Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Neziaduce tiene

kkatka
2012-02-07 20:32:48+01
ahojte, potrebovala by som poradit. fotim deticky u klientov doma a nie vzdy je svetlo idealne, hlavne v zimnych mesiacoch, zamracene... cize pouzivam blesk a robia sa mi tiene. obcas su minimalne, ale vo vacsine pripadov su ostre a viditelne - pod bradou, atd. viete mi poradit ako odstranit tento nedostatok? ako nastavit blesk, ci softbox na blesk priamo na fotak, ci externy, atd. za kazdu radu budem vdacna.
 
total empty
2012-02-07 20:43:05+01
O bleskoch a odpaľovačoch tu máš kopu článkov-vlakien.
Vyskúšaj fotiť bez blesku z nejakým externým nasvietením.
 
belows
2012-02-07 20:53:07+01
Sranda, ze mas klientov, teda fotografiou deti oficialne zarabas, a pytas sa zakladnu vec...ale k veci - skus oddelit blesk od fotaku (teda treba externy) alebo aspon fotit odrazom od stropu...skus sa popytat znamych ci by ti nerobili model a skusaj skusaj a skusaj - intenzitu zablesku, smer svetla. vela sa pri tom naucis
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 21:42:02+01
Rieseni je niekolko, ale nie je to tema pre forum, ale workshopy, tutorialy a fotoskolu. No a ostatni maju pravdu, ked sa tym zivis, tieto veci by si mala zvladat s prehladom. Asi si si nalozila viac nez zjes. Kym zvladnes vyriesit tvoj problem, bute to trvat par mesiacov. Proste sa musis naucit fotit s bleskami, svetelnymi objektivmi v tazsej situacii a to trva.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-02-07 22:15:19+01
príspevok od: kkatka
ahojte, potrebovala by som poradit. fotim deticky u klientov doma a nie vzdy je svetlo idealne, hlavne v zimnych mesiacoch, zamracene... cize pouzivam blesk a robia sa mi tiene. obcas su minimalne, ale vo vacsine pripadov su ostre a viditelne - pod bradou, atd. viete mi poradit ako odstranit tento nedostatok? ako nastavit blesk, ci softbox na blesk priamo na fotak, ci externy, atd. za kazdu radu budem vdacna.
Kludne prid na jeden z mojich workshopov, toto je modelovy priklad toho co sa tam riesi.... Pripadne pozri ako foti joe mcnally. Enjoy!
 
lacikam
2012-02-08 00:06:40+01
Pri svietení platí jedno pravidlo, dívať sa. Svetlo je takmer vždy SMEROVÁ záležitosť. Znamená to, že pri použití akéhokoľvek svetla (aj modifikovaného) vieš v ideálnom prípade "prečítať" spôsob, akým bola fotografia nasvietená. Všímať si treba tiene, ich tvrdosť (pomer svetla a tieňa - jeho prechod). Takisto dĺžku. V tvojom prípade (priamy záblesk) sú tiene (predpokladám) príliš tvrdé, rovnako ako svetlo, čo dáva kontrastné nasvietenie. Tiene sú krátke bez prechodu. Oddialením zdroja svetla bez zmeny kvality (zmäkčenia softboxom, odrazom, difúziou) - dostaneš iba dlhšie tiene s o málo jemnejším prechodom, čím sa akurát stanú viac rušivé - ak sa bavíme o objekte akým je dieťa. Potrebuješ svetlo zmäkčiť, rozptýliť - buď odrazom o strop alebo o stenu, ktorá je protiľahlá k objektu - potom bude tvojim svetelným zdrojom samotná stena, strop, čo je oveľa vačší zdroj svetla. Úmerne s tým klesne aj jeho kvantita, rovnako treba myslieť na tento úbytok - na začiatok postačí, ak sa spoľahneš na TTL a prípadnú kompenzáciu expozície. Toto môžeš skúsiť ak sa nachádzaš v kontrolovateľnom priestore, kde je stena biela. Pozor na odrazy od farebných stien, v tieňoch sa vždy objaví odrazená farba. Lepším spôsobom je svetlo difúzne, buď cez softbox, prípadne dáždnik - v takom prípade (podľa prevedenia softboxu a jeho vnútornej stavby) už sa pre najlepšie výsledky doporučuje použiť zdroj svetla mimo tela fotoaparátu. Najjednoduchšie riešenie je statív a držiak na blesk+dáždnik , príp. softbox. Získaš výhodu neskreslených farieb, aj keď aj v tomto prípade sa (podľa prostredia) môže niečo primiešať odrazom. Záleží na tom, v akých veľkých priestoroch sa nachádzaš. ideálny pre fotografovanie v zmysle kontroly nad svetlom a predpokladanej farebnej vernosti je ateliér. Nenapísala si, čím (technika) to vlastne svietiš a ako, ale tipujem podľa popisu - blesk v pätici sánok na fotoaparáte..
 
lacikam
2012-02-08 00:12:39+01
Pri použití softboxu napríklad treba myslieť na to, prečo robí to, čo robí a kedy to vlastne takto funguje. Ak použiješ softbox, ktorý by všeobecne patril k menším (60x60cm) na dieťa, ktoré sedí - na 1,5 (cca) - bude to zhruba to, čo potrebuješ. (Aj vzdialenosťou môžeš modelovať tvar a prechod tieňa.) Ak ho dáš na 4m stane sa z toho "len ďalší bodový zdroj svetla" s podobným podaním aké nechceš. Proste podstatou je zväčšiť akýmkoľvek prostriedkom tvoj zdroj svetla.
 
kkatka
2012-02-08 09:30:21+01
lacikam, velmi pekne dakujem za Tvoje reakcie.
ano, fotim s bleskom na fotoaparate.
uvazujem o tom softboxe 60x60.
 
wlad
2012-02-08 10:13:39+01
najjednoduchsie riesenie ktore si mozes vyskusat bez toho abys i musela cokolvek kupovat (predpokladam ze aspon ten externy blesk mas) - je odraz o strop/stenu (bounce).
Blisknutim ZA SEBA - tj smerom OD foteneho cloveka (ponad tvoje prave/lave rameno) dostanes prijemnejsie, maksie svetlo, ktore na rozdiel od priameho odrazu nebude vytvarat kruhy pod ocami.
Vyskusaj si to na niekom.

pozri si aj stranku Neil vN, ma tam vela tipov:
http://neilvn.com/tangents/flash-photography-techniques/4-bouncing-flash/
 
lubco
2012-02-08 10:22:36+01
príspevok od: kkatka
ahojte, potrebovala by som poradit. fotim deticky u klientov doma a nie vzdy je svetlo idealne, hlavne v zimnych mesiacoch, zamracene... cize pouzivam blesk a robia sa mi tiene. obcas su minimalne, ale vo vacsine pripadov su ostre a viditelne - pod bradou, atd. viete mi poradit ako odstranit tento nedostatok? ako nastavit blesk, ci softbox na blesk priamo na fotak, ci externy, atd. za kazdu radu budem vdacna.
V prvom rade prestaň fotiť u klientov detičky kým sa to nenaučíš, lebo robíš si len veľkú hanbu. A ak im vážne dávaš také fotky ako popisuješ (podľa mojej predstavy kvázi také aké sú si schopní aj hocijakým kompaktom sami cvaknúť) tak robíš hanbu aj celému foto remeslu.
Nuž ale dnes je fotograf každý kto ma v riti dieru...
Prepáč, ale ber to ako radu, lebo takýmto spôsobom moc nezarobíš.
 
lacikam
2012-02-08 10:59:05+01
Myslím, že toto fórum je o : "poradiť"! Moralizovanie, poučovanie a kritiku si nechajme inam.. Foto remeslo ako "remeslo" neexistuje. To by musel existovať cech (v dnešnom ponímaní niečo ako agentúra profesionálnych fotografov Slovenska, kde by bol každý! (aj tí čo sa cítia byť fotografmi a berú za svoje výstupy z čipu a PC peniaze - s IČOM a DIČOM) - odvádzali by agentúre daň z autorských práv, používali by len legálny software atď...)
Aj v reálnom živote existuje učebný odbor ako fotograf, kde sa vás snažia naučiť základy pre manufaktúru a zároveň sa fotografia dá študovať na vysokej škole. To, že sa zakladateľka pýta a nie je spokojná s výsledkom je prvým potrebným krokom k zlepšeniu - SNAHA. To, že si dnes každý môže kúpiť fotoaparát neznamená, že je hneď fotografom. Kde tu "dzifka" spomínala, že za fotenie berie peniaze? Nebuďme domýšľavci len preto, že použila kváziprofesionálny termín "klient"
 
lacikam
2012-02-08 11:03:19+01
A opriem sa aj do Workshopov - naozaj si myslíte, že PROFESIONÁL má potrebu prezradiť vám za pár EURO svoje ťažko (možno) rokmi (možno) nadobudnuté finesy, cestu a spôsoby k svojim výsledkom, aby si vyškolil konkurenciu? (Ak je to o peniazoch) Alebo by to robil preto aby školení nerobili zlé meno fotoremeslu? Najlepšia škola sú vaše oči, schopnosť dívať sa čítať fotografiu. Workshop je dobrá vec iba pre tých. Takáto rada tu - nikoho z vás, kto viete odpovedať - nezabije.
 
lacikam
2012-02-08 11:13:34+01
inak 60x60 je rozumné minimum, podľa prevedenia softboxu (počet rozptylných ploch vo vnútri) môžeš variovať s podaním tieňov. Menej ale fungujúci spôsob je meniť vzdialenosť - čím bližšie je svetelný zdroj, tým mäkšie nasvietenie dáva. Podpisujú sa na tom aj odrazy.

Na mojom vzorovom snímku je zdroj svetla malý, čo dokazuje pomerne úzka "penumbra". Ďalšia možnosť ako dosiahnuť úzky polotieň je dať zdroj svetla ďalej od objektu. Všeobecne žiadaný je skôr široký polotieň.
 
netmouse
2012-02-08 11:19:57+01
tak toto poznam ... "fotograf" si kupi entry level zrkadlovku so set objektivom ... a foti kamaratkam deticky ... fotky nie su zle .. ale ani take zeby som si za ne nezobral ani 1€ ... ale staci 5-10 kamaratiek ktorym sa to paci a je fotograf rodinnych fotiek obcasnych svadieb na svete ... a potom dava otazky ako nieco riesit bez potrebneho vzdelania ... ludia kedysi najprv studovali a vzdelavali sa a potom predavali ... snes staci mat par kamaratiek zacat nieco lacno predavat ved tu 10€ tu 20€ a potom studovat a zistit ze nic neviem ....

urcite tvoje fotky su lakave pre cielenu skupinu a drzim ti palce aby si rychlo nastudovala taje fotografie a potom sa budes cudovat ako mohol za toto niekto zaplatit ... na to treba ale casovy odstup ....

taj aj nejake fotky ... je to vela ludi, ktorych ked poprosis tak ti poslu rady v com sa zlepsit ... nieco take tu niekto robil na viac fotiek u jedneho uzivatela a pacilo sa mi to .. kedy to urobil aj pre mna kludne by mi mohol poslat cislo uctu a ja by som mu prispel namiesto platenia za kurz.
 
kkatka
2012-02-08 11:29:20+01
za rady a komenty k danemu problemu velmi pekne dakujem. a cennim si ich.

k osocovaniu a chytania sa za slovicka sa vyjadrovat nebudem. ked mna niekto poprosi o radu v oblasti, ktoru ovladam a viem poradit, nech je druha strana akykolvek ,,level,, tak ho nebudem osocovat, ale budem sa mu v prvom rade snazit pomoct, pretoze moze byt dobry v danej oblasti, ale bohuzial ma konretny problem, ktory chce odstranit, alebo s tym nema skusenosti.
 
srni
2012-02-08 11:35:56+01
príspevok od: wlad
najjednoduchsie riesenie ktore si mozes vyskusat bez toho abys i musela cokolvek kupovat (predpokladam ze aspon ten externy blesk mas) - je odraz o strop/stenu (bounce).
Blisknutim ZA SEBA - tj smerom OD foteneho cloveka (ponad tvoje prave/lave rameno) dostanes prijemnejsie, maksie svetlo, ktore na rozdiel od priameho odrazu nebude vytvarat kruhy pod ocami.
Vyskusaj si to na niekom.

pozri si aj stranku Neil vN, ma tam vela tipov:
http://neilvn.com/tangents/flash-photography-techniques/4-bouncing-flash/
to je sice uplna pravda..avsak slecna sa asi pytala na fotenie v exteriery..tzv..ziaden strop ani stena tam nie su ...cize najidealnejsie by bolo oddelit blesk od fotoaparatu alebo pouzit odraznu dosku...pripadne nejakeho asistenta, ktory by pomahal s tymito zalezitostami
 
kkatka
2012-02-08 11:39:21+01
príspevok od: srni
to je sice uplna pravda..avsak slecna sa asi pytala na fotenie v exteriery..tzv..ziaden strop ani stena tam nie su ...cize najidealnejsie by bolo oddelit blesk od fotoaparatu alebo pouzit odraznu dosku...pripadne nejakeho asistenta, ktory by pomahal s tymito zalezitostami
nie, pytam sa na interier.
 
lubco
2012-02-08 11:45:39+01
príspevok od: lacikam
Myslím, že toto fórum je o : "poradiť"! Moralizovanie, poučovanie a kritiku si nechajme inam.. Foto remeslo ako "remeslo" neexistuje. To by musel existovať cech (v dnešnom ponímaní niečo ako agentúra profesionálnych fotografov Slovenska, kde by bol každý! (aj tí čo sa cítia byť fotografmi a berú za svoje výstupy z čipu a PC peniaze - s IČOM a DIČOM) - odvádzali by agentúre daň z autorských práv, používali by len legálny software atď...)
Aj v reálnom živote existuje učebný odbor ako fotograf, kde sa vás snažia naučiť základy pre manufaktúru a zároveň sa fotografia dá študovať na vysokej škole. To, že sa zakladateľka pýta a nie je spokojná s výsledkom je prvým potrebným krokom k zlepšeniu - SNAHA. To, že si dnes každý môže kúpiť fotoaparát neznamená, že je hneď fotografom. Kde tu "dzifka" spomínala, že za fotenie berie peniaze? Nebuďme domýšľavci len preto, že použila kváziprofesionálny termín "klient"
Však zatiaľ jej tu každý poradil ako vedel
A ako Karol napísal, ohľadom modifikácie svetla bude jedno vlákno fóra málo.
Aj ja som jej poradil, že sa to má najskôr naučiť a potom chodiť ku klientom, určite tak bude mať klientov viac. Akým spôsobom sa to naučí tu už bolo spomenuté.
Rady typu 60cm softbox je rozumné minimum a že všeobecne je žiadaný skôr široký polotieň niesú moc dobré rady....
 
lacikam
2012-02-08 11:56:02+01
Všetko, čo som sem napísal ohľadom techniky svietenia v interiéri (som ateliérový fotograf) sú skúsenosti z mojej praxe zadarmo. Ak s nimi bude naložené.... Je treba čítať nielen fotografie ale aj text a porozumieť mu. Pre mňa bola informácia (teória) o "Penumbra" v praxi perfektnou radu. Kto sa chce vzdelávať, posunie sa. Kto nie - ustrnie.
 
lacikam
2012-02-08 12:01:48+01
samozrejme - "ak a ako" s nimi bude naložené.. zopár preklepov, snáď nemeniacich zmysel. Ale určite - v knihe bude toho viac ako v tomto vlákne + nikto ťa nebude osočovať. A za informácie zaplatíš, takže nikoho "neokradneš"
Napríklad túto :
http://www.zonerpress.cz/kniha/pro-grafiky-a-fotografy/kompendium-portretni-fotografie
Nájdeš ich kopu.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()