Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

meranie expozície

transporti686
2012-01-20 16:51:37+01
Ahojte, chcel by som sa opýtať jednu technickú otázku. Je možné vykonávať meranie expozície aj iným foťákom a iným objektívom ako sa bude fotiť? Napr. fotí sa jedným telom na širokouhlý objektív a druhé telo-môže byť aj ten istý foťák sa použije na spotové meranie fotografovanej scény povedzme s dlhým ohniskom-teleobjektívom. Budú namerané hodnoty expozície cez iný objektív pri rovnakej clone rovnaké alebo na množstvo svetla vplýva aj stavba objektívu, počet členov, antireflexné vrstvy atď. Ja tipujem, že vplývajú, ale radšej podiskutujme. Vďaka.
 
martin9113
2012-01-20 16:59:40+01
príspevok od: transporti686
Ahojte, chcel by som sa opýtať jednu technickú otázku. Je možné vykonávať meranie expozície aj iným foťákom a iným objektívom ako sa bude fotiť? Napr. fotí sa jedným telom na širokouhlý objektív a druhé telo-môže byť aj ten istý foťák sa použije na spotové meranie fotografovanej scény povedzme s dlhým ohniskom-teleobjektívom. Budú namerané hodnoty expozície cez iný objektív pri rovnakej clone rovnaké alebo na množstvo svetla vplýva aj stavba objektívu, počet členov, antireflexné vrstvy atď. Ja tipujem, že vplývajú, ale radšej podiskutujme. Vďaka.
a naco ti je to dobre?
 
transporti686
2012-01-20 17:04:52+01
príspevok od: martin9113
a naco ti je to dobre?
nechcem byť k tebe nepríjemný, ale veľmi zle si položil otázku........ja som očakával odpoveď na konkrétny dotaz, nie je dôležité načo mi to je, ale že by som to rád vedel, čiže ak nemáš niečo konkrétne k téme, tak tu nedávaj len tak zbytočné príspevky, nič osobné proti tebe
 
martin9113
2012-01-20 17:08:27+01
príspevok od: transporti686
nechcem byť k tebe nepríjemný, ale veľmi zle si položil otázku........ja som očakával odpoveď na konkrétny dotaz, nie je dôležité načo mi to je, ale že by som to rád vedel, čiže ak nemáš niečo konkrétne k téme, tak tu nedávaj len tak zbytočné príspevky, nič osobné proti tebe
takze za prve aspon nacrtni situaaciu. za druhe to fungovat nebude
 
Shooter
2012-01-20 17:11:56+01
Namiesto teoretizovania som to skúsil. Logicky, bod, ktorý meria expozíciu má svoju veľkosť (podľa modelu foťáku je to 4-8mm). Ak s ním zmeriaš nejakú scénu so širokáčom, napr. krajinku, a ten bod bude namierený na nejaký strom, okrem toho stromu sa do expozície zahnrie aj jeho okolie, preto strom je menší ako plocha expozičného bodu. Ak však nasadíš tele a znova namieríš na ten istý strom a zmeriaš expozíciu, tak bude iná, lebo strom zaberá už väčšiu plochu ako bod. Dúfam, že sa chápeme.
Fotky, bodové meranie na tú čiernu rozdvojku:
1) 35mm, 1/100s, f/2.8, ISO 800
2) 200mm, 1/20s, f/2.8, ISO 800
 
Shooter
2012-01-20 17:14:59+01
Ešte som zabudol polopatistický záver výskumu: "Áno, ohnisková vzdialenosť ovplyvňuje aj bodové meranie expozície."
Či ju nejako ovplyvňujú aj antireflexné vrstvy, žiaľ nemám možnosť vyskúšať.
 
jakubcaprnka.sk
2012-01-20 17:16:54+01
Podla mna urcite nevpliva. Rozdiel moze byt akurat v tom, ze sa zmenou ohniska aj menia sceny a v tom aj rozdielne expozicie.

dva objektivy, fotak a externy expozimeter - nechce sa mi to skusat
 
markato1
2012-01-20 17:17:04+01
príspevok od: transporti686
Ahojte, chcel by som sa opýtať jednu technickú otázku. Je možné vykonávať meranie expozície aj iným foťákom a iným objektívom ako sa bude fotiť? Napr. fotí sa jedným telom na širokouhlý objektív a druhé telo-môže byť aj ten istý foťák sa použije na spotové meranie fotografovanej scény povedzme s dlhým ohniskom-teleobjektívom. Budú namerané hodnoty expozície cez iný objektív pri rovnakej clone rovnaké alebo na množstvo svetla vplýva aj stavba objektívu, počet členov, antireflexné vrstvy atď. Ja tipujem, že vplývajú, ale radšej podiskutujme. Vďaka.
ak som to spravne pochopil,tak odpoved je ze kazdy fotak aj s inym objektivom ti ukaze priblizne rovnake hodnoty..
 
transporti686
2012-01-20 17:30:43+01
príspevok od: Shooter
Namiesto teoretizovania som to skúsil. Logicky, bod, ktorý meria expozíciu má svoju veľkosť (podľa modelu foťáku je to 4-8mm). Ak s ním zmeriaš nejakú scénu so širokáčom, napr. krajinku, a ten bod bude namierený na nejaký strom, okrem toho stromu sa do expozície zahnrie aj jeho okolie, preto strom je menší ako plocha expozičného bodu. Ak však nasadíš tele a znova namieríš na ten istý strom a zmeriaš expozíciu, tak bude iná, lebo strom zaberá už väčšiu plochu ako bod. Dúfam, že sa chápeme.
Fotky, bodové meranie na tú čiernu rozdvojku:
1) 35mm, 1/100s, f/2.8, ISO 800
2) 200mm, 1/20s, f/2.8, ISO 800
o toto presne ide, povedzme, že foťák má iba iba meranie s váženým stredom napr. ak dám naň širokáč meriam veľmi veľkú plochu, aj keby som meral spotovo tak meriam väčšiu plochu ako keď budem meriať spotovo časť tej scény napr. na 300mm teleobjektíve. Zaujíma ma teda, že ak spotovo chcem premerať scénu napr. 300mm objektívom a fotografovať ju budem širokoúhlým objektívom, či mi ten 300mm objektív ovplyvní množstvo svetla v porovnaní so širokáčom, širokáčom by som samozrejme musel isť veľmi blízko aby som meral tú istú časť obrazu ako cez 300mm. to by som rád vedel, je to niečo podobné ako keď sa meria spotmetrom 1percento scény
 
markato1
2012-01-20 17:39:41+01
príspevok od: transporti686
o toto presne ide, povedzme, že foťák má iba iba meranie s váženým stredom napr. ak dám naň širokáč meriam veľmi veľkú plochu, aj keby som meral spotovo tak meriam väčšiu plochu ako keď budem meriať spotovo časť tej scény napr. na 300mm teleobjektíve. Zaujíma ma teda, že ak spotovo chcem premerať scénu napr. 300mm objektívom a fotografovať ju budem širokoúhlým objektívom, či mi ten 300mm objektív ovplyvní množstvo svetla v porovnaní so širokáčom, širokáčom by som samozrejme musel isť veľmi blízko aby som meral tú istú časť obrazu ako cez 300mm. to by som rád vedel, je to niečo podobné ako keď sa meria spotmetrom 1percento scény
ja som skusal na 400D bodovo 300mm f5.6 iso 400 0,6s
7D bodovo 85mm f 5,6 iso 400 0,6 s
rovnaky cas ..uplne ine objektivy jeden telezoom,druhy svetelne pevne sklo..vzdialenost 3m
 
transporti686
2012-01-20 17:42:20+01
príspevok od: markato1
ja som skusal na 400D bodovo 300mm f5.6 iso 400 0,6s
7D bodovo 85mm f 5,6 iso 400 0,6 s
rovnaky cas ..uplne ine objektivy jeden telezoom,druhy svetelne pevne sklo..vzdialenost 3m
a meral si rovnaký objekt biela stena napr. čiže na scéne bolo presne to isté?
 
markato1
2012-01-20 17:42:32+01
podla mna pokial je kvalitne meranie expozicie,tak jednoducho to musi byt priblizne rovnake na vyslednej foto,nie tmavsie ani svetlejsie..
 
markato1
2012-01-20 17:43:51+01
príspevok od: transporti686
a meral si rovnaký objekt biela stena napr. čiže na scéne bolo presne to isté?
meral som presne ten isty bod,cervenu nalepku na hnedej krabici
 
andreewp
2012-01-20 17:45:03+01
alebo pracuj v manuálnom režime
 
transporti686
2012-01-20 17:48:17+01
príspevok od: markato1
meral som presne ten isty bod,cervenu nalepku na hnedej krabici
jj, len ta červená nálepka musí prekrývať celý objem bodového merania, bodové meranie sa určuje v percentách obrazu, jeden foťák môže mať 3 percentá druhý 1percento. ale potvrdzovalo by to potom, že expozičný čas je približne rovnaký pri rôznych objektívoch ak scénu vyplňuje presne to isté
 
markato1
2012-01-20 17:54:13+01
príspevok od: transporti686
jj, len ta červená nálepka musí prekrývať celý objem bodového merania, bodové meranie sa určuje v percentách obrazu, jeden foťák môže mať 3 percentá druhý 1percento. ale potvrdzovalo by to potom, že expozičný čas je približne rovnaký pri rôznych objektívoch ak scénu vyplňuje presne to isté
ano je to priblizne rovnake..nejake desatinky skacu hore dolu podla pohybu fotaka,ale to je detail..75-300 som skusal aj na inych vzdialenostiach ako 300,vysledok priblizne rovnaky..podla meniacej sa svetelnosti,ktoru som musel navysovat postupne na skusanych 5,6
 
markato1
2012-01-20 17:57:47+01
príspevok od: transporti686
jj, len ta červená nálepka musí prekrývať celý objem bodového merania, bodové meranie sa určuje v percentách obrazu, jeden foťák môže mať 3 percentá druhý 1percento. ale potvrdzovalo by to potom, že expozičný čas je približne rovnaký pri rôznych objektívoch ak scénu vyplňuje presne to isté
nejde o tu cervenu nalepku,to je len presny bod ostrenia,ale o mnozstvo svetla v tej oblasti
 
transporti686
2012-01-20 18:11:34+01
príspevok od: markato1
nejde o tu cervenu nalepku,to je len presny bod ostrenia,ale o mnozstvo svetla v tej oblasti
áno, ale dúfam, že to teraz chápem správne, ak na bielu stenu dáš čierny kruh a osvetlenie bude rovnaké, expozimeter vo foťáku merá odrazené svetlo, čiže ak ten čierny kruh bude svojou veľkosťou zakrývať celú plochu bodového merania foťáku a budem to robiť na 300 mm tak čas bude rovnaký ako keď pôjdem bližšie zo 100mm a čierny kruh zas bude prekrývať celú oblasť bodového merania, ak by ale napr. pri 100mm zaberalo časť oblasti bodového merania aj biela stena a časť čierneho kruhu tak by čas nebol rovnaký, lebo biela farba odrazí viac svetla, chápem to dobre?
 
seifi
2012-01-20 18:17:14+01
Expozimetrom sa niekedy meralo tak, že podľa toho, čo si potreboval, aby to vyšlo OK, tak si k tomu dobehol a zmeral množstvo odrazeného svetla, druhou metódou bolo, že si si zmeral množstvo dopadajúceho svetla; aj v jednom aj druhom prípade si šiel k objektu, ktorý si fotil, lebo v inom prípade ti zachytával a meral celú scénu; myslím si, že ak chceš aby ti kus dajme tomu popísaného papiera vyšiel rovnako pri rôznych objektívoch, budeš mať rovnaký pomer clony a času; papier odráža stále rovnaké množstvo svetla bez ohľadu čo držíš v ruke a ty musíš nastaviť clonu a čas tak, aby si to nemal ani prepálené ani podexponované, čiže pri rovnakom ISO pri clone dajme tomu 5,6 bude pri rôznych objektívoch rovnaký čas.
No nejaké odchylky budú, ak to budeš robiť laboratórne, lebo sústavy čočiek sú rôzne a ich počet je tiež rôzny takže teoreticky pohltia rôzne množstvá svetla, takže na čip cez rôzne objektívy nedopadne rovnaké množstvo svetla; zase pixely
 
markato1
2012-01-20 18:24:25+01
príspevok od: transporti686
áno, ale dúfam, že to teraz chápem správne, ak na bielu stenu dáš čierny kruh a osvetlenie bude rovnaké, expozimeter vo foťáku merá odrazené svetlo, čiže ak ten čierny kruh bude svojou veľkosťou zakrývať celú plochu bodového merania foťáku a budem to robiť na 300 mm tak čas bude rovnaký ako keď pôjdem bližšie zo 100mm a čierny kruh zas bude prekrývať celú oblasť bodového merania, ak by ale napr. pri 100mm zaberalo časť oblasti bodového merania aj biela stena a časť čierneho kruhu tak by čas nebol rovnaký, lebo biela farba odrazí viac svetla, chápem to dobre?
ano,je to priblizne tak,ale rozdiel nebude velky
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()