Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

ktorý formát ???

Risko11
2013-06-02 01:29:35+02
Ak už tu je taká téma tak pardón ak nie tak len sa chcem spýtať ktorý formát si mám navoliť RAW alebo JPG ???? skúšal som obe rozdiel som nevidel??? Jedine v tom že Rawko mi zabralo viac miesta, ale predsa sú tu ludia so skusenostami takže na ktorý formát sa mám naorientovať???
 
Akelan
2013-06-02 01:59:02+02
Musíš trochu poštudovať, ale všeobecne všetci, čo vážnejšie fotia, fotia do rawu. Je možné, že ak si nastavíš fotenie naraz do jpeg a raw a potom si to len pozrieš v nejakom prehliadači (ViewNX napríklad, ak máš nikon), tak veľmi rozdiel vidieť nebudeš, ale hlavná výhoda rawu je, že umožňuje viac úprav. Ale to by si si tiež všimol, ak by si upravoval foto trebárs v Capture NX, že pri jpeg sa ti namiesto 5 hlavných ponúk objavia len 3... Takže poštuduj, poskúšaj a bude ti to jasné.
 
viking81
2013-06-02 09:58:04+02
hlavne nie c:/ format...
 
kaFOtka
2013-06-02 10:16:48+02
príspevok od: Risko11
Ak už tu je taká téma tak pardón ak nie tak len sa chcem spýtať ktorý formát si mám navoliť RAW alebo JPG ???? skúšal som obe rozdiel som nevidel??? Jedine v tom že Rawko mi zabralo viac miesta, ale predsa sú tu ludia so skusenostami takže na ktorý formát sa mám naorientovať???
ako to tu odznelo, vdaka RAWu dokazes zo svojho fotaku vydolovat omnoho viac.. ja som tiez spociatku fotila jepeg, asi ako kazdy.. a nechapala som, naco by mi to bolo dobre mat fotky vo formate, ktory nemozem len tak niekomu dat, bez toho aby som to exportovala - cize travila nad tym cas. ked som vsak zistila, ale je jednoduche upravovat rawy v adobe camera raw a ake moznosti mi tieto upravy priniesli, odvtedy uz ani svojich domacich milacikov nefotim do jepegu. V zaciatkoch mojho fotenia som fotila manualom. kym som sa dostala k tomu, ako chcem, aby bola moja scena exponovana, musela som samozrejme cvaknut mozno aj 3 zabery. nehovoriac o tom, ked to mala byt rychla situacie, ze zmena nastaveni chvilku trvala.. teraz fotim najcastejsie na prioritu clony (s pripradnymi korekciami expozicie). tento sposob je velmi rychly a zaroven viem, ze pre upravy v raw konvertore mi to poskytne najlepsi matros - vyvazeny histogram (ani prepaly v tienoch, ani vo svetlach).. odchylky sa daju lahko dodatocne napravit. spociatku, ak sa na cestu RAWu das, budes musiat ratat s tym, ze to bude dlha cesta.. kym sa naucis, pouzivat jednotlive nastroje efektivne bude to vyzadovat trpezlivost, vela studia a upravenych fotiek. Avsak s odstupom casu prides na to, ze bez toho vysledky na vyskej urovni nedosiahnes..
 
transporti686
2013-06-02 10:41:30+02
a je že sa opýtaš či si máš kúpiť Toyo 4x5 palcov alebo fullframe alebo aps-c a ty takto že raw vs jpeg
 
Marcel Rebro
2013-06-02 10:50:07+02
Ktorý formát? Nuž ak si Windows pozitív skús :

format c: /u
 
Risko11
2013-06-02 12:06:01+02
a este ktory program je na to dobry aby som si to vyskúsal ... mam zoner ale ten asi nestačí či???
 
BRODOZZ
2013-06-02 12:17:50+02
staci,bohato
 
Stranger
2013-06-02 12:20:25+02
príspevok od: Risko11
a este ktory program je na to dobry aby som si to vyskúsal ... mam zoner ale ten asi nestačí či???
Zjednodusene - ak si zvolis format jpg, fotak urobi fotku, zvoli optimalne nastavenia (vyvazenie bielej, doostrenie,...) a ulozi ti to do jpg. Ak si zvolis format raw, vsetky tieto nastavenia necha fotak na teba. Ty si potom v programe navolis tieto parametre a ulozis si fotku do jpg.
Je len na tebe, ci chces upravovat fotky sam, alebo to nechas na automatiku fotaku.
 
inkubbus
2013-06-02 12:28:27+02
príspevok od: Stranger
Zjednodusene - ak si zvolis format jpg, fotak urobi fotku, zvoli optimalne nastavenia (vyvazenie bielej, doostrenie,...) a ulozi ti to do jpg. Ak si zvolis format raw, vsetky tieto nastavenia necha fotak na teba. Ty si potom v programe navolis tieto parametre a ulozis si fotku do jpg.
Je len na tebe, ci chces upravovat fotky sam, alebo to nechas na automatiku fotaku.
foťák si nič sám nezvolí. iba aplikuje do jpg to ako si ho ty nastavíš.
 
Napster050
2013-06-02 12:54:19+02
príspevok od: Risko11
a este ktory program je na to dobry aby som si to vyskúsal ... mam zoner ale ten asi nestačí či???
príkazový riadok
 
Stranger
2013-06-02 13:01:17+02
príspevok od: inkubbus
foťák si nič sám nezvolí. iba aplikuje do jpg to ako si ho ty nastavíš.
Cize ak nastavis WB na auto a nejake tie profily spracovania nechas default, tak to robi fotak sam.
 
misík
2013-06-02 20:51:04+02
Myslím si,že pokial v týchto formátoch nevidíš rozdiel,mal by si zatial fotiť do jpg,lebo RAW by si asi nedokázal dobre spracovať.Po čase,keď trocha poštuduješ a poupravuješ zopár fotiek a dostaneš sa do toho,potom nafoť v RAW a ten rozdiel určite uvidíš.
 
GaboM
2013-06-02 23:35:48+02
Ako dobre,ze tu mame tolko ochotnych ludi na pomoc. Vy co ste mu dali dole palec za otazku sa zamyslite nad sebou,na vase pociatky... a stale ste nic. To je cele SLOVENSKO!
 
Napster050
2013-06-02 23:45:34+02
príspevok od: GaboM
Ako dobre,ze tu mame tolko ochotnych ludi na pomoc. Vy co ste mu dali dole palec za otazku sa zamyslite nad sebou,na vase pociatky... a stale ste nic. To je cele SLOVENSKO!
niekedy by stačilo zadať svoju otázku, pred tým ako sa spýtam, do Googlu.
na otázku "RAW vs JPG" mi našlo "iba" 189 000 000 výsledkov. Očividne dosť málo na to aby som si mohol urobiť svoj záver. musím sa ešte opýtať na fóre, určite mi povedia niečo iné...
 
Erick
2013-06-03 07:35:16+02
Mne je v poslednom čase veľmi sympatický stredný formát.
 
POKY
2013-06-03 09:59:40+02
Chápem, že povinnosťou každého je najprv naštudovať, všetko na internete a potom sa pýtať, Vás asi nasrala jeho lenivosť zistiť si niečo sám hej? Lebo je miliarda článkov o tom ako fotiť čo fotiť a do čoho fotiť. Na druhej strane, musíte chápať chlapca, keď si kúpil niečo o čom nemá ani šajnu našou povinnosťou je poradiť mu. Hold lenivosť ma tiež dokáže nasrať. Odpovedí dostal požehnane.
 
photographer-jolly
2013-06-03 11:20:40+02
RAW

Majte sa!
 
transporti686
2013-06-03 12:27:46+02
príspevok od: Erick
Mne je v poslednom čase veľmi sympatický stredný formát.
a mne už dolhší čas.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()