Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Live-view u DSLR

helico1
2012-10-22 10:24:25+02
Vlastním Sony Nex-3 (mirror-less) a jediná možnosť je fotenie cez "live-view", na displayi sa mi pri fotení zobrazuje reálna výsledná fotografia (po stlačení spúšte je výsledná fotografia úplne rovnaká ako pri zobrazení na displayi pri exponovaní). Včera som v ruke držal zrkadlovku Nikon D5100 a bol som sklamaný z live-view, pretože išlo iba o zobrazenie scény rovnako ako v hľadáčiku a nie skutočná znázornená scéna aká by bola aj po stlačení spúšte. Je to rovnaké u všetkých DSLR alebo aspoň Sony majú ten live-view prepracovaný rovnako ako u Sony Nex? Problém je v tom že som chcel fotiť siluety pri západe slnka, a na mojom Sony Nex pri live.view bolo krásne vidieť, keď som menil expozičný trojuholník ako krásne sa mi mení scéna do popredia sa dostávajú siluety, pri čom na zrkadlovke človek musel fotiť na slepo, nastaviť, odfotiť, pozrieť, znova prenastaviť a pod.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-10-22 10:45:44+02
príspevok od: helico1
Vlastním Sony Nex-3 (mirror-less) a jediná možnosť je fotenie cez "live-view", na displayi sa mi pri fotení zobrazuje reálna výsledná fotografia (po stlačení spúšte je výsledná fotografia úplne rovnaká ako pri zobrazení na displayi pri exponovaní). Včera som v ruke držal zrkadlovku Nikon D5100 a bol som sklamaný z live-view, pretože išlo iba o zobrazenie scény rovnako ako v hľadáčiku a nie skutočná znázornená scéna aká by bola aj po stlačení spúšte. Je to rovnaké u všetkých DSLR alebo aspoň Sony majú ten live-view prepracovaný rovnako ako u Sony Nex? Problém je v tom že som chcel fotiť siluety pri západe slnka, a na mojom Sony Nex pri live.view bolo krásne vidieť, keď som menil expozičný trojuholník ako krásne sa mi mení scéna do popredia sa dostávajú siluety, pri čom na zrkadlovke človek musel fotiť na slepo, nastaviť, odfotiť, pozrieť, znova prenastaviť a pod.
Maju to len niektore modely. Treba to vzdy pozriet v specifikacii alebo navode. Kedysi sme LV nemali a aj tak sme fotili siluetky. LV je len jedna mala cast funkcionality fotoaparatu.
 
calven
2012-10-22 10:51:45+02
Na profesionála divná otázka...
 
LukiK
2012-10-22 10:59:50+02
príspevok od: calven
Na profesionála divná otázka...
co ty vies, mozno doteraz fotil na film a so svetom digitalov sa este len zoznamuje.
 
calven
2012-10-22 11:04:39+02
príspevok od: LukiK
co ty vies, mozno doteraz fotil na film a so svetom digitalov sa este len zoznamuje.
No jedine tak...
 
helico1
2012-10-22 11:27:44+02
príspevok od: LukiK
co ty vies, mozno doteraz fotil na film a so svetom digitalov sa este len zoznamuje.
Obidvom sa vám ospravedlňujem, som si neuvedomil že toto fórum je len pre profesionálov a používateľov digitálnych fotoaparátov. Mrzí ma, že som vás mojím dotazom tak nesmierne urazil, už sa to nebude opakovať.
 
helico1
2012-10-22 11:32:35+02
príspevok od: Karol Srnec
Maju to len niektore modely. Treba to vzdy pozriet v specifikacii alebo navode. Kedysi sme LV nemali a aj tak sme fotili siluetky. LV je len jedna mala cast funkcionality fotoaparatu.
Samozrejme, dá sa aj bez live-view. Sony NEX som si kúpil pred 2,5 roka a práve na tom live-view som rýchlo pochopil hru so svetlom, clonu, vyváženie bielej a všetko, pretože mi to hneď ukazovalo real-time, a teraz si kamarátka kúpila zrkadlovku a som jej chcel ukázať ako funguje expozícia, clona a všetko ostatné, a práve tie NEX-y sú v tom ideálnejšie ako zrkadlovky, bo na zrkadlovke to prose nevidela a na mojom NEX to pochopila veľmi rýchlo. Teraz by som chcel prejsť ja už na zrkadlovku, keĎ som sa naučil ovládať niektoré tie veci, len ten live-view by mi asi dosť chýbal, bo som si naň dosť zvykol že je všetko na ňom real-time... ale tak to už je sila zvyku... aj tak dík za odpoveď
 
LukiK
2012-10-22 11:44:35+02
príspevok od: helico1
Obidvom sa vám ospravedlňujem, som si neuvedomil že toto fórum je len pre profesionálov a používateľov digitálnych fotoaparátov. Mrzí ma, že som vás mojím dotazom tak nesmierne urazil, už sa to nebude opakovať.
vobec sa nikto neurazil. Calven len reagoval na to, ze sa pytas trochu "prizemnu" otazku nato, ze si si uviedol vo svojom profile, ze si po fotografickej odbornosti profesional.
Ja som svoj koment nemyslel ani ironicky ani posmesne. Je to proste fakt, ze ti, ktori doteraz fotili iba na film (starsia generacia), su z toho casto trochu v "lese", ked im teraz zavesis na krk digi zrkadlovku.
Pokial nie je v specifikacii fotaku uvedene inak, tak ti LV umoznuje iba "hruby" nahlad. Tzn. aby si videl co fotis a co sa ti zmesti do fotky.
 
denySK
2012-10-22 11:58:50+02
co ja viem, aj starucky canon 50D mal simulaciu exp. pri pouziti liveview, tiez som fotil to, co mi ukazovalo na displeji
 
bonifacko
2012-10-22 12:14:03+02
príspevok od: helico1
Obidvom sa vám ospravedlňujem, som si neuvedomil že toto fórum je len pre profesionálov a používateľov digitálnych fotoaparátov. Mrzí ma, že som vás mojím dotazom tak nesmierne urazil, už sa to nebude opakovať.
určite tu nie su len profici, ja som napr. večný začiatočník
 
Bobo2sk
2012-10-22 13:18:32+02
s tym profikom bola narazka na tvoj profil a to co mas v nom uvedene.

A na otazku, kanon vie simulovat expoziciu (co mas na displeji to odfotis), nikony nevedia. Aspon tie,co som zatial drzal v rukach
 
dePappa
2012-10-22 14:11:32+02
príspevok od: Bobo2sk
s tym profikom bola narazka na tvoj profil a to co mas v nom uvedene.

A na otazku, kanon vie simulovat expoziciu (co mas na displeji to odfotis), nikony nevedia. Aspon tie,co som zatial drzal v rukach
kedze si neuviedol zoznam tych ktore si mal v rukach je tvoja veta o nikonoch irelevantna nikon d800 to vie
 
al.vlado
2012-10-22 18:27:08+02
Ani moj Pentax K-5 to nevie. Ale ciastocne sa da pomoct pouzitim nahladu hlbky ostrosti, kedy sa objektiv pricloni na zvolenu hodnotu a prejavi sa to samozrejme aj v LiveView na displeji.
 
KESKOSENI
2012-10-22 18:35:50+02
príspevok od: denySK
co ja viem, aj starucky canon 50D mal simulaciu exp. pri pouziti liveview, tiez som fotil to, co mi ukazovalo na displeji
¨STARUČKY''??
 
jupos23
2012-10-22 18:58:22+02
planujem kupit zrkadlovku a toto ma celkom zarazilo. ma tu niekto z vas Nikon d3100? ako je to u neho s Live view? tiez je to u neho tak, ako pise helico1 u d5100? dik za comments
 
helmiczka
2012-10-22 19:16:16+02
Hm. Tak teraz sa stopercentne prejavím ako fotografický analfabet, ale som odchovaný na kompakte kde som v prvopočiatkoch menil parametre až dovtedy kým to na displeji nevypadalo jakž-takž, ale práve v súvislosti s DSLR je vždy zdôrazňované, aký je hľadáčik super, lebo tam "presne vidíš ako bude fotografia vyzerať".
Ako, jasné, vyváženie bielej alebo rozmazanie dlhým exp. časom alebo prepaly tam asi vidieť nebudem, ale čo tam teda vlastne vidím, že to je lepšie, než poriadne urobené LV? (nerátajúc stabilitu a viditeľnosť na prudkom slnku a rýchlosť snímania)
 
arpgdval
2012-10-22 20:19:31+02
"planujem kupit zrkadlovku a toto ma celkom zarazilo. ma tu niekto z vas Nikon d3100? ako je to u neho s Live view? tiez je to u neho tak, ako pise helico1 u d5100? dik za comments"
mal som Nikon d3100, tam na to zabudni.
 
DBandyk
2012-10-22 22:11:00+02
Simuláciu fotky v life view na zrkadlovkách robí Sony a Pentax čo som zatiaľ zistil. U Nikonu som to zatiaľ nevidel ani u kompaktoch. Canon to má u niektorých kompaktoch, zrkadlovky... väčšinou nie ak vôbec nejaká. Pre amatéra veľmi dobra pomôcka, pre skúsenejších nič zaujímave, lebo ako bolo spomenuté zaobišli sa aj bez toho. Ja to tiež rád používam. Vďaka tomu používam väčšinou len manuálny režim.
 
Seto
2012-10-22 22:16:26+02
fotak uz mam cez 3 roky a az teraz po precitani vlakna som si to v custom function zapol,
no vobec mi takato vec nechybala

ide o telo 40D
 
martin9113
2012-10-23 07:18:09+02
pre mnohych co fotia zrkadlovku je LV zbyocnost. pouzil som ho iba raz aj to ked som ho skusal.A ku siluetam- ked ma clovek nieco odfotene nieje problem nastavit expouiciu tak ako treba aj bez nahladu. neviem si predstavit fotit siluety pri zapade slnka ked ma clovek len malu chvilku a skuusat to nastavovat podla dispeja
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()