Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie za noci a tmy

steven79
2010-12-22 00:10:17+01
pomoze mi svetelni objektiv napr daky 50mm/1.4f???? zvisi to dostatocne cas??? ma stym niekto dostatocne skusenosti??? nikde som sa to nedocital ...
 
1970
2010-12-22 00:28:46+01
tak citaj

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-i/
http://www.fototatry.sk/clanek-obloha-plna-hviezd-nocna-fotografia/38/
http://www.digi-foto.sk/ako-fotografovat/extrem/nocna-fotografia-podrobne/
 
steven79
2010-12-22 00:37:42+01
príspevok od: 1970
tak citaj

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/nocna-fotografia-i/
http://www.fototatry.sk/clanek-obloha-plna-hviezd-nocna-fotografia/38/
http://www.digi-foto.sk/ako-fotografovat/extrem/nocna-fotografia-podrobne/
dakujem, ale myslel som na nieco ine... skusim este raz priznavam nebol som konkretny ... chcem sa opytat ci by mi pomohol napr svetlejsi objektiv keby som nechcel \"abstraktne\" fotografie, napr svetiel aut, ale ci by som vedel v slabom osvetleni nafotit s \"ruky\" bez stativu nieco ako napr. rychlo pohybujuce sa objekty, alebo portrety pri slabom osvetleni napr na namesti za tmy pri beznom poulicnom osvetleni a svetla mesiaca .
 
NemesiS
2010-12-22 00:41:23+01
práce som písal aby si to upresnil keď som omylom zavrel stránku.

ale to je fajn, aspoň vieme čo by si rád.

potrebuješ teda niečo supersvetelné...

neviem čo máš za značku zrkadlovky tak to rozpíšem univerzálne...
nikon/canon F/1,8
nikon canon F/1,4
nikon/canon F/1,2
leica noctilux F/0,95 (iba ak máš 12 000 dolárov )
 
steven79
2010-12-22 00:44:38+01
príspevok od: NemesiS
práce som písal aby si to upresnil keď som omylom zavrel stránku.

ale to je fajn, aspoň vieme čo by si rád.

potrebuješ teda niečo supersvetelné...

neviem čo máš za značku zrkadlovky tak to rozpíšem univerzálne...
nikon/canon F/1,8
nikon canon F/1,4
nikon/canon F/1,2
leica noctilux F/0,95 (iba ak máš 12 000 dolárov )
dakujem pekne aaa nemas aj nejaku ukazku takto fotenich obrazkov za velmi slabeho osvetlenia?? ako to vyzera a nejake cisla exif?? ja viem som narocny asi.... lebo si chcem premisliet ci to budem robit vonka alebo dodatocne upravim v PC ale naco si robit pracu navise
 
conan7
2010-12-22 00:47:02+01
príspevok od: NemesiS
práce som písal aby si to upresnil keď som omylom zavrel stránku.

ale to je fajn, aspoň vieme čo by si rád.

potrebuješ teda niečo supersvetelné...

neviem čo máš za značku zrkadlovky tak to rozpíšem univerzálne...
nikon/canon F/1,8
nikon canon F/1,4
nikon/canon F/1,2
leica noctilux F/0,95 (iba ak máš 12 000 dolárov )
nikon nemá \"novú\" 50ku f1.2. no má ale je to starý manuál......
 
NemesiS
2010-12-22 00:49:06+01
to teda nemám

ja sa venujem síce nočnej fotografii, ale v smere kde nepotrebujem svetelný objektív
bavia ma skôr nočné expozície oblohy, krajinky a pod...

čo sa týka tech. parametrov, tak budeš musieť pridať aj ISO, a dosť, resp. až na hranicu únosnosti.
neviem čo presne by si chcel za noci fotiť ale taký motoršport už bude celkom problém

ani exif ti nepomôže, lebo nočné svetlo je veľmi subjektívny pojem.
za splnu môžeš dostať so svetelným sklom už celkom prijateľný výsledok...no bez svitu mesiaca sa pod pol sekundy nedostaneš...
 
NemesiS
2010-12-22 00:51:56+01
@ conan a kde som tvrdil že je nová?
mal som na mysli noct nikon F/1.2, skvelé manuálne sklo, na plnej diere je perfektné.
 
steven79
2010-12-22 00:56:05+01
príspevok od: NemesiS
to teda nemám

ja sa venujem síce nočnej fotografii, ale v smere kde nepotrebujem svetelný objektív
bavia ma skôr nočné expozície oblohy, krajinky a pod...

čo sa týka tech. parametrov, tak budeš musieť pridať aj ISO, a dosť, resp. až na hranicu únosnosti.
neviem čo presne by si chcel za noci fotiť ale taký motoršport už bude celkom problém

ani exif ti nepomôže, lebo nočné svetlo je veľmi subjektívny pojem.
za splnu môžeš dostať so svetelným sklom už celkom prijateľný výsledok...no bez svitu mesiaca sa pod pol sekundy nedostaneš...
dakujem toto som potrebol vediet... iso ano pridat asi ano, len ten sum by bol problem, motosport isto nie ... chcem fotit portret za noci, za slabeho svetla poulicnych lamp a pripadne mesiaca, tak preto sa pytam ci bez stativu by sa dalo ci nie... no nejak to uz poriesim... ale dakujem ti za rady
 
Big Lebowski
2010-12-22 00:56:55+01
Bez statívu sa aj taj neobídeš.
 
NemesiS
2010-12-22 00:58:16+01
tak to potrebuješ taký pokojnejší portrét...pozri ak ti model / ka zapózuje tak by si to vedel v pohode cvaknúť aj na nižšom iso
každopádne statív len odporúčam nakoľko tie časy budú stále na hrane udržateľnosti.
 
steven79
2010-12-22 01:00:17+01
príspevok od: Big Lebowski
Bez statívu sa aj taj neobídeš.
dakujem... budem nad tym uvazovat
 
steven79
2010-12-22 01:01:15+01
príspevok od: NemesiS
tak to potrebuješ taký pokojnejší portrét...pozri ak ti model / ka zapózuje tak by si to vedel v pohode cvaknúť aj na nižšom iso
každopádne statív len odporúčam nakoľko tie časy budú stále na hrane udržateľnosti.
dakujem... budem nad tym uvazovat stativ asi budem pouzivat, len ma vykon zaujimal
 
NemesiS
2010-12-22 01:01:53+01
možno ani statív potrebovať nebudeš, viď obrázok
 
werdza
2010-12-22 02:39:14+01
Na portrety pri slabom zairovkovom svetle, ci uz osvetlena ulica vecer, alebo slabe svetlo v podniku, na to je super Tamron 17-50 f 2,8 VC, lebo s tou korekciou vibracii udrzis z ruky aj 1/10 sekundy a ked si k tomu das iso 1600 (ak fotak dovoli viac, tak kludne) a clonu 2,8, tak sa da v poho fotit portrety za slabeho svetla. a potom tie portrety s oranzovym nadychom lepsie vyniknu v ciernobielej
 
TTL
2010-12-22 04:28:40+01
Osobne na pokojne veci v noci bez stativu preferujem kombinaciu stabilizovaneho objektivu a fotaku s mirror lock-up (alebo ineho sposobu oneskorenia spuste). S lacnym blbym objektivom 18-55 VR takto v noci pouzivam casy 1/8 - 1/5 s a dari sa aj 100 % ostrost (treba spravit viac zaberov pravdaze).

Na nieco nestabilizovane typu 50/1,4 treba cas okolo 1/80 - 1/100 s, s MLU povedzme 1/50, plus nie je od veci trochu clonit aby to nebolo bahno, takze v oblasti ISO sa ziska mozno tak 1 - 2 EV. Viac zalezi na tom, ci je potrebny kratky cas, alebo ci nie je potrebny, alebo ci nie je ziaduci (abstrakcia - svetla aut ako kratke ciary atd.).

Pri pevnych ohniskach je ista nevyhoda aj v tom, ze ich treba viac - typicky sa hodia ekvivalenty 24 - 28 mm, cca 40 mm a cca 60 mm, co su uz tri objektivy.

Skratka, asi by som si skusil pozicat nejaky stabilizovany 17-50/2,8.

BTW minule som s D3100 skusal, ako sa dobre foti, ked je fakt tma ako v rohu - f/1,8, ISO 12800. Nooo... Nie je to taka uzasna atmosfera ako sa zda. Dolezite je najst dobre motivy, v noci to ide tazsie.
 
beholder
2010-12-22 07:27:05+01
....bez svetla nie je fotka....(to sa proste okabátiť nedá)........len zašumený \"nazvyme to slušne ,že abstrakt\" .....pri mesačnom svite nafotíš , pokiaľ ti ide o fotku s aspoň minimálnou ostrosťou , pri dlhej expozícii (ak ide o sekundy) buď spiacu krásavicu alebo mŕtvolu..a aj to len s pomocou statívu...
 
dodo_bb
2010-12-22 08:24:18+01
Fotografie, ktoré vyzerajú ako fotené v noci sa normálne robia za dňa. Hlavne portréty a podobné aranžované fotky. Len sa tomu musí prispôsobiť osvetlenie scény a nastavenie expozície. Bez svetla sa dobrá fotka robiť nedá Skús si prečítať niečo o neutrálnych fitlroch a použití bleskov.
 
tomis.ales
2010-12-22 10:18:09+01
Stevo, sak si to vypocitaj aky cas ti to bude hadzat. Chod tam kde chces fotit a zmeraj si cas co ti hadze na tvojom objektive a uvidis co si schopny odfotit so svetelnym obj. Neni tma ako tma. V uplnej tme neodfotis nic ano s ISO 1000000 a clonou 0,1.
Ale aby som ti odpovedal na prvu otazku. Ano, pomoze ti svetelny objektiv. Presne tak ako ti pomoze jedlo ked si hladny.
Druhu otazku som nedokazal prelustit.
Tretia je jasna. Su tu ludia co s tym maju skusenosti. Dokonca aj ja. Ale ako som napisal neni tma ako tma. Fotit na osvetlenom namesti na Silvestra kde je vela svetla je ine ako fotit v ten isty cas v opustenom lese. Nespecifikoval si ziadnu situaciu, tak neviem co ine som mal napisat.
Ja nemam rad sum a rozmazane fotky, tak pouzivam blesk, ale ked chcem odfotit nejaku vacsiu plochu, tak sa na to radsej vyprdnem, lebo stativ sa mi nechce vlacit.
 
rbr69
2010-12-22 17:49:40+01
príspevok od: steven79
dakujem, ale myslel som na nieco ine... skusim este raz priznavam nebol som konkretny ... chcem sa opytat ci by mi pomohol napr svetlejsi objektiv keby som nechcel \"abstraktne\" fotografie, napr svetiel aut, ale ci by som vedel v slabom osvetleni nafotit s \"ruky\" bez stativu nieco ako napr. rychlo pohybujuce sa objekty, alebo portrety pri slabom osvetleni napr na namesti za tmy pri beznom poulicnom osvetleni a svetla mesiaca .
treba si to skusit ... uvedom si, ze od svetelnosti objektivu, ktory chces pouzit - predpokladam, ze ak f1.2 alebo f.1.4 prip. ine najnizsie si uvedomujes, ze sa rapidne znizuje hlbka ostrosti a trafit pohybujuci sa objekt aj ked napr. cloveka pri pritmi poulicnej lampy bude z ruky riadna robota, zavisi to aj na tele, ako dokaze s danym objektivom komunikovat, ako pracuje jeho zaostrenie ...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()