Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Preco vysoke F pri krajinke?

stano170
2011-08-30 13:36:40+02
Zdravim vas skusenych. Tento prispevok je skor mierenych pre krajinkarov ale budem rad ked sa k tomu vyjadri hocikto kto mi to bude vediet objastnit.

Som premyslal ako fotit krajinu aby som mal co najviac detailov. Ako vsetci vieme krajinka sa ma fotit na co "najvyssej" clone. koli hlbke ostrosti. Kazdy obj ma ale iste konkretne cislo clony kedy ma najlepsiu krezbu. Tak isto vieme ze krajina sa foti (vacsinou)na malom ohnisku aby sme do zaberu dali co najviac. A kedze vieme nieco o hyperfokalnej vzdialenosti vieme ze cim mensie ohnisko a zaroven cim vecsia clona tym je mensia hyperfokalna vzdialenost. Velkost snimaca teraz zanedbajme. To znamena ze od polovice tejto vzdialenosti po nekonecno bude vsetko ostre. Hmm.. no lenze ked si pozriem na nejaku foto kalkulacku ktora mi vypocita konkretne cisla tak sa mi naskyta otazka ze preco vlastne sa na krajinu pouziva vysoka clona???? Pretoze .. konkretne moj setak ma pri ohnisku 18 najlepsiu krezbu na F8. Krajinkar by mi asi povedal ze to je dost male F na krajinu. Ale ked si pozriem do kalkulacky tak vidim ze pri F8 je hyperfokalna 2.8m. To znamena ze od cca 1.9m po nekonecno budem mat vsetko ostre. Ked to porovnam z F11 kde je hyperfokalna 1.5m cize ostrost sa priblizi smerom kumne asi o polovicu ale z tym sa mi aj zhorsi krezba objektivu. Mozno sa neshorsi extremne ale zhorsi sa. Preto sa pitam.. aky ma vlastne vyznam vysoka clona? Ci budem mat fotku ostru od 1 alebo od 3 metrov to (aspon premna) nehra ziadnu rolu. Tak isto ked dam F4 tak hyperfokalna je 4m co mi absolutne nevadi. Takze preco vlastne fotit na vysokej clone respektive vyssej clone ako je tzv zlate oko objektivu hodci by to oko cisto teoreticky bolo na F2?
 
tomis.ales
2011-08-30 13:41:43+02
Ze by ostrost v rohoch???
 
tomis.ales
2011-08-30 13:47:49+02
Navyse ta ostrrost nie je uplne dokonala po celom rozsahu ako si napisal, ale iba akceptovatelna. Cim vacsie rozlisenie, tym musis viac clonit aby bol obraz pixel na pixel ostry.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-30 13:51:58+02
Tema je omnoho komplexnejsia. To, co tu popisujes ty, je len zlomok krajinarskej problematiky. Fotografia je kompromis. Na jednej strane pri sirokaci chces velku hlbku ostrosti, na druhej strane nemozes prilis clonit, pretoze dochadza k difrakcii.
Radej obetovat cast hlbky ostrosti a radesj spravne vlit rovinu zaostrenia, ako clonit tak, ze TK bude pod urovnou objektivu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-30 13:54:20+02
P.S. Nikdy v zivote som nepozil ziadne vypocty DOF. Mam sirokac, priclonim na F13-F16. Nestaci? Je mi to fuk.
 
lu_boss
2011-08-30 13:57:52+02
... ci Ti to clovece nie je nejaka informacna relikvia z casov ked sa fotilo na ploche filmy... Ja teda krajinu zurivo clonim len vtedy, ked je nieco strane blizko k objektivu a chcem to mat ostre od nevidim do nevidim...
Inak clonu nejako specialne neriesim - teda pri krajine...

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-30 14:03:39+02
príspevok od: lu_boss
... ci Ti to clovece nie je nejaka informacna relikvia z casov ked sa fotilo na ploche filmy... Ja teda krajinu zurivo clonim len vtedy, ked je nieco strane blizko k objektivu a chcem to mat ostre od nevidim do nevidim...
Inak clonu nejako specialne neriesim - teda pri krajine...

Veru tak clonil Ansel Adams na doskaci aj so svojou skupinou f/62
 
Fatty
2011-08-30 14:14:43+02
lenže ona tá ostrosť postupne klesá aj ZA ideálnou clonou, zatváraním clony, takže to nie je tak že čím viac cloníš tým je kresba lepšia...treba si skúšaním nájsť tú svoju ideálnu clonu, podľa svojho vybavenia

ale už to tu napísal p. Srnec, takže už som ticho
 
Marcel Rebro
2011-08-30 14:15:02+02
príspevok od: Karol Srnec
Veru tak clonil Ansel Adams na doskaci aj so svojou skupinou f/62
ta skupina bola f64 ... mrdzirecu
 
71janino
2011-08-30 14:20:16+02
Ak sa smiem spýtať, kam ostríte pri krajinke, keď toho chcete mať čo najviac ostrého a nechcete sa hrať s výpočtami hyperfokálnej vzdialenosti.
 
viking81
2011-08-30 14:20:17+02
f/8 az f/11 ak nefotis vodu a nepotrebujes rozmazavat a vybavene....extremne clonenie nepouzivam
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-30 14:21:25+02
príspevok od: 71janino
Ak sa smiem spýtať, kam ostríte pri krajinke, keď toho chcete mať čo najviac ostrého a nechcete sa hrať s výpočtami hyperfokálnej vzdialenosti.
Pokazde inam, podla toho, co vyberiem ako hlavne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-30 14:23:56+02
príspevok od: Marcel Rebro
ta skupina bola f64 ... mrdzirecu
Tymto sa celej skupine hlboko ospravedlnujem za to, ze som F32 blbo vynasobil.
 
Blackman
2011-08-30 14:40:37+02
Raz u Scotta Kelbyho bol na pokeci nejaky vyznamny krajinkar a ten hovoril ze cloni f/22 a viac. O difrakcii nic nehovoril.
 
bikemartin
2011-08-30 14:47:22+02
príspevok od: viking81
f/8 az f/11 ak nefotis vodu a nepotrebujes rozmazavat a vybavene....extremne clonenie nepouzivam
presne tak, f16 - 22 len so slnkom v zábere, ak ho chcem mať s poriadnymi lúčmi
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-30 14:47:58+02
príspevok od: Blackman
Raz u Scotta Kelbyho bol na pokeci nejaky vyznamny krajinkar a ten hovoril ze cloni f/22 a viac. O difrakcii nic nehovoril.
Ked o niecom nevies, nemas problem Ja som si skontroloval, kedy mi prestava kreslit kazdy objektiv. Potvrdzuju sa mi grafy na slrgear.com.
 
Marcel Rebro
2011-08-30 14:48:06+02
príspevok od: Blackman
Raz u Scotta Kelbyho bol na pokeci nejaky vyznamny krajinkar a ten hovoril ze cloni f/22 a viac. O difrakcii nic nehovoril.
a hovoril aj na aky format foti?
 
lu_boss
2011-08-30 15:19:36+02
príspevok od: Marcel Rebro
a hovoril aj na aky format foti?
tak, tak... bez formatu je to neuplna informacia...
Taky kompakt alebo ultrazoom konci s clonou na f/8 a veselo foti aj prirodu...
 
keko
2011-08-30 15:27:53+02
Presne ako mrco sa spytuje:

Kazdy objekiv je zatazeny 7-mimi chybami. Tie sa prejavuju tym viac, cim je clona otvorenejsia. Preto ta nuti honba za dokonalym snimkom clonit co najviac. Existuje ale jedna chyba, ktora funguje naopak. Vola sa Difraction Limit. Ide o to, ze na lamelach clony dochadza k ohybu svetla - difrakcii. Je temer uplne jedno, aka velka clona je, velkostou otvoru clony mnozstvo ohnuteho svetla sa nemeni. Meni sa ale pomer medzi tymi dobrymi lucami svetla a ohnutymi. Teda zmensovanim otvoru clony sa prejavi coraz viac ohnutych lucov, az vznika neostrost.
Ostrost vnimame ako funkciu schopnosti odlisit dva body este pred ich splynutim. Pre kazdy format filmu (ci velkost cipu) je preto narok na co najmensiu vdialenost este rozlisitelnych dvoch bodov iny. Ak chces, najdi si pod pojmom Difraction Limit dokonca matematicke zavislosti, treba trosku pogooglit. Pre format filmu 8x10 palcov je kvoli Difraction Limit mozne clonit az na F64, kedy uz aozaj nezalezi na kvalite objektivu, pretoze vsetky objektivy rozlisuju az nejakych 32 ciar na milimeter, co pri tomto formate da tolko detailo, ze digital za pol miliona korun nemoze konkurovat.
Plati ze maximalna clona pre 13x18 cm je F32, pre 4x5 palcov F22, pre 6x6 je asi F11 a pre kinofilm cca F8. Teda ak ziadna ina chyba nazneprijemni zivot, tak maximalna pouzitelna clona je F8. Potom (F11 a viac) vyrazne zhorsuje ostrost. Pri clone F8 teda nezalezi na kvalite objektivu, pretoze dobre styri opticke chyby su redukovane na minimum, zaroven pri tejto clone uz nie je ani jeden objektiv ostrejsi.
Hyperfokalna vzdialenost sa da lahko vypocitat, ale na objektivoch s clonovym kruzkom je pomocka k zisteniu DOF pri kazdej clone. Takze ked pri F8 das na jej jeden okaraj nekonecno. potom mas zaostrene na Hyperfokalnu vzdialenost a ziskas aj informaciu, ze uz odkail bude vsetko ostre ...

Pre niektorych citatelov som sa prave nafukol.
 
Marcel Rebro
2011-08-30 15:49:46+02
príspevok od: keko
Presne ako mrco sa spytuje:

Kazdy objekiv je zatazeny 7-mimi chybami. Tie sa prejavuju tym viac, cim je clona otvorenejsia. Preto ta nuti honba za dokonalym snimkom clonit co najviac. Existuje ale jedna chyba, ktora funguje naopak. Vola sa Difraction Limit. Ide o to, ze na lamelach clony dochadza k ohybu svetla - difrakcii. Je temer uplne jedno, aka velka clona je, velkostou otvoru clony mnozstvo ohnuteho svetla sa nemeni. Meni sa ale pomer medzi tymi dobrymi lucami svetla a ohnutymi. Teda zmensovanim otvoru clony sa prejavi coraz viac ohnutych lucov, az vznika neostrost.
Ostrost vnimame ako funkciu schopnosti odlisit dva body este pred ich splynutim. Pre kazdy format filmu (ci velkost cipu) je preto narok na co najmensiu vdialenost este rozlisitelnych dvoch bodov iny. Ak chces, najdi si pod pojmom Difraction Limit dokonca matematicke zavislosti, treba trosku pogooglit. Pre format filmu 8x10 palcov je kvoli Difraction Limit mozne clonit az na F64, kedy uz aozaj nezalezi na kvalite objektivu, pretoze vsetky objektivy rozlisuju az nejakych 32 ciar na milimeter, co pri tomto formate da tolko detailo, ze digital za pol miliona korun nemoze konkurovat.
Plati ze maximalna clona pre 13x18 cm je F32, pre 4x5 palcov F22, pre 6x6 je asi F11 a pre kinofilm cca F8. Teda ak ziadna ina chyba nazneprijemni zivot, tak maximalna pouzitelna clona je F8. Potom (F11 a viac) vyrazne zhorsuje ostrost. Pri clone F8 teda nezalezi na kvalite objektivu, pretoze dobre styri opticke chyby su redukovane na minimum, zaroven pri tejto clone uz nie je ani jeden objektiv ostrejsi.
Hyperfokalna vzdialenost sa da lahko vypocitat, ale na objektivoch s clonovym kruzkom je pomocka k zisteniu DOF pri kazdej clone. Takze ked pri F8 das na jej jeden okaraj nekonecno. potom mas zaostrene na Hyperfokalnu vzdialenost a ziskas aj informaciu, ze uz odkail bude vsetko ostre ...

Pre niektorych citatelov som sa prave nafukol.
Je maly ale nezanedbatelny rozdiel medzi nafukovanim a zdravym sebavedomim zalozenym na realonm uvedomeni a zhodnoteni vlastnych schopnosti a veomosti. Tolko k moriakom.

Na niektore odpovede nie su otazky. Tolko k Tvojej odpovedi.

Moja otazka bola nejednoznacne formulovana umyselne. Informacie a fakty vytrhute z kontextu su oblubenym nastrojom politikov, ale pri exaktnej zalezitosti (mam nutkani napisat vede) akou je fotografia (teda jej fyzikalna podstata) su irelevantne. Tvrdenie ze "jeden uznavany fotograf cloni na f22 a viac" je rovnako uzitocne ako ze "jeden uznavany automobilovy pretekar toci na 12tis otacok a viac". Bez dodatocnych informacii (na akej technike) je vsetkym prd platne. Tolko k "odbornym" radam ktorymi tento portal prekvita.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()