Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

V jaskyni

petrofka
2011-09-13 21:48:02+02
Mate nejake overene typy ako fotit v jaskyni?
 
Daniel.U
2011-09-13 21:59:58+02
treba mat bundu lebo je tam zima
 
Marcel Rebro
2011-09-13 22:01:13+02
príspevok od: petrofka
Mate nejake overene typy ako fotit v jaskyni?
potichu aby si nezobudil netopiere a / alebo mäďväďa

... ak nemas moznost nainstalovat si vlastne svtela tak nizke ISO, dlhy cas, zaclonit (kôlii HO) = stativ . Alebo co konkretne chces overene vediet ?
 
Marcel Rebro
2011-09-13 22:02:43+02
príspevok od: Daniel.U
treba mat bundu lebo je tam zima
alebo tekuty kabat ... potom sa aj ruky menej trasu a ani stativ nenačim ...
 
bear
- moderator
2011-09-13 22:22:14+02
Ak je moznost, tak asi najlepsie je pouzit stativ, dlhu expoziciu a baterkou nasvietit najzaujimavejsie miesta. Pre lepsi efekt mozes pred baterku pouzit rozne farebne filtre, alebo pouzit rozne baterky (halogen ma teple svetlo, LED ma studene svetlo). Osobne som to v jaskyni este so stativom nemal moznost skusat, ale ak mas pristup a dost casu na experimentovanie, urcite sa nieco podari.
 
Daniel.U
2011-09-13 23:05:55+02
príspevok od: Marcel Rebro
potichu aby si nezobudil netopiere a / alebo mäďväďa

... ak nemas moznost nainstalovat si vlastne svtela tak nizke ISO, dlhy cas, zaclonit (kôlii HO) = stativ . Alebo co konkretne chces overene vediet ?
ked uz tak u nas ziju vedmedi
 
uncle_roxor
2011-09-13 23:08:20+02
Overene rady nemam, ale par postrehov z tohto leta ano. Teda pokial chces fotit vo verejnosti spristupnenych jaskyniach.

1. Priprav sa na to, ze poplatok za fotenie je casto vyssi, ako cena samotneho vstupneho.
2. Vstupy do jaskyn su casovo dost obmedzene, prehliadky su skor za poklusu, ako "fotografickym" tempom.
3. Par krat som sa stretol s tym, ze fotenie so stativom (neviem ako by sa pozerali na monopod) pocas normalnej prehliadky bolo vyslovene zakazane.
4. Pri vacsej skupine fotografov je lepsie si dopredu booknut osobitny vstup, prehliadka sa da lepsie prisposobit potrebam.

Ak ale planujes ist fotit so speleologmi do verejnosti nepristupnych jaskyn, tak to samozrejme neplati.
 
Krakonos
2012-01-07 21:22:38+01
Ak sa fotia väčšie priestory oplatí sa mať viac synchronizovaných bleskov, niekoľko sád bateriek. Toto sa týka predovšetkým fotenia v neosvetlených jaskyniach. Zaujímavý článok som našiel aj tu:
http://www.speleostrazov.sk/galeria/fotenie_jaskyna.htm
 
JOK3R
2012-01-08 00:10:15+01
Pri bežnej prehliadke pre verejnosť nemáš šancu niečo normálne vyfotiť (nedostatok času). Bez statívu a času zasa nemá význam platiť poplatok za fotenie ktorý je vyšší ako vstupné. Buď máš známeho ktorý tam s tebou pôjde na celý deň, alebo na dobré fotky zabudni.
 
Pakistan
2012-01-08 00:48:02+01
Statív, aspoň tri blesky, veľkú predstavivosť ako budeš svietiť a kopec času.
 
2vladino
2012-01-08 01:03:14+01
príspevok od: uncle_roxor
Overene rady nemam, ale par postrehov z tohto leta ano. Teda pokial chces fotit vo verejnosti spristupnenych jaskyniach.

1. Priprav sa na to, ze poplatok za fotenie je casto vyssi, ako cena samotneho vstupneho.
2. Vstupy do jaskyn su casovo dost obmedzene, prehliadky su skor za poklusu, ako "fotografickym" tempom.
3. Par krat som sa stretol s tym, ze fotenie so stativom (neviem ako by sa pozerali na monopod) pocas normalnej prehliadky bolo vyslovene zakazane.
4. Pri vacsej skupine fotografov je lepsie si dopredu booknut osobitny vstup, prehliadka sa da lepsie prisposobit potrebam.

Ak ale planujes ist fotit so speleologmi do verejnosti nepristupnych jaskyn, tak to samozrejme neplati.
1.) priprav si cash - veľa
2.) Nebudeš mať čas sa ani zamyslieť nad tým kde si...
3.) Statív ani náhodou....
4.) Keď nájdeš nejakú skupinu fotografov tak budeš rád že si ich našiel, ale nečakaj že niekto bude čakať na to pokiaľ sa ukojíš...

Ak chceš niečo takéto fotiť tak sa najprv zoznám s domácimi a keď uznajú že si toho hoden budeš mať dvere dokorán, nerob veci nasilu
Ak sa to nepáči , opýtajte sa nejakého horolezca či vás zoberie iba tak. fotiť.....
v tomto prípade j to naozaj jedno či ste na kopci alebo v jame

 
2vladino
2012-01-08 01:08:53+01
príspevok od: Pakistan
Statív, aspoň tri blesky, veľkú predstavivosť ako budeš svietiť a kopec času.
no a nezabudni na baterky pre blesk , vonkajšie osvetlenie a čelovky a čo ja viem čo ešte. V jaskyni je tma jak v r...i ! pokiaľ to máš a zaplatil si si tam pobyt , no problem.
 
Pakistan
2012-01-08 01:16:46+01
príspevok od: 2vladino
no a nezabudni na baterky pre blesk , vonkajšie osvetlenie a čelovky a čo ja viem čo ešte. V jaskyni je tma jak v r...i ! pokiaľ to máš a zaplatil si si tam pobyt , no problem.
A ešte teplé oblečenie, zabezpečiť ľudí na svietenie, model, ktorý bude ochotne stáť a nehýbať sa moc a potom celej partii zaplatiť aspoň po pive s rumom zato, že s tebou išli fotiť.
 
2vladino
2012-01-08 01:23:44+01
príspevok od: Pakistan
A ešte teplé oblečenie, zabezpečiť ľudí na svietenie, model, ktorý bude ochotne stáť a nehýbať sa moc a potom celej partii zaplatiť aspoň po pive s rumom zato, že s tebou išli fotiť.
Cecilko svatá slova Zvyčajne je každý z toho pos.......ý keď musí zliezť nižšie ako do pivnice. A je im tam teplo /zima, vlhko/otupno,... a foť s takými ľuďmi.
 
Pakistan
2012-01-08 01:33:59+01
Petrofka teraz vážne, ťažká disciplína. Najlepšie zájsť za jaskyniarmi v tvojom blízkom okolí, určite tam nejakí sú, čudovala by si sa koľko ich behá po Slovensku, len treba hľadať. Sú to družní ľudia a určite ťa zoberú do partie a potom už len skúšať a fotiť. www.sss.sk
 
2vladino
2012-01-08 01:55:25+01
Petrofka sorry ale v profile nemáš ani cvak, tak kam sa chceš trepať do diery pod zemou????? skús najprv na svetle
 
TomiG
2012-01-08 10:02:56+01
Môj tip: ísť fotiť do Aggteleku (maďarská strana Slovenského krasu), Ideálne mimo leta a víkendov, áno, aj v pondelky, áno, aj po 14:00. Fotografovanie v cene. Tempo je dosť pomalé, dá sa stíhať. Je tam veľa jaskýň, kde sa dá/musí vopred dohodnúť vstup. Moja skúsenosť - bol to septembrový utorok (ja som vtedy fotil z ruky):
Baradla barlang - asi 15 ľudí, so statívom fotil jeden Nemec, tempo pozvoľné, veľa prestávok, sprievodkyňa s ním mala celkom trpezlivosť (vždy posledný).
Voros to - vyše 2km túra, boli sme len štyria Slováci, v poslednej sekunde pribehol jeden Rus - fotič. Anglický výklad! Úplne pohodičkové tempo (času je 2 hodiny), fakt milá sprievodkyňa Zadarmo odvoz naspäť ku vstupu.
Každopádne platí, že sa človek namaká, lebo musí len tak kmitať, ale podmienky sú pre fotografa určite priateľskejšie v HU ako v SK. Pre fotenie väčšieho rozsahu určite zvláštny vstup.
 
andreewp
2012-01-08 10:25:00+01
V jaskyni je zima, poplatky sa fotenie aspoň čo som bol tak okolo 10-15 €, ak vystihneš v pohode situáciu tak tempo je také, že aspoň z ruky dačo dáš, môžeš sa prikloniť len k vyššiemu ISO, fotiť zo státivu tam je pre dobrú foto. podmienkou ale treba skôr vedieť, kde ako to ide, keďže buď sa skupina ponáhľa, alebo sa za tebou tlačia ľudia, takže nemáš inú príležitosť ako ísť dopredu, zaostrovanie prevažne na tích zaujímavejších miestach nieje až taký problém, keďže bývajú osvetlené. Niekedy na zmiernenie otrasov môžeš položiť foto. na nejaké zábradlie a tak, ináč to je skôr otrava, po výstupe z jaskyne radšej mať v batohu foto. keďže zvykne zarosiť Ešte pri ISO 3200 cca a IS by to aj +- šlo, ak chceš použiť blesk tak radšej zaostruj manuálne, pretože niekedy to nemusí až tak rýchlo zaostriť, osobne moc nemusím keď mi to blýska, a ostriť samozrejme na nejaké hrany atď pri AF
 
markato1
2012-01-08 13:26:24+01
tu je link na zopar foto ,nieje to jaskyna,ale nieco podobne,zaujimave fotky:

picasaweb.google.com/photohodrusa/UndergroundPodzemieHodrusaHamre
 
markato1
2012-01-08 13:31:48+01
V Hodrusi a v okoli sa najde aj zopar pristupnych banskych sacht,alebo ich usekov..dobre na trening fotenia v podzemnych priestoroch.Je dolezite dodrziavat ale urcite bezpecnostne opatrenia..Sam mam nafotenych zopar fotografii z podzemia z roznym vysledkom ..treba skusat..najjednoduchsie co sa da urobit je nechat fotak na stative, a pocas exponovania osvetlovat steny baterkou,alebo celovkou..
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()