Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Portrét v protisvetle - ako fotografovať

Shooter
Shooter 2011-07-07 09:13:44+02
Zdravím,
vždy sa mi páčili fotky, resp. portréty v protisvetle, charakteristické nízkym kontrastom a farebným podaním (viď odkaz). Len neviem ako na to, tak sa obraciam na Vás, pokročilejších fotografov.

1) ZDROJ SVETLA:
Kam ho umiestniť? Je lepšie ak ho mám priamo v zábere alebo radšej mimo? Ak je mimo, má dopadať na predný člen objektívu alebo mám radšej nasadiť slnečnú clonu?

2) EXPOZÍCIA:
Mám exponovať na pozadie alebo niekde medzi fotografovaný objekt a pozadie? Zatiaľ pri všetkých mojich pokusoch som stroskotal na totálne prepálenom pozadí, kde sa ani nedalo identifikovať, odkiaľ svetlo prichádza.

3)BLESK:
Na presvetlenie tieňov budem používať blesk mimo tela (odrazky nemám), aj keď som počul, že dá sa aj bez neho. O akú hodnotu najčastejšie kompenzujete jeho výkon?

4)POSTPROCESS:
A tu je kameň úrazu. Vo všetkých galériách vidím už len finálnu fotku a neviem si predstaviť ako vyzeral originál a akú cestu musel prejsť kým získal konečnú podobu. Ak by sa niekomu chcelo sem hodiť fotku pred a po plus nejaký veľmi stručný popis, by som bol veľmi rád. Zatiaľ, čo som si všimol, tak na drvivej väčšine fotiek chýba úplne čierna, histogram nezačína úplne vľavo.
Viem, že táto téma je tak obsiahla, a že by si zaslúžila možno aj nejakú knihu (ak taká už nie je), ale nechcem od Vás, aby ste vypisovali eseje, len pár užitočných rád, ktoré mňa začiatočníka nakopnú správnym smerom a posunú o kus ďalej.

Vopred veľmi pekne ďakujem.

ukážka, čo chcem dosiahnuť:
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/159863/j/
 
conan7
2011-07-07 19:38:37+02
príspevok od: wlad
nejde o cenu, ale o rozmery

Pri zapade bude ten oranzovy filter akurat.
ja mám 160x110.dvakrát. dvojmetrový som v tom čase nenašiel. som profi?
 
dodo_bb
2011-07-07 21:58:10+02
príspevok od: zolec
Ahoj Dodo, protisvetlo preco urcite nie priamo do objektivu? Zapadajuce slnko kludne, v ukazke dosvietene bleskom zboku cez dif. dazdnik..
Preto nie, že zjavne bude použitý lacný objektív a lacný foťák = objektív nebude bohvieako zvládať protisvetlo a low end rady nemajú nejaký veľký dynamický rozsah. Takže prisilné protisvetlo eee. Ale v zásade ho použiť možno, ak na to máš techniku a vieš to Čo asi bude Tvoj prípad, lebo sa nepýtaš, ako to máš urobiť
 
Shooter
2011-07-08 08:42:21+02
príspevok od: Martin Brojo
v sobotu plánujem ísť niečo takéto fotiť. môžeš sa pridať ak máš záujem
To by bolo super, ale Považská Bystrica je pre mňa trochu od ruky, ale aj tak ďakujem. Možno raz skúsim nejaký wokrshop.
 
Shooter
2011-07-08 08:47:24+02
príspevok od: wlad
predpokladam ze odrazky maju len profici, a vacsina amaterov si musi vystacit s bleskom. Ten ma ale podstatne chladnejsiu farbu ako slnko - da sa ten farebny rozdiel nejak jednoducho vyrovnat v PP ? Oteplovaci filter dodany s SB700 je na taketo pouzitie zase prilis teply, kedze vyvazuje ziarovkove svetlo a nie daylight..
Vyrovnať farebný nádych by sa dalo vyvolaním dvoch RAW-ov, každý s iným vyvážením bielej, a potom spojiť v PS-ku, len s tým bude viac roboty.
 
Shooter
2011-07-08 08:48:58+02
Ďakujem všetkým zúčastneným. Rád je dosť, víkend nablízku, tak sa bude skúšať.
 
Shooter
2011-07-11 15:02:39+02
Tak tu je výsledok môjho snaženia. Počas dňa mi to nejako nešlo, ale tesne pred západom slnka, to už bolo o niečo lepšie. Fotené D40 + Sigma 70-200 + SB700 (-2EV). Fotka je upravené len mierne (saturácia + krivky). Vyvážiť bielu sa mi pre chladné svetlo blesku nepodarilo, ako "wlad" spomínal, že by to chcelo farebný filter na blesk na (ten čo bol bol k SB700-vke pribalený som zabudol). Prvá foto je originál, druhá mierna úprava kriviek a tretia ČB verzia. Ako by ste pri úprave postupovali vy? Prosím impakt nehodnotiť.
 
Shooter
2011-07-11 15:03:31+02
originál
 
Shooter
2011-07-11 15:03:44+02
úprava
 
Shooter
2011-07-11 15:04:30+02
ČB verzia

ospravedlňujem sa, ale všetky tri fotky mi naraz nechcelo zobrať
 
wlad
2011-07-11 15:14:32+02
príspevok od: Shooter
Tak tu je výsledok môjho snaženia. Počas dňa mi to nejako nešlo, ale tesne pred západom slnka, to už bolo o niečo lepšie. Fotené D40 + Sigma 70-200 + SB700 (-2EV). Fotka je upravené len mierne (saturácia + krivky). Vyvážiť bielu sa mi pre chladné svetlo blesku nepodarilo, ako "wlad" spomínal, že by to chcelo farebný filter na blesk na (ten čo bol bol k SB700-vke pribalený som zabudol). Prvá foto je originál, druhá mierna úprava kriviek a tretia ČB verzia. Ako by ste pri úprave postupovali vy? Prosím impakt nehodnotiť.
to svetlo z blesku je strasne ostre - vid tiene (nos, ruka..) a odlesky, chcelo by to viac ho rozptylit (o nejaky mur/stenu ?)
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-07-11 15:17:50+02
použi na blesk nejaký difúzor (biely dáždnik, softbox tak aby bol širší ako slečna) a umiestni ho nad tvoj objektív. a slečna musí použiť make up aby sa neleskla.
 
Shooter
2011-07-11 15:32:14+02
Vďaka za kritiku. Na blesku som mal len ten maličký difúzor, čo sa dodáva ako príslušenstvo, ale o jeho funkčnosti sa dá polemizovať. Poviem vám pravdu, tak ako to vidím ja. Verím, že s dáždnikmi a veľkými difúzormi foto získa na kvalite a vzhľade (alebo ako to povedať), ale zase trepať sa mi s tým všade nechce, preto uvažujem nad niečim menším a skladnejším, napr. toto:
shop.ephoto.sk/katalog/blesky/softboxy-bouncery/lumiquest-soft-box-iii.html
Myslíte si, že sa to oplatí? A splní to svoj účel?
 
dodo_bb
2011-07-11 16:15:14+02
Pokiaľ to berieš ako expozičné cvičenie, tak si myslím, že to je fajn. Ale skutočne blesk bol prisilný. Na ladenie expozície sa netreba babrať s úpravami. To bude mať zmysel, keď to budeš mať zvládnuté svetelne. Môj názor - toto je presne situácia, kedy je odrazka oveľa lepšia ako blesk. Jednoduchým natáčaním Ti dá svetlo tam, kde chceš, výsledok hneď vidíš, pri bielej odrazke bude mať svetlo identickú farbu s hlavným svetlom (prípadne použitím zlatej sa dá otepliť a netreba na to kopy filtrov a iných blbostí) a dáva pekne rozptýlené svetlo (a nedôjdu Ti baterky . Jediný problém je potreba asistenta, ale existujú aj držiaky na statív... Ak ideš fotografovať portréty a ľudí, ešte skôr ako blesk by som kupoval nejakú rozumnú skladaciu odrazku priemeru 80 - 90 cm, najlepšie je 5 v jednom (má bielu, striebornú, zlatú a čiernu plochu a má aj difúznu plochu). To je v exteriéroch na nezaplatenie. Čím väčšia, tým lepšia. Ja mám túto...
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_foto-prislusenstvo-rozne_FOMEI-odrazova-doska-5-IN-1-81-cm_175331.html
Aj keď ju používam skôr na makro ako na ľudí
 
dodo_bb
2011-07-11 16:16:18+02
A ozaj, v difúznom zostavení je to výborný rozptylný prostriedok aj na blesk, keď už ho chceš silou mocou používať
 
markoe
2011-07-11 16:52:59+02
príspevok od: Shooter
Vďaka za kritiku. Na blesku som mal len ten maličký difúzor, čo sa dodáva ako príslušenstvo, ale o jeho funkčnosti sa dá polemizovať. Poviem vám pravdu, tak ako to vidím ja. Verím, že s dáždnikmi a veľkými difúzormi foto získa na kvalite a vzhľade (alebo ako to povedať), ale zase trepať sa mi s tým všade nechce, preto uvažujem nad niečim menším a skladnejším, napr. toto:
shop.ephoto.sk/katalog/blesky/softboxy-bouncery/lumiquest-soft-box-iii.html
Myslíte si, že sa to oplatí? A splní to svoj účel?
ja mam lumiquest softbox ltp a spokojnost
 
dushki
2011-07-11 16:55:30+02
Na všetky otázky odpovedané v knihe
Jan Pohribný-Kreativní světlo ve fotografii
http://www.martinus.sk/?uItem=106152
 
conan7
2011-07-11 17:34:26+02
príspevok od: Shooter
Vďaka za kritiku. Na blesku som mal len ten maličký difúzor, čo sa dodáva ako príslušenstvo, ale o jeho funkčnosti sa dá polemizovať. Poviem vám pravdu, tak ako to vidím ja. Verím, že s dáždnikmi a veľkými difúzormi foto získa na kvalite a vzhľade (alebo ako to povedať), ale zase trepať sa mi s tým všade nechce, preto uvažujem nad niečim menším a skladnejším, napr. toto:
shop.ephoto.sk/katalog/blesky/softboxy-bouncery/lumiquest-soft-box-iii.html
Myslíte si, že sa to oplatí? A splní to svoj účel?
tak za toto by som 60€ nedal ani náhodou.
 
snowball
2011-07-11 18:02:37+02
Odrazna doska staci a ovela lacnesi ako blesk.
 
Shooter
2011-07-12 09:16:41+02
príspevok od: dodo_bb
Pokiaľ to berieš ako expozičné cvičenie, tak si myslím, že to je fajn. Ale skutočne blesk bol prisilný. Na ladenie expozície sa netreba babrať s úpravami. To bude mať zmysel, keď to budeš mať zvládnuté svetelne. Môj názor - toto je presne situácia, kedy je odrazka oveľa lepšia ako blesk. Jednoduchým natáčaním Ti dá svetlo tam, kde chceš, výsledok hneď vidíš, pri bielej odrazke bude mať svetlo identickú farbu s hlavným svetlom (prípadne použitím zlatej sa dá otepliť a netreba na to kopy filtrov a iných blbostí) a dáva pekne rozptýlené svetlo (a nedôjdu Ti baterky . Jediný problém je potreba asistenta, ale existujú aj držiaky na statív... Ak ideš fotografovať portréty a ľudí, ešte skôr ako blesk by som kupoval nejakú rozumnú skladaciu odrazku priemeru 80 - 90 cm, najlepšie je 5 v jednom (má bielu, striebornú, zlatú a čiernu plochu a má aj difúznu plochu). To je v exteriéroch na nezaplatenie. Čím väčšia, tým lepšia. Ja mám túto...
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_foto-prislusenstvo-rozne_FOMEI-odrazova-doska-5-IN-1-81-cm_175331.html
Aj keď ju používam skôr na makro ako na ľudí
Nepochybujem o tom, že odrazky sú lepšie ako umelé svetlo blesku, len ako si povedal, že je nutné mať so sebou asistenta, čo pre mňa ako amatéra, nie je vždy možné. Ale ďakujem za dobré rady a ochotu pomôcť. Cena tej odrazky nie je až tak vysoká, tak keď mi ostanú nejaké zvyšné prašule po kúpe batohu, možno sa nakoniec dám prehovoriť. A ak náhodou ostane v skrini, tak ju za pár evri strelím. A ešte otázka: Aký je jej rozmer v zloženom stave?
 
Gurney
2011-07-12 09:36:37+02
príspevok od: Shooter
Nepochybujem o tom, že odrazky sú lepšie ako umelé svetlo blesku, len ako si povedal, že je nutné mať so sebou asistenta, čo pre mňa ako amatéra, nie je vždy možné. Ale ďakujem za dobré rady a ochotu pomôcť. Cena tej odrazky nie je až tak vysoká, tak keď mi ostanú nejaké zvyšné prašule po kúpe batohu, možno sa nakoniec dám prehovoriť. A ak náhodou ostane v skrini, tak ju za pár evri strelím. A ešte otázka: Aký je jej rozmer v zloženom stave?
Odrazka je na nezaplatenie.. aj keď niekedy potrebuješ aj silnejšie kompezačné svetlo..
po druhé stáva sa mi že ľudí veľmi rýchlo unavím pozeraním sa do trvalého svetla z odrazky.. toť nevýhody..
pridávam jednu kedy odrazka bola málo tak šiel 580EXII na plné gule

Inak najjednoduchší postup je presne ako bolo povedané, všetko nastav tak aby si bol s pozadím spokojný a potom už len dosvieť model podľa potrieb
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()