Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotografovanie škôlky

jeniferka
jeniferka 2012-12-19 09:05:33+01
Ahojte kolegovci a ľudia čo milujú fotenie tak ako ja. Musím sa niekomu vykecať resp. vypísať tu a chcem vedieť akýkoľvek názor.
Kto z Vás fotil deti v škôlke? Nie len klasické koncoročné spoločné fotografie, ale i portrétové na tablo či vianočné. Som tak trošku v šoku, keď som sa dopočula kritiku na fotografie.
Rodičia nechcú fotky, lebo ich dieťa sa nakrivo usmieva. To je jedna vec. Ako ja môžem za to, ako sa ich dieťa tvári.
No a ďalšie. Vieme asi viacerí, že vianočné fotenie portrétové spočíva hlavne vo farbách bielej a červenej, teda i plátno sa zväčša používa biele no nie? Dievčatká mali tričká biele ktoré vraj úplne zanikli aj korunku anjelsku bielu ktorú vraj ani nie je vidieť.
A že zrezané nohy niektorím to vadilo, čomu vôbec nechápem. Či je pre nich tak dôležité aby dieťa malo na fotke práve nohy, pančušky atď....a podotýkam, že niektorí môžu byť aj radi že tam nemali nohy lebo by bolo vidieť total špinavé pančušky. Mne sa práve páčia fotografie, ktoré nevyzerajú ako pasové a sú sem tam i zošikma. No ťažké takéto veci asi niektorým vysvetlovať, však?
Ach jaj no čo vy na to?
 
norulakp
2012-12-19 11:10:56+01
ja pridam postreh z osobnej skusenosti fotenia deti v skole. Takuto zalezitost som fotil prvy a posledny raz Bola to trieda, kde uci manzelka, tak som si to siel nezavazne vyskusat. Deti si nastupili tak ako mali, som im povedal, ze napocitam 3,2,1 a otvoria oci. Samozrejme kazdy to pochopil inak. Niektore otvorili oci az na pomyselnych -4. Ale tak spravil som viacero zaberov za sebou a povymienal hlavy. Samozrejme sa nasiel jeden expert, ktory naschval mal zatvorene oci pocas celeho fotenia. Potom sa ma pytala jeho mama, preco ma vsade zavrete oci. No co som jej mal povedat. Tiez pre niektorych boli fotky velmi svetle, pre inych tmave. Po nafoteni dala manzelka oznam do slovnickov, kde najdu nafotene fotky. Polovica deti ani neukazala slovniky rodicom. Dalsi rodicia nevedeli, ako mi maju dat vediet, ktore fotky chcu, pritom to tam mali jasne napisane. Proste aspon pre mna na prvy raz strasne vela starosti a efekt mizivy. Vtedy som si povedal, ze to nie je nic pre mna a prenecham taketo srandy profesionalom. Viac mi vyhovuje fotenie jednotlivych deti ci uz doma alebo v exterieri. Ma to taku komornejsiu atmosferu a rodicia to viac ocenia. Tolko moj postreh k veci.
 
morseee1
2012-12-19 11:22:27+01
príspevok od: norulakp
ja pridam postreh z osobnej skusenosti fotenia deti v skole. Takuto zalezitost som fotil prvy a posledny raz Bola to trieda, kde uci manzelka, tak som si to siel nezavazne vyskusat. Deti si nastupili tak ako mali, som im povedal, ze napocitam 3,2,1 a otvoria oci. Samozrejme kazdy to pochopil inak. Niektore otvorili oci az na pomyselnych -4. Ale tak spravil som viacero zaberov za sebou a povymienal hlavy. Samozrejme sa nasiel jeden expert, ktory naschval mal zatvorene oci pocas celeho fotenia. Potom sa ma pytala jeho mama, preco ma vsade zavrete oci. No co som jej mal povedat. Tiez pre niektorych boli fotky velmi svetle, pre inych tmave. Po nafoteni dala manzelka oznam do slovnickov, kde najdu nafotene fotky. Polovica deti ani neukazala slovniky rodicom. Dalsi rodicia nevedeli, ako mi maju dat vediet, ktore fotky chcu, pritom to tam mali jasne napisane. Proste aspon pre mna na prvy raz strasne vela starosti a efekt mizivy. Vtedy som si povedal, ze to nie je nic pre mna a prenecham taketo srandy profesionalom. Viac mi vyhovuje fotenie jednotlivych deti ci uz doma alebo v exterieri. Ma to taku komornejsiu atmosferu a rodicia to viac ocenia. Tolko moj postreh k veci.
k tomu ti doplnim, ze dopredu sme podpisovali suhlas s fotenim, takze ak sme suhlasili, tak sme sa tych fotiek potom dozadovali ..
Ak by si si to takto osetril, tak si usetris jednu starost s rodicmi, ktori o tom nevedia.
 
norulakp
2012-12-19 11:27:06+01
príspevok od: morseee1
k tomu ti doplnim, ze dopredu sme podpisovali suhlas s fotenim, takze ak sme suhlasili, tak sme sa tych fotiek potom dozadovali ..
Ak by si si to takto osetril, tak si usetris jednu starost s rodicmi, ktori o tom nevedia.
ono to bolo narychlo fotene. Par dni pred koncom roka. Takze, hoci je to velmi dobry napad, u mna to nebolo mozne stihnut pozbierat podpisy rodicov. Bol som rad, ze som to vobec stihol nafotit. Ale ako vravim, nie je to vec, ktoru by som chcel robit v buducnosti Deti vymyslali, este mna pofot s tym a tym kamosom, este ja spravim stojku a podobne. A nakoniec rodic zahlasil, ze on nechce fotky, ze on si pofoti decko sam. Takze myslim, ze moja tvroba sa bude uberat trosku inym smerom
 
alexei
2012-12-19 12:31:58+01
príspevok od: jeniferka
Hm psycholog. Mám doma dieťa, robím s deťmi. Boli deti ktoré plakali pred plátnom, lebo chceli maminku, niektoré sa podarilo ukľudniť niektorí žiaľ nie, preto boli i vykrivené ústa
Verte mi, fotila som už x krát detičky a pri tomto vianočnom fotení to bolo extra, že veľa detí nemalo na to náladu. Ako by ste to riešili? Prišli fotiť ešte na x x krát a čakali vhodný moment. Je iné fotiť vo svojom ateliéri, jedno dve dieťa, kde máme čas na fotenie a urobí sa xx záberov a vtedy sa dá určite vybrať krásna fotka. A to sa netýka len detí. I my dospelí sa niekedy zaksychtíme a samozrejme také fotky sa nevyberajú.
Áno súhlas, ťažko súdiť keďže nevidíte fotky.
Fórum je fórum a pokiaľ tu nepíšem úplne nezmysli tak sem snáď môže prispieť takou témou.
Ja som deti v škôlke ešte nefotil. No podaktorí rodičia sa mi pár krát už trocha ponosovali na to, ako ich deti fotograf v škôlke nafotil. Trocha som o tom premýšľal ako by som to riešil asi ja - vzal by som si so sebou nejakého kamaráta/tku, ktorá to s deťmi proste vie a ktorá by počas fotenia vedela vyčariť dieťaťu úsmev na tvári - a to či už nejakou plyšovou hračkou alebo prostriedkami dostupnými (a ja by som sa mohol sústrediť na fotenie). Proste navodiť nejakú bezprostrednú a dobrú atmosféru...U detí myslím, že sa to dá, nakoľko aj keď v tomto momente plačú "ostošesť" - neznamená to, že sa o minútu nemôže rehotať "dopopuku"
 
hubertsvk
2012-12-19 12:48:50+01
no mna caka dnes fotenie vianocnej besiedky .... ste ma "upokojili"
 
jeniferka
2012-12-19 12:54:36+01
mile rada by som dala na ukážku foto ale nebudem si ešte viac robiť problémy
viac menej som chcela vedieť vaše názory a postrehy ak ste už niekto mal takéto skúsenosti
už teraz aspoň viem, čoho sa mám vyvarovať

profík nie som, začiatočník tiež nie, no stále sa učím a snažím zdokonaľovať
fotím 2-3 roky a doposiaľ som nemala takéto problémy s fotkami ako teraz

 
jeniferka
2012-12-19 12:57:30+01
príspevok od: alexei
Ja som deti v škôlke ešte nefotil. No podaktorí rodičia sa mi pár krát už trocha ponosovali na to, ako ich deti fotograf v škôlke nafotil. Trocha som o tom premýšľal ako by som to riešil asi ja - vzal by som si so sebou nejakého kamaráta/tku, ktorá to s deťmi proste vie a ktorá by počas fotenia vedela vyčariť dieťaťu úsmev na tvári - a to či už nejakou plyšovou hračkou alebo prostriedkami dostupnými (a ja by som sa mohol sústrediť na fotenie). Proste navodiť nejakú bezprostrednú a dobrú atmosféru...U detí myslím, že sa to dá, nakoľko aj keď v tomto momente plačú "ostošesť" - neznamená to, že sa o minútu nemôže rehotať "dopopuku"
dve tri detičky som utešovala ja i učiteľka, kvôli tomu že plakali za maminami
ďalši sa skoro rozplakalo lebo nechcel kostým a silou mocou pani učiteľka chcela
ukludnila som chlapca že nemusí mať kostým pokiaľ nechce, nebudem predsa deti
do takého niečoho nútiť
no tam nastal problém v tom, že pani učiteľky majú problémy s rodičmi ak by boli rozdielne fotky
snažím sa pochopiť jednu stranu, druhú stranu no predovšetkým deti
 
jeniferka
2012-12-19 13:02:48+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ano, samozrejme ze za to moze .... je to o komuniacii ... samozrejme z detmi je to narocnejsie, ale ulohou fotografa (v tomto zanri) je nafotit "pekne" fotky ... Nikto neocakava nejaku formu subjektivnej autorskej reportaze. Resp ako uz bolo povedane, mala si si nechat schvalit koncept pred fotenim.

No ale tazko sa mudruje ked fotky nevidime. Mozno su komenty rodicov uplne na mieste. Napr take "orezane nohy" ... ak nie su kompozicnym zamerom, vyjadrovacim prvkom, tak je to jedna z najzakladnesich zaciatocnickych chyb ...
samozrejme inak sa fotí samotné dieťa či dve, tri, štyri s rodinkou v ateliéri či exteriéri
je na to čas a úplne iná pohodička
no fotenie detí v škôlke ja kapitola sama o sebe
 
alexei
2012-12-19 13:21:41+01
príspevok od: jeniferka
dve tri detičky som utešovala ja i učiteľka, kvôli tomu že plakali za maminami
ďalši sa skoro rozplakalo lebo nechcel kostým a silou mocou pani učiteľka chcela
ukludnila som chlapca že nemusí mať kostým pokiaľ nechce, nebudem predsa deti
do takého niečoho nútiť
no tam nastal problém v tom, že pani učiteľky majú problémy s rodičmi ak by boli rozdielne fotky
snažím sa pochopiť jednu stranu, druhú stranu no predovšetkým deti
Budem sa len opakovať - je dobré mať niekoho so sebou - ty sa môžeš venovať fotografovaniu. Deti majú premenlivú náladu. Myslím, že ak by sa dieťaťu povenoval človek, ktorý to má "v sebe", bolo by to podstatne jednoduchšie - a mal som už možnosť takéhoto človeka vidieť v akcii
Ostatné veci - čo sa týka magnetiek a pod., vidí sa mi najschodnejšia cesta poslaním ponuky s ukážkami dopredu, aby si dotyčný rodič mohol zvoliť, o čo má záujem. Ale to tu už tiež bolo spomenuté.
 
Artpraktik
2012-12-19 13:32:03+01
Fotím v škôlke často a takmer všetko. Deti, ich práce, vystúpenia, besiedky, ale aj závady na zariadení, výmenu okien a kúrenia... Od rodičov má riaditeľka podpísaný súhlas a tiež som im na prvej schôdzi oznámil, že ak si niekto nepraje, aby jeho dieťa bolo fotené - viem to rešpektovať a na záberoch nebude. No takúto požiadavku nevyslovil nikto. Dnes idem fotiť tiež, som tam varený- pečený - mám tam tiež dve deti. Všetci si už zvykli, okrem fotenia tam mám aj iné povinnosti a deti boli aj u mňa na exkurzii. Je to veľká výhoda, pretože poznám deti a ony zasa mňa. Neviem ako je to v iných škôlkach, ale v našej sú rodičia aktívne zapájaní do činnosti. Dnes pri preberaní detí budeme spoločne robiť vianočné dekorácie. Robili sme už dyňové strašidlá, bola šarkaniáda, Mikuláš a čo ja viem čo ešte... Je to síce pol, možno aj hodina naviac, ale má to veľký význam pre deti aj rodičov. No a to sa potom fotí na parádu . S fotografiami je to tak, že sú na internete, kto má záujem vo vyššej kvalite si vypýta a koncom roka dostanú rodičia DVD takmer so všetkými akciami. Ak by som fotil koncoročné spoločné, alebo portréty - tak sa jednak viac pripravím a prácu príslušne nacením, ale tieto "reportážne" cvaky mám v položke administrátora obecnej webstránky - pre rodičov je to teda zadara. Komerčne som v škôlkach nefotil - ani po tom netúžim, ale zvažujem ešte pozvanie do inej škôlky. Informácie o prípadných reakciách a požiadavkách rodičov v iných komentoch považujem za celkom vážne argumenty na zváženie.
 
pxls.jpg
2012-12-19 14:21:15+01
príspevok od: jeniferka
Ja chápem, že 100 ľudí 100 názorov. No máš pocit, že fotograf môže za to ako sa dieťa tvári?
dobry fotograf by mal vediet ovplyvnit ako sa portretovany tvari. to je v portretnej fotografii dolezitejsie ako svietenie napriklad. kazdy ma nejake triky, skus si nieco vygooglit ako komunikovat s detskym modelom.
 
ollie_d
2012-12-19 16:02:43+01
príspevok od: norulakp
ono to bolo narychlo fotene. Par dni pred koncom roka. Takze, hoci je to velmi dobry napad, u mna to nebolo mozne stihnut pozbierat podpisy rodicov. Bol som rad, ze som to vobec stihol nafotit. Ale ako vravim, nie je to vec, ktoru by som chcel robit v buducnosti Deti vymyslali, este mna pofot s tym a tym kamosom, este ja spravim stojku a podobne. A nakoniec rodic zahlasil, ze on nechce fotky, ze on si pofoti decko sam. Takze myslim, ze moja tvroba sa bude uberat trosku inym smerom
Ako prepac, ale ty ani nemas povolenie od rodicov fotit deti a este sa stazujes, ze si nekupili fotky, ktore vlastne ani nechceli?!
 
atariak
2012-12-19 16:13:19+01
príspevok od: ollie_d
Ako prepac, ale ty ani nemas povolenie od rodicov fotit deti a este sa stazujes, ze si nekupili fotky, ktore vlastne ani nechceli?!
neryp donho, on sa nestazuje, iba dal svoju skusenost, tot vsjo.
 
jeniferka
2012-12-19 16:15:13+01
príspevok od: ollie_d
Ako prepac, ale ty ani nemas povolenie od rodicov fotit deti a este sa stazujes, ze si nekupili fotky, ktore vlastne ani nechceli?!
deti boli oboznámené s fotografovaním, teda rodičia
a boli i niektorí, ktorí nechceli deti fotiť a tie sa nefotili
 
jeniferka
2012-12-19 16:16:55+01
príspevok od: Artpraktik
Fotím v škôlke často a takmer všetko. Deti, ich práce, vystúpenia, besiedky, ale aj závady na zariadení, výmenu okien a kúrenia... Od rodičov má riaditeľka podpísaný súhlas a tiež som im na prvej schôdzi oznámil, že ak si niekto nepraje, aby jeho dieťa bolo fotené - viem to rešpektovať a na záberoch nebude. No takúto požiadavku nevyslovil nikto. Dnes idem fotiť tiež, som tam varený- pečený - mám tam tiež dve deti. Všetci si už zvykli, okrem fotenia tam mám aj iné povinnosti a deti boli aj u mňa na exkurzii. Je to veľká výhoda, pretože poznám deti a ony zasa mňa. Neviem ako je to v iných škôlkach, ale v našej sú rodičia aktívne zapájaní do činnosti. Dnes pri preberaní detí budeme spoločne robiť vianočné dekorácie. Robili sme už dyňové strašidlá, bola šarkaniáda, Mikuláš a čo ja viem čo ešte... Je to síce pol, možno aj hodina naviac, ale má to veľký význam pre deti aj rodičov. No a to sa potom fotí na parádu . S fotografiami je to tak, že sú na internete, kto má záujem vo vyššej kvalite si vypýta a koncom roka dostanú rodičia DVD takmer so všetkými akciami. Ak by som fotil koncoročné spoločné, alebo portréty - tak sa jednak viac pripravím a prácu príslušne nacením, ale tieto "reportážne" cvaky mám v položke administrátora obecnej webstránky - pre rodičov je to teda zadara. Komerčne som v škôlkach nefotil - ani po tom netúžim, ale zvažujem ešte pozvanie do inej škôlky. Informácie o prípadných reakciách a požiadavkách rodičov v iných komentoch považujem za celkom vážne argumenty na zváženie.
tie deti som nefotila prvý krát, poznali ma, no nie všetky keďže každý rok pribudnú nové detičky, menšie,,,ten väčší problém bol u najmenších
dokonca poznám deti, ktoré sa tvária vždy rovnako, či na tomto fotení, na koncoročnom alebo inom
 
jeniferka
2012-12-19 16:18:53+01
príspevok od: Artpraktik
Fotím v škôlke často a takmer všetko. Deti, ich práce, vystúpenia, besiedky, ale aj závady na zariadení, výmenu okien a kúrenia... Od rodičov má riaditeľka podpísaný súhlas a tiež som im na prvej schôdzi oznámil, že ak si niekto nepraje, aby jeho dieťa bolo fotené - viem to rešpektovať a na záberoch nebude. No takúto požiadavku nevyslovil nikto. Dnes idem fotiť tiež, som tam varený- pečený - mám tam tiež dve deti. Všetci si už zvykli, okrem fotenia tam mám aj iné povinnosti a deti boli aj u mňa na exkurzii. Je to veľká výhoda, pretože poznám deti a ony zasa mňa. Neviem ako je to v iných škôlkach, ale v našej sú rodičia aktívne zapájaní do činnosti. Dnes pri preberaní detí budeme spoločne robiť vianočné dekorácie. Robili sme už dyňové strašidlá, bola šarkaniáda, Mikuláš a čo ja viem čo ešte... Je to síce pol, možno aj hodina naviac, ale má to veľký význam pre deti aj rodičov. No a to sa potom fotí na parádu . S fotografiami je to tak, že sú na internete, kto má záujem vo vyššej kvalite si vypýta a koncom roka dostanú rodičia DVD takmer so všetkými akciami. Ak by som fotil koncoročné spoločné, alebo portréty - tak sa jednak viac pripravím a prácu príslušne nacením, ale tieto "reportážne" cvaky mám v položke administrátora obecnej webstránky - pre rodičov je to teda zadara. Komerčne som v škôlkach nefotil - ani po tom netúžim, ale zvažujem ešte pozvanie do inej škôlky. Informácie o prípadných reakciách a požiadavkách rodičov v iných komentoch považujem za celkom vážne argumenty na zváženie.
ešte poznamenám, mala som skúsenosť s pár deťmi, ktoré v škôlke boli vážne usmievali sa len tak silene a keď sa prišli fotiť do ateliéru akoby tam prišli iné deti
uvoľnené, vysmiate, srandovali so mnou
možno je to i prostredím kde sa fotia a za akých okolností
 
norulakp
2012-12-19 16:39:19+01
príspevok od: ollie_d
Ako prepac, ale ty ani nemas povolenie od rodicov fotit deti a este sa stazujes, ze si nekupili fotky, ktore vlastne ani nechceli?!
ty si mudry ako radio. Kto ti povedal, ze sa stazujem. len konstatujem ako bolo. Zakladatel temy sa pytal na realne skusenosti z fotenia. Tak som ich napisal. Ja som nikoho nic nenutil prevziat, ani ma to nestvalo, ze si fotky nezobrali. Isiel som si tam skusit, ci by ma bavilo nieco take fotit. Nebavilo. Tot vsio. Takze zapichni si hlavu do cerstveho snehu a schlad si ju.
 
monlaa
2015-06-04 16:54:02+02
Jedna otázka ohľadne fotografovania v škôlke. Stalo sa mi už asi tretí krát, že pani učiteľky zabudli dať odfotiť dieťa. Doteraz som vždy šla a dodatočne odfotila. Stalo sa to znovu, tak zvažujem si pýtať už za to poplatok. Ako by ste to vy riešili?
 
Roman Point
2015-06-04 18:06:35+02
príspevok od: monlaa
Jedna otázka ohľadne fotografovania v škôlke. Stalo sa mi už asi tretí krát, že pani učiteľky zabudli dať odfotiť dieťa. Doteraz som vždy šla a dodatočne odfotila. Stalo sa to znovu, tak zvažujem si pýtať už za to poplatok. Ako by ste to vy riešili?
Pokiaľ sa to opakuje tak áno. Nauctovat poplatok. Najlepšie by to bolo riešiť potom priamo s riaditeľkou škôlky/školy a nechať na nej či to stiahne s peňazí rozpočtu alebo to dá preplatiť/strhnúť z výplaty pani učiteľky čo zabudla. Dnes už len debil robí niečo zadarmo. Dnes ťa už aj z obchodu pošlú preč keď ti chýba 5-10 centov. Tak prečo by mali byť ostatní charita?
Pekný deň
 
Bruce
2015-06-04 19:52:08+02
príspevok od: monlaa
Jedna otázka ohľadne fotografovania v škôlke. Stalo sa mi už asi tretí krát, že pani učiteľky zabudli dať odfotiť dieťa. Doteraz som vždy šla a dodatočne odfotila. Stalo sa to znovu, tak zvažujem si pýtať už za to poplatok. Ako by ste to vy riešili?
Buď sa na to pozerám z tvojej strany, alebo z pohľadu škôlky. Zo strany škôlky by som pri poplatku volil zmenu fotografa aj keď určite chyba nie je v tebe, ale konkurencia je dostatočná. A z tvojho pohľadu by som sklopil uši, zrak, chvost a bol rád , že mám práva fotiť a robiť buznas aj naďalej... Toto považujem za znak ochoty a akejsi reklamy urobiť ústretový krok. Viem ako to nervózne vyzerá pri takejto akcii...
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()