Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Zenit E-opacna clona?

ferguson
2012-06-18 23:22:46+02
Ahojte, uz par dni citam clanky, tipy a rady. Fotenie ma bavi, ale s kompaktom som spokojny nebol a na zrkadlovku nemam, tak som si od stareho otca pozical Zenit E. Najprv som si myslel, ze nastavit parametre viem, ale ostal som trochu zmateny. Totiz cim nizsie cislo nastavim (2-2.8) na clone, tak tym su fotky tmavsie a zase opacne ked nastavim vyssie (11-16) tak su svetlejsie. Resp. fotky som este nerobil, chcem si najprv par veci ujasnit. Cize je to dobre ako to je? Ja mam dojem, ze by to malo byt opacne, nie?
 
salves
2012-06-18 23:34:53+02
píšeš že fotky si ešte nerobil a už sú svetlé a tmavé...
princíp je jasný ak ide o klasický filmový fotoaparát, malá clona -malé číslo - veľký otvor výsledný negatív ide do tmavšieho, fotka tým pádom do svetlejšieho, platí pre rovnaké podmienky a naopak. Rozumieš?
 
peterXC
2012-06-18 23:35:03+02
zaujalo ma to: "Resp. fotky som este nerobil"... nemas v ruke negativ?
 
keko
2012-06-18 23:35:29+02
Clona - teda to, cim sa nastavuje je ten kruzok, co je blizsie k aparatu a zaskakuje v polohach ...
Ten predny kruzok, co sa volne toci, ma funkciu prepinaca: v jednej polohe po dotceni na doraz uplne otvori (inak dopredu prednastavenu clonu) kvoli pohodlnejsiemu ostreniu, v druhej polohe, ked sa clonove lamely vysunu a zmensia otvor, teda v polohe na doraz na druhu stranu je objektiv pripravny na exponovanie.
Vsimni si, ze ta druha poloha sa meni v zavislosti na dopredu prednastavenej clone. V pripade, ze mas nastavenu clonu F/2, hybat sa predne kolecko nebude ...
 
zombi
2012-06-18 23:38:09+02
clona funguje spolahlivo? nezasekavaju sa lamely?
 
keko
2012-06-19 09:17:27+02
príspevok od: keko
Clona - teda to, cim sa nastavuje je ten kruzok, co je blizsie k aparatu a zaskakuje v polohach ...
Ten predny kruzok, co sa volne toci, ma funkciu prepinaca: v jednej polohe po dotceni na doraz uplne otvori (inak dopredu prednastavenu clonu) kvoli pohodlnejsiemu ostreniu, v druhej polohe, ked sa clonove lamely vysunu a zmensia otvor, teda v polohe na doraz na druhu stranu je objektiv pripravny na exponovanie.
Vsimni si, ze ta druha poloha sa meni v zavislosti na dopredu prednastavenej clone. V pripade, ze mas nastavenu clonu F/2, hybat sa predne kolecko nebude ...
Ospravedlnujem sa, poradie tych kruzkov je opacne ...
Clonovy kruzok je ten, co je popisany cislickami, zaskakuje a je dalej od fotoaparatu. Ten, co otvara a zatavra clonu kvoli ostreniu, pohybuje sa volne je blizsie k aparatu. Navyse ma vacsi priemer.
Ostatne, co som napisal, sedi.
 
samusko
2012-06-19 09:33:27+02
nazdar, tiez mam doma tuto potvoru a objektiv co tam je namontovany robi presne to iste co tebe. ak das clonu 2,8 tak sa takmer uplne zatvori, ked das 16 tak sa uplne otvori. tento sposob je ale uplne opacny s akym sa stretnes na inych objektivoch.
 
salves
2012-06-19 11:08:29+02
o aký typ objektívu ide? môžeš ho detailne niečim odfotiť?
 
Paulie
2012-06-19 11:20:40+02
príspevok od: salves
o aký typ objektívu ide? môžeš ho detailne niečim odfotiť?
Helios.
 
Iygor
2012-06-19 12:34:00+02
príspevok od: ferguson
Ahojte, uz par dni citam clanky, tipy a rady. Fotenie ma bavi, ale s kompaktom som spokojny nebol a na zrkadlovku nemam, tak som si od stareho otca pozical Zenit E. Najprv som si myslel, ze nastavit parametre viem, ale ostal som trochu zmateny. Totiz cim nizsie cislo nastavim (2-2.8) na clone, tak tym su fotky tmavsie a zase opacne ked nastavim vyssie (11-16) tak su svetlejsie. Resp. fotky som este nerobil, chcem si najprv par veci ujasnit. Cize je to dobre ako to je? Ja mam dojem, ze by to malo byt opacne, nie?
Ano, malo by to byť opačne, pri clonovom čísle f2 by mala byť clona úplne otvorená, mal som tiež Helios 44-2 kde to fungovalo takto a clona bola otvorená pri nastavení f16. Nakoľko som to používal na digitálnej zrkadlovke a expozimeter dopočítal expozíciu mi to neprekážalo...
Myslel som si že je to vada konkrétnrho kusu (že ho niekto rozobral a nesprávne zložil) pretože som mal aj iný kus kde clona fungovala správne, ale ako pozerám tak je takých objektívov viac...
 
keko
2012-06-19 13:01:01+02
Nie je to ziadna zahada, skuste si chytit ten objektiv a potocit tym kolieskom, na ktorom su vyrite clonove cisla. Ziadna zahada sa nekona, vsetko funguje ako ma.
 
samusko
2012-06-19 13:31:11+02
príspevok od: keko
Nie je to ziadna zahada, skuste si chytit ten objektiv a potocit tym kolieskom, na ktorom su vyrite clonove cisla. Ziadna zahada sa nekona, vsetko funguje ako ma.
jo, tu je to pekne vysveltene > http://forum.mflenses.com/viewtopic.php?t=24330
 
ferguson
2012-06-19 14:10:55+02
Aha, tak je to jasne. Takze nastavovat to treba tym prvym koleckom (zacvaknem na hodnote ktoru chcem). Potom si zaostrim a to kolecko, ktore ide volne dam uplne na minimum. Konecne to dava zmysel

samusko: dakujem za link.

Este ak mozem opytam sa inu vec. Da sa nejako overit funkcnost expozimetra? Mam podozrenie ze neukazuje dobre, pretoze aj ked je vonku najvacsie slnko, tak rucicka ide max do polovice toho "okienka". Alebo je to tak v poriadku?
 
morseee1
2012-06-19 14:44:50+02
expozimeter je na zenitoch hooooodne informacny .. vzhladom na vek fotoaparatu, by som povedal ze aj to priepustne sklicko expozimetra, kedze je z plastu, moze po tych rokoch zostarnut a trosku sa zakalit. pripadne ak je spinave, ale to nepredpokladam. Moj zenit robil presne to iste ..
 
lacoslav
2012-06-19 18:49:11+02
príspevok od: ferguson
Aha, tak je to jasne. Takze nastavovat to treba tym prvym koleckom (zacvaknem na hodnote ktoru chcem). Potom si zaostrim a to kolecko, ktore ide volne dam uplne na minimum. Konecne to dava zmysel

samusko: dakujem za link.

Este ak mozem opytam sa inu vec. Da sa nejako overit funkcnost expozimetra? Mam podozrenie ze neukazuje dobre, pretoze aj ked je vonku najvacsie slnko, tak rucicka ide max do polovice toho "okienka". Alebo je to tak v poriadku?
To, že sa zaostruje pri otvorenej clone si už teda asi pochopil. Po zaostrení treba otočiť na nastavenú clonu.
Expozimeter: otoč ho proti slnku a uvidíš, kde tá ručička vyskočí. Ak ani potom nepôjde do kraja už nie je presný.
Pozriem, či nemám návod na Zenit E. Ak ho nájdem hodím ho sem.
 
ferguson
2012-06-20 11:01:33+02
Tak bude veru asi pokazeny. Aj ked ho namierim do slnka, tak ide len cca do 60%. Aj hodnoty, ktore mi potom vychadzaju su podla mojho odhadu zle. Pri silnom slnku, uzavierka na 1/250 a clona f.4. Co na to vravite?
 
samusko
2012-06-20 11:22:44+02
pravdepodobne zle, ale ake ma film ISO ?
 
bobo222
2012-06-20 11:30:02+02
príspevok od: samusko
pravdepodobne zle, ale ake ma film ISO ?
Zenit E mal už čítačku ISO?
 
salves
2012-06-20 11:42:05+02
príspevok od: ferguson
Aha, tak je to jasne. Takze nastavovat to treba tym prvym koleckom (zacvaknem na hodnote ktoru chcem). Potom si zaostrim a to kolecko, ktore ide volne dam uplne na minimum. Konecne to dava zmysel

samusko: dakujem za link.

Este ak mozem opytam sa inu vec. Da sa nejako overit funkcnost expozimetra? Mam podozrenie ze neukazuje dobre, pretoze aj ked je vonku najvacsie slnko, tak rucicka ide max do polovice toho "okienka". Alebo je to tak v poriadku?
skús pozrieť, vymeniť baterku na aparáte. inak ruské expozimetre mali aj korekčné kolečko na dostavenie merania resp. presnosti, neviem či také niečo má aparát čo pochybujem, len to napájanie má asi zmysel. Neviem ako to mali Zenity ale Praktica bez problémov aj po 30 rokoch, len baterku bolo treba riešiť... ak to nepomôže nájdi si spôsob merania, prípadne skús sa naučiť odhadovať, je to náročné ale práve v slnečných dňoch a von by to nemal byť problém až tak moc.
 
salves
2012-06-20 11:45:49+02
príspevok od: ferguson
Tak bude veru asi pokazeny. Aj ked ho namierim do slnka, tak ide len cca do 60%. Aj hodnoty, ktore mi potom vychadzaju su podla mojho odhadu zle. Pri silnom slnku, uzavierka na 1/250 a clona f.4. Co na to vravite?
pri silnom slnku blízko neho tak 350 a clona 11 v rovine zeme isto okolo clona 11 a časy tak 125-250, optimum bežné sa udáva čas clona 5,6 a čas 125 a od toho sa odrážaj bežne čiže svetlo bežné biele von, potom prihadzuj alebo odoberaj a ešte dôležitá vec, je podstatný odraz svetla od predmetu ktorý fotíš, čiže koľko svetla sa odrazí do aparátu, tak na to nezabudni! A nezabudni ešte na správny vyvolávací proces podľa návodu !!!
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()