Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

ako na reportaz?

molnart
molnart 2011-09-18 18:55:09+02
ahojte, v snahe zdokonalit sa vo fotografovani som sa cez vikend vybral na istrocon (pre neznalych festival comixu a scifi) aby som si vyskusal aj reportaznu fotografiu (ktoru budem potrebovat o tyzden) ako aj moj novy blesk. na akciu som sa vybral s Nikon D5100, pevnou 35/1.8 a s bleskom SB-900.

prva moja skusenost je, ze ten blesk stal naozaj za to, uz len kvoli tomu ze clovek s tym vyzera ako profesional a ludia celkom ochotne sa stavaju do poz aby bolo dobre ich co najlepsie cvaknut. a to je aj ta tienista stranka: tazko ostat nenapadny a az na 2-3 vynimky sa mi nepodarilo zachytit atmosferu eventu a na fotkach mam plno ludi ktory si vsimli ze ich niekto foti, prestali robit to co prave robili a priamo sa divaju do objektivu... az by som povedal ze 35ka je na to cele prikratka, na druhej strane ale kedze bola vsade kopa ludi, bola aj pridlha, lebo niekedy mi ludia zbehli k zaberu.

ako ilustraciu pridavam dve fotky: jednu menej vydarenu (baba si ma vsimla a prestala siroko gestikulovat o co mi gkavbe islo) a druhu, ktora je zdanlivo v pohode ale tu babu som do tej pozy v podstate nastavil ja...

takze ake su vase tipy pre reportaz? bol by lepsi nejaky svetelny zoom ako ta pevna 35ka? resp. ako komponovat a fotit rychlo bez toho aby clovek vzbudil neziaducu pozornost?

zial sa mi nepodarilo najst ziadny vhodny clanok na tuto temu, ak viete o niecom, nevahajte a dajte link
 
Fatty
2011-09-19 13:31:49+02
príspevok od: wlad
1. I don't use flash because it's so unnatural.
Translation: I don't know how to use flash.

http://neilvn.com/tangents/about/book/

žiadny blesk nenasimuluje prirodzenú atmosféru ktorú má foto s kvalitným svetelným objektívom.
nikdy v živote.
môžeš sa aj rozkrájať
 
wlad
2011-09-19 13:56:08+02
príspevok od: Fatty
žiadny blesk nenasimuluje prirodzenú atmosféru ktorú má foto s kvalitným svetelným objektívom.
nikdy v živote.
môžeš sa aj rozkrájať
Mas pravdu, pokial chces fotit plamene sviecok.
Pokial ale v miestnosti su hoci len slabe umele svetla, blesk dokazes pouzit tak, ze ho na fotke jednoducho nemas sancu odlisit od povodneho umeleho osvetlenia / svetla z okien atd.
 
planco
2011-09-19 17:10:21+02
príspevok od: SK_8er
rozdava tu rady jak na reportaz ale aby si viac bateriek zobral tak to ne
stava sa a dodo_bb myslel som to tak ze ked zacne fotit na film a kazda fotka ho bude stat povedzme cca 50 centov zacne viac uvazovat a hladat to podstatne v deji,komponovat, atd..
 
oksyd
2011-09-19 20:00:21+02
Reportaz je moj najoblubenejsi zaner.
Pouzivam FF, dve pevne skla a rychlost.
 
Filip Bucher
2011-09-19 21:02:51+02
príspevok od: wlad
desktop => windows
server => linux
wannabe grafik => Mac
koniec debaty
ja spustam hry, aj photoshop na linuxe a zatial som spokojny
 
molnart
2011-09-19 21:55:10+02
príspevok od: Dodo PO
Svadba je svadba a scenár je väčšinou podobný od Sekul po Sninu. Tento scenár má aj reportážne momenty, ale pravá reportáž to bude, až pred kulturákom počas svadobnej hostiny budú stáť dve-tri sanitky...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Scen%C3%A1r
http://cs.wikipedia.org/wiki/Report%C3%A1%C5%BE
hehe, tie sanitky mozu prist, svadba bude na vychode, takze mozno sa na mna vrhne par rozzurenych vychodniarov ked im madar z juhu zacne bliskat do ksichtu

dakujem vsetkym za rady, kedze fotim iba pre seba (a par blizkych) tak neplanujem ist do akcie s viacerymi telami, ide mi o to ako so seba vyzmykat maximum a spravit zabery za ktore sa nebudem hanbit medzi priatelmi
 
Matúš Koprda
2011-09-19 22:06:44+02
príspevok od: molnart
hehe, tie sanitky mozu prist, svadba bude na vychode, takze mozno sa na mna vrhne par rozzurenych vychodniarov ked im madar z juhu zacne bliskat do ksichtu

dakujem vsetkym za rady, kedze fotim iba pre seba (a par blizkych) tak neplanujem ist do akcie s viacerymi telami, ide mi o to ako so seba vyzmykat maximum a spravit zabery za ktore sa nebudem hanbit medzi priatelmi
 
lu_boss
2011-09-19 22:12:22+02
príspevok od: wlad
Mas pravdu, pokial chces fotit plamene sviecok.
Pokial ale v miestnosti su hoci len slabe umele svetla, blesk dokazes pouzit tak, ze ho na fotke jednoducho nemas sancu odlisit od povodneho umeleho osvetlenia / svetla z okien atd.
... neviem. Je to skor o referencii, ja blesk velmi nemusim, takze bonmot v podobe konstatovania, ze preto, lebo to neviem, by ma viedol k ostrej polemike. Skratka, su autori, ktori to s bleskom vedia a fotia s blekom radi, potom su ludia, ktori holt s bleskom az tak radi nefotia. Ja som skor z tej druhej skupiny.
 
molnart
2011-09-19 22:25:55+02
jj, uz to mam davnejsie nastudovane
 
werdza
2011-09-19 22:51:58+02
príspevok od: molnart
ahojte, v snahe zdokonalit sa vo fotografovani som sa cez vikend vybral na istrocon (pre neznalych festival comixu a scifi) aby som si vyskusal aj reportaznu fotografiu (ktoru budem potrebovat o tyzden) ako aj moj novy blesk. na akciu som sa vybral s Nikon D5100, pevnou 35/1.8 a s bleskom SB-900.

prva moja skusenost je, ze ten blesk stal naozaj za to, uz len kvoli tomu ze clovek s tym vyzera ako profesional a ludia celkom ochotne sa stavaju do poz aby bolo dobre ich co najlepsie cvaknut. a to je aj ta tienista stranka: tazko ostat nenapadny a az na 2-3 vynimky sa mi nepodarilo zachytit atmosferu eventu a na fotkach mam plno ludi ktory si vsimli ze ich niekto foti, prestali robit to co prave robili a priamo sa divaju do objektivu... az by som povedal ze 35ka je na to cele prikratka, na druhej strane ale kedze bola vsade kopa ludi, bola aj pridlha, lebo niekedy mi ludia zbehli k zaberu.

ako ilustraciu pridavam dve fotky: jednu menej vydarenu (baba si ma vsimla a prestala siroko gestikulovat o co mi gkavbe islo) a druhu, ktora je zdanlivo v pohode ale tu babu som do tej pozy v podstate nastavil ja...

takze ake su vase tipy pre reportaz? bol by lepsi nejaky svetelny zoom ako ta pevna 35ka? resp. ako komponovat a fotit rychlo bez toho aby clovek vzbudil neziaducu pozornost?

zial sa mi nepodarilo najst ziadny vhodny clanok na tuto temu, ak viete o niecom, nevahajte a dajte link
necitala som odpovede inych, ale zacnem. Blesk strasne nici prirodzenu atmosferu. Najlepsie reportazne fotografie ti vzniknu, ked mas svetelne objektivy a pouzivas vysoke iso a nizku clonu. najlacnejsi svetelny objektiv masd 50 mm f 1,8, ale 50mm je do interieru vela, najlepsie. Napriklad mne sa dobre osvedcil s tych lacnejsich svetelnych zoom objektivov tamron 17-50 2,8 VC, s tou VC- korekcoiu vibracii som v pohode normalne udrzala 1/10 sekundy a pri ise 1600 a 2,8 clone som tak mohla fotit aj pri napriklad obyvackovom svetle so stropnej lampy a na tom sirokom 17 mm ohnisku sa da pekne kreativne vyhrat s perspektivou (napriklad dlha chodba, hore ma rad svetiel a po nej kraca clovek...). Na reportaznej fotografii je najdolezitejsie videnie fotografa "fotograficke oko", ako sa mu hovori, musis si vsimat zaujimave momenty, zaujimave uhly pohladu, co spolu so svetelnym objektivom- nizkou clonou, moze vytvarat zaujimave "efekty" na fotke, teda napriklad v popredi nieco maznute neidentifikovetelne (ked napriklad nacapis objektiv blizko nejakeho objektu a v kusku su napriklad ostre oci nejakeho cloveka, take podobne fotografie politikov si mozes vsimnut v casopise tyzden, ked sa fotograf nedostal dopredu, tak aspon vyuzil fotografa pred nim- v otvore, ktory mu tvorila ruka drziaca fotak pred ocami boli ostre oci politika, taky kreativny minimal...).
Tie tvoje fotografie posobia, ako cbaky z kompaktu, to tym bleskom a neyaujimave aj napadom, urcite by inac vyzerali pri prirodzenom svetle svetelnym objektivom fotene. Ak uz sa nevyhnes blesku, tak na fotaku nastav najnizsiu clonu a iso kludne 1600, tym vysokym isom sa zachova co najviac prirodzenej svetelnej atmosfery... Mas viac druhov reportaznej fotografie, tak najlepsie je si reportaz skusat napriklad na roznych poulicnych zadarmo akciach a nazaciatok skusat vonku za denneho svetla, napriklad jarmok, alebo demonstracia v meste, tam sa naucis striehnut na zaujimave momenty, zaujimavych ludi, potom skus ist fotit napriklad na nejaku vystavu vnutri, v BA napriklad do incheby, alebo inde do ineho vystaviska, a potom si skus ist na koncert, divadelne predstavenie, potom skus nejky event a potom svadbu. Ja mam vo svojom profile takmer vacsinu fotiek reportaznych, momentky z koncertov, momentky z ulice, moemntkove portrety z klubov a najviac sa mi osvedcilo, ze ciernobiela na fotografii zjednoti chaos (svetelny, ked je na koncerte hudobnik roznofarebny, farebny chaos, ked mas na fotke vela roznych farieb..), ale zas su aj reportazne fotografie, ktore si farbu ziadaju, napriklad karneval, divadlo, alebo si to ziada klient a podobne... Treba hlavne skusat, inspirovat sa, prezerat si rozne foto knihy a galerie autorov, odporucam vygooglit stranku magnum photos, svadobneho fotografa Jeffa Ascougha, tuto na ephote si pozriet mrcove fotky z karate, istvicove fotografie a tak dalej...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()