Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Portrét v protisvetle - ako fotografovať

Shooter
Shooter 2011-07-07 09:13:44+02
Zdravím,
vždy sa mi páčili fotky, resp. portréty v protisvetle, charakteristické nízkym kontrastom a farebným podaním (viď odkaz). Len neviem ako na to, tak sa obraciam na Vás, pokročilejších fotografov.

1) ZDROJ SVETLA:
Kam ho umiestniť? Je lepšie ak ho mám priamo v zábere alebo radšej mimo? Ak je mimo, má dopadať na predný člen objektívu alebo mám radšej nasadiť slnečnú clonu?

2) EXPOZÍCIA:
Mám exponovať na pozadie alebo niekde medzi fotografovaný objekt a pozadie? Zatiaľ pri všetkých mojich pokusoch som stroskotal na totálne prepálenom pozadí, kde sa ani nedalo identifikovať, odkiaľ svetlo prichádza.

3)BLESK:
Na presvetlenie tieňov budem používať blesk mimo tela (odrazky nemám), aj keď som počul, že dá sa aj bez neho. O akú hodnotu najčastejšie kompenzujete jeho výkon?

4)POSTPROCESS:
A tu je kameň úrazu. Vo všetkých galériách vidím už len finálnu fotku a neviem si predstaviť ako vyzeral originál a akú cestu musel prejsť kým získal konečnú podobu. Ak by sa niekomu chcelo sem hodiť fotku pred a po plus nejaký veľmi stručný popis, by som bol veľmi rád. Zatiaľ, čo som si všimol, tak na drvivej väčšine fotiek chýba úplne čierna, histogram nezačína úplne vľavo.
Viem, že táto téma je tak obsiahla, a že by si zaslúžila možno aj nejakú knihu (ak taká už nie je), ale nechcem od Vás, aby ste vypisovali eseje, len pár užitočných rád, ktoré mňa začiatočníka nakopnú správnym smerom a posunú o kus ďalej.

Vopred veľmi pekne ďakujem.

ukážka, čo chcem dosiahnuť:
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/159863/j/
 
dodo_bb
2011-07-12 09:49:26+02
príspevok od: Shooter
Nepochybujem o tom, že odrazky sú lepšie ako umelé svetlo blesku, len ako si povedal, že je nutné mať so sebou asistenta, čo pre mňa ako amatéra, nie je vždy možné. Ale ďakujem za dobré rady a ochotu pomôcť. Cena tej odrazky nie je až tak vysoká, tak keď mi ostanú nejaké zvyšné prašule po kúpe batohu, možno sa nakoniec dám prehovoriť. A ak náhodou ostane v skrini, tak ju za pár evri strelím. A ešte otázka: Aký je jej rozmer v zloženom stave?
Asi tak 30 cm v priemere a tak 5 - 6 cm hrúbka a je pružná a mäkká. Nosím ju v priestore na notebook v batohu alebo brašni.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2011-07-12 10:05:46+02
príspevok od: Shooter
Nepochybujem o tom, že odrazky sú lepšie ako umelé svetlo blesku, len ako si povedal, že je nutné mať so sebou asistenta, čo pre mňa ako amatéra, nie je vždy možné. Ale ďakujem za dobré rady a ochotu pomôcť. Cena tej odrazky nie je až tak vysoká, tak keď mi ostanú nejaké zvyšné prašule po kúpe batohu, možno sa nakoniec dám prehovoriť. A ak náhodou ostane v skrini, tak ju za pár evri strelím. A ešte otázka: Aký je jej rozmer v zloženom stave?
len nezabudni, tak ako už gurney písal. odrazkou získaš len odrazené svetlo, čiže ten zdroj svetla môže byť niekedy dosť slabý. ďalšou nevýhodou je, že svetlo sa na modelku odráža stále a potom má problémy s očami (hlavne pri použití jej striebornej časti, zlatú ani nepoužívaj - osobne som ešte nevidel fotografiu, ktorej by svedčilo použitie zlatej odrazky).
 
Shooter
2011-07-12 10:16:42+02
príspevok od: Martin Brojo
len nezabudni, tak ako už gurney písal. odrazkou získaš len odrazené svetlo, čiže ten zdroj svetla môže byť niekedy dosť slabý. ďalšou nevýhodou je, že svetlo sa na modelku odráža stále a potom má problémy s očami (hlavne pri použití jej striebornej časti, zlatú ani nepoužívaj - osobne som ešte nevidel fotografiu, ktorej by svedčilo použitie zlatej odrazky).
Dobre, na začiatok to asi skúsim len s kartónom s bielou plachtou jednej a alobalom na druhej strane, a ak sa mi to zapáči, tak pouvažujem nad tou čo mi odporúča dodo_bb.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()