Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako fotit sport

afro22
2011-05-12 10:47:21+02
Zdravim vsetkych fotografov.
Potrebujem radu. Kupil som si kompakt s vymenitelnym objektivom SONY NEX-3. Nie je to pure zrkadlovka ale na moje potreby jeden s prijatelnych modelov na trhu. Nie som fotograf a preto potrebujem vediet ako by som mal mat nastavene hodnoty uzavierky, ISO, ... pri foteni v pohybe aby som dosiahol najlepsi vysledok.
Scena: na prilbe mam primontovany fotoaparat v ustach mam externu spust do ktorej hryziem a tym cvakam. Som skydiver. S priatelmi vyskocime s lietadla a pri volnom pade sa chceme fotit (lepsie povedane ja fotim ich). Svetelne podmienku su vzdy idealne, tj. slnko bije najviac (kedze sa skace len v peknom pocasi, pripadne vyskakujeme nad oblakmi kde je slnko naozaj ostre).

Na automatike mi to nefoti dobre, zaberi su rozmazane, mam tam nejaky rezim "S" co predpokladam ze je sport s prioritou uzavierky, ale neviem ako ju mat nastavenu. Vyvazenie bielej pouzivam AWB, meranie na cely snimok. Mate radu ako mam mat nastavene rychlost a ISO?
teraz pouzivam 1/800, ISO 400 ale dost casto je to rozmazane a farby nie su verne (to mozno bude kvalitov aparatu, objektivu - bielu chyta do modra). Neviem ci to je tym ze to nevie dobre zaostrit v tom pohybe. Objektiv mam 16mm.

dakujem za kazdu radu
 
simo
2011-05-12 11:11:02+02
Noooo, bez ruk sa tasko foti.
Myslim, ze problem nebude ani tak s nastavenim expozicie, to by si mohol nastavit podla skusobneho zaberu z okienka lietadla. Spravis zaber v rezime P pozries ako aparat nastavil expoziciu a podla toho nastavis optimalnu expoziciu v rezime Tv Av alebo M. Cas 1/800 by mal byt bohate postacujuci, ked uvazujem ze padate vzajomnou rychlostou bliziacou sa k nule. Hlavny problem vidim v ostreni. Ked mas aparat na hlave a nevidis co fotis, tak je to len vec nahody kam zaostris a nepomoze ti ani kontinualne ostrenie. A to hehovorim o tom, ze si neviem prestavit ako stlacis zubami spust do medzipolohy.
Je vsak teoreticka moznost ako to urobit. Vypocitat si hyperfokalnu vzdialenost pri konkretnom ohnisku a nastaveni expozicie a potom letiet od ostatnych v takej vzdialenosti, aby si ich mal vzdy v hlbke ostrosti. Potom uz len cvakat a verit, ze ich mas v zabere.
Vela zdaru
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-12 11:29:59+02
Fotoaparat je dobry, snimac priam vynikajuci. Ale Japonci neratali s tym, ze s nim budes chciet fotit tymto sposobom a ze naviac o foteni takmer nic nevies. Caka ta dlha cesta, pocas ktorej budes hladat najvhodnejsie nastavenie typ, ze to jednoducho budes skusat. Musis dokladne analizovat zabery z predchadzajucich skokov. Ked mas ale malo skusenosti, je to velmi obdtiazne, lebo nevies co a preco.
Fotograf by mal fotoaparat nastavit tak, aby sa prisposobil jednemu konkretnemu zaberu a pokial sa podmienky zmenia, musi aparat prestavit. To u teba nie je mozne a preto musis nastavit nejaky kompromis, na zaklade tvojho odhadu danych podmienoka a samozrejme pocitat s velkym odpadom.
Odhadujem, ze ti to bude trvat peknych par zoskokov, kym nafotis nieco pouzitelne, nech ti tu poradime viac ci menej dobre.
 
slavmiro
2011-05-12 11:35:53+02
podla mna zla kupa pre dany ucel, chce to odolnejsi aparat, utesnenu zrkadlovku, napor vzduchu pri rychlosti cca 220km/h prevetra vnutro elektroniky. V podmienkach co pises je mrte svetla, na basic ISO pri clonach F5.6 su urcite casy 1/1000s a este kratsie. Klucovy problem je slaby autofocus. NEX-3 ma AF podobny beznemu kompaktu, o vyspelych AF systemoch zo zrkadloviek moze snivat. Skus mu vnutit prioritu clony (napr. 5.6) a nejaky AF orietovany na stred, alebo celu plochu a nad jedno oko si daj nejaky nitovy zameriavac ake mali gulomety vo WW1/2.
 
afro22
2011-05-12 11:49:32+02
Basic ISO znamena 200? 400?
Kazdopadne asi to bude len o tom skusani ako Karol napisal dlhaaa cesta.
jeden podareny zaber s praxe: http://img585.imageshack.us/img585/8626/dsc02870u.jpg
 
slavmiro
2011-05-12 12:07:43+02
príspevok od: afro22
Basic ISO znamena 200? 400?
Kazdopadne asi to bude len o tom skusani ako Karol napisal dlhaaa cesta.
jeden podareny zaber s praxe: http://img585.imageshack.us/img585/8626/dsc02870u.jpg
100-200, zkratka minimum. Co sa tyka nastavenie bielej WB , ked Ti taha do modra, ak mas moznost, nastav nie auto rezim AWB ale Oblacno (Cloudy) alebo hodnotu okolo 8000K(elvinov.)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-12 12:09:38+02
príspevok od: afro22
Basic ISO znamena 200? 400?
Kazdopadne asi to bude len o tom skusani ako Karol napisal dlhaaa cesta.
jeden podareny zaber s praxe: http://img585.imageshack.us/img585/8626/dsc02870u.jpg
Ty sam sa musis naucit, z ktorej strany je lepsie fotit, aby si sa vyhol tazko zvladnutelnym svetelnym podmienkam. Hlavne fot do RAWu. Nex-5 ma dobry snimac, z ktoreho dokazes v pocitaci dost vydolovat.
 
slavmiro
2011-05-12 12:12:21+02
príspevok od: afro22
Basic ISO znamena 200? 400?
Kazdopadne asi to bude len o tom skusani ako Karol napisal dlhaaa cesta.
jeden podareny zaber s praxe: http://img585.imageshack.us/img585/8626/dsc02870u.jpg
v obrazku co si prilozil mas cas 1/4000s na ISO400, to je zbytocne kratky cas, clona F3.5 je malo na ostre zabery. Nastavenim ISO100 predlzis casy na 1/1000s, zaclonenim na F5.6 na 1/400s. To je stale OK, vasa vzajomna rychlost nie je vysoka. Alebo daj ISO200 a clonu F8, stale by si mal mat casy okolo 1/400s.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-12 12:37:12+02
Mozes skusit aj trochu ine nastavenie, nez ti odporuca slavmiro. Zvol manualny rezim M, nastav cas aj clonu (napr. 1/500 s, f/8) a zaroven nastav Auto ISO. Takto budes maz zabezbecenu vacsiu hlbku ostrosti, dostatocne kratky cas a spravnu expoziciu regulovanu Auto ISO. Pri dobrych svetelnych podmienkach budes mozno musiet este viac priclonit (co nie je na zavadu) a pri horsich odclonit.

Skusil by som zaexperimentovat so zaostrovanim. Ja by som urcite odskusal nastavit ostrenie vsetkymi zaostrovacimi bodmi (nech si aparat vyberie kam bude ostrit, najcastejsie je to na najblizsi objekt), kontinualne zaostrovanie (AF-C) a seriovy rezim snimania.
 
velecky
2011-05-12 12:38:32+02
ešte som voľným pádom nepadal - ako to je? "netrasie" človekom to prúdenie vzduchu? Nemyká, nešklbe to človekom? Pýtam sa to pre tie časy, aby si ich zas nedal príliš dlhé - neviem posúdiť, do akej miery nie je labilný foťák. Ale podľa mňa treba čo naviac využiť hĺbku ostrosti, teda čo najviac pricloniť a keďže časy chceš udržať čo najkratšie, tak mi to vychádza na vyššie ISO, nie nižšie.
 
velecky
2011-05-12 12:44:58+02
alebo na Auto ISO, až teraz sa mi ukázal príspevok Karola S., inak, mne sa aj tá f/8 zdá ešte dosť málo zaclonené, najmä, keď bude chcieť mať niekde ďaleko v pozadí lietadlo alebo zem a blízko seba kolegov - skokanov. Nebolo by lepšie ešte viac zacloniť? Aby tá hlĺka ostrosti bola 1 m až nekonečno?

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-12 12:48:27+02
príspevok od: velecky
alebo na Auto ISO, až teraz sa mi ukázal príspevok Karola S., inak, mne sa aj tá f/8 zdá ešte dosť málo zaclonené, najmä, keď bude chcieť mať niekde ďaleko v pozadí lietadlo alebo zem a blízko seba kolegov - skokanov. Nebolo by lepšie ešte viac zacloniť? Aby tá hlĺka ostrosti bola 1 m až nekonečno?

Tak potom bude mozno lepsi kompakt, maly snimac = velka hlbka ostrosti. Sam musi zisti, aky cas je medzny, aby to nemal rozostrene pohybom a aka hlbka ostrosti je dostacujuca. Jedinym problemom je, ze to testovanie je riadne drahe.
 
xmartankox
2011-05-12 12:55:08+02
Nechcem byt zly, odkazale na taketo veci sa pouziva uplne ine zariadenie
GoPro HD Helmet HERO alebo Contour GPS HD Camera.
Znesu vsetko, toci video, robi fotky. Z 1920x1080 si snimky urobis kedykolvek (fotku)

Toto bol podla mna krok vedla.
Ale...
Ked uz, tak prepnut na manual focus, vysoka clona (napr. 8-11). Naostrit na priemernu vzdialenost v ktorej sa priblizne pohybujete (cca 5-7metrov).
Aspon tak by som to skusal ja

Ale mame tu aj skydiverov, tak mozno by bolo lepsie spytat sa ICH... Co chlapci? Mrco, Javelin,...
Skus pohladat napr. tu

www.ephoto.sk/forum/2/3154/ine-hobby-ako-fotografovanie/
 
dodo_bb
2011-05-12 12:57:31+02
Používam na niečo podobné SONY NEX5 + objektív 16/2,8. Nastavujem ISO 200, prioritu clony tak na 7, časy si sleduje automatika, ale za dobrého počasia budú dostatočne krátke, obvykle trochu nastavujem korekciu expozície do plusu (tak +0,7, aby bola lepšia saturácia farieb). Nastavujem AF na stredový bod. Pri ohnisku 16 musí byť všetko ostré od metra až do nekonečna.
Druhý problém s farbami je otázka vyváženia bielej. Nastav automatické vyvažovanie a ak sa to celkom nevydarí, tak to už jemne doladíš v programe. Ale mne Sonička vyvažuje bielu veľmi slušne, málokedy treba úpravy. Tá modrá čo popisuješ je skôr dôsledok farby vzduchu z veľkej výšky. Pokiaľ máš záujem, napíš mi svoj email a vedel by som Ti (možno) poradiť automatické snímkovanie celého pádu s časovou sekvenciou 2 sekundy bez toho, aby si niečo musel Ty robiť...
 
dodo_bb
2011-05-12 13:00:30+02
A ešte doplním - priorita clony je expozičný režim A (ako aperture = clona)
 
afro22
2011-05-12 13:45:01+02
xmartankox: gopro mam, na foto nanic
all: dnes odskusam vase rady, velmi cenne info ...
 
Marcel Rebro
2011-05-12 13:46:41+02
príspevok od: xmartankox
Nechcem byt zly, odkazale na taketo veci sa pouziva uplne ine zariadenie
GoPro HD Helmet HERO alebo Contour GPS HD Camera.
Znesu vsetko, toci video, robi fotky. Z 1920x1080 si snimky urobis kedykolvek (fotku)

Toto bol podla mna krok vedla.
Ale...
Ked uz, tak prepnut na manual focus, vysoka clona (napr. 8-11). Naostrit na priemernu vzdialenost v ktorej sa priblizne pohybujete (cca 5-7metrov).
Aspon tak by som to skusal ja

Ale mame tu aj skydiverov, tak mozno by bolo lepsie spytat sa ICH... Co chlapci? Mrco, Javelin,...
Skus pohladat napr. tu

www.ephoto.sk/forum/2/3154/ine-hobby-ako-fotografovanie/
nie si zly, ale si mimo misu ... GoPro je fajn dokumentrna hracka, ale na serioznu pracu sa pouziva seriozna technika ... a pouzivala sa davno pred prichodom digitalnych hraciek. na prilozenych fotkach legendarny (zial uz nebohy) Gus Wing s jeho vybavickou

http://www.tjump.sk/accidents.php?show=27_acc_del.txt
 
Marcel Rebro
2011-05-12 13:56:23+02
Pri skydive - foto nemusis riesit odseparovanie pozadia, takze mozes kludne priclonit pre vacsiu hlbku ostrosti. Uplne manualny rezim asi nie je uplne dobry napad, kedze podmienky sa aj pocas zoskku dot menia (poloha k slnku, prepadas cez mrak ...) a mozes mat snimok bude preexponovany alebo podexponovany. Na uvod sa kludne mozes solanhut na rezim P ... daj najnizsie mosne ISO a za slnecneho dna ti to aj tak nastavi nejakych f8-11 a cas 1/320-1/500.

Ak chces mat istotu ze zaber nebude pohybovo rozmazany daj prioritu casu a cas napriklad 1/500.

Co sa ostrenia tyka, na AF by som sa (specialne s NEXom) nespoliehal. Zaostri si manualne na 2 metre a pri clone f8 budes mat ostre vsetko od 9cm do nekonecna. Ostriaci kruzok si zafixuj gumkou aby sa Ti nepreostrill.

Kedysi mi vysiel v Foto a video clanok o skydive fotografii, tak ked mi jeden nemenovany Julo vrati ten casak, nieco z neho mozem republikovat .... digitalnu podobu uz nemam
 
xmartankox
2011-05-12 16:16:56+02
príspevok od: Marcel Rebro
nie si zly, ale si mimo misu ... GoPro je fajn dokumentrna hracka, ale na serioznu pracu sa pouziva seriozna technika ... a pouzivala sa davno pred prichodom digitalnych hraciek. na prilozenych fotkach legendarny (zial uz nebohy) Gus Wing s jeho vybavickou

http://www.tjump.sk/accidents.php?show=27_acc_del.txt
Ja serioznejsie hracky nepoznam, toto mavame (mavaju) chalani na motorkach/prilbach
Nic viac ako full HD zaznam nepotrebujem, aj ked kvalita optiky asi nieje to co by sa od "profi" zariadenia vyzadovalo (ale zas ani gopro ani contour sa nestavia do ulohy profi zariadenia)

Ale som rad ze si sa chytil, a pomohol... Niet nad prakticke rady cloveka ktory s tym robi/pouziva v danych podmienkach.
 
Marcel Rebro
2011-05-12 16:22:17+02
príspevok od: xmartankox
Ja serioznejsie hracky nepoznam, toto mavame (mavaju) chalani na motorkach/prilbach
Nic viac ako full HD zaznam nepotrebujem, aj ked kvalita optiky asi nieje to co by sa od "profi" zariadenia vyzadovalo (ale zas ani gopro ani contour sa nestavia do ulohy profi zariadenia)

Ale som rad ze si sa chytil, a pomohol... Niet nad prakticke rady cloveka ktory s tym robi/pouziva v danych podmienkach.
tiez pouzivam(e) GoPro - pri lyzovani, lezeni, skyalpe ... dokonca aj pod vodou ... je to fajn udelatko, ale (publikovatelnu) fotku s tym nespravis
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()