Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Portretna fotografia - vas nazor...

meetU
2013-02-02 11:30:55+01
Raz za cas si sadnem k pocitacu, pozriem si prave pridane fotky a fotky dna. Zaujimaju ma hlavne portrety a ak sa mozem k nejakym vyjadrit, tak sa snazim pokial je to mozne z mojeho pohladu co najobjektivnejsie. Nepovazujem sa ziadneho experta, ci odbornika, komentujem a hodnotim podla svojich pocitov. Myslim, ze to asi my vsetci Jedna vec mi ale chyba a to dost podstatna. Zopar profi fotografov, ktori sa zameriavaju na portrety, vo vacsine pripadov opisuju svoje fotky velmi podrobne a detaily, ktore su pre nich zaujimave vedia velmi kvetnato opisat a vyzdvihnut (ci uz ide o modelku, jej sperky, oblecenie, prostredie, naladu, naladu pri foteni, zamer, atd... - hlavne pri prezentaciach, ci vystavach). Ide hlavne o americkych fotografov, ale tiez francuzov, ci anglicanov. U fotiek ktore maju vysoku technicku a kompozicnu uroven je vo vacsine pripadov motiv jasny a tiez je vidno aj urcitu planovanu pripravu a hlavne zamer. Nie je to vsak pravidlo, pretoze aj momentky mozu byt vynikajuce. Takyto feadback mi na ephote chyba (vlastne na ziadnom SR portale). Aby som pravdu povedal, tak som ho este ani nezazil. A myslim si, ze okrem mna to tu asi nikoho nezaujima... Ale nie, to si nemyslim... (i ked zopar ludi to tu s kvetnatostou milo prehana). Ja sam uz dlhsie oznacujem svoje fotky miesto nazvu troma bodkami a za cely cas, co som registrovany na ephoto, sa ma este nikdy nikto neopytal na dovod, alebo na pocity a nalady, ktore vo mne moje fotografie vyvolavaju. Nie ze by mi to chybalo (trosku aj ano), ale mna podobne veci zaujimaju a kedze beriem fotografovanie trosku aj ako umelecku cinnost a nie len ako prvoplanove cvakanie, tak prave tieto vase pohnutky ma velmi zaujimaju. Aby som bol konkretny, tak ma zaujimaju nie len v pripade, ked technika, kompozicia ci impakt fotky objektivne pokulhava, ale aj u spickovych fotiek, kde sa nejedna o seriu a tym padom nemozem ani len vytusit pohnutky a zamer autora. Co je potom voditko pri zverejneni? Zrejme asi nejaky druh sentimentu. Alebo tuzba po objektivnej kritike? No nech uz je to cokolvek, mna by celkom zaujimalo ako tu danu fotografiu vnima sam autor. A co ma vlastne k takymto otazkam vedie? Zvedavost... Nic ine iba zvedavost a hlavne vtedy, ked sa obcas pozastavim a pozriem si fotky, ktore nie su mozno hodne tlacidla "paci sa", ale nejakym sposobom od toho daleko nemaju, alebo prave naopak... Viem, ze cele to je skor o videni, ktore mame vsetci rozne a tiez aj o osobnych postojoch. Preto sa prosim neurazte a odpiste mi, ked sa Vas na nieco podobne pod vasou fotkou opytam

Tiez by som bol rad, keby sa do tejto diskusie zapojilo co najviac fotografov a vyjadrili sa k tomu

Prajem pekny den a dobre svetlo

btw. : vo verbalnej komunikacii s fotografmi z mojho okolia je kvetnatosti az az... a to sa mi paci
- tiez si myslim, ze ak by autor vyjadril svoj postoj k svojej tvorbe a bol by konfrontovany s inymi nazormi, tak ho to moze posunut iba dalej...
 
slavmiro
2013-02-02 12:05:59+01
Docital som, aka je otazka?
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-02 12:06:41+01
Ja som na tom podobne. Že som si to prečítal a nepochopil som, čo si tým chcel povedať. Možno by som si to mal prečítať ešte raz.
 
mtko
2013-02-02 12:12:28+01
Súhlasím. Každá fotografia má svoj príbeh. Z tých dobrých fotografi sa dá možno niečo vycítiť takže im chýbajúci popis až tak moc neuškodí. Avšak z tých fotografii, ktoré niečo málo postrádajú, kvoli chýbajúcemu popisu sa z nich stáva iba obyčajný cvak. Tu na ephoto je popis nešťastne umiestnený (napravo od fotografie) a tým pádom ho dosť často ľudia prehliadajú. A potom sa vypytujú v komentároch, niektorí autori sú leniví odpísať.
 
legolas380
2013-02-02 12:14:07+01
chce asi viac diskutovat
 
meetU
2013-02-02 12:27:17+01
príspevok od: slavmiro
Docital som, aka je otazka?
Otazka ako taka, tam ziadna nie je... Mozno som to nenapisal velmi zrozumitelne, ale ide mi hlavne o fotografie, pri ktorych sa pozastavis, rychlo prehiadnes a zabudnes. Ale mozno len preto, lebo o nej nic nevies. Alebo presne naopak... super foto a ty ju vnimas opat iba z jedneho a to svojeho pohladu. Autorov pohlad na fotku mi tu dost casto chyba. Ked si zoberies system kritiky na 1x.com (trosku extremny), tak ten dava na taketo veci priestor, ba ho moderovanim samotnej kritiky vyzaduje...
 
slavmiro
2013-02-02 12:51:49+01
Podla mna za to moze napikacu pocasie vonku. Nacim otvorit archiv(ne) a pustit sa do PP a degustacie :o)
 
seifi
2013-02-02 13:09:41+01
to bolo podobne za starého systému (nie pred ´89-tym ale tu na ephoto), keď 10 kritikov dalo 6-7 a 11-ty dal 5 ; autor nebol ani u jedného z prvých desiatich zvedavý, prečo to pochválili, čo sa im páčilo ale na posledného už dobiedzal, a k..a ty si mi prečo len 5 ? čo sa ti nepáči, ty si lepší ? no a títo fotografi, ktorí hľadeli na dielka trochu kriticky, s určitou náročnosťou sa nám vytratili, a tento nový palcový systém ich zatlačil úplne do pozadia; alebo sú nútení písať, pretože palec dole nie je, alebo len listujú a na pár fotiek u kamošov dajú palec hore; celé toto je ďalší odvar kontumnej spoločnosti, hrubo a zjednodušené povedané;
 
meetU
2013-02-02 13:20:22+01
príspevok od: seifi
to bolo podobne za starého systému (nie pred ´89-tym ale tu na ephoto), keď 10 kritikov dalo 6-7 a 11-ty dal 5 ; autor nebol ani u jedného z prvých desiatich zvedavý, prečo to pochválili, čo sa im páčilo ale na posledného už dobiedzal, a k..a ty si mi prečo len 5 ? čo sa ti nepáči, ty si lepší ? no a títo fotografi, ktorí hľadeli na dielka trochu kriticky, s určitou náročnosťou sa nám vytratili, a tento nový palcový systém ich zatlačil úplne do pozadia; alebo sú nútení písať, pretože palec dole nie je, alebo len listujú a na pár fotiek u kamošov dajú palec hore; celé toto je ďalší odvar kontumnej spoločnosti, hrubo a zjednodušené povedané;
no musim suhlasit... aj ked mne ani tak o bodovanie alebo lajky nejde... skor o tu spatnu vazbu, ktora by posuvala fotografa dalej
je tu len zopar fotografov, ktori sa vyjadruju vecne... a zaujima ich aj nazor fotografa (popravde, v pisanej forme som natrafil mozno na 2-3)
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2013-02-02 13:42:53+01
Večny problem komentovania, za ktorym vidim viacero faktorov, ktore sa navzajom prelinaju...
1. nedostatok času komentujucich
2. neodbornosť(chap ako zaciatocnici) komentujucich
3. bojazlivost zaciatocnikov povedat svoj nazor.. Trochu sa vedia sa vyjadrit po pocitovej stranke,
zial casom sa to zvrhne na rovnake frazy...
4. obrovske mnozstvo pridanych fotografii (kvalita slaba, chyby rovnake)
5. nedotklivost niektorych jedincov a nasledne mrzute skusenosti az nechut do dalsieho komentovania
6. A NAKONIEC NEDOSTATOK FOTOGRAFII, KU KTORYM SA DA NIECO NORMALNE POVEDAT (myslene bez urazky)
 
seifi
2013-02-02 13:54:30+01
príspevok od: meetU
no musim suhlasit... aj ked mne ani tak o bodovanie alebo lajky nejde... skor o tu spatnu vazbu, ktora by posuvala fotografa dalej
je tu len zopar fotografov, ktori sa vyjadruju vecne... a zaujima ich aj nazor fotografa (popravde, v pisanej forme som natrafil mozno na 2-3)
Takéto vyjadrenia autorov a debata s publikom by nás určite posunula vpred; publikum (ale aj autor) by získalo iné pohľady na diela, ktoré predtým vnímalo povrchne alebo nevidelo dôvod sa pri nich zastaviť na dlhší čas. Bojím sa ale, že až na pár desiatok erudovaných autorov nám chýba znalosť a schopnosť sa jasne vyjadriť o vnúrtorných pocitoch, dôvodoch prečo sme postupovali tým konkrétnym spôsobom pri následnom dosiahnutí tohto tu pred nami konkrétneho výsledku. Povedať, LEBO mne sa páči, je málo (a to je tu najčastejšia odpoveď na otázku, PREČO). Ak by sme ale mali možnosť sa dozvedieť o pohnutkách autora viac, prečo pristupoval k stvárneniu postavy (motívu) práve tak a nie naopak, začali by sme viac rozmýšlať o našom prístupe k nášmu motívu a rozšírila by sa nám základňa prístupu pri posudzovaní diel iných. A v prvom, určite nie poslednom, rade aj pochopeniu autora.
 
meetU
2013-02-02 14:10:58+01
príspevok od: seifi
Takéto vyjadrenia autorov a debata s publikom by nás určite posunula vpred; publikum (ale aj autor) by získalo iné pohľady na diela, ktoré predtým vnímalo povrchne alebo nevidelo dôvod sa pri nich zastaviť na dlhší čas. Bojím sa ale, že až na pár desiatok erudovaných autorov nám chýba znalosť a schopnosť sa jasne vyjadriť o vnúrtorných pocitoch, dôvodoch prečo sme postupovali tým konkrétnym spôsobom pri následnom dosiahnutí tohto tu pred nami konkrétneho výsledku. Povedať, LEBO mne sa páči, je málo (a to je tu najčastejšia odpoveď na otázku, PREČO). Ak by sme ale mali možnosť sa dozvedieť o pohnutkách autora viac, prečo pristupoval k stvárneniu postavy (motívu) práve tak a nie naopak, začali by sme viac rozmýšlať o našom prístupe k nášmu motívu a rozšírila by sa nám základňa prístupu pri posudzovaní diel iných. A v prvom, určite nie poslednom, rade aj pochopeniu autora.
presne tak
 
beholder
2013-02-02 14:20:37+01
....na SVK je to už raz tak..................v podstate sa tu všetkému venujeme (a nielen fotografii) len akosi povrchne (ak vôbec)...............už na českých portáloch je viditeľný diametrálny rozdiel.....
 
Jastojan
2013-02-02 14:37:23+01
príspevok od: Jozef Krajčo
Večny problem komentovania, za ktorym vidim viacero faktorov, ktore sa navzajom prelinaju...
1. nedostatok času komentujucich
2. neodbornosť(chap ako zaciatocnici) komentujucich
3. bojazlivost zaciatocnikov povedat svoj nazor.. Trochu sa vedia sa vyjadrit po pocitovej stranke,
zial casom sa to zvrhne na rovnake frazy...
4. obrovske mnozstvo pridanych fotografii (kvalita slaba, chyby rovnake)
5. nedotklivost niektorych jedincov a nasledne mrzute skusenosti az nechut do dalsieho komentovania
6. A NAKONIEC NEDOSTATOK FOTOGRAFII, KU KTORYM SA DA NIECO NORMALNE POVEDAT (myslene bez urazky)
S tým v určitej miere súhlasím. Čo sa toho času týka - je to aj problém tejto doby (ale to je zas iná debata) - ale čo chcem povedať... počítam viacmenej s tým, že ľudia sem chodia preto, že ich fotenie baví, že tu nájdu kopu ďalších ľudí s rovnakým hobby. Komentovanie fotiek s tým súvisí. Ak si ľudia nedokážu nájsť čas ani na to, čo ich baví, tak je to smutné, ale čo sa dá robiť. Na druhej strane, pokiaľ má niekto niečo urobiť, ale nemá na to čas, tak to väčšinou odflákne a tak je to aj s tým vyjadrovaním názorov k fotografiám tu. (Ak sa fotka páči, odklikne sa "páči sa" a koniec. Ak sa ti fotka nepáči alebo by si k nej mal určité výhrady, tak máš jedinú možnosť a to napísať komentár. Ak ale nemáš čas na napísanie komentára, tak sa k fotke nevyjadríš. A je tu kopu fotiek bez jediného komentu aj kvôli tomuto).
Nič tu nevyjadrí postoj a názor k fotografií lepšie ako práve komentár (tu samozrejme len písomný, nie verbálny), ani hodnotenie "páči sa" ani hodnotenie od 0-7.
Možno by nebolo zlé, ak by sa limit vkladaných fotiek na kritiku znížil. Ak mieniš aj tú kvalitu vkladaných fotiek. Autor by si dôkladnejšie premyslel, ktorú fotku vloží, lebo ďalšiu fotu dlhší čas vložiť nebude môcť. Tým pádom by bolo aj menej fotiek v galérii a tvoj čas na komentovanie by sa nemusel deliť medzi toľké kvantá. Možno by ostalo aj času na fotky, ku ktorým by si sa inak ani nepristavil (lebo povedzme si pravdu, väčšina sa pristavuje len k fotkám, ktoré zaujmú). Sám neviem, čo je najlepšie, ako by to malo byť a pod., vždy je to o ľuďoch. Je to len môj pohľad a názor, ale súhlasím s tým, čo si napísal.
Autorovi vlákna sa ospravedlňujem, je to asi trochu mimo tému, čo? :/ Keď si to tak spätne teraz pozerám
 
slavmiro
2013-02-02 16:48:16+01
príspevok od: seifi
to bolo podobne za starého systému (nie pred ´89-tym ale tu na ephoto), keď 10 kritikov dalo 6-7 a 11-ty dal 5 ; autor nebol ani u jedného z prvých desiatich zvedavý, prečo to pochválili, čo sa im páčilo ale na posledného už dobiedzal, a k..a ty si mi prečo len 5 ? čo sa ti nepáči, ty si lepší ? no a títo fotografi, ktorí hľadeli na dielka trochu kriticky, s určitou náročnosťou sa nám vytratili, a tento nový palcový systém ich zatlačil úplne do pozadia; alebo sú nútení písať, pretože palec dole nie je, alebo len listujú a na pár fotiek u kamošov dajú palec hore; celé toto je ďalší odvar kontumnej spoločnosti, hrubo a zjednodušené povedané;
Este vsetci nevymreli...
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2013-02-02 16:59:24+01
Kľudne ak začneš takúto diskusiu, tak sa pripojím.
 
seifi
2013-02-02 17:09:30+01
príspevok od: slavmiro
Este vsetci nevymreli...
máš pravdu; mal som začať, všetci pamätáme...
myslím si, možno zle, že aj tento spôsob palcovanie nás zrýchlil; ephoto nám dalo za pravdu, akoby potvrdilo, áno, ponáhľate sa, ..., my vám to uľahčíme, tak len klikajte; možno sa nájde niekto, niektorí, ktorí otvoria spoplatený server, kde budú splnené túžby meetU-a; alebo sú vytvorené skupiny na facebooku, vytvorené vyslovené za takýmto účelom; z druhej strany nepredpokladám, že by sa zase profesionáli o takýchto veciach bavili príliš otvorene; no nevidím do toho
 
Martin Prievalsky
2013-02-02 19:48:03+01
príspevok od: Jastojan
S tým v určitej miere súhlasím. Čo sa toho času týka - je to aj problém tejto doby (ale to je zas iná debata) - ale čo chcem povedať... počítam viacmenej s tým, že ľudia sem chodia preto, že ich fotenie baví, že tu nájdu kopu ďalších ľudí s rovnakým hobby. Komentovanie fotiek s tým súvisí. Ak si ľudia nedokážu nájsť čas ani na to, čo ich baví, tak je to smutné, ale čo sa dá robiť. Na druhej strane, pokiaľ má niekto niečo urobiť, ale nemá na to čas, tak to väčšinou odflákne a tak je to aj s tým vyjadrovaním názorov k fotografiám tu. (Ak sa fotka páči, odklikne sa "páči sa" a koniec. Ak sa ti fotka nepáči alebo by si k nej mal určité výhrady, tak máš jedinú možnosť a to napísať komentár. Ak ale nemáš čas na napísanie komentára, tak sa k fotke nevyjadríš. A je tu kopu fotiek bez jediného komentu aj kvôli tomuto).
Nič tu nevyjadrí postoj a názor k fotografií lepšie ako práve komentár (tu samozrejme len písomný, nie verbálny), ani hodnotenie "páči sa" ani hodnotenie od 0-7.
Možno by nebolo zlé, ak by sa limit vkladaných fotiek na kritiku znížil. Ak mieniš aj tú kvalitu vkladaných fotiek. Autor by si dôkladnejšie premyslel, ktorú fotku vloží, lebo ďalšiu fotu dlhší čas vložiť nebude môcť. Tým pádom by bolo aj menej fotiek v galérii a tvoj čas na komentovanie by sa nemusel deliť medzi toľké kvantá. Možno by ostalo aj času na fotky, ku ktorým by si sa inak ani nepristavil (lebo povedzme si pravdu, väčšina sa pristavuje len k fotkám, ktoré zaujmú). Sám neviem, čo je najlepšie, ako by to malo byť a pod., vždy je to o ľuďoch. Je to len môj pohľad a názor, ale súhlasím s tým, čo si napísal.
Autorovi vlákna sa ospravedlňujem, je to asi trochu mimo tému, čo? :/ Keď si to tak spätne teraz pozerám
Aj mňa napadlo znížiť počet fotiek na kritiku, napr. tak, že by sa znovu zaviedol starý systém a potom by to fungovalo tak, ze za každý koment s hodnotením by bolo napr. 5 bodov a jedna pridaná fotka by stála 100bodov takže by si musel komentovať 20x aby si mohol dat na kritiku. Takto by sa aj znížil počet fotiek a znizil počet komentárov...
 
Jastojan
2013-02-02 20:05:33+01
príspevok od: Martin Prievalsky
Aj mňa napadlo znížiť počet fotiek na kritiku, napr. tak, že by sa znovu zaviedol starý systém a potom by to fungovalo tak, ze za každý koment s hodnotením by bolo napr. 5 bodov a jedna pridaná fotka by stála 100bodov takže by si musel komentovať 20x aby si mohol dat na kritiku. Takto by sa aj znížil počet fotiek a znizil počet komentárov...
Asi si chcel napísať na konci, "zvýšil by sa počet komentárov...", ale rozumiem. Takto napísané to neznie zle, ktohovie, čo by ukázala prax. Ale momentálny stav mne osobne nevyhovuje. Najmä teda v tom, že sa veľmi málo komentuje, tým pádom je kritika hodne ojedinelá a tým pádom si od nej všetci odvykajú a častokrát nie je ani vítaná. Vtedy mám skôr pocit, že sú fotky vkladané "na pochvalu" a nie "na kritiku". Ale rozumiem ti. Na druhej strane, tým, že sa lajkuje a nekomentuje, tak ja osobne sa neučím na chybách druhých (ani na svojich), lebo nie sú chyby vytýkané, tu sa len "lajkuje". Začiatočník sa tu vkladaním fotiek na kritiku nikam neposunie, ak očakáva spätnú väzbu (lebo tá pravdepodobne nepríde). A pokročilý sa nezdokonalí práve pre toto isté. :/ Je to škoda no.
 
DodoFot
2013-02-02 20:10:45+01
príspevok od: seifi
to bolo podobne za starého systému (nie pred ´89-tym ale tu na ephoto), keď 10 kritikov dalo 6-7 a 11-ty dal 5 ; autor nebol ani u jedného z prvých desiatich zvedavý, prečo to pochválili, čo sa im páčilo ale na posledného už dobiedzal, a k..a ty si mi prečo len 5 ? čo sa ti nepáči, ty si lepší ? no a títo fotografi, ktorí hľadeli na dielka trochu kriticky, s určitou náročnosťou sa nám vytratili, a tento nový palcový systém ich zatlačil úplne do pozadia; alebo sú nútení písať, pretože palec dole nie je, alebo len listujú a na pár fotiek u kamošov dajú palec hore; celé toto je ďalší odvar kontumnej spoločnosti, hrubo a zjednodušené povedané;
zial dnes to ani nie je o kvalite fotiek, ale skor znamostiam, ktore fotografovi urobia meno. ked si tu clovek pozera fotky, mnohi kvalitou prevysuju profikov. ale staci odfotit nejaku kamaratku "celebritu", dostat sa do smotanky a uz ste znamy fotograf celebrit aj ked s odpadovymi fotkami...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()