Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Profesionál vs amatérsky fotograf na svadbe

norulakp
2012-05-23 13:17:10+02
Zdravim,

mal by som jednu taku otazku "mimo misu". Som amatersky fotograf. Fotim si len tak pre zabavu. Bratranec mal akurat pred par dnami svadbu, a mal objednaneho fotografa. Kedze aj ja som bol nedavno fotit svadbu, a nakoniec moje fotky boli lepsie, ako fotky oficialneho fotografa, tak som poprosil bratranca, ci by som nemohol ist s nimi. Bratranec bol samozrejme rad. Razil teoriu, cim viac fotiek, tym lepsie. A reku ja sa aspon nieco priucim od oficialneho fotografa. Samozrejme som sa mu tam nechcel nasilu trepat, ale reku rad by som sa co to priucil. Co ma vsak trosku zarazilo, ked oficialny fotograf mi odkazal, ze si vyslovene nezela, aby som s nimi siel. Najprv mi to prislo divne, potom reku, asi nechce, aby som fotil pozy, ktore on vymysli. Je tu viacero svadobnych fotografov, ako by ste to videli vy? Dovolili by ste ist zenichovmu bratrancovi s nimi na fotenie alebo nie? Kto ma pravo rozhodnut o tom, kto moze a nemoze ist (fotograf vs. zenich). Ja som to samozrejme akceptoval. Potom mi nevesta povedala, ze nechcel aby som s nimi siel, ze by som nemal lepsie fotky ako on Samo, asi to nebol primarny dovod, ale to je jedno. len ma zaujima vas nazor. Kedze aj ja budem mat o mesiac svadbu. A zrejme situacia sa bude opakovat. Mam oficialneho fotografa a zaroven rodinny znamy by chcel tiez par fotiek pocvakat. Tak aby som vedel. Vdaka za postrehy.
 
philips
2012-05-23 13:24:45+02
ja by som to bral tak, bratranec je fotografov zakaznik, ak bratranec vyslovene chce, tak fotograf pokial neda rozumny logicky dovod tak podla mna nema co protestovat.
 
inkubbus
2012-05-23 13:24:47+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

mal by som jednu taku otazku "mimo misu". Som amatersky fotograf. Fotim si len tak pre zabavu. Bratranec mal akurat pred par dnami svadbu, a mal objednaneho fotografa. Kedze aj ja som bol nedavno fotit svadbu, a nakoniec moje fotky boli lepsie, ako fotky oficialneho fotografa, tak som poprosil bratranca, ci by som nemohol ist s nimi. Bratranec bol samozrejme rad. Razil teoriu, cim viac fotiek, tym lepsie. A reku ja sa aspon nieco priucim od oficialneho fotografa. Samozrejme som sa mu tam nechcel nasilu trepat, ale reku rad by som sa co to priucil. Co ma vsak trosku zarazilo, ked oficialny fotograf mi odkazal, ze si vyslovene nezela, aby som s nimi siel. Najprv mi to prislo divne, potom reku, asi nechce, aby som fotil pozy, ktore on vymysli. Je tu viacero svadobnych fotografov, ako by ste to videli vy? Dovolili by ste ist zenichovmu bratrancovi s nimi na fotenie alebo nie? Kto ma pravo rozhodnut o tom, kto moze a nemoze ist (fotograf vs. zenich). Ja som to samozrejme akceptoval. Potom mi nevesta povedala, ze nechcel aby som s nimi siel, ze by som nemal lepsie fotky ako on Samo, asi to nebol primarny dovod, ale to je jedno. len ma zaujima vas nazor. Kedze aj ja budem mat o mesiac svadbu. A zrejme situacia sa bude opakovat. Mam oficialneho fotografa a zaroven rodinny znamy by chcel tiez par fotiek pocvakat. Tak aby som vedel. Vdaka za postrehy.
minimálne ako asistenta na prácu s odrazkou by som ťa zobral. v tom by som problém nevidel. a potom aj v rámci reportáže by si sa mohol hodiť. samozrejme fotky by si mi odovzdal v surovom stave a ja už by som ich potom upravoval podľa môjho štýlu a vkusu. ...asi také by boli moje podmienky keby bola taká situácia ako opisuješ.

 
valec86
2012-05-23 13:30:16+02
ak by si mi neprekazal pri praci a fotil si len popri hlavnom foteni, preco nie? ja by som napr bral nejaku momentku z vlastneho fotenia.
skor by som si nezelal aby sa pocas fotky prstienkov a prvomanzelskeho bozku predomna niekto postavil, asi by som sa trosku nahneval
 
total empty
2012-05-23 13:33:28+02
Oficialný fotograf alebo kameraman je iba jeden,pokiaľ sa nejedná o syna arabského šejka.
On má privilégia voľnejšieho pohybu trebars po kostole a tak.
Mal by si rešpektovať jeho prácu a nepliesť sa mu tam,prípadne po jeho fotení zorganizovať svoje fotenie bez neho.
Je lepšie sa opýtať dopredu ti ti povolí cvaknuť aj niečo zo svojích predstáv,čiže jeho póz.
Hlavne ide o rešpekt,on je oficialný a všetci ostatný by mu nemali zavadzať,skákať do záberov,snažiť sa ho nejak obmedzovať,kaziť zábery či inak obťažovaať a kaziť mu jeho prácu.
Všetci ostatný ktorí cvakajú sú len druhoradý ,hoci by boli aj lepší fotografi.
Všetko je o peniazoch a dohode.
 
norulakp
2012-05-23 13:37:35+02
ved ja som nikde nepisal, ze by som mu naschval skakal do zaberu. Jednoducho som chcel ist s nimi a viac menej sa pozerat, ako to robi niekto skusenejsi. Jednalo sa o fotenie v exterieri na luke. Takze by tam bolo kopec priestoru pre oboch, bez toho, aby som mu zavadzal. Mne to je jasne, ze on ma high priority pri foteni. Ale zase podla mojho skromneho nazoru, niekedy sa daju pekne fotky spravit aj z viac, ako len jedneho uhla. Ale ako vravim, mne to neprekazalo, len ma zaujimal nazor skusenejsich, ako to vidia oni.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-05-23 13:49:25+02
príspevok od: norulakp
ved ja som nikde nepisal, ze by som mu naschval skakal do zaberu. Jednoducho som chcel ist s nimi a viac menej sa pozerat, ako to robi niekto skusenejsi. Jednalo sa o fotenie v exterieri na luke. Takze by tam bolo kopec priestoru pre oboch, bez toho, aby som mu zavadzal. Mne to je jasne, ze on ma high priority pri foteni. Ale zase podla mojho skromneho nazoru, niekedy sa daju pekne fotky spravit aj z viac, ako len jedneho uhla. Ale ako vravim, mne to neprekazalo, len ma zaujimal nazor skusenejsich, ako to vidia oni.
profesional by nemal problem ber to tak ze asi moc profi nebol lebo keby si mne nezavadzal cvakaj si bekstejdz do zblaznenia uzavierky
 
bobo2
2012-05-23 14:17:38+02
...čím je fotograf "profesionalnejší", tým je - zdá sa - menej tolerantný...prepáčte za úprimnosť, ale takých je tu v tomto fóre viac ako všade inde...ja sa idem pri fotografovaní svadby baviť...prečo by sa nemohol iný fotograf popri mne tiež....?
 
norulakp
2012-05-23 14:25:28+02
ono ja som amater. Mam zrkadlovku len par mesiacov. Takze zatial si cvakam len tak pre radost a vzdy ked sa nieco nove naucim, tak sa tomu potesim. Tak sa mi stalo, ze som siel fotit kamaratovi svadbu ako druhy fotograf. Ked som videl fotoaparat, s ktorym prisiel oficialny fotograf, tak som len skopil usi. Ja som mal D300 on mal D3. Tak ja som si len tak cvakal a dufal, ze aspon par fotiek bude dobrych. Ja som vsak mal 50mm 1.4G objektiv a ona mal na tom skvelom fotoaparate namontovany 28-105. O to by ani tak neslo. Lenze vsetko, komplet vsetko fotil clonou 8 a viac. Cize v kostole pouzival ISO okolo 3200. Jasne, ze aj tak mal fotky po technickej kvalite fajn. lepsie ako ja pri ISO 800. Lenze proste mi to nedavalo logiku, preco foti v kostole vsetko na clone 8. Nakoniec to dopadlo tak, ze kamos radsej zobral fotky odo mna. Hoci boli trosku menej kvalitne co sa tyka zrnitosti alebo ostrosti, ale bol s nimi omnoho spokojnejsi. A ked som obedoval pri stole s tym oficialnym fotografom. Tak vravel, ze nafotil 1000 fotiek. ze za 5 dni ich upravi. Ze ich trochu zosvetli a oreze. Ja reku, ze sranduje. A nesrandoval. Podla mna s nimi nespravil vobec nic. Takze moj zaver je asi taky. Nie vzdy je prvy fotograf lepsi ako druhy aj napriek lepsiemu fotaku. Takze obcas je naozaj lepsie mat fotky od viacerych fotografov ako poistku. Nie je totiz vsetko zlato, co sa blysti.
 
total empty
2012-05-23 14:46:46+02
príspevok od: norulakp
ono ja som amater. Mam zrkadlovku len par mesiacov. Takze zatial si cvakam len tak pre radost a vzdy ked sa nieco nove naucim, tak sa tomu potesim. Tak sa mi stalo, ze som siel fotit kamaratovi svadbu ako druhy fotograf. Ked som videl fotoaparat, s ktorym prisiel oficialny fotograf, tak som len skopil usi. Ja som mal D300 on mal D3. Tak ja som si len tak cvakal a dufal, ze aspon par fotiek bude dobrych. Ja som vsak mal 50mm 1.4G objektiv a ona mal na tom skvelom fotoaparate namontovany 28-105. O to by ani tak neslo. Lenze vsetko, komplet vsetko fotil clonou 8 a viac. Cize v kostole pouzival ISO okolo 3200. Jasne, ze aj tak mal fotky po technickej kvalite fajn. lepsie ako ja pri ISO 800. Lenze proste mi to nedavalo logiku, preco foti v kostole vsetko na clone 8. Nakoniec to dopadlo tak, ze kamos radsej zobral fotky odo mna. Hoci boli trosku menej kvalitne co sa tyka zrnitosti alebo ostrosti, ale bol s nimi omnoho spokojnejsi. A ked som obedoval pri stole s tym oficialnym fotografom. Tak vravel, ze nafotil 1000 fotiek. ze za 5 dni ich upravi. Ze ich trochu zosvetli a oreze. Ja reku, ze sranduje. A nesrandoval. Podla mna s nimi nespravil vobec nic. Takze moj zaver je asi taky. Nie vzdy je prvy fotograf lepsi ako druhy aj napriek lepsiemu fotaku. Takze obcas je naozaj lepsie mat fotky od viacerych fotografov ako poistku. Nie je totiz vsetko zlato, co sa blysti.
Tu nejde o to kto má vätší a lepší foťak, ale o to ako dokážeš fotiť a to hlavne hlavou.
Ale je lepšie nafotíť 400 dobrých fotiek zo svadby ako tisís nezmyslov.
 
rasto.tn
2012-05-23 14:47:12+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

mal by som jednu taku otazku "mimo misu". Som amatersky fotograf. Fotim si len tak pre zabavu. Bratranec mal akurat pred par dnami svadbu, a mal objednaneho fotografa. Kedze aj ja som bol nedavno fotit svadbu, a nakoniec moje fotky boli lepsie, ako fotky oficialneho fotografa, tak som poprosil bratranca, ci by som nemohol ist s nimi. Bratranec bol samozrejme rad. Razil teoriu, cim viac fotiek, tym lepsie. A reku ja sa aspon nieco priucim od oficialneho fotografa. Samozrejme som sa mu tam nechcel nasilu trepat, ale reku rad by som sa co to priucil. Co ma vsak trosku zarazilo, ked oficialny fotograf mi odkazal, ze si vyslovene nezela, aby som s nimi siel. Najprv mi to prislo divne, potom reku, asi nechce, aby som fotil pozy, ktore on vymysli. Je tu viacero svadobnych fotografov, ako by ste to videli vy? Dovolili by ste ist zenichovmu bratrancovi s nimi na fotenie alebo nie? Kto ma pravo rozhodnut o tom, kto moze a nemoze ist (fotograf vs. zenich). Ja som to samozrejme akceptoval. Potom mi nevesta povedala, ze nechcel aby som s nimi siel, ze by som nemal lepsie fotky ako on Samo, asi to nebol primarny dovod, ale to je jedno. len ma zaujima vas nazor. Kedze aj ja budem mat o mesiac svadbu. A zrejme situacia sa bude opakovat. Mam oficialneho fotografa a zaroven rodinny znamy by chcel tiez par fotiek pocvakat. Tak aby som vedel. Vdaka za postrehy.
Rozhodne sa zachoval nevhodne. Čím bolo však jeho rozhodnutie spôsobené, ozaj netuším. Možno sa bál potenciálnej tvojej konkurencie (že urobíš lepšie fotky, ako on - teda hlavne podľa kritérií novomanželov, ktorý sa na fotky dívajú nie moc z technického, ale skôr emocionálneho hľadiska) a novomanželia to budú tlmočiť ďalej svojim známym a pod. Určite vieš, ako to myslím. Na druhej strane, aj keby to tak ozaj bolo, dobrý fotograf musí svoje fotky vedieť nafotiť, predať a obhájiť a nebáť sa konkurencie. Tej sa boja iba tí, ktorých robota za veľa nestojí a ľahko by bola predbehnutá ostatnými.
___
Platí tiež aj pravidlo, náš zákazník - náš pán. Aj z tohto pohľadu bol jeho krok nezmyselný, hlúpy a veľmi neprofesionálny. Robiť z fotografovania vedu v deň sobášu, neviem neviem. Čím viacej ľudí, tým lepšia a uvoľnenejšia atmosféra. Mal sa zachovať tak, že by on fotil primárne, mohol by ti povedať nejaké triky a ty by si fotil len také momentky z fotenia, napr. keď sú snúbenci nepripravení - sem tam hodia nejaký "ksicht", nezvyčajný nehraný úsmev a to všetko mať na záberoch zo svadby by bolo podľa príjemné oživenie svadobného (foto) dňa.
 
Marek Janicko
2012-05-23 14:47:16+02
K hlavnej otazke:
Podla mna ma finalne slovo objednavatel. Keby povedal, ze tam budes a moze sa posrat, tak tam budes. Napr. mne absolutne nevadi, aj keby mi za chrbtom stalo tucet ludi, nech sa pozeraju.
Skor trebalo pracovat s nim na psychologickej urovni z akeho dovodu pri foteni nemoze niekto byt. Bez toho je zbytocne polemizovat. A myslim si, ze i tato diskusia bude tohoto duchu.

K dalsej tvojej sprave, ked nefotis svadby tak ti je zas tiez zbytocne polemizovat, ako rychlo napr. stihne upravit fotky. Ak je to profik (ten co nechodi do druhej prace) co to je 1000 fotiek za 6 dni (5 pracovnych) do dalsej svadby. Hmmm? Ak uz ma vyladeny styl fotenia, robi ciste kompo, v lightroome ma nasekane svoje presety, tak asi najdlhsie trva vyber z toho kvanta fotiek tie spravne.
Ja tiez ked nafotim niekoho mam na karte 120-180 fotiek a najdhlsie mi trva vybrat tych 10-20 najlepsich fotiek. V podstate to je mravencia robota.
A apropo pokial ma cisty styl, foti do RAW i JPG, ma doladene nastavenie vo fotaku, moze sa rozhodnut pre pouzitie JPGku predsa a nestraca cas s RAW. Ja to osobne tak nerobim, no poznam ludi co ano.

A ta clona 8, tomu ani ja nerozumiem, no urcite vedel preco ju pouziva. Mozno prave kvoli tomu, aby nemal odpad kvoli DOF.
 
Marek Janicko
2012-05-23 14:48:39+02
A inac, ak to bol fotograf z KE s D3 tak tych tu az tak vela nieje co zatial mam prehlad. Ako keby si jeho meno napisal.
 
norulakp
2012-05-23 14:51:01+02
príspevok od: rasto.tn
Rozhodne sa zachoval nevhodne. Čím bolo však jeho rozhodnutie spôsobené, ozaj netuším. Možno sa bál potenciálnej tvojej konkurencie (že urobíš lepšie fotky, ako on - teda hlavne podľa kritérií novomanželov, ktorý sa na fotky dívajú nie moc z technického, ale skôr emocionálneho hľadiska) a novomanželia to budú tlmočiť ďalej svojim známym a pod. Určite vieš, ako to myslím. Na druhej strane, aj keby to tak ozaj bolo, dobrý fotograf musí svoje fotky vedieť nafotiť, predať a obhájiť a nebáť sa konkurencie. Tej sa boja iba tí, ktorých robota za veľa nestojí a ľahko by bola predbehnutá ostatnými.
___
Platí tiež aj pravidlo, náš zákazník - náš pán. Aj z tohto pohľadu bol jeho krok nezmyselný, hlúpy a veľmi neprofesionálny. Robiť z fotografovania vedu v deň sobášu, neviem neviem. Čím viacej ľudí, tým lepšia a uvoľnenejšia atmosféra. Mal sa zachovať tak, že by on fotil primárne, mohol by ti povedať nejaké triky a ty by si fotil len také momentky z fotenia, napr. keď sú snúbenci nepripravení - sem tam hodia nejaký "ksicht", nezvyčajný nehraný úsmev a to všetko mať na záberoch zo svadby by bolo podľa príjemné oživenie svadobného (foto) dňa.
Presne si to vystihol, aspon co sa tyka mojho pohladu. Podla mna je dolezite, co si zelaju novomanzelia. je to predsa ich den. Je to skoda, lebo som sa tesil, ze budu mat par fotiek aj odo mna na pamiatku ako taky sukromny darcek. Bol som prekvapeny, ze som nemohol ist. ALe som si povedal, ze je to asi normalka, ze sa fotit chodi len s jednym fotografom. Presne ako pises. On mohol fotit tie klasicke portretovky a ja nejake tie zabery pomimo. Nuz ale to uz je jedno. Aspon poznam nazor par fotografov a viem sa podla toho zariadit. Vdaka chalani.
 
norulakp
2012-05-23 14:56:44+02
príspevok od: Marek Janicko
A inac, ak to bol fotograf z KE s D3 tak tych tu az tak vela nieje co zatial mam prehlad. Ako keby si jeho meno napisal.
ne, ne. Bol som v Rimavskej Sobote fotit. Tam myslim nikto okrem tohto typka nefoti s D3 Ja budem mat chlapika z KE co foti s D3 Dufam, ze mu to bude fotit dobre
 
seifi
2012-05-23 14:59:39+02
Fotograf sa nemusí dobre cítiť ak niekto kontroluje ako a čo robí. Možno je slabším profesionálom a je tremista ak ho niekto uprene sleduje (bolo by to tak, nie ?). Možno bol v takej situácii a okrem toho že fotil, musel bratrancovi ženicha odpoveď na 100 otázok a z fotenia boli všetci okrem bratranca unavení. Mohla nastať situácia, že namiesto tejto otázky / témy by tu bola založená téma s 10 otázkami - ako to fotil a čo si ty o tom myslíš a chceš počuť názor, najlepšie ako to pokafral. Na jeho postoji nevidím nič zle, bola to jeho požiadavka a rozhodnúť mali mladomanželia.
 
PeCh
2012-05-23 15:01:15+02
príspevok od: norulakp
ono ja som amater. Mam zrkadlovku len par mesiacov. Takze zatial si cvakam len tak pre radost a vzdy ked sa nieco nove naucim, tak sa tomu potesim. Tak sa mi stalo, ze som siel fotit kamaratovi svadbu ako druhy fotograf. Ked som videl fotoaparat, s ktorym prisiel oficialny fotograf, tak som len skopil usi. Ja som mal D300 on mal D3. Tak ja som si len tak cvakal a dufal, ze aspon par fotiek bude dobrych. Ja som vsak mal 50mm 1.4G objektiv a ona mal na tom skvelom fotoaparate namontovany 28-105. O to by ani tak neslo. Lenze vsetko, komplet vsetko fotil clonou 8 a viac. Cize v kostole pouzival ISO okolo 3200. Jasne, ze aj tak mal fotky po technickej kvalite fajn. lepsie ako ja pri ISO 800. Lenze proste mi to nedavalo logiku, preco foti v kostole vsetko na clone 8. Nakoniec to dopadlo tak, ze kamos radsej zobral fotky odo mna. Hoci boli trosku menej kvalitne co sa tyka zrnitosti alebo ostrosti, ale bol s nimi omnoho spokojnejsi. A ked som obedoval pri stole s tym oficialnym fotografom. Tak vravel, ze nafotil 1000 fotiek. ze za 5 dni ich upravi. Ze ich trochu zosvetli a oreze. Ja reku, ze sranduje. A nesrandoval. Podla mna s nimi nespravil vobec nic. Takze moj zaver je asi taky. Nie vzdy je prvy fotograf lepsi ako druhy aj napriek lepsiemu fotaku. Takze obcas je naozaj lepsie mat fotky od viacerych fotografov ako poistku. Nie je totiz vsetko zlato, co sa blysti.
V princípe súhlas a len jeden komentár. Tomu, že fotil na clonu 8 by som sa nedivil. Každý má nejaký štýl a "cvakať" všetko na plnú dieru nie je žiadne umenie, zvládne to každý. Dôležité v oboch prípadoch je, ak vie prečo. Smutné ak nevie prečo.

Ale hlavné je, že zákazník by mal pred najatím fotografa vidieť jeho portfólio a na základe toho sa rozhodnúť, či sa mu daný štýl páči. Fotograf by sa zas od toho štýlu nemal veľmi odlišovať, aby zákazníka nesklamal.
 
norulakp
2012-05-23 15:09:08+02
Ved samozrejme mne to je jedno, ci cvakal na clone 8, 16 alebo 32. Bola to jeho prezentacia. A ja som srac, na to, aby som si dovolil niekoho kritizovat. Len mi to prislo divne. On sam aj priznal, ze je samouk. Ze sa ucil fotit za pochodu a z donutenia. Moj nazor je, ze si niekde na nete nasiel, ze ten objektiv je najostrejsi na clone 8, tak vsetko foti na danej clone. Ale samozrejme, nezakladal som tuto temu, aby som niekoho kritizoval. jedine ma zaujimalo, aj kvoli mojej svadbe, ci je v mojej kompetencii rozhodnut, koho vziat na fotenie, alebo je to na rozhodnuti fotografa. To bolo jedine, co ma zaujimalo. Viac menej asi sme sa vsetci zhodli na priblizne rovnakom vysledku.
 
dramatiq
2012-05-23 15:31:13+02
ak naozaj fotil vsetko na 8 tak to je clovek, ktory tam nemal co robit, ma vobec web? a ak ta zrusil ze ta nechce mat na foteni tak to je prinajmensom trosku neseriozne, a uz to mozno o niecom svedci!
 
calven
2012-05-23 15:40:55+02
Čo s tým má spoločné web? Nikto z nás tu jeho fotky nevidel a už sa tu vynášajú súdy, že tam nemal byť. Ako ste na to prišli? Nezastávam sa ho, len sa snažím krotiť vášne.
Na druhej strane, ak si ho ženích vybral bez toho aby videl, čo vychádza z jeho rúk, tak nech si bije hlavu ženích.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()