Hore
Fórum » Návrhy a pripomienky
 

Mám právo hodnotiť fotky?

apple
2010-10-31 14:49:43+01
Už dlhšie mám dilemu, či ako úplný začiatočník, mám právo hodnotiť fotky iných po technickej kvalite, ktorej sám dobre ešte nerozumiem. Pridať slovné hodnotenie "páči" je iná vec, ako hodnotiť ich technickú kvalitu. Neviem či mi presne rozumiete, lebo dať 3x7 fotke ktorá sa mi páči, nie som si istý, či je to to pravé orechové.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-31 14:59:47+01
Pravo mas, ale tvoj nazor asi nebudu pokrocili uzivatelia brat prilis do uvahy. Utvor si svoj vlastny rebricek hodnot, co pre teba znamena 7 bodov za TK a pod. Komentovanie a hodnotenie tu bola velakrat omielane a aj tak sa nedospelo k nejakemu relevantnemu zaveru. Je to jednoducho vzdy subjektivne. Nezabudaj ale, ze to ze vyjadris nazor, odzrkadluje tvoje ja. Ak si si nedokazal urobit na fotku nazor, tak to mozes napisat, nemusis ju hodnotit alebo kritizovat. Mozes jednoducho vyjadrit svoje emocie.
Tvoj nazor by mal byt podporeny argumentami, preco si dal urcity pocet bodov a napisal, to co si napisal. Tvoj nazor a hodnotenie mozu byt prijate a nemusia.
Ak mi ti napises nieco k fotke, urcite to budem brat inak, ako ked mi ju zhodnotia napr. na portfolio review profesionalni fotografi. Vela uzivatelov si ´preveruje´, kto im dal hodnotenie a koment, ak vybaca z normy. Ak mi niekto napise, ze mam zlu TK a pritom je fotka 100% vporiadku a on ma v portfoliu mazanice z ultrazoomu, nebudem brat jeho nazor za smerodatny a len sa nad tym pousmejem. Ak mia ale napise ze mam zlu TK a podlozi to vlastnou tvorbou, ktora moju o triedu prevysuje, dam klobuk dole, sklopim usi a poviem: Majstre, pokusim sa k vasim zaberom priblizit.
 
illusion
2010-10-31 15:08:20+01
coby nie, mozes hodnotit podla vlastneho svedomia a vedomia. 3/4 fotiek su medzi potencialnymi fotkami dna len z dovodu, ze tunajsi pouzivatelia maju z pohladu systemu opravnenie fotky bodovat a nie preto, lebo ju boduje clovek, ktory ju vie odborne posudit.

pomer poctu bodov medzi jednotlivymi fotkami o kvalite fotky vypoveda len z malej casti, pretoze aj k ´mizernej´ fotke, ktoru vidno na titulke stale, sa vyjadri viac ludi, lebo je na ociach a viac ludi si ju otvori.

K skvelej fotke, ktorej autor nie je kazdodennym elitnym prispievatelom a vysmievacom na fore a zaroven nebola pridana vo vhodny cas, sa nemusi vyjadrit nikto a predsa je to skvely zaber...

takze boduj podla toho ako sa ti paci, system je takto navrhnuty
 
leto
2010-10-31 16:11:47+01
máš plné právo vyjadriť sa ku každej fotke, a hodnotiť ju v rámci svojho vedomia a svedomia, to je výhodou demokracie, a samozrejme aj tohto portálu,,,
otázne však je, ako sa k tvojmu názoru postaví autor, ktorí je možno o úroveň,dve nad tebou, a či si aspoň niečo z toho zoberie vážne,,,
 
Cyril
2010-10-31 17:00:54+01
Uf, dobra otazka, citit sebareflexiu, na tomto portale dost postradajucu.
Snazim sa hodnotit foto tak, ako citim, kedze mi chybaju odborne znalosti.
Najlepsie, ked si po sebe precitam komentar s casovym posunom, o rok, o dva. To je srandy kopec :DDD
 
Cyril
2010-10-31 17:11:32+01
To hlavne som nenapisal. Mas, jasne ze mas.
Inak, dost Ti budu Tvoje komentare aj pomahat, hlavne ked si ich po case po sebe precitas, ale to som uz pisal.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2010-10-31 17:17:06+01
príspevok od: Cyril
To hlavne som nenapisal. Mas, jasne ze mas.
Inak, dost Ti budu Tvoje komentare aj pomahat, hlavne ked si ich po case po sebe precitas, ale to som uz pisal.
Múdro múdro na niekoho s takou bradou:-):-):-)a k téme netreba sa báť hodnotiť
 
seifi
2010-10-31 19:24:24+01
Chlape, tu je vysoko nasadená laťka. Všimol si si priemeri pod fotografiami ? Alebo hodnotíš 6-7, alebo to necháš tak. Priemerna známka hodnotenej fotky pod 6-timi bodmi tu myslím nie je. To akoby v triede nebolo horšej známky ako 1-. Pamätaj, budú hodnotiť aj teba.
 
illusion
2010-10-31 20:01:37+01
príspevok od: seifi
Chlape, tu je vysoko nasadená laťka. Všimol si si priemeri pod fotografiami ? Alebo hodnotíš 6-7, alebo to necháš tak. Priemerna známka hodnotenej fotky pod 6-timi bodmi tu myslím nie je. To akoby v triede nebolo horšej známky ako 1-. Pamätaj, budú hodnotiť aj teba.
toto je tu typicke. pozor ako hodnotis, lebo TAKTO budu hodnotit teba
 
Cyril
2010-10-31 20:12:49+01
príspevok od: seifi
Chlape, tu je vysoko nasadená laťka. Všimol si si priemeri pod fotografiami ? Alebo hodnotíš 6-7, alebo to necháš tak. Priemerna známka hodnotenej fotky pod 6-timi bodmi tu myslím nie je. To akoby v triede nebolo horšej známky ako 1-. Pamätaj, budú hodnotiť aj teba.
Ak sa chces nieco naucit, radsej bud prisnejsi, okolie Ti to bude opatovat.
Pozor na skupinky spriatelenych gangov, nenechaj sa nimi znechutit. Ale to je na kazdom portale. Ak budes chciet ozaj s niekym prekonzultovat foto, kludne sa obrat na kohokolvek, urcite Ti rad odpovie, poradi. S tym mam velmi dobre skusenosti, este sa mi nestalo, ze by ma niekto odbil, alebo vysmial. Neboj sa opytat, aj keby sa Ti zdala otazka akokolvek hlupa. Hlupe je sa neopytat. Drzim palce. PS. Hlavne filtruj, co Ti kto povie. Ludia tu maju galerky, dobry pomocnik v tom su aj jeho komentare. Drzim palce :)
 
Kveto
2010-10-31 20:18:16+01
ako člen Nikon Clubu v ČR by si hodnotiť iste mal :D
 
atiart
2010-10-31 21:35:11+01
.... pravo na život, pravo na slobodu slova, to by mal mať každý človek na tej zemeguli, ale právo hodnotiť fotografie to len tak hocc kto nesmie mať :))) opýtaj sa nato Myresky :)
 
atiart
2010-10-31 21:50:42+01
... práve som Ti pridal fotografiu alebo dačo také len pre teba na ohodnotenie, a som zvedavý na tvoju odbornú kritiku . Za tvoje vyjadrenie vopred ďakujem !
 
Artpraktik
2010-10-31 22:00:42+01
Pekná otázočka Aplle. Cítim to obdobne, pretože u nového foťáku je automatika v nastavovaní lepšia ako ja. Na tomto portáli sú niektoré zábery sakramentsky dobré, takže rád obdivujem, študujem. Kritika síce patrí k mojej práci (nie fotografia), ale v hodnotení fotografií som si ešte kritiku nedovolil (ani pozitívnu, ani negatívnu). A nedovolil som si ešte nejakú fotografiu vôbec vložiť. Čo by možno za niečo stála je fotená kompaktom a neviem ako by to bolo brané, aj keď záber je možno vydarený... Ale späť k tomu hodnoteniu. Žiakom dávam možnosť skritizovať svoje dielo a vo svojej kritike som celkom tvrdý. Obe polohy ich posúvajú o kus ďalej. Prijatie negatívnej kritiky urobí oveľa viac, ako vzdor. Lenže musí byť oprávnená. Tento portál čítam celkom dlho a pravdepodobne budú aj ostatní súhlasiť, že niekedy je to hodnotenie vecou sympatií a antipatií, či dokonca pomsty za zlé hodnotenie... Ale na každom šprochu pravdy trochu... Určite hodnoť, asi sa pridám tiež, ale ako začiatočník budem hodnotiť veľmi opatrne a ak by sa mi vyslovene niečo nepáčilo, tak radšej budem ticho... S fotografmi s ktorými sa poznám mám obdobnú skúsenosť ako Cyril. Akonáhle príde reč na fotografiu, techniku a pod - stratia pojem o čase a sú ako otvorená kniha.
 
wayne
2010-10-31 23:01:46+01
Myslis hodnotit pisomnymi komentarmi, alebo len bodovat? Ak to druhe, tak miesto paci, daj kludne 3x7, nikomu to nebude podozrive...
 
atiart
2010-10-31 23:27:03+01
príspevok od: wayne
Myslis hodnotit pisomnymi komentarmi, alebo len bodovat? Ak to druhe, tak miesto paci, daj kludne 3x7, nikomu to nebude podozrive...
.... akoby nebolo podozrivé, xy-ny budú naňho pindať, že im nedal , či má dávať každému ?:))))))))) ja normálne som dostal raz záchvat, jak mi dakto napísal, že prečo som mu dal tak nizké body, odvtedy kde napíšem tak dám 3x7, k ostatným buď sa nevyjadrím alebo len napíšem :) normálne to sledujú, že kto kolko bodov dal, jak vajda na svadbe svojej dcéry pri reidovom :)))
 
wayne
2010-10-31 23:38:34+01
príspevok od: atiart
.... akoby nebolo podozrivé, xy-ny budú naňho pindať, že im nedal , či má dávať každému ?:))))))))) ja normálne som dostal raz záchvat, jak mi dakto napísal, že prečo som mu dal tak nizké body, odvtedy kde napíšem tak dám 3x7, k ostatným buď sa nevyjadrím alebo len napíšem :) normálne to sledujú, že kto kolko bodov dal, jak vajda na svadbe svojej dcéry pri reidovom :)))
sak toto...
 
Cyril
2010-10-31 23:46:33+01
príspevok od: wayne
Myslis hodnotit pisomnymi komentarmi, alebo len bodovat? Ak to druhe, tak miesto paci, daj kludne 3x7, nikomu to nebude podozrive...
Tiez dobra otazka. Bodove hodnotenie vacsinou pohlti s prudom. Zapeklita vec. Tu je strasne nadhodnotene bodovanie a ludia su dust sfucany ak dostanu 4. Ja som si urobil svoju stupnicu (mam ju v profile). Nebodujem, len co by som vesal po dome. Zda sa mi spravodlivejsia ako sucasne bodovanie. Ak ma foto zaujme, prilepim sa pod nu :)
Su tu ludia, co velmi obsirne komentuju foto a ked to docitam, tak mam pred ocami uplne ine foto, len nie to autorove. To mi tiez nie je velmi pochuti. Staci smer, naznak, mozno drobnost ku kompu, svetlu atd.
Mam jedneho kamarata, a tomu ked sa nepaci fotka tak mi nepovie ze je zla, ale posle mi linky, ako to robia ini :DD A mal som jedneho kritika z vedlajsieho Viva (ktoreho som mal velmi rad) a ten mi pisal na zlu foto ´igelitka´ (tj ´takych cvakov nafotim za hodinu plnu igelitku´. Nebat sa kritiky, naucit sa ju citat a vediet ju aj prijat. Znamky su tu na tomto mieste na nic.
 
Artpraktik
2010-11-01 00:24:25+01
príspevok od: wayne
Myslis hodnotit pisomnymi komentarmi, alebo len bodovat? Ak to druhe, tak miesto paci, daj kludne 3x7, nikomu to nebude podozrive...
Čísla sú dobré možno pre štatistiku. Komentár však vysvetľuje, zjemňuje dopady nízkeho bodovania, povzbudzuje alebo odraďuje...
Taká perlička: Dostal som dnes od kamaráta požiadavku zhodnotenia jeho práce v muzikáli Báthoryčka. Nepýta sa čo som nafotil ja, ale komentár ho zaujíma. Je vynikajúcim fotografom ktorému nesiaham ani po kotníky a predsa chce zhodnotenie. Minulý týždeň mi žiačka maturitného ročníka pre zmenu v smere kde som ako ryba vo vode povedala, že ju môj názor nezaujíma vôbec... Takže kritika môže byť chápaná ako vec žiadaná aj odmietaná. A niekomu ide len o body.
 
javelin
2010-11-01 06:11:32+01
Smelo hodnoť....výsledok nenechá na seba dlho čakať....hlavne opatrne v oblasti chrobáčikov...:)))
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()