto používať neodporúča. Znamená tam totiž ponuku / výzvu na orálny sex.
čo tiež nemusí byť zlé..
 
Marcel Rebro
2014-05-06 23:50:16+02
príspevok od: despicable
čo tiež nemusí byť zlé..
Kamoša (divera) sa barmanka v Riu spýtala či všetko OK. Dal signál že OK. V bare sedel aj jej frajer. S partičkou kakaovníkov ... ej veru bolo to zlé ...
 
Hanigal
2014-05-07 21:44:12+02
Zdravím,
ja som v Poprade v Maxe skúšal tatov nový kompakt a "náhodou" som odfotil jeden zo stánkov - bola tam sympatická predávačka. Následne som si všimol, že je to zlatníctvo a milá dáma zavolala nejaké bezkrkého meneďžera, ktorý sa na mňa dosť nepríjemne vyrútil. Zachránilo ma, že som povedal, že pracujem na ministerstve a útok na mňa sa kvalifikuje ako útok na verejného činiteľa... naozaj mi vtedy nebolo všetko jedno. S odstupom času si myslím, že keby som sa pokúsil o Mrcovo gesto - všetko je OK, asi ma napchá do blízkeho smetného koša, alebo zasekne so mnou pár krokov vzdialený elevátor do garáži. Menedžer mi vysvetlil, ako si "váži" štátnych zamestnancov a kam by všetkých rád poslal, a ako z jeho daní ťažko makáme v štátnej správe ale našťastie rozmyslel si to s názorným ručným vysvetlením, aké ma pochopenie pre fotografické hobby. Chvíľu som uvažoval, že by som mu vysvetlil zmysel street fotografie, ale keďže stále držal v ruke môj - teda tatov nevinný nový foťáčik, zavrhol som tento na prvý pohľad výborný nápad. Najtrápnejšia situácia nastala, keď ma nútil, aby som pred ním ukázal a vymazal fotky, ktoré som nafotil, a ja som na tom foťáčiku nevedel nájsť tie fotky... Po nekonečných 5 minútach neúspešného hľadania som zmenil taktiku a "vyrútil" som sa na neho, že prečo ma obťažuje, keď aj tak som ho ani "jeho" stánok nefotil... Mal som pokazený zvyšok dňa. Nadával som na seba, na neho, na foťák, na fotenie, na spoločnosť ... a potom ma to prešlo. Fotím ďalej...

th
 
pressDesign
2014-05-07 23:09:59+02
Inak... Niekedy aj chapem tych ludi, ze im to vadi. Lebo su situacie, kedy cloveku nevyhovuje, aby ho fotili, alebo proste na to nema naladu. Ono staci trochu sledovat tych ludi aj inac, ako cez hladacik a daju sa z vyrazu precitat, ci im to vadi, alebo nie. Niektori sa nechaju fotit a tesia sa. Niekto nejavi zaujem a na inych zase vidno, ze im to moc nesmakuje. Ale uz ked idem fotit cloveka v zabere a vidim, ze ma vnima, sleduje co sa deje. Tak aspon spravim pokus o nejaku komunikaciu, usmejem sa, pozdravim. Ti ludia na to reaguju skor, ako na namiereny objektiv. Vcera som fotil wakeboardistov vo Viedni. Najprv chlapik zazeral, ze co tam saskujem s fotakom. Ukazal som mu, ze je vsetko v poriadku (palec hore, nie potapacske OK a ze dobre jazdi, priatelsky usmev - a dalsie kola uz mi tam cielene skakal triky pred fotakom.
Ale su situacie, kedy to ludom vadi, nezelaju si to. Mne sa to uz tiez stalo, ako objektu fotenia. Kedy je fotograf vyslovene drzi a mam chut ist za nim a otrieskat mu fotak o hlavu, potom mu ho hodit do vody. Ale ja som mierumilovny clovek, ktory nepodporuje agresivitu. Napriklad ked chodim s motorovym clnom u nas po rieke, bud na ryby, alebo len tak rekreacne. Vtedy mi to vyslovene vadi. A este viac mi vadi, ked je fotograf drzi, ako plostica. Stoji chlapik na brehu a strasnu snahu ma ma odfotit, zoom nazoomovany, namiereny na mna cely cas. Bez znamky komunikacie. Pozriem na neho skaredo, dam mu najavo, ze mi to vadi a otocim sa mu chrbtom. Pritom cez plece sledujem, ci ho to stale bavi. Jasne, objektiv nastreleny na mna a uz minutu sleduje moju stopu, drzi k...t - aspon keby sa pozdravi, zakyva, ze dobry den magor na clne. Nie. Vtedy chytim, spod tricka mu nenapadne nastrcim stredny prst a pritom sa tvarim, ze ho ihnorujem a pozeram sa stale inde, nech ma ani neni spoznat. Cely cas, co na mna miery, nastrcena ruka s vytycenym strednym psrtom. Ale tak, nech to na tu dialku volnym okom nevidi. Az doma, ked si to otvori na pocitaci, nech ho uvita moje gesto venovane jemu z celeho srdca. Ked ma v sebe trochu chochmesu ten clovek a zostala mu stipka rozumu, tak tu fotku ignoruje a nepouzije. A ked aj hej, tak to uz bude jeho hanba.
Mne nevadi, ked ma fotia, ale ked je niekto drzi a arogantny. Ked si ma ide fotit ako nezivy objekt, ktory nevnima svoje okolie. Niekedy staci pozdravit a dat najavo snahu o "priatelstvo", alebo ze vsetko je v poriadku a clovek sa necha odfotit, aj zapozuje popripade. Ale ked je niekto vyslovene drzi a aj cez mrtvoly si chce spravit svoju fotku, tak s takymi fakt do vreca a dole prudom.
 
pressDesign
2014-05-07 23:21:23+02
Raz som uz zacal aj vykrikovat na celu rieku, nech si ma sakra nefoti zenska a nastastie pochopila. Hned zlozila fotak. Mozno to vyznie, ze som daky maniak. Ale su situacie, kedy to cloveku nepasuje. Hlavne v dobe, kedy kazdy vsetko drbe na facebook, instagram a neviem kde vsade na net. Potom sa nieco nahodou udeje a hned tam bude zdokumentovany clovek, ze aha henten tam bol, treba zacat s nim...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()