Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nikon D5100 vs D5200

martin-f
martin-f 2024-03-02 20:40:32+01
Trocha sa pohrávam s myšlienkou vymeniť Nikon D5100 za D5200. V dnešnej dobe sú cenové rozdiely nepatrné, avšak 5100 má Expeed 2 zatiaľ čo 5200 má Expeed 3. Máte nejaké praktické skúsenosti? Ako na potvoru nemôžem nájsť porovnávacie fotky týchto dvoch modelov navzájom. Respektíve či je ten Expeed 3 až natoľko dobrý že fakt stojí za to babrať sa s výmenou foťáku.
 
jozef84
2024-03-18 12:18:39+01
príspevok od: gytheio
Kde ste nabrali, ze pevne skla maju lepsi obraz??? To je iba taka.. jedna babka na ephote povedala... Pozri na to tytove posledne foto, pevne sklo, tak zlu fotografiu je rarita najst. A za dalsie tie super setaky maju plastove skla, to vysvetluje kvalitu tej jeho fotografie.
Ano, ten Tamron ma 10 krat cirejsie sklo ako ten plast.

Pytas sa vazne o kolko mu zvysia dynamicky rozsah? Skadial to mam vediet, pozri na tu jeho fotografiu a domysli si.
Vidím, že zaspamovať celú debatu sa ti darí. Navyše pourážať všetkých, akí sú pašahaní blázni, ktorí ti nerozumejú...
Ale k veci:
Všetci zúčastnení v debate(okrem teba) mali, alebo majú D5100 a mnohé z objektívov, ktoré zadávateľ témy používa.
A ty sa cítiš povolaný posúdiť čo je z toho nanič a čo nie?Aj napriek tomu, že si nemal v ruke ani žiaden z tých foťákov, ani jeden z tých objektívov, ani si tu nedal nejaký link na posúdenie a porovnanie
? Paladin25 a Tyto ťa na to upozornili niekoľkokrát a ty napriek tomu trváš na tom svojom neopodstatnenom tvrdení a navyše to aj zaklincuješ dvomi fotkami z GOPro a vydávaš to na etalón kvality a plne od veci(čo chcel riešiť zadávateľ témy)?
A potom to zaklincuješ svojou pomstou, kde sa snažíš zhadzovať fotku dňa od Tyta? Vieš, keby sa jednalo o objektívnu kritiku, tak to beriem. Ale v tvojom podaní je to len pomsta.
Správaj sa slušne a rešpektuj názor iných. Ale to sa už neviem koľkýkrát opakujem...
 
jozef84
2024-03-18 12:22:17+01
príspevok od: gytheio
Sigma 24-70mm F2,8 DG OS HSM Art - Tamron SP 24-70mm f2,8 Di VC USD G2.. to su tie lacnejsie z drahsich
Čítal si vôbec, čo chce zadávateľ témy? Tie objektívy sú pre FF, on má a bude používať DX formát. FF ani neplánuje používať. Vieš aké reálne ohnisko mu na DX vznikne? Ale to by si musel pozorne čítať tému vlákna a nie tvrdohlavo si opakovať to svoje...
 
jozef84
2024-03-18 12:28:02+01
príspevok od: fatality
cela rada 5xxx je ok..samozrejme s vyssim cislom xxx rastie aj vybavenost a kvalita..
nie nejak hyper zasadne, ale rastie..
co tu nebolo spomenute, 5200 a vyssie maju lepsi ostriaci modul, ako 5100, co
je dost dolezite pre ostrost, najma pri svetelnych sklach s malou hlbkou ostrosti..
+ pri kazdom z nich mozes mat problem s front a back focusom, co je zas najdolezitejsie pri svetelnych sklach..
cela rada d5xxx vie podat vyborne obrazove vysledky (mrkni mi do galerie, mam tam dost fotiek s d5100) len treba mat dobre skla, vediet fotit, mat nastaveny ff, bf a pracovat s rawom, alebo mat aspon dobre nastaveny obrazovy profil vo fotaku..
ja by som do ktorehokolvek vyssieho cisla isiel uz len koli lepsiemu ostr. modulu..a dal si nastavit
ff, bf..
alebo, keby som zostal pri starom, tiez by som si nechal nastavit ff, bf..
vsetky tieto problemy by vyriesila d7100..lepsi snimac, este lepsie ostrenie a moznost doladit ff, bf pre kazde sklo..to je zasadne, najma pri svetlych sklach a pravdepodobne pricina tvojej nespokojnosti
s ostrostou fotiek..
Dobrá rada. Asi by som s tým začal, porovnal a potom ak sa dá prejsť na D5600. Ten skok bez AA filtra je vidieť aj bez úprav - surový JPEG.
 
jozef84
2024-03-18 12:31:00+01
príspevok od: fatality
ja som narazal na ff/bf a prave pri nich pocit neostrosti vznika.. mal som d5100 a viem ze je prakticky nemozne, aby si, bez doladenia v servise, sadla s tromi svetlymi sklami..
Tiež mám rovnakú skúsenosť. Po doladení ff/bf D5100 je super.
 
tyto
2024-03-19 08:10:42+01
príspevok od: jozef84
Vidím, že zaspamovať celú debatu sa ti darí. Navyše pourážať všetkých, akí sú pašahaní blázni, ktorí ti nerozumejú...
Ale k veci:
Všetci zúčastnení v debate(okrem teba) mali, alebo majú D5100 a mnohé z objektívov, ktoré zadávateľ témy používa.
A ty sa cítiš povolaný posúdiť čo je z toho nanič a čo nie?Aj napriek tomu, že si nemal v ruke ani žiaden z tých foťákov, ani jeden z tých objektívov, ani si tu nedal nejaký link na posúdenie a porovnanie
? Paladin25 a Tyto ťa na to upozornili niekoľkokrát a ty napriek tomu trváš na tom svojom neopodstatnenom tvrdení a navyše to aj zaklincuješ dvomi fotkami z GOPro a vydávaš to na etalón kvality a plne od veci(čo chcel riešiť zadávateľ témy)?
A potom to zaklincuješ svojou pomstou, kde sa snažíš zhadzovať fotku dňa od Tyta? Vieš, keby sa jednalo o objektívnu kritiku, tak to beriem. Ale v tvojom podaní je to len pomsta.
Správaj sa slušne a rešpektuj názor iných. Ale to sa už neviem koľkýkrát opakujem...
...k mojej fotke
ono je to vlastne pre mna len pocta. Ked si vsimnes vzdy zhadzuje fotky len dobrym fotografom, aj ked ja si nemyslim ze sa k nim mozem zaradit ale zda sa ze som na dobrej ceste ...
 
jozef84
2024-03-19 09:31:28+01
príspevok od: tyto
...k mojej fotke
ono je to vlastne pre mna len pocta. Ked si vsimnes vzdy zhadzuje fotky len dobrym fotografom, aj ked ja si nemyslim ze sa k nim mozem zaradit ale zda sa ze som na dobrej ceste ...
Máš v portfóliu pekné fotky a na niektoré je treba kopec trpezlivosti a času. Si zbytočne skromný. Fotíš Olympusom a niektoré vychytávky čo má, ti fakt závidím a na mojich foťáoch mi chýbajú. Hlavne pri makre sériu fotiek s preostrovaním, pri dlhých časoch ukazuje priebežnú expozíciu, ktorú vieš v správnom okamihu ukončiť, stabilizáciu senzora a jej využitie na viacpixelovú fotku, asi najlepší zoom cestovateľský 12-100mm, atď.
 
tyto
2024-03-19 10:42:13+01
príspevok od: jozef84
Máš v portfóliu pekné fotky a na niektoré je treba kopec trpezlivosti a času. Si zbytočne skromný. Fotíš Olympusom a niektoré vychytávky čo má, ti fakt závidím a na mojich foťáoch mi chýbajú. Hlavne pri makre sériu fotiek s preostrovaním, pri dlhých časoch ukazuje priebežnú expozíciu, ktorú vieš v správnom okamihu ukončiť, stabilizáciu senzora a jej využitie na viacpixelovú fotku, asi najlepší zoom cestovateľský 12-100mm, atď.
Dakujem ale to nie je skromnost, ja si svoje chyby uvedomujem a mam sa este co ucit.

Presne tieto veci co si spomenul boli hlavne dvovody preco som siel do olympusu a este aj crop faktor som bral ako vacsiu vyhodu ako 2xDOF ...pri tom co fotim. Naozaj dosledne som to zvazoval asi dva roky a odradzali ma len zastarale nazory na maly cip...
 
jozef84
2024-03-19 10:53:35+01
To sú len predsudky. Mal som aj ja nejaký low kost Olympus(PL-1-2, alebo PM1-2?), prerobený na IR foto.Malo to 16Mpix a fotilo to viac než slušne na IR foto. Malé, spratné, ostré. Len to menu to bola fakt katastrofa. Ale asi som nebol sám, čo sa mu toto nepáčilo, lebo už nasledujúce rady boli už prehľadné a dalo sa s tým zmysluplne robiť. Aj napriek tomu, že sú maličké, ergonomicky sú super poriešené. Keby som znovu začínal, že nemám fotovýbavu, tak Olympus by spľňal to, čo potrebujem na cestovanie, turistiku. A má aj niektoré vydarené a pritom maličké objektívy. Veľmi sa mi páči Olympus PEN. Pekný šperk, ktorý aj dobre fotí.
 
Dumaru
2024-03-19 16:20:31+01
príspevok od: jozef84
Takže to môžme zhrnúť.
Fatality dobre poradil nakalibrovať objektívy s telom, čo máš.
Objektívy máš dobré, s niektorými fotia aj profesionálni fotografi.
Tie dva zoomové sú dobré cestovateľské objektívy. 18-105 doporučujem len pre D5100.
Rozlíšenie je už na hrane. Pre vyššie rady , by som doporučil Nikon AF-S DX 16-80mm f/2.8-4 E ED VR.
Skús pozrieť na www. juzaphoto.com.
Tam nájdeš porovnania, reálne fotky a recenzie. Vieš si vybrať rozsah, ktorý najviac používaš.
Ak máš možnosť vymeniť telo rady D5000, tak vynechaj medzistupne a vyber D5600. Absenciu filtra by si mal reálne vidieť a viac pixelov sa hodí na orezy.
Aj keď teraz používaš len Jpeg formát, to neznamená, že v budúcnosti nepoužiješ RAW a že sa to nenaučíš. Foť aj do RAW.
Ak používaš JPEG, tak sú tam myslím tri voľby kvality. Zvoľ najvyššiu kvalitu.
Ak neplánuješ prejsť na FF, tak rady typu objektívov FF od Gypseja s rozsahom 24-70(a viac) by som ignoroval - lebo reálny rozsah začínajúci u DX formátu by začínal na 35mm, drahší, ťažší - potenciál využiješ naplno len na FF.
Zostavu objektívov, čo máš, je veľmi dobrá a dá sa s tým veľa žánrov zachytiť. Chýba ti tam len niečo na makro a ak chodíš do hôr, tak ešte ultraširokáč. A tie táraniny od Gypseja si nevšímaj.
Univerzálny a najkvalitnejší objektív na všetko myslím ešte nevyrobili a to môže byť aj drahý ako tvrdí.
Každý sa hodí na niečo iné. Ako neexistuje najlepšie auto(môže byť kľudne drahé), ale je určené na určitý účel. Nákladné na dopravu materiálu, osobné na prepravu osôb, športové na preteky, luxusné na prestíž.
Taktiež aj GoPro kamerka(fotky ktoré tu dal Gypsejo ako etalón kvality) je primárne určená na video, ale vie aj fotiť. Samozrejme s kompromismi. Výsledok je samozrejme horší ako zo záklaďáku, lebo malý snímač a plastová optika sa mu nevyrovnajú. To nevyrovná ani soft Gopra, ktorý vyrovnáva jasy a čiernu na vyrovnaný histogram, že na rozlíšení HD je to pozerateľné.Ale v reálnom rozlíšení ani zďaleka.
Želám ti nech sa ti podarí doladiť všetko k tvojej spokojnosti. A rád si pozriem výsledok.


Inak paradoxne práve tá základná 18-105ka s VR nebol vôbec zlý objektív, stačilo ho doplniť napr. o pevnú 35ku 1.8 tiež za facku a low budget na vykrytie prírody a interiéru ako vyšitý. A súhlas, často tie telá hlavne v kombinácii s pevným sklom trpia na BF/FF (zažil som na svojej D5600). A o fotení do RAWka samozrejme žádná, stačí len porovnať jpgčko z foťáku a rawko na auto úpravu z LR a už to bude obrovský rozdiel a to užívateľ ešte nič s fotkou neurobil.
 
Dumaru
2024-03-19 16:23:40+01
príspevok od: tyto
Ako pise jozef84, v tomto pripade ma vacsi zmysel investovat do postprocesu zacat pracovat s RAWom...
napriklad taky Zoner ta vyjde 50eur na rok, a ked sa to naucis, posun bude znatelnejsi ako upgrade medzi 5xxxkami
Ja Zoneru raz neviem prísť na chuť a príde mi strašne neprehľadný.
 
Paladin25
2024-03-19 16:48:49+01
príspevok od: Dumaru
Inak paradoxne práve tá základná 18-105ka s VR nebol vôbec zlý objektív, stačilo ho doplniť napr. o pevnú 35ku 1.8 tiež za facku a low budget na vykrytie prírody a interiéru ako vyšitý. A súhlas, často tie telá hlavne v kombinácii s pevným sklom trpia na BF/FF (zažil som na svojej D5600). A o fotení do RAWka samozrejme žádná, stačí len porovnať jpgčko z foťáku a rawko na auto úpravu z LR a už to bude obrovský rozdiel a to užívateľ ešte nič s fotkou neurobil.
No a presne toto som písal o tej auto úprave v LR že oproti štandard JPEG je to sakra rozdiel. A to dnes už sú tu aj programy.

Autor témy má aj pevnú 35tku, 50tku, 85tku a zoom tamrona 70-300.

Zasklený je slušne s touto zostavou má pokyté prakticky všetko potrebné.
 
jozef84
2024-03-19 17:56:21+01
príspevok od: Dumaru
Inak paradoxne práve tá základná 18-105ka s VR nebol vôbec zlý objektív, stačilo ho doplniť napr. o pevnú 35ku 1.8 tiež za facku a low budget na vykrytie prírody a interiéru ako vyšitý. A súhlas, často tie telá hlavne v kombinácii s pevným sklom trpia na BF/FF (zažil som na svojej D5600). A o fotení do RAWka samozrejme žádná, stačí len porovnať jpgčko z foťáku a rawko na auto úpravu z LR a už to bude obrovský rozdiel a to užívateľ ešte nič s fotkou neurobil.
Bol som prekvapený ako sa správa 18-105 na infrazáberoch. Akoby si odtiahol záclonu. Na D5100 ako cestovateľský objektív v pohode. Ale keď som ho skúšal na kamarátovej D5300, tak mi pripadal už dosť mäkký. Chcelo to už o niečo viac. Kamarát zobral nakoniec 16-80 a ten sa mu fakt vydaril. Minimálne o triedu lepší. Ale musel zladiť tiež telo s objektívom. A pevná Nikon 35mm DX je jeden z najlepších objektívov na DX Nikon. Ten som si užil, super objektív. Ale potenciál jedine s RAWom odkryješ. Ľahké, lacné a plastové sklíčko s veľkým potenciálom. Treba s tým vedieť fotiť. Používať nohy na správnu kompozíciu, večer pricloniť na 11-16, dať na statív a krásne hviezdičky ako vyšité...A nestratí sa ani v interiéri. Syn ešte viac odkryl jeho potenciál.
 
tyto
2024-03-19 17:58:52+01
príspevok od: Paladin25
No a presne toto som písal o tej auto úprave v LR že oproti štandard JPEG je to sakra rozdiel. A to dnes už sú tu aj programy.

Autor témy má aj pevnú 35tku, 50tku, 85tku a zoom tamrona 70-300.

Zasklený je slušne s touto zostavou má pokyté prakticky všetko potrebné.
kazdy to s tou autoupravou pochopil... teda okrem jedneho...

ja som mal obdobnu zostavu, len miesto 85ky som mal sigmu 10-20...
tie pevne sklicka su naozaj dostatocne ostre. Tam bude skor chyba v medzikuse...tek kus medzi fotakom a zemou...

k tomu tamronu...ten lacnejsi je naozaj velmi makky, ale verzia s VR je za tie prachy dostacujuca.
Ale autor vlakna to uz asi vzdal....dalsi co nezvaldol telenovelu
 
jozef84
2024-03-19 18:01:14+01
príspevok od: Dumaru
Ja Zoneru raz neviem prísť na chuť a príde mi strašne neprehľadný.
Starším verziám Zoneru som tiež nevedel prísť na chuť, tak som ostal pri krabicovej Adobe RAW a Photoshope CS6. Zatiaľ nemám potrebu prejsť na Lightroom. Neviem ako sú na tom novšie verzie Zoneru. Možno Paladin25 doplní.
 
tyto
2024-03-19 18:10:49+01
príspevok od: Dumaru
Ja Zoneru raz neviem prísť na chuť a príde mi strašne neprehľadný.
Mne pride privetivesi ako PS...skor to je asi o zvyku.
Ja som so zonerom zacal a nemam mu co vytknut, velmi sa mi pacil system triedenia fotiek. Otvoris si vsetky podobne fotky vyberie najlepsiu ostatne vyradis jednym klikom...mas velmi rychlo pretriedene seriove snimanie.
Lr je samozrejme uz niekde, ale zasa aj cenou...
 
Dumaru
2024-03-19 18:18:51+01
príspevok od: jozef84
Bol som prekvapený ako sa správa 18-105 na infrazáberoch. Akoby si odtiahol záclonu. Na D5100 ako cestovateľský objektív v pohode. Ale keď som ho skúšal na kamarátovej D5300, tak mi pripadal už dosť mäkký. Chcelo to už o niečo viac. Kamarát zobral nakoniec 16-80 a ten sa mu fakt vydaril. Minimálne o triedu lepší. Ale musel zladiť tiež telo s objektívom. A pevná Nikon 35mm DX je jeden z najlepších objektívov na DX Nikon. Ten som si užil, super objektív. Ale potenciál jedine s RAWom odkryješ. Ľahké, lacné a plastové sklíčko s veľkým potenciálom. Treba s tým vedieť fotiť. Používať nohy na správnu kompozíciu, večer pricloniť na 11-16, dať na statív a krásne hviezdičky ako vyšité...A nestratí sa ani v interiéri. Syn ešte viac odkryl jeho potenciál.
Ak sa nemýlim tak na 24mpix už bol lepší upgrade 18-135 a 18-105 už čipy s vyšším rozlíšením nedokázal tak vykresliť. Primárne som používal na Nikone D5600 Tamron 17-50 2.8, ale ten ma toľkokrát nas*al čo neostril správne v interíéri že som si nakoniec obľúbil práve pevnú 35ku.
 
Paladin25
2024-03-19 18:21:12+01
príspevok od: jozef84
Starším verziám Zoneru som tiež nevedel prísť na chuť, tak som ostal pri krabicovej Adobe RAW a Photoshope CS6. Zatiaľ nemám potrebu prejsť na Lightroom. Neviem ako sú na tom novšie verzie Zoneru. Možno Paladin25 doplní.
Zonerom som davnejšie koketoval ale tiež ma nepresvedčil.

Používam LR.

Skúšal som aj Luminar (tuším NEO) na taký ten one-click edit to nebolo marné, pokročilejšie úpravy ma tam nebavili - prišlo mi to až moc automatizované, akoby som nemal nad tým dostatočnú kontrolu.

Takže som ostal verný LR. Do photoshopu siahnem málokedy, LR za posledné roky spravil veľký skok pred a mne teda vyhovuje skoro na 100%.
 
tyto
2024-03-19 18:22:51+01
príspevok od: jozef84
To sú len predsudky. Mal som aj ja nejaký low kost Olympus(PL-1-2, alebo PM1-2?), prerobený na IR foto.Malo to 16Mpix a fotilo to viac než slušne na IR foto. Malé, spratné, ostré. Len to menu to bola fakt katastrofa. Ale asi som nebol sám, čo sa mu toto nepáčilo, lebo už nasledujúce rady boli už prehľadné a dalo sa s tým zmysluplne robiť. Aj napriek tomu, že sú maličké, ergonomicky sú super poriešené. Keby som znovu začínal, že nemám fotovýbavu, tak Olympus by spľňal to, čo potrebujem na cestovanie, turistiku. A má aj niektoré vydarené a pritom maličké objektívy. Veľmi sa mi páči Olympus PEN. Pekný šperk, ktorý aj dobre fotí.
ja som kupil dcere Em10 za dve stovky...strieborny, naherny maly retrostyl s modernou bezrkadlovou technologiou...bez problemov by som to odporucil kazdemu kto chce zacat fotit...urcite ma vacsi potencial ako stare zrkadlovky....
 
Dumaru
2024-03-19 18:25:42+01
príspevok od: jozef84
Starším verziám Zoneru som tiež nevedel prísť na chuť, tak som ostal pri krabicovej Adobe RAW a Photoshope CS6. Zatiaľ nemám potrebu prejsť na Lightroom. Neviem ako sú na tom novšie verzie Zoneru. Možno Paladin25 doplní.
Skúšal som aj pod Linuxom alternatívy ako napríklad Darktable alebo RawTherapee ale nikdy som nedostal z fotky to, čo v LR. LR sa dá platiť na mesačnej báze tak je to v pohode, chvíľu som skúšal Capture One staršiu verziu a tiež dáva slušné výsledky. Asi si každý musí osahať viac progamov aby zistil, ktorý mu sadne.
 
Dumaru
2024-03-19 18:31:50+01
príspevok od: tyto
kazdy to s tou autoupravou pochopil... teda okrem jedneho...

ja som mal obdobnu zostavu, len miesto 85ky som mal sigmu 10-20...
tie pevne sklicka su naozaj dostatocne ostre. Tam bude skor chyba v medzikuse...tek kus medzi fotakom a zemou...

k tomu tamronu...ten lacnejsi je naozaj velmi makky, ale verzia s VR je za tie prachy dostacujuca.
Ale autor vlakna to uz asi vzdal....dalsi co nezvaldol telenovelu
Novší Tamron má aj slušnú stabilizáciu a ten lacnejší okrem priblíženia 1:2 (ak sa nemýlim) neprinášal žiadne výhody.
 
Strana 5 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()