Hore
Fórum » Ankety
 

Dotazník

Robert Simeg
Robert Simeg 2012-04-09 21:06:57+02
Ahojte ephotaci

Chcem Vás poprosiť o vyplnenie krátkeho dotazníka, ktorý súvisí s mojou diplomovou prácou a ktorý sa týka dokumentárnej fotografie.

www.iankety.sk/dotaznik/268068151/

Ďakujem pekne
 
jozorybarik
2012-04-11 14:25:51+02
Otazka je, ak by som bol na mieste toho fotografa, kopol by som si do toho dietata aj ja, alebo by som mu pomohol ? Iny priklad - prechadzajuc sa po hladom zubozenej africkej dedine a vidiet tam umierat deti, nechalo by ma to lahostajnym ? Asi by som v tom momente neriesil kto za to moze, ci oni svojou "chybou" ze na tom evolucne nie su lepsie, alebo ci to je sposobene velkym suchom sposobenym globalnymi zmenami, proste by som vytiahol z tasky to posledne jedlo a dal sa tym detom najest...Ano, bohuzial existuju lenivy spekulanti, ktorym sa nechce robit a rychlo sa naucili ako zneuzivat system ale kolko percent je takych ? Mozeme si vybat darwinovu cestu a pokrcit nad nimi ramena so slovami, ze prezije len najsilnejsi a ak nie su schopny sa o seba postarat tak ich problem, alebo mozeme byt ludia a tak sa aj spravat. Podla mna toto na diskusiu nie je. To, ze sa mame spravat ako ludia by mal byt fakt. Diskusia by mala vzniknut aky typ pomoci by bol najlepsi. Dat rybu vs naucit rybarcit, dat chlieb vs naucit pestovat to beriem, ale zamyslat sa nad tym, ci vobec pomoct ludom v biede ? To je chore...
 
Shooter
2012-04-11 15:22:46+02
Prispejem aj ja do tejto témy. Zhodou okolností sedí so mnou v jednej kancelárii chlap priamo zo Sudánu. Ukázal som mu fotku a začali sme sa trocha baviť na túto tému, a tak len v skratke: Táto fotka s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z Južného Sudánu, ktorý sa pred 20 rokmi zmietal v bojoch vyvolaných rebelmi. Ľudia postihnutý touto vojnou dostávali humanitárnu pomoc, na ktorú si niektorí až tak zvykli, že aj po upokojení situácie túto pomoc naďalej vyžadovali. A kolega mi povedal to isté, ako tu už viac krát odznelo, že ľudí treba naučiť chytať ryby a nie len im ich dávať. Mnohí ľudia sa ale po vojne pozbierali a znova normále fungujú. V súčasnosti tam medzi usporiadanými a neprispôsobivými ľuďmi panuje asi rovnaká nevraživosť ako u nás medzi nami a našimi spoluobčanmi. Doslova mi povedal, že sú to ľudia, ktorí sa nechcú naučiť pracovať, lebo vedia, že všetko dostanú. Príležitostí na to majú a kto chce, dokáže sa uživiť, či už farmárčením alebo zamestnaním. Toľko slová rodeného Sudánčana.
 
Blackman
2012-04-11 15:30:33+02
príspevok od: Shooter
Prispejem aj ja do tejto témy. Zhodou okolností sedí so mnou v jednej kancelárii chlap priamo zo Sudánu. Ukázal som mu fotku a začali sme sa trocha baviť na túto tému, a tak len v skratke: Táto fotka s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z Južného Sudánu, ktorý sa pred 20 rokmi zmietal v bojoch vyvolaných rebelmi. Ľudia postihnutý touto vojnou dostávali humanitárnu pomoc, na ktorú si niektorí až tak zvykli, že aj po upokojení situácie túto pomoc naďalej vyžadovali. A kolega mi povedal to isté, ako tu už viac krát odznelo, že ľudí treba naučiť chytať ryby a nie len im ich dávať. Mnohí ľudia sa ale po vojne pozbierali a znova normále fungujú. V súčasnosti tam medzi usporiadanými a neprispôsobivými ľuďmi panuje asi rovnaká nevraživosť ako u nás medzi nami a našimi spoluobčanmi. Doslova mi povedal, že sú to ľudia, ktorí sa nechcú naučiť pracovať, lebo vedia, že všetko dostanú. Príležitostí na to majú a kto chce, dokáže sa uživiť, či už farmárčením alebo zamestnaním. Toľko slová rodeného Sudánčana.
Pozor na to, lebo za podobny nazor tu mna nazvali ignorantom! Ale plny suhlas, sedel som s clovekom z Nigerie (volal sa Bright aj napriek tomu ze bol o 2 odtiene tmavsi jak Batman) a tiez mi potvrdil co som si myslel o situacii v chudobnych regionoch kde ludia hladuju. Je na nich sice smutny pohlad, ale vo vela pripadoch si oni sami nechcu pomoct.
 
Shooter
2012-04-11 15:43:01+02
príspevok od: Blackman
Pozor na to, lebo za podobny nazor tu mna nazvali ignorantom! Ale plny suhlas, sedel som s clovekom z Nigerie (volal sa Bright aj napriek tomu ze bol o 2 odtiene tmavsi jak Batman) a tiez mi potvrdil co som si myslel o situacii v chudobnych regionoch kde ludia hladuju. Je na nich sice smutny pohlad, ale vo vela pripadoch si oni sami nechcu pomoct.
Ja sa nebojím a za svojím názorom si stojím, pretože to mám od človeka, ktorý tam žije a nie iba o tom čítal. Keď sme sa o tom s Ibrahimom (to je ten zo Sudánu) bavili, povedal mi: "They are like a gypsies in Slovakia". To si myslím hovorí za všetko. Podľa neho sme príliš ovplyvňovaní médiami, ktoré vykresľujú Sudán ako chudobnú africkú krajinu a veľmi ho to mrzí, pretože taká ani z ďaleka nie je. Samozrejme, že tam sú regionálne rozdiely, ale to je už na inú debatu.
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-04-11 15:48:11+02
príspevok od: Shooter
Ja sa nebojím a za svojím názorom si stojím, pretože to mám od človeka, ktorý tam žije a nie iba o tom čítal. Keď sme sa o tom s Ibrahimom (to je ten zo Sudánu) bavili, povedal mi: "They are like a gypsies in Slovakia". To si myslím hovorí za všetko. Podľa neho sme príliš ovplyvňovaní médiami, ktoré vykresľujú Sudán ako chudobnú africkú krajinu a veľmi ho to mrzí, pretože taká ani z ďaleka nie je. Samozrejme, že tam sú regionálne rozdiely, ale to je už na inú debatu.
ja by som si dovolil iba malu otazocku..z ktorej casti krajiny pochadza Ibrahim?diky
 
Shooter
2012-04-11 16:01:12+02
príspevok od: istvic
ja by som si dovolil iba malu otazocku..z ktorej casti krajiny pochadza Ibrahim?diky
Jeho rodina býva na farme neďaleko hlavného mesta Khartoum.
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-04-11 16:02:40+02
príspevok od: Shooter
Jeho rodina býva na farme neďaleko hlavného mesta Khartoum.
myslel som si..diky
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-04-11 17:28:54+02
príspevok od: Shooter
Jeho rodina býva na farme neďaleko hlavného mesta Khartoum.
nechce sami tu rozpisovat,sledujem dianie vo svete od detstva,tak som len trocha googlil.je to pre mna rychlejsie..kto chce a vie,informacie najde aj sam..iba jedna veta z wikipedie ohladne obcianskej vojny vSudane a to aj vykresluje moj nazor na tvojho na vetu tvojho kolegu Ibrahima....citujem:Mezi hlavní důvody vzniku občanské války je náboženská nesnášenlivost a nadřazenost většinového muslimského obyvatelstva ze severu nad křesťanským a animistickým obyvatelstvem na jihu.

 
istvic
ocenenie redakciou 2012-04-11 17:31:39+02
pre lenivcov,tu je odkaz na wikipediu,staci si precitat stat menom Historia
http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAd%C3%A1n
 
tomis.ales
2012-04-11 19:19:31+02
príspevok od: istvic
ty si toho v zivote moc nepocestoval,vsak?teda okrem UK..pekny clovek ,keby a
Afrika nebolanebolo by ani cloveka..Lucy pochadza priuamo z rovnikovej Afriky a teda nase korene siahaju prave tam.Takto smahom prsta po klavesnici by si zatratil vsetky tie nadherne rozmanite zivocisne formy,co maju domov prave v Afrike,Egyptska civilizavia by sa zrutila ako domcek z karat z zmizla by z pamate ludi jednym uderom na klavesu delete.Dazdove pralesy by sa rozpadli na drobne pismenka,Sahara ci Dracie vrchy,Kilimandzaro,Atlas by sa rozomleli na prach,rozfukane nechutou ludi riesit problemy..Nil ,Niger,Kongo,Okavango ,Zambezi,vsetky tieto toky by vyschli,stratili sa v utrobach nasich pamati,nic by nikdy neexistovao,Vasco de Gama.by nemusel nic oboplavavat,Indiu by ovladli Portugalci uplne,,dr Livingstone by sedel doma na prdeli,Stanley by ho nemusel namahavo hladat,Britske imperium by nevyrastlo do takych rozmerov a bohatstva a teraz mi odpovedz na otazku..kde by si to vlastne pracoval za hranicami Slovenska,keby bola Britania chudobnym europskym statom?
Pre tvoje info, bol som Egypte 2x, v Indii, Turecku, Rusku 2x a pod... A nehovorim o dovolenkovych destinaciach. Videl som veci, co sa niekedy dost podobali na fotku maleho dievcata a supa. Hlavne v Indii. Nieco z toho som videl ako male decko. Nesnaz sa, prosim, ma nejako potapat. Mozno si si nevsimol, ale v mojom predoslom texte som nikoho neobhajoval ani nehanil. Mozno si ma zle pochopil.
Afrika, resp. svet je prilis zlozity na debatu o par riadkoch. Nie je tu priestor ani cas a ani ludia, ktori dokazu skutocne popisat zivot tychto krajin. Mozeme iba debatovat, ale k pravde mame vsetci daleko. A mozno je dobre ju ani nevediet. A kedze mi neni vidiet do tvare, aby bolo jasne, ze tento text nemyslim ako hadku, ukoncujem to smajlikom
 
Shooter
2012-04-11 19:19:51+02
príspevok od: istvic
nechce sami tu rozpisovat,sledujem dianie vo svete od detstva,tak som len trocha googlil.je to pre mna rychlejsie..kto chce a vie,informacie najde aj sam..iba jedna veta z wikipedie ohladne obcianskej vojny vSudane a to aj vykresluje moj nazor na tvojho na vetu tvojho kolegu Ibrahima....citujem:Mezi hlavní důvody vzniku občanské války je náboženská nesnášenlivost a nadřazenost většinového muslimského obyvatelstva ze severu nad křesťanským a animistickým obyvatelstvem na jihu.

Ďakujem za informácie, toto som nevedel, ale každá minca má dve strany. Nehovorím, že ľuďom netreba pomáhať, tým sa predsa líšime od zvierat, že máme súcit, ale na druhú stranu neustála pomoc bez viditeľných zmien mnohých omrzí. Na svete bolo veľa vojen, ale ľudia sa za pomoci dokázali postaviť na vlastné nohy (viď Európa zdevastovaná po dvoch svetových vojnách) a ak to v niektorých krajinách nejde, tak je niekde chyba a treba ju nájsť a riešiť, nie len tam bezcieľne posielať potraviny a peniaze (ak sa tam vôbec dostanú).
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()