Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Fotenie svadby - foto vybava

hiva
2011-03-25 10:03:13+01
Ahojte... kamaratka ma poprosila, ci by som jej nesla fotit svadbu.... spociatku som sa toho trosku bala, ale nakoniec som si povedala, ze to bude dobra skusenost. Ak by som nesla ja, nevolaju nikoho ineho.... na pozovacky maju profika ale na komplet reportaz nikoho... potrpia si viac na video

Takze to fotenie bude vlastne zisk pre mna aj pre nich

Len by som chcela poprosit skusenejsich a par rad co sa hlavne vybavy tyka.

Budem fotit na Canon 60 D a ako zaloha Canon 450 D. Najviac sa ale bojim, ako nafotit obrad v tmavom kostole. Tam si planujem dat na 60D-cko objektiv EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM a na 450D-cko objektiv EF 100mm f/2.8 Macro USM ... budem brat aj stativ, hlavne na tu 100-ku...

zatial este neviem, ci bude mozne pocas obradu blyskat s bleskom, ale chcela by som sa pripravit na tu najhorsiu variantu.... preto zvazujem, ze by som si kupila/pozicala este aspon EF 50mm f/1.4 USM, ale potom sa neviem rozhodnut, na ktore telo ho dat a ktory objektiv potom obetovat.... chcela by som sa vyhnut potrebe menit skla pocas fotenia...

Zaujimal by ma teda Vas nazor, ci moja sucasna vybava bude stacit, alebo po akom inom objektive sa pre tuto prilezitost poobzerat?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-25 10:08:15+01
- Vybavu mas dostatocnu, stativ nepotrebujes.
- Ako oficialny fotograf bliskat mozes.
- Vymene skiel sa nevyhnes, ale to nie je problem. Pocas obradu byva dostatok casu na to experimentovat s objektivmi, ked niekto dlho keca a pod.

Hlavne si straz baterie v blesku, aby pocas obradu boli cerstve a rovnako aj dostatok miesta na pamatovej karte.
 
kecal
2011-03-25 10:19:26+01
a cvakaj a cvakaj .. z množstva obrázkov isto vyberieš .-) Iste je nepríjemné ak máš 2 obrázky ako si navliekajú prstene, len na jednom má nevesta grimasu a na druhom farár náhodou strčil ruku do záberu .. to sa potom vyberá ťažko ...
 
hiva
2011-03-25 10:23:32+01
príspevok od: Karol Srnec
- Vybavu mas dostatocnu, stativ nepotrebujes.
- Ako oficialny fotograf bliskat mozes.
- Vymene skiel sa nevyhnes, ale to nie je problem. Pocas obradu byva dostatok casu na to experimentovat s objektivmi, ked niekto dlho keca a pod.

Hlavne si straz baterie v blesku, aby pocas obradu boli cerstve a rovnako aj dostatok miesta na pamatovej karte.
Dakujem moc za radu

a myslis teda, ze clona 2,8 by mala stacit?... alebo zobrat aj tu 50 f1,4?

A co som luskala fora, dost aj odporucaju brat tiez aj nejaky telezoom 70-200.... ale tak kedze mam tu 100-ku na ASP-C, tak snad tych 160 mm by malo stacit, nie? .... ako si hovoril, casu bude celkom dost pomedzi prihovory, takze by nemal byt problem spravit par krokov, nie?

a este k bleskom... zatial mam len speedlite 430 EX II, ale planujem dokupit este jeden....zvazujem 580-ku alebo este jednu 430-ku ....zatial mi 430-tka stacila vzdy, a tak neviem, ci 580 vyuzijem natolko, aby som za nu dala o 200 eur viac ako za 430-tku???
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-03-25 10:26:38+01
príspevok od: hiva
Dakujem moc za radu

a myslis teda, ze clona 2,8 by mala stacit?... alebo zobrat aj tu 50 f1,4?

A co som luskala fora, dost aj odporucaju brat tiez aj nejaky telezoom 70-200.... ale tak kedze mam tu 100-ku na ASP-C, tak snad tych 160 mm by malo stacit, nie? .... ako si hovoril, casu bude celkom dost pomedzi prihovory, takze by nemal byt problem spravit par krokov, nie?

a este k bleskom... zatial mam len speedlite 430 EX II, ale planujem dokupit este jeden....zvazujem 580-ku alebo este jednu 430-ku ....zatial mi 430-tka stacila vzdy, a tak neviem, ci 580 vyuzijem natolko, aby som za nu dala o 200 eur viac ako za 430-tku???
No ak priberies aj 50/1,4 bude to vyhoda. F2,8 s vhodnym nastavenim expozicie plne postacuje na nafotenie obradu. Ked budes mat trochu volneho casu, pouzi 50 a 100 na portrety. Rovnako ich pouzi aj vonku pri foteni zenicha a nevesty.
 
petriot
2011-03-25 10:27:19+01
aj ked je 50tka 1,4 super sklicko za dane peniaze, kvoli jednej svadbe ho nemusis kupovat. S vybavou co mas to nafotis neboj !)
Hladaj spravnu kompoziciu a ak sa da tak zabudni na blesk - fotim svadby a zistil som ze radsej chcem na fotografii sum s prirodzenym svetlom ako blesk - hlavne pri sirokom ohnisku to vyzera super
Blesk pouzivam vacsinou iba pri odovzdavani prstenov a pri podpise novomanzelskej zmluvy.
Drzim palce a pekny dnik
 
hiva
2011-03-25 10:27:22+01
príspevok od: kecal
a cvakaj a cvakaj .. z množstva obrázkov isto vyberieš .-) Iste je nepríjemné ak máš 2 obrázky ako si navliekajú prstene, len na jednom má nevesta grimasu a na druhom farár náhodou strčil ruku do záberu .. to sa potom vyberá ťažko ...
no s cvakanim problem nemam... tiez vzdy radsej nafotim jeden zaber 5-6 krat, aby bolo z coho vyberat ... vacsinou ma v cvakani limituje iba dobijanie blesku alebo zapis na kratu... ale to bolo hlavne na tej 450-tke.... snad nova 60-tka bude trosku rychlejsia

takze asi bude idealne fotit obrad cez Servo, ze?
 
Ferdo
2011-03-25 10:39:27+01
príspevok od: hiva
no s cvakanim problem nemam... tiez vzdy radsej nafotim jeden zaber 5-6 krat, aby bolo z coho vyberat ... vacsinou ma v cvakani limituje iba dobijanie blesku alebo zapis na kratu... ale to bolo hlavne na tej 450-tke.... snad nova 60-tka bude trosku rychlejsia

takze asi bude idealne fotit obrad cez Servo, ze?
zase az tak velmi to s cvakanim pri obrade prehanat nemusis. Babky s modlitebnymi knizkami by ta inak mohli prepichnut pohladmi Je idealne ked nemusis v kostole pouzit blesk. Mne sa zatial nestalo ze by som bol nuteny ten blesk v akomkolvek kostole vytiahnut. Ale zase mam full frame a mozem ist s ISO vyssie ako pri APS-C.

Ale v principe si s tymi 2.8 sklami vystacis, myslim. Pevna 50/1.4 moze by fajn ale koli jednej svadbe sa ju neoplati kupovat, skor pozicat. Stativ je na obrade nepouzitelny ako aj na celej svadbe.

A servo? tym myslis kontinualne ostrenie? ja osobne by som ho nepouzival.
 
hiva
2011-03-25 10:49:12+01
príspevok od: Ferdo
zase az tak velmi to s cvakanim pri obrade prehanat nemusis. Babky s modlitebnymi knizkami by ta inak mohli prepichnut pohladmi Je idealne ked nemusis v kostole pouzit blesk. Mne sa zatial nestalo ze by som bol nuteny ten blesk v akomkolvek kostole vytiahnut. Ale zase mam full frame a mozem ist s ISO vyssie ako pri APS-C.

Ale v principe si s tymi 2.8 sklami vystacis, myslim. Pevna 50/1.4 moze by fajn ale koli jednej svadbe sa ju neoplati kupovat, skor pozicat. Stativ je na obrade nepouzitelny ako aj na celej svadbe.

A servo? tym myslis kontinualne ostrenie? ja osobne by som ho nepouzival.
sorry....to servo my nejak uslo.... myslela som seriove snimky ("ser..." ako "ser..."...nejak mi uleteli pismenka )

inak tiez by som sa blesku rada vyhla hlavne kvoli tym babkam s knizkami....blyskat tam o sto sest by asi nebolo nic moc

i ked teda uvidim, ake svetlo bude... na tych mojich fotakoch mozem ist s ISO-m asi maximalne na 800 a aj to budem dufat, ze Noise Ninja ma potom zachrani

no som uz teraz z toho celkom nervozna a svadba je az v juny..... no ale tak ako sa hovori, stastie praje pripravenym, tak snad to dobre dopadne

tu 50-tku si asi radsej iba poziciam na skusku a uvidim, ci ju bude vobec treba

Dakujem moc este raz za rady
 
Matúš Lago
redakcia ephoto.sk 2011-03-25 11:23:21+01
Ak mozem z vlastnej skusenosti, co kostol, to ine svetelne podmienky, ale pomerne vzdy mi vyborne posluzila 50tka, dostal som nou do fotky atmosferu, blesk pouzivam iba pri prstenoch a puse. Hoci mam tu 1.2, vacsinou som fotil okolo clony 2.0. Mam rad zabery, kde je ostra napr. nevesta s nejakym zasnenym, ci dojatym vyrazom a zenich rozmazany na pozadi - da sa s tym celkom kreativne hrat no je jasne, ze kazdy podla svojho gusta
 
kecal
2011-03-25 11:45:11+01
príspevok od: Ferdo
zase az tak velmi to s cvakanim pri obrade prehanat nemusis. Babky s modlitebnymi knizkami by ta inak mohli prepichnut pohladmi Je idealne ked nemusis v kostole pouzit blesk. Mne sa zatial nestalo ze by som bol nuteny ten blesk v akomkolvek kostole vytiahnut. Ale zase mam full frame a mozem ist s ISO vyssie ako pri APS-C.

Ale v principe si s tymi 2.8 sklami vystacis, myslim. Pevna 50/1.4 moze by fajn ale koli jednej svadbe sa ju neoplati kupovat, skor pozicat. Stativ je na obrade nepouzitelny ako aj na celej svadbe.

A servo? tym myslis kontinualne ostrenie? ja osobne by som ho nepouzival.
servom asi myslí kontinuálne fotenie, stlačíš spúšť a ono to začne cvakať .. a cvaká koľko bufer dovolí ( a rýchlosť zápisu na kartu )...

inak, ja používam iba kontinuálne ostrenie ( AF-C ) ..
 
kecal
2011-03-25 11:55:19+01
príspevok od: hiva
sorry....to servo my nejak uslo.... myslela som seriove snimky ("ser..." ako "ser..."...nejak mi uleteli pismenka )

inak tiez by som sa blesku rada vyhla hlavne kvoli tym babkam s knizkami....blyskat tam o sto sest by asi nebolo nic moc

i ked teda uvidim, ake svetlo bude... na tych mojich fotakoch mozem ist s ISO-m asi maximalne na 800 a aj to budem dufat, ze Noise Ninja ma potom zachrani

no som uz teraz z toho celkom nervozna a svadba je az v juny..... no ale tak ako sa hovori, stastie praje pripravenym, tak snad to dobre dopadne

tu 50-tku si asi radsej iba poziciam na skusku a uvidim, ci ju bude vobec treba

Dakujem moc este raz za rady
poradím ti:

1- choď sa pozrieť do toho kostola, najlepšie v sobotu ( zrejme teraz po Veľkej noci, kresťania totiž dodržujú pôstne obdobie a neporiadajú svadby ) a najlepšie na svadbu, aby si mala predstavu ako to tam je so svetlom , prípadne si zober aparát a skús si odmerať ako to vychádza ...
2- ak si moc neveríš ( veľa ľudí si "verí" a keď vidím výsledok je i úprimne ľúto nevesty ), skús tu zohnať niekoho z okolia, kto to vie ( stačí si kuknúť portfólio a prípadne súkromný web ) a je ochotný stráviť s tebou to fotenie v kostole .. budeš mať istotu ( teda hlavne nevesta ) že z toho budú pekné obrázky a naučíš sa ako na to ( skúsenejší fotograf si vie nájsť to správne svetlo a tak ... )
3- pokiaľ si naozaj na pochybách o tom ako to dopadne, nie je hanba to povedať a dohodnúť sa s nevestou na tom že to oficiálne nacvaká niekto iný ( obrad ) a ty budeš robiť potom iba dokument zo zábavy ..
 
Ferdo
2011-03-25 12:45:34+01
príspevok od: kecal
servom asi myslí kontinuálne fotenie, stlačíš spúšť a ono to začne cvakať .. a cvaká koľko bufer dovolí ( a rýchlosť zápisu na kartu )...

inak, ja používam iba kontinuálne ostrenie ( AF-C ) ..
mne to takymto sposobom vysvetlovat nemusis, ale dakujem )
 
Marek Janicko
2011-03-25 13:43:37+01
Ked uz mame tuto temu tu, fotil niekto z Vas pocas celeho obradu v kostole vyhradne iba 50mm f/1.8 (Nikon APS-C)? Pripadne s akymi obmedzeniami ste sa stretli?
Takisto ma caka prve fotenie a zvazujem 2.8micku s rozsahom zakladneho zoomu.
 
hiva
2011-03-25 14:33:48+01
príspevok od: kecal
servom asi myslí kontinuálne fotenie, stlačíš spúšť a ono to začne cvakať .. a cvaká koľko bufer dovolí ( a rýchlosť zápisu na kartu )...

inak, ja používam iba kontinuálne ostrenie ( AF-C ) ..
ano...presne to som myslela.....ved som to aj vyssie napisala ze mi nejak usli pismenka ....myslela som seriove, alebo teda ako pises kontinualne snimanie
 
laci99
2011-03-25 14:34:55+01
Máš všetko čo potrebuješ, aj keď to nie je ideálne, 50 mm objektív by si zistila že Ti je nanič, lebo je to vlastne 80 mm objektív a s takým reportáž by sa robila ťažko. Treba extrémne rýchlo reagovať, štandardný zoom 2,8 je na to o.k., na výmeny objektívov nie je čas skoro nikdy. Blesk je lepšie použiť na dosvetlenie, lebo v kostole nikto nenavrhoval osvetlenie na to aby sa dobre fotil sobášiaci pár a DX formát bude tiež žiadať trochu viac svetla ako obvykle býva v miestnostiach ak to nemá byť zašumené.
 
kecal
2011-03-25 14:36:49+01
príspevok od: Ferdo
mne to takymto sposobom vysvetlovat nemusis, ale dakujem )
OK, len mi skús ešte pls. vysvetliť prečo neodporúčaš použiť pri fotení svadby kontinuálne ostrenie ( automatické doostrovanie pri namáčknutí spúšte ) ... A to ma udivuje, najmä ak sa používajú clony na spodnej hranici ( 1,4 až 2.8 ) a už posun objektu o pár cm znamená objekt mimo dof ..
 
tomis.ales
2011-03-25 14:38:21+01
Precitaj si toto:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/svadobna-fotografia/
Ako svadobny fotograf, s tymi clankami plne suhlasim. Ak mas mas moznost, chod sa tam pozriet a predebatuj s kamaratkou harmonogram svadby, co chcu, co nechcu a podobne. Cim budes mat viac informacii, tym lepsie sa ti bude fotit, respektive o to budu vysledne fotky lepsie.
Na stativ v kostole zabudni, na to nebude ani trocha casu, navyse by ti aj tak nepomohlo mat ostry kostol a rozmazanych hybajucich sa ludi. To mozes skusit na hostine pri tanci.
Vidim, ze ides na to zodpovedne, tak ti drzim palce. Vybava by ti mala stacit.

Ja si radsej potrpim na fotkach, tie nie su tak otravne ako trojhodinove video :o
 
hiva
2011-03-25 14:40:00+01
príspevok od: kecal
poradím ti:

1- choď sa pozrieť do toho kostola, najlepšie v sobotu ( zrejme teraz po Veľkej noci, kresťania totiž dodržujú pôstne obdobie a neporiadajú svadby ) a najlepšie na svadbu, aby si mala predstavu ako to tam je so svetlom , prípadne si zober aparát a skús si odmerať ako to vychádza ...
2- ak si moc neveríš ( veľa ľudí si "verí" a keď vidím výsledok je i úprimne ľúto nevesty ), skús tu zohnať niekoho z okolia, kto to vie ( stačí si kuknúť portfólio a prípadne súkromný web ) a je ochotný stráviť s tebou to fotenie v kostole .. budeš mať istotu ( teda hlavne nevesta ) že z toho budú pekné obrázky a naučíš sa ako na to ( skúsenejší fotograf si vie nájsť to správne svetlo a tak ... )
3- pokiaľ si naozaj na pochybách o tom ako to dopadne, nie je hanba to povedať a dohodnúť sa s nevestou na tom že to oficiálne nacvaká niekto iný ( obrad ) a ty budeš robiť potom iba dokument zo zábavy ..
diky kecal... na to, ze pojdem kuknut do kostola este pred tym som uz myslela... skusim si zistit, ci je tam aj nejaka svadba predtym ... nech viem, co a ako

co sa tyka profika na pomoc, bolo by to super, ael teda pochybujem, ze by tam niekto dosiel len tak na dobre slovo.....neviem :-/

nevesta vie, ze to bude pre mna tenktrat poprve a nemusi to dopadnut dobre... o tom som sa s nou uz bavila a ona to respektuje....sak preto sme sa aj dohodli, ze to robim zadarmo... ona by inak ani fotografa vlastne nechcela.... fotky chcela len pozovacky a ostatne len video.... takze sme sa dohodli, ze sa budeme tvarit ze som oficialny fotograf, ale ze na vysledkoch jej az tak nezalezi, kedze ma neplati a ani fotky povodne nechcela... takze ak to nevyjde, nic sa nedeje.... a ak to vyjde, bude to len bonus

ako nie je to o tom, ze sa bojim ze to nezvladnem... ide skor o tu istotu a pohodicku pri foteni... som teraz stremovana ako keby som mala mat premieru v hollywoode ... ale tak verim, ze nakoniec to predsa len zmaknem a fotky sa podaria

 
kecal
2011-03-25 14:43:29+01
príspevok od: Marek Janicko
Ked uz mame tuto temu tu, fotil niekto z Vas pocas celeho obradu v kostole vyhradne iba 50mm f/1.8 (Nikon APS-C)? Pripadne s akymi obmedzeniami ste sa stretli?
Takisto ma caka prve fotenie a zvazujem 2.8micku s rozsahom zakladneho zoomu.
veľa akcií som fotil výhradne iba s jedným sklom ( myslím pevné sklo ) .. takmer vždy sa jednalo o rozsah 35/1.8, či 50/1.8 ... ide o to že sa ako fotograf "naladíš" na to sklo. Iste je to náročnejšie ako fotiť so zoom ( 24-70, 18-200, 16-85 ) ale výsledok je podľa mňa lepší. Nejak je výsledná séria taká pocitovo zrozumiteľnejšia ( nemebníš pre diváka uhly pohľadu od širokého po tele ), pevné sklá majú takmer na 100 percent lepšie podanie pri zložitejších sveteľných scénach, ako fotograf sa nezaťažuješ zoomovanm, tvoríš obraz od celku až po detail ( teda aspoň u mňa to tak funguje ) nejak "samozrejme" , spontánnejšie, hravejšie,....
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()