Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Kúpa zrkadlovky z ‘druhej ruky’

S.338
S.338 2022-01-08 21:49:41+01
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť. Som vpodstate vo foten začiatočník/mierne pokročilý. Mám možnosť kúpiť zrkadlovku Canon eos 2000D. Foťák bol používaný vraj cca 2r (už nie je v záruke) na dovolenky a výlety. Pani ho už dlhšie nepoužíva. Presne mi povedať nevedela, ale priblížne môže mať nafotených 30-40tisíc. Tak by som chcela poprosiť radu, či ma význam ísť do niečoho takého alebo radšej pohľadať a kúpiť novší/nový. O cenu a či sa mi to oplatí mi nejde, ale skôr o to, aby mi ten foťák aj niečo vydržal, nie že po roku to už bude na nič. Vopred ďakujem za všetky vaše rady.
 
kwido
2022-01-10 13:03:17+01
príspevok od: gytheio
Na clone moc nezalezi ale ked uz tam bolo 1,2 tak expozicia viac ako 1000 a ISO 100. Praveze ISO dokaze paradne znehodnotit fotografiu.
Podla mna sa to s tym ISO uz trosku prehana. Mam vytlacene perfektne fotky aj s ISO 6400 a dokonca aj s ISO 12800 a na fotke to naozaj nepoznat. Ale ak niekto pozera fotky iba na monitore pri zvacseni 100% a viac tak ten nebude nikdy spokojny... Ja som s tym prestal a som omnoho spokojnejsi a fotografovanie ma omnoho viac bavi.
 
gytheio
2022-01-10 14:03:12+01
príspevok od: kwido
Ono je to velmi tazke povedat a odporucit ci sa to oplati ak ten konkretny fotak nevidime a nevieme v akom je naozaj stave. Pocet zaberov a vek nic neznamena. Mal som v ruke fotaky ktore mali nafotene aj viac a boli starsie a vyzerali a aj fungovali ako nove a naopak, mal som v ruke fotaky ktore mali nafotene len polovicu z toho co ma tento a boli to uplne crepy.
Velmi zalezi od majitela, ako sa o techiku stara, ako ju pouziva, skladuje, kde a co foti atd.
Takze konecnej odpovede sa tu nedockas.
V podstate kazdy fotak vyrobeny poslednych 7-8 rokov je viac ako schopny robit perfektne fotky za beznych podmienok a ak ti bude niekto niekedy tvrdit nieco ine tak ho nepocuvaj.
Ano su zanre a podmienky ktore vyzaduju profi stroje ale pre zaciatocnika je to v podstate jedno.
Hlavne je aby sa s fotakom dobre robilo a mala si z neho radost.... A na tieto otazky si musis zodpovedat asi sama.
V podstate kazdy fotak vyrobeny poslednych 7-8 rokov je viac ako schopny robit perfektne fotky za beznych podmienok a ak ti bude niekto niekedy tvrdit nieco ine tak ho nepocuvaj...

kwido povedz nam preco by prave teba mal niekto pocuvat, co ta utvrdzuje v tom, ze prave ty mas pravdu ked si nikdy nic neodfotil?
 
gytheio
2022-01-10 14:07:22+01
príspevok od: kwido
Podla mna sa to s tym ISO uz trosku prehana. Mam vytlacene perfektne fotky aj s ISO 6400 a dokonca aj s ISO 12800 a na fotke to naozaj nepoznat. Ale ak niekto pozera fotky iba na monitore pri zvacseni 100% a viac tak ten nebude nikdy spokojny... Ja som s tym prestal a som omnoho spokojnejsi a fotografovanie ma omnoho viac bavi.
Tiez mozem napisat, ze mam foto s ISO 150 000 vytlacene na A1 a to ISO tam vobec nepoznat. Ale nenapisem lebo viem, ze taku fotografiu nemam.
Ukaz nam to foto s ISO 12800.
A este, vytlacit sa da aj rozmer pasport fotografie, zabudol si napisat aky rozmer si to tlacil.
 
martinmlm
2022-01-10 18:44:42+01
príspevok od: kwido
Ja napriklad fotim uz nejaky ten rok (fotil som uz na film) a nikdy za cely ten cas som nemal potrebu vlastnit a pouzivat tak vysokosvetelne objektivy. Nie kazdy potrebuje tak svetelne a drahe objektivy.
Radsej si kupim 2 objektivy s max f/1.8 ako jeden s f/1.2...
Uznávam, nie každý musí mať úchylku s takou clonou a manuálnym objektívom triafať oko psa alebo detí. ....z finančnej stránky sa mi ho podarilo kúpiť za 250,- , Má predpokladám 40-50rokov a rovnako dlho ešte môže slúžiť a viem ho cez redukciu dať na takmer všetky telá bezzrkadloviek od 1" až po FF
 
flapy
2022-01-11 10:33:01+01
príspevok od: gytheio
Na clone moc nezalezi ale ked uz tam bolo 1,2 tak expozicia viac ako 1000 a ISO 100. Praveze ISO dokaze paradne znehodnotit fotografiu.
Ano,ISO dokáže znehodnotiť fotografiu (záber),ale v akých svetelných podmienkach ,ako vysoké ISO a v ake scenérii.
Ona napíše že Olympus ju znechucuje a nenapíše dôvod.No a ja napíšem že Nikon nechcem ani vidieť,predal som ho pod cenu aby som sa ho zbavil,ale mám svoje dôvody.Mala ona vôbec Olympus v ruke a zoznámila sa s nim trochu?To sú také vyhlásenia o ničom!Ona je rozhodnutá dopredu čo chce a pytala sa len preto aby jej to tu niekto odobril.

 
gytheio
2022-01-11 14:35:31+01
príspevok od: flapy
Ano,ISO dokáže znehodnotiť fotografiu (záber),ale v akých svetelných podmienkach ,ako vysoké ISO a v ake scenérii.
Ona napíše že Olympus ju znechucuje a nenapíše dôvod.No a ja napíšem že Nikon nechcem ani vidieť,predal som ho pod cenu aby som sa ho zbavil,ale mám svoje dôvody.Mala ona vôbec Olympus v ruke a zoznámila sa s nim trochu?To sú také vyhlásenia o ničom!Ona je rozhodnutá dopredu čo chce a pytala sa len preto aby jej to tu niekto odobril.

Ako som uz pisal, je lepsie naucit sa pracovat so svetlom ako chaosit s ISO. Samozrejme su situacie kde sa hodi pouzit ISO, ale ked vidim tie prepalene portrty fotene pri ostrom slnku pri ISO 1000... to uz je daleko za hranou.
A Olympus, fotil aj fotim uz 20 rokov so zrkadlovkou a fotil som aj s Olympusom. Dostat sa s Olympusom na obrazovu kvalitu lacnej zrkadlovky je sakramentsky drahe. Radit niekomu lacny Olympus je uplne odveci. Zrkadlovky Canon alebo Nikon nikdy tak zle nefotili ako lacny Olympus.
 
Johnnny
2022-01-11 15:56:51+01
príspevok od: flapy
Ano,ISO dokáže znehodnotiť fotografiu (záber),ale v akých svetelných podmienkach ,ako vysoké ISO a v ake scenérii.
Ona napíše že Olympus ju znechucuje a nenapíše dôvod.No a ja napíšem že Nikon nechcem ani vidieť,predal som ho pod cenu aby som sa ho zbavil,ale mám svoje dôvody.Mala ona vôbec Olympus v ruke a zoznámila sa s nim trochu?To sú také vyhlásenia o ničom!Ona je rozhodnutá dopredu čo chce a pytala sa len preto aby jej to tu niekto odobril.

Skor si myslim, ze jej niekto proste poradil Canon, pripadne nieco v zmysle, ze profici fotia Canonom a tak je to top atd.

Racionalne to zdovodnit nejde, ale ak by som sa dnes hrnul do DSLR, tiez by som dal prednost Canonu pred Nikonom
 
gytheio
2022-01-11 16:18:47+01
príspevok od: Johnnny
Skor si myslim, ze jej niekto proste poradil Canon, pripadne nieco v zmysle, ze profici fotia Canonom a tak je to top atd.

Racionalne to zdovodnit nejde, ale ak by som sa dnes hrnul do DSLR, tiez by som dal prednost Canonu pred Nikonom
Pisala, ze fotila uz predtym s Canonom a bola s nim spokojna.
 
Johnnny
2022-01-11 16:23:15+01
príspevok od: gytheio
Pisala, ze fotila uz predtym s Canonom a bola s nim spokojna.
Tak to som prehliadol. Ale v podstate je to argument podobneho kalibru.
 
gytheio
2022-01-11 16:29:42+01
príspevok od: Johnnny
Tak to som prehliadol. Ale v podstate je to argument podobneho kalibru.
Ked sa nad tym zamyslime, je ovela viac argumentov preco Canon a preco nie Olympus a aj to, ze ked sa opytas 100 ludi ci Canon alebo Olympus tak vacsina odpovie Canon. Podla mna je logicke, ze chce Canon.
Ked logicky nad tym clovek uvazuje, Olympus moze dosiahnut obrazovej kvality Canonu, ale musi zaplatit za techniku profi triedy. U Canona staci kupit 10 rocnu zrkadlovku a k tomu 24-70 tiez 10 rocny. Je to priepastny rozdiel. A to nehovorime o spolahlivosti rychlosti...
 
Johnnny
2022-01-11 16:49:42+01
Ja nerozoberam Canon vs Olympus. Jednoducho rady ako kup si Canon, kup si DSLR atd su podla mna prejavom nekompetentnosti, pretoze kazdy system a kazda znacka ma svoje silne a slabe stranky. A neplati to len u fotakov.

Neviem aku techniku profi triedy musis u Olympusu platit, ked dnes Olympus zdiela HW napriec vsetkymi triedami, takze snimac v najlacnejsom O-MD je rovnaky ako snimac v najvyssich modeloch. To iste plati aj o CPU.

Co sa objektivov tyka, tie ma Olympus spickove akurat nie su najlacnejsie (byvaju na to obrovske zlavy) a netvrdil by som, ze ich 10 rocny Canon presti. To iste sa tyka aj konstrukcie. Ano, 5D a 1D su asi hodne odolne fotaky, ale najlacnejsie DSLR Canonu nie su odolne ani proti stlacaniu spuste, uz duplom nie proti comukolvek inemu. A rychlost ? Ale prosim Ta.

Je to skratka opat vecou potreby. Ak by som chcel fotak na dovolenky, beriem Olympus/Panasonic. Ak mam ambicie pracovat s HO, beriem nieco s vacsim snimacom kde Olympus naozaj taha za kratsi koniec. Ale je to male, schopne a narozdiel od tych 200eurovych DSLR to ide pouzivat. Ale ako som povedal, o tom som nehovoril
 
kwido
2022-01-12 15:14:06+01
príspevok od: gytheio
V podstate kazdy fotak vyrobeny poslednych 7-8 rokov je viac ako schopny robit perfektne fotky za beznych podmienok a ak ti bude niekto niekedy tvrdit nieco ine tak ho nepocuvaj...

kwido povedz nam preco by prave teba mal niekto pocuvat, co ta utvrdzuje v tom, ze prave ty mas pravdu ked si nikdy nic neodfotil?

Ja nikoho nenutim aby ma pocuval. A to ze tu nemam ziadne fotky neznamena ze som nic nenafotil.
A nevedel som ze si zaviedol pravidlo ze kto nedal ziadnu svoju fotu na ephoto tak sa nemoze zapojit do diskusie.
 
ViloM
2022-01-14 13:47:19+01
príspevok od: Johnnny
Ja nerozoberam Canon vs Olympus. Jednoducho rady ako kup si Canon, kup si DSLR atd su podla mna prejavom nekompetentnosti, pretoze kazdy system a kazda znacka ma svoje silne a slabe stranky. A neplati to len u fotakov.

Neviem aku techniku profi triedy musis u Olympusu platit, ked dnes Olympus zdiela HW napriec vsetkymi triedami, takze snimac v najlacnejsom O-MD je rovnaky ako snimac v najvyssich modeloch. To iste plati aj o CPU.

Co sa objektivov tyka, tie ma Olympus spickove akurat nie su najlacnejsie (byvaju na to obrovske zlavy) a netvrdil by som, ze ich 10 rocny Canon presti. To iste sa tyka aj konstrukcie. Ano, 5D a 1D su asi hodne odolne fotaky, ale najlacnejsie DSLR Canonu nie su odolne ani proti stlacaniu spuste, uz duplom nie proti comukolvek inemu. A rychlost ? Ale prosim Ta.

Je to skratka opat vecou potreby. Ak by som chcel fotak na dovolenky, beriem Olympus/Panasonic. Ak mam ambicie pracovat s HO, beriem nieco s vacsim snimacom kde Olympus naozaj taha za kratsi koniec. Ale je to male, schopne a narozdiel od tych 200eurovych DSLR to ide pouzivat. Ale ako som povedal, o tom som nehovoril
Neviem prečo tu podsúvate myšlienku, že Oly má drahé objektívy. Oly 45 /1,8 má perfektný výstup, v porovnaní so základným lacnými 50-tkami iných značiek v tejto cenovej úrovni asi najlepší. Takisto Oly 60mm/2,8 macro som kúpil za necelých 390,- € a je to skvelý objektív .
 
Porubo
2022-01-14 14:25:52+01
príspevok od: ViloM
Neviem prečo tu podsúvate myšlienku, že Oly má drahé objektívy. Oly 45 /1,8 má perfektný výstup, v porovnaní so základným lacnými 50-tkami iných značiek v tejto cenovej úrovni asi najlepší. Takisto Oly 60mm/2,8 macro som kúpil za necelých 390,- € a je to skvelý objektív .
No len treba zaratat tzv. crop faktor a zratat si ekvivalenciu: S FF je to zhruba to iste ako 90/3,6. Takisto pri tom druhom je to cca 120/5,6.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2022-01-14 15:38:37+01
príspevok od: ViloM
Neviem prečo tu podsúvate myšlienku, že Oly má drahé objektívy. Oly 45 /1,8 má perfektný výstup, v porovnaní so základným lacnými 50-tkami iných značiek v tejto cenovej úrovni asi najlepší. Takisto Oly 60mm/2,8 macro som kúpil za necelých 390,- € a je to skvelý objektív .
Olympus požíva snímač 4/3 a preto je potrebné pri prepočte na Full Frame prepočítavať každý Zuiko objektív 2x. Olympus Zuiko 45mm F/1.8 = 90mm F/3.6, Olympus Zuiko 60mm F/2.8 = 120mm F/5.6 Macro. Svetelnosť je síce rovnaká ale rozostrenie pozadia je odlišné. Pokiaľ by chcel používateľ Olympusu dosiahnuť podobných výsledkov ako u Full Frame objektívov musel by siahnuť po najdrahších sklách od spoločnosti Olympus. Dúfam ale, že nový majiteľ sekcie Olympusu siahne po veľkom formáte, aby tak mohol konkurovať ostatným výrobcom bezzrkadloviek. V súčasnosti už aj Panasonic používa veľký formát a myslím si, že touto cestou by sa mal vybrať aj Olympus.
 
JohnNewton
2022-01-14 16:13:05+01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Olympus požíva snímač 4/3 a preto je potrebné pri prepočte na Full Frame prepočítavať každý Zuiko objektív 2x. Olympus Zuiko 45mm F/1.8 = 90mm F/3.6, Olympus Zuiko 60mm F/2.8 = 120mm F/5.6 Macro. Svetelnosť je síce rovnaká ale rozostrenie pozadia je odlišné. Pokiaľ by chcel používateľ Olympusu dosiahnuť podobných výsledkov ako u Full Frame objektívov musel by siahnuť po najdrahších sklách od spoločnosti Olympus. Dúfam ale, že nový majiteľ sekcie Olympusu siahne po veľkom formáte, aby tak mohol konkurovať ostatným výrobcom bezzrkadloviek. V súčasnosti už aj Panasonic používa veľký formát a myslím si, že touto cestou by sa mal vybrať aj Olympus.
R.I.P Olympus
 
quapor
2022-01-14 19:42:22+01
Olympus Zuiko 45mm F/1.8 = 90mm /F1.8
 
blahoslav J B Art
2022-01-15 00:38:58+01
príspevok od: JohnNewton
R.I.P Olympus
Le Olympus est mort, vive le OM System!
 
ViloM
2022-01-15 19:35:21+01
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Olympus požíva snímač 4/3 a preto je potrebné pri prepočte na Full Frame prepočítavať každý Zuiko objektív 2x. Olympus Zuiko 45mm F/1.8 = 90mm F/3.6, Olympus Zuiko 60mm F/2.8 = 120mm F/5.6 Macro. Svetelnosť je síce rovnaká ale rozostrenie pozadia je odlišné. Pokiaľ by chcel používateľ Olympusu dosiahnuť podobných výsledkov ako u Full Frame objektívov musel by siahnuť po najdrahších sklách od spoločnosti Olympus. Dúfam ale, že nový majiteľ sekcie Olympusu siahne po veľkom formáte, aby tak mohol konkurovať ostatným výrobcom bezzrkadloviek. V súčasnosti už aj Panasonic používa veľký formát a myslím si, že touto cestou by sa mal vybrať aj Olympus.
Áno, tak ako sa pri APS-C sa objektívy prepočítavajú crop faktorom 1,5 resp. 1,6. PS: Nemyslím, že pre každého je bokeh to jediné čo chce od svojho fotoaparátu. To potom môžme zahodiť aj FF a fotiť všetci strednoformátom.
 
ViloM
2022-01-15 19:46:19+01
príspevok od: Porubo
No len treba zaratat tzv. crop faktor a zratat si ekvivalenciu: S FF je to zhruba to iste ako 90/3,6. Takisto pri tom druhom je to cca 120/5,6.
Ale veď samozrejme. A teraz otázka koľko ľudí (amatérov) tu fotí s FF ??? Myslím že drvivá väčšina má doma APS-C, takže aj tam treba počítať s crop factorom 1,5 (Nikon, Pentax) resp. 1,6 (Canon). Nevraviac o tom, že Oly vyrába aj 17/1,8, resp. 25/1,8 čo sú tiež skvelé objektívy za dobré ceny.
 
Strana 3 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()