Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotografovať v kostole

kacenka89
kacenka89 2016-10-28 08:36:14+02
Zdravím, som tu nová, len amatérka začiatočníčka. Zajtra mám ísť narýchlo fotiť svadbu no mám obavy s fotenia v kostole. Neviem čo robím zle fotky su desné, samé tiene kostol tmavý. Fotoaparát Nikon D5100. Stačí difuzor na vstavaný blesk? alebo je lepšie použiť veľký blesk a aké parametre by ste odporúčali ohľadom ISO. dakujem za rady
 
MagickVamp
2021-07-03 22:34:37+02
príspevok od: blahoslav J B Art
ale fotografie ostanu ... a to je najdolezitejsie pre fotografa
obcas neviem ci to myslis vazne ci ironicky
 
MaxGamut
2021-07-04 01:47:44+02
Cele toto vlakno je ... mmmm....
 
Porubo
2021-07-05 22:31:08+02
príspevok od: jozef84
Porubo, ospravedlňujem sa. myslel som, že si to ty otvoril toto staré vlákno.
Niet sa za co. Nic sa nestalo.
Osobne som tu nebol uz velmi dlho, snazim sa nestracat zbytocne cas forami, aj ked mi to obcas nedalo nakuknut. Aj ked niektore prispoevky od Blahoslava mi prisli dost vtipne, tak som odolal a neprihlasil sa, az doteraz. Musim sa viac ovladat aby mi zas forum/fora zbytocne neukrajovali cas. Aj ked obcas mi to neda "byt vtipny".
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-07-10 11:00:13+02
príspevok od: MagickVamp
To sa fakt nedozvieme koniec?
Ináč to by aj mňa zaujímalo, ale fotografka sa už možno dnes venuje deťom a na fotografovanie nemá čas.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-07-10 11:42:57+02
príspevok od: Karol Srnec
1. Strach? Kazdy by mal mat pred akciou strach. I profik po 100 akciach. Strach nas motivuje byt pozorny. Ked ja budem pred akciou bez strachum, viem ze som blbec alebo nadutec co si o sebe mysli, ze to zvlada lavou zadnou.
2. Od roku 2011, kedy vysla recenzia D5100, uplynulo 5 rokov. Za tych 5 rokov sa vela zmenilo. Vtedy boli FF fotaky menej dostupne. Standardom bola vtedy kvalita APS-C zrkadlovka v kombinacii so svetelnymi objektivmi. Nikon D5100 bol v tej dobe jeden z najlepsich amaterskych APS-C, ktoreho obrazovy vystup sa takmer rovnal NIkonu D300, ktory vtedy pouzivali mnohi svadobni fotografi. Ovsem v kombinacii so svetelnymi objektivmi. A hlavne ti fotografi vedeli ako fotit. V recenzii som nikde neprezentoval D5100 ako fotoaparat, ktoy odporucam pre fotenie svadieb. Poukazoval som na to, ze snimac je kvalitny a AF dobre pouzitelne. Sikovny fotograf by nim svadbu vedel nafotit.
3. Standard sa meni. A zmenil sa aj v svadobnej fotografii. Plnoformatove zrkadlovky su ovela dostupnejsie. Okrem drahych originalnych objektivov su tu aj kvalitne objektivy inych znaciek. Za peniaze, ktore fotograf pred par rokmi vlozil do vybavy, by dne kupil ovela lepsiu techniku.
Standard sa neustale zvysuje, nie preto ze by sa nedalo fotit horsou a starsou technikou. Zvysuje sa preto, ze najlepsi fotografi ukazali, co sa da nafotit a zakaznici to vyzaduju. To, ze su aj taki, ktorim staci malo a lacno, to nas nesmie uspokojovat.
4. Sam som kedysi nafotil par svadieb sposobom, Karol ti mas fotak, vies fotit, nenafotis mi svadbu? Ako ini amateri, aj ja som prikivol a potesilo maj aj tych par korun, co som za to dostal. Nemal som ani tu najlepsi techniku na fotenie svadieb. Mal som ale za sebou roky skusenosti, Dobre som ovladal nielen techniku, ale aj expoziciu a zaostrovanie. Nejak som to zvladol, fotky sa pacili i ked to nebola profi praca. Dnes by som ich len nerad ukazoval, aj ked to taka katastrofa nebola. Az z desnymi skusenotami ale vidim, ako nezodpovedne som do toho siel. Sebavedomie mi nechybalo, dufal som, ze technika nesklame. Co ale ak by sklamala? Co ak by som nenafotil dostatocne dobre?

Dnes mav vacsi strach nafotit svadbu, ako v minulosti. Som skusenejsi, lepsie si uvedomujem rizika a aj to, ze aj ked fotim vela, nie som v odbore svadobnej fotografie zrovna macher.
STela tu pocuvame "chcem, chcem, chcem", ale kedy budeme pocut aj "mam na to?". Treba si uvedomit, ze fotit svadbu je velmi komplexna zalezitost a samotna technika nie je az taka dolezita. Uz x-ty krat tu ale riesime prave techniku. Zvladne to moj fotak? Mam si kupt blesk? Aku clonu mam nastavit v kostole? Ten, kto sa ide pustit do fotenia svadieb na toto nepotrebuje odpovedat, vie to. Potrebuje odpovedat na uplne ine otazky.
Presne tak, stačí aby fotografovi pri fotografovaní nasadenia prstienkov na ruky mladomanželov počas obradov niečo clonilo alebo zlyhal autofokus a celé je to zle. Stalo sa mi napríklad na poslednej svadbe, že nevesta malá veľmi dlhé umelé nechty a keď nasadzovala prsteň ženíchovi na ruku, tak nechty skoro prekryli celý tento proces. Ja osobne pri každej svadbe pociťujem obrovský adrenalín a napätie. Vydýchnem si až na svadobnej zábave, kde je už uvoľnenejšia atmosféra a netreba tak dávať pozor na ľudí, ktorý človek fotografuje. Dnes sa mi už fotografuje lepšie a to hlavne z toho dôvodu, že som prešiel na bezzrkadlovky a zdá sa mi, že tie dokážu vďaka výbornému dynamickému rozsahu a kvalite obrazového čipu fotografovať v interiéroch aj bez použitia externého blesku, čo je obrovská výhoda. Človek hlavne presne vidí to, ako bude fotografia vyzerať ešte pred jej zhotovením. Pri fotografovaný mladomanželského páru v exteriéri je ale externý blesk stále nevyhnutný. V uzavretých priestoroch je svetelnosť teoreticky stabilná no v exteriéri to je už iná pesnička a to najmä v prípade letného slnečného dňa! Spomínať v súčasnosti na tomto mieste Nikon D80 je úplne mimo. Doba dinosaurov už skončila. Ja osobne ale i dnes ešte stále fotografujem aj s Nikonom D3300 a idú z neho pekné fotky. Záleží vždy hlavne na kvalite samotného objektívu, jeho svetelnosti a či je stabilizovaný, pretože z tohto ťaží každý svadobný fotograf.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()