Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

fokus na portret

mirozvolen
2010-12-29 14:16:19+01
ahojte, zacinam fotit portrety len tak v domacich podmienkach, a chcel by som sa opytat, ktory bod alebo oblast na tvari davate do fokusu pri portrete? ci je to oko,spicka nosa...dakujem
 
bear
- moderator
2010-12-29 14:22:40+01
ja sa snazim ostrit na oci, ale moj fotoaparat vacsinou zaostri na prsia
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-12-29 14:35:39+01
Nastav si stredový ostriaci bod, zaostri na oko a prekomponuj.
 
misodk
2010-12-29 14:59:39+01
príspevok od: Michal Matloň
Nastav si stredový ostriaci bod, zaostri na oko a prekomponuj.
pri portretoch, hlavne pri sirsich ohniskach (napr. 50mm) a malej hlbke ostrosti, technika stredovy bod a prekoponuj nemusi byt vzdy ta najlepsia.
objektivy nemaju sfericku rovinu ostrosti, ale v ostrosti sa nachadza jedna linia vo fotografii (rovnobezna s natocenim fotografa). z toho vyplyva, ze objekt na ktory zaostris v strede foto sa nenachadza v rovnakej vzdialenosti ako objekt na kraji fotografie, ktory sa tiez nachadza v rovine ostrosti. neviem ci to pisem zrozumitelne , kazdopadne pri technike stredovy bod a prekomponovanie sa moze stat, ze dostanes fotografovany ojekt prekomponovanim jemne mimo focus... vhodnejsie je zvazit kompoziciu vopred a pouzit body co najblizsie fotografovanemu objektu.
 
jimmy_rs
2010-12-29 16:22:57+01
po funkcii face detection by uz mohla prist funkcia eye detection
 
Fatty
2010-12-29 16:28:55+01
príspevok od: mirozvolen
ahojte, zacinam fotit portrety len tak v domacich podmienkach, a chcel by som sa opytat, ktory bod alebo oblast na tvari davate do fokusu pri portrete? ci je to oko,spicka nosa...dakujem
ostriť na špičku nosa???
neblááázni
 
mirozvolen
2010-12-29 17:56:55+01
príspevok od: Fatty
ostriť na špičku nosa???
neblááázni
no robim to prvy krat,tak nemam ani sajmu o spravnej technike...ale dobre spicku nosa vypustam
 
micuro
2010-12-29 18:10:27+01
bear to je nevyhoda automatiky
a miro ked sa na niekoho pozries tak v prvom rade asi do oci,tak na ne treba aj ostrit..alebo si najskor prehliadnes jeho nos? pokial zaostris nan a mas clonu 1.8 alebo menej tak zvysok tvare uz nieje ostry.
 
radoo
2010-12-29 19:12:44+01
príspevok od: mirozvolen
no robim to prvy krat,tak nemam ani sajmu o spravnej technike...ale dobre spicku nosa vypustam
Ostrim na koren nosa. Je najvacsia pravdepordobnost ze bodes mat ostre obe oci, aj pri miernom pootoceni hlavy. Pripadne trosku priclonit.
 
boras
2011-01-12 19:08:23+01
jednoznacne pri portrete ostri na oci a nie na spicku nosa, pretoze pri portrete jedna z najdolezitejsich veci su oci, tie musia byt ostre. ak nie su, portret sa nevydaril.
 
transporti686
2012-06-20 10:59:23+02
Ahojte, chcel by som len tak pre srandu skúsiť manželke urobiť nejaký portrét v prírode. Nemám odražné dosky a blesk by som tiež radšej nepoužil, aj keď jeden mám.

Poraďte za akých podmienok fotiť, keď sa chcem zaobísť len s foťákom bez hore uvedených doplnkov. Prípadne na čo si dať pozor a tak. Mám voľno tak sa trochu chcem pobaviť

Diky.
 
Crazy41
2012-06-20 11:19:56+02
fot ked bude oblacno, vtedy je viac difunzne svetlo, ale bez odrazky to nema podlamna ten smrnc, musis nako dostat svetlo do tvare lebo tiene pod ocami nebyvaju penke, za slnecna to bude este horsie, ja radim kup si aspon obycajnu strieborno/bielu odrazku neni to draha zalezitost
 
transporti686
2012-06-20 11:21:55+02
príspevok od: Crazy41
fot ked bude oblacno, vtedy je viac difunzne svetlo, ale bez odrazky to nema podlamna ten smrnc, musis nako dostat svetlo do tvare lebo tiene pod ocami nebyvaju penke, za slnecna to bude este horsie, ja radim kup si aspon obycajnu strieborno/bielu odrazku neni to draha zalezitost
kúpiť nie je problém, len kto mi ju bu držať
 
bobo222
2012-06-20 11:27:07+02
Ako fill in sa dá použiť trochu aj tá interná prskavka, ak teda nemáš profi mašinu bez nej. Inak nájsť tienisté miesto s viac menej vyrovnaným svetlom, žiadny extrém v pozadí, manuál a hrať sa, hrať sa, hrať sa.
 
Wlady
2012-06-20 11:45:16+02
príspevok od: bobo222
Ako fill in sa dá použiť trochu aj tá interná prskavka, ak teda nemáš profi mašinu bez nej. Inak nájsť tienisté miesto s viac menej vyrovnaným svetlom, žiadny extrém v pozadí, manuál a hrať sa, hrať sa, hrať sa.
Myslim ze interny blesk sa neda pouzit pri kratkych casoch, iba externy. Alebo sa mylim?
 
duroslav
2012-06-20 12:01:19+02
Na internom blesku nafunguje HSS.
 
bobo222
2012-06-20 12:09:56+02
príspevok od: duroslav
Na internom blesku nafunguje HSS.
Nevšimol som si aparát.
 
Wlady
2012-06-20 12:10:41+02
príspevok od: duroslav
Na internom blesku nafunguje HSS.
Cize ako pisem je pri ostrom slnku na figu....
 
bobo222
2012-06-20 12:16:08+02
príspevok od: Wlady
Cize ako pisem je pri ostrom slnku na figu....
No, na ostrom slnku by som sa vyflákol na celý portrét. Jedine ak taký v štýle tu sme boli....
 
Duge
2012-06-20 12:58:45+02
príspevok od: transporti686
Ahojte, chcel by som len tak pre srandu skúsiť manželke urobiť nejaký portrét v prírode. Nemám odražné dosky a blesk by som tiež radšej nepoužil, aj keď jeden mám.

Poraďte za akých podmienok fotiť, keď sa chcem zaobísť len s foťákom bez hore uvedených doplnkov. Prípadne na čo si dať pozor a tak. Mám voľno tak sa trochu chcem pobaviť

Diky.
Ahoj, pred časom som sa tiež podobne bavil a mám zrazu nafotených asi viac ako 200 fotiek z 3 lokalít. Prvý foto výlet treba doma krásne v PP vyhladiť, vrásky preč, žiarivé oči....a máš ďalšie fotenie v kapse

Manželka bude chcieť vyzerať "mladšie, krajšie, bez vrások....", takže sa priprav aspoň zo začiatku, na silnejší PP a žehličku, potom môžeš uberať. Fotiť asi najlepšie navečer (ráno než sa pripraví, máš po svetle...), niekde v prírode, kde nebudete rušení, nejaká juhozápadná lúka. Ak nieje zvyknutá na fotenie, nebude sa vedieť tváriť, ani pózovať a je na tebe, ako ju dokážeš uvoľniť a prekonať jej frfľanie typu "bože tebe to trvá" či "vyzerám ako....".

Nevýhoda je, že máš slnko nízko a tak jej bude viac prať do očí a nútiť ju mračiť sa, treba nájsť kompromis, prípadne jej urobiť pár fotiek v leže so slnkom za hlavou. Keď sa ti nejaké fotky podaria, budeš nakoniec ľutovať, že si nemal tú odrazku, uvidíš sám

Prípadne foť keď bude pod mrakom, stratíš trocha farebnosti, ale mäkké svetlo pomôže s tvárou.

Úspech fotenia manželky spočíva v jedinej veci - bez vrások, krásne oči a zuby a musí vyzerať štíhlo a mlado...teda PP, PP a znova PP

p.s. predtým než pôjdete von, nájdi jej nejakú stránku s profi modelkami, glamour....a pozrite sa spolu na rôzne pózy. Ak nemáte ani jeden skúsenosť s portrétom, budete to OBAJA potrebovať. Pózovanie je doménou profikov, i keď sa to nezdá....

Držím palce
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()