Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Spor svadobné fotografie vs. "mladomanželia"

valec86
valec86 2012-10-16 07:54:27+02
Nevedel som kam to dať, a nechcel som zakladať novú tému, tak ako Slavovi Halapimu, aj mne nastal spor klient vs fotograf.

Fotografoval som svadbu česko- slovenskému páru žijúcemu viac ako 10 rokov vo Veľkej Británii , vek páru bol 65 ročný ženích čech a 35 ročná nevesta slovenka. Svadba bola aká bola, mohli dať aspoň napiť pohár čistej vody po 14 hodinami so staromanželmi, nakoniec sa nad nami zľutoval majiteľ reštaurácie.Každý je nejaký, no zrazu nastal problém, že fotoknihu, ktorú ponúkam ako grátis, bonus, doplnok ku kompletnému svadobnému balíku chceli novomanželia vidieť. Vytvoril som niekoľko print screenov a odoslal som ich neveste no reakcie boli dosť zlé. Fotografie sú gýčové, zle sa tvária, pozadie je rozmazané, ( kostol tmavý ako hrobka fotene so sigmou 85 f1.4) a pod. Ako vyhovieť svadobnému páru, kde nevesta mi môže byť mamou a ženích otcom. Myslím si že pri tomto vekovom priepastnom rozdiele nastane vždy tento problém + pohľad na svadbu z pohľadu človeka žijúceho v anglicku a na slovensku bude odlišný. Napadlo ma už aj im dať zľavu a fotoknihu im jednoducho nedodať a zabudnúť nato. Myslím si že niekedy existuje typ klienta alebo človeka, ktorý jednoducho nebude nikdy spokojný. Ak by boli k tomu adekvátne dôvody, chyba fotografa fajn, človek skloní hlavu prizná si chybu a ideme ďalej, no ako ukončiť spor, ktorý zachvíľu môže naozaj nastať s klientom, s ktorým komunikujem výhradne cez internet, má problémy hľadať slovenské výrazy a nieje spokojný s prácou neviem....

za vaše postrehy a nápady, ako situáciu vyriešiť vopred Ďakujem
 
Krtko fotografom
2012-10-16 09:41:38+02
Ja by som skor povedal, ze tie ich Anglicke svadby su gycove... A kedze uz zije "nevesta" 10 rokov v Anglicku, tak uz je zvyknuta na ich divny standart .
Okrem toho, mam z nej pocit, ze si mysli o sebe, ze je nejaka fotomodelka. Mne sa uz par krat stalo, ze sa mi ludia postazovali, ze sa im nepaci, ako vyzeraju na fotkach. Ja som im to jednoducho vysvetlil, ze ked sa pozeraju na seba do zrkadla, tak sa vidia tak, ako sa chcu vidiet, ale ked sa pozeraju na fotku, tak uz sa vidia tak, ako vyzeraju v skutocnosti. Takmer vzdy to vsetci pochopili, pretoze je to pravda.
Okrem toho, co je gycova fotografia. Ty fotis dej a nie si zodpovedny za jeho priebeh, ty ho iba dokumentujes, a nezasahujes do priebehu.
1
1
 
quintes
2012-10-16 10:18:35+02
Daj nejaké foto....
0
0
 
martin9113
2012-10-16 10:27:57+02
príspevok od: Krtko fotografom
Ja by som skor povedal, ze tie ich Anglicke svadby su gycove... A kedze uz zije "nevesta" 10 rokov v Anglicku, tak uz je zvyknuta na ich divny standart .
Okrem toho, mam z nej pocit, ze si mysli o sebe, ze je nejaka fotomodelka. Mne sa uz par krat stalo, ze sa mi ludia postazovali, ze sa im nepaci, ako vyzeraju na fotkach. Ja som im to jednoducho vysvetlil, ze ked sa pozeraju na seba do zrkadla, tak sa vidia tak, ako sa chcu vidiet, ale ked sa pozeraju na fotku, tak uz sa vidia tak, ako vyzeraju v skutocnosti. Takmer vzdy to vsetci pochopili, pretoze je to pravda.
Okrem toho, co je gycova fotografia. Ty fotis dej a nie si zodpovedny za jeho priebeh, ty ho iba dokumentujes, a nezasahujes do priebehu.
fotoaparat nieje evolucia z opice cloveka neurobi.
1
4
 
Jubi
2012-10-16 10:32:22+02
príspevok od: quintes
Daj nejaké foto....
No veru foto by bodlo... Aj ked myslim ze tie fotky budu okej.
0
0
 
dsl333
2012-10-16 10:34:24+02
Daj foto tmaveho kostola..
Zlavu nedavaj, ak raz das, budes davat vzdy, nech si oni vyberu z fotiek co im dodas a potom sprav fotoknihu...
0
0
 
juve16
2012-10-16 10:37:01+02
kua, ja že to otec nevesty na tej fotke a to ženích ...no nechutné fuuj, hnus velebnosti
1
1
 
tadzesi
2012-10-16 10:37:08+02
Je to praca s ludmi a ty musis ukazat svoju profesionalitu bez oduvania sa a hadzania problemu na objedanavatela. Povedz, ze lepsie knihu spravit nevies. Niesi grafik. Ak chcu extra knihu, daj spravit demo dvojstranu grafikovi, ale povedz ze ten za to zapyta peniaze. Namiesto pisania pouzi Skype.
0
1
 
valec86
2012-10-16 10:46:02+02
príspevok od: quintes
Daj nejaké foto....
az vecer ak dojdem domov
0
0
 
valec86
2012-10-16 10:54:29+02
nevestu ani zenicha som nikdy v zivote nevidel, ani mi neposlali predom svoju foto, stretli sme sa prvy krat dve hodiny pred svadbou. to si priznavam, nemal som to radsej pisat, nepatri sa to, prejavili sa trosku emocie a uzkost.Nna fotografii je svadobny otec, zenich je este starsi. Tak to beriem spet. Stale sa snazim vyriesit ich problem fotoktihy, v ktorej podla mna vydia problem. Vsetky fotky som im neposlal cize mozno reagovali na jednu dve zabery. Tadesi diky moc za reakciu pomohla, asi to urobim takto.
Poucenie z toho vidim v tom ze som porusil svoje pravidlo stretnut sa 1-2 krat s mladomanzelmi pred svadbou a proste som zakazku zobral ,kedze nemali moznost skor dojst na slovensko. Dakujem za vsetky postrehy, clovek sa uci a najlepsie na svojich chybach, tie palia viac
0
0
 
Laco62
2012-10-16 11:33:13+02
príspevok od: valec86
nevestu ani zenicha som nikdy v zivote nevidel, ani mi neposlali predom svoju foto, stretli sme sa prvy krat dve hodiny pred svadbou. to si priznavam, nemal som to radsej pisat, nepatri sa to, prejavili sa trosku emocie a uzkost.Nna fotografii je svadobny otec, zenich je este starsi. Tak to beriem spet. Stale sa snazim vyriesit ich problem fotoktihy, v ktorej podla mna vydia problem. Vsetky fotky som im neposlal cize mozno reagovali na jednu dve zabery. Tadesi diky moc za reakciu pomohla, asi to urobim takto.
Poucenie z toho vidim v tom ze som porusil svoje pravidlo stretnut sa 1-2 krat s mladomanzelmi pred svadbou a proste som zakazku zobral ,kedze nemali moznost skor dojst na slovensko. Dakujem za vsetky postrehy, clovek sa uci a najlepsie na svojich chybach, tie palia viac
Hej, tak ako vravíš. Hlavne "klídek"
0
1
 
zino
2012-10-16 11:40:22+02
Takýchto ľudí nemám rád. Nadrcmaná panička, ktorá si o sebe myslí že kráľovná Alžbeta 127. Myslím, že toto sú tipy ľudí, ktorým nikdy nevyhovieš a stále budú zdutý a všade hľadať chyby. Niečo si nájdu, ty to opravíš a nájde si zasa ďalšiu. A toto by sa opakovalo neustále dokola...

Sám so s takýmto zákazníkom stretol ešte v čase, kedy som sa venoval grafike. Chlapík si vždy vymyslel nejakú úpravu pretože našiel niečo s čím bol nespokojný a keď som to upravil podľa jeho predstáv, tak potom si ešte vždy našiel ďalšiu. Čo na tom bolo frustrujúce, že tie úpravy, ktoré on po mne chcel, neboli v súlade s mojim estetickým cítením a presvedčením ako by to malo vyzerať. Na úpravy som vždy pristúpil, pretože som bol neskúsený a nechal sa zmanipulovať. Výsledok potom stál úplne za nič a keď to bolo nekonečné, tak som si jednoducho povedal že stačilo a spoluprácu s ním som jednoducho ukončil so slovami, keď si o sebe myslí že je lepší, nech si to urobí sám. Ja som bol presvedčený, že svoju prácu som si z počiatku urobil dobre a kvalitne a tým že on po mne chcel jeho "amatérske" nápady, tak nakoniec aj výsledná práca stála za prd a nepáčila sa už ani mne. Odvtedy som sa riadil heslom, že zákazník sa ani pekárovi netrepe do jeho remesla a tak by sa nemal ani grafikovi alebo fotografovi. Preto je najlepšie si zo začiatku okamžite stanoviť svoje podmienky, ukázať im svoju prácu a uzavrieť spoluprácu, len ak sa im tvoj štýl práce páči.

Na tvojom mieste by som urobil jediné. Ako si napísal, fotokniha je grátis. Preto by som to urobil podľa svojho uváženia a odovzdal im hotový produkt - hotovú knihu. A samozrejme dodal fotografie so svadby. S fotografiami boli podľa všetkého spokojní a tak by som to viac neriešil. Keby mala nejaké výhrady stále k tej fotoknihe, jednoducho by som jej povedal, že to bol grátis produkt - darček. A ak sa to paničke nepáči, pokojne nech si dá urobiť niekde podľa svojich predstáv. Veď fotografie z celej svadby si im dodal... A viac by som sa o tom ani nebavil. A ak by si bol presvedčený, že si svoju prácu odviedol naozaj dobre, tak potom by som im ani žiadnu zľavu nedával. Bolo by to znevažovanie tvojich kvalít...
0
0
 
Robert Simeg
2012-10-16 11:59:12+02
príspevok od: valec86
nevestu ani zenicha som nikdy v zivote nevidel, ani mi neposlali predom svoju foto, stretli sme sa prvy krat dve hodiny pred svadbou. to si priznavam, nemal som to radsej pisat, nepatri sa to, prejavili sa trosku emocie a uzkost.Nna fotografii je svadobny otec, zenich je este starsi. Tak to beriem spet. Stale sa snazim vyriesit ich problem fotoktihy, v ktorej podla mna vydia problem. Vsetky fotky som im neposlal cize mozno reagovali na jednu dve zabery. Tadesi diky moc za reakciu pomohla, asi to urobim takto.
Poucenie z toho vidim v tom ze som porusil svoje pravidlo stretnut sa 1-2 krat s mladomanzelmi pred svadbou a proste som zakazku zobral ,kedze nemali moznost skor dojst na slovensko. Dakujem za vsetky postrehy, clovek sa uci a najlepsie na svojich chybach, tie palia viac
Drzim ti palce Valec, odznelo tu par dobry rad, takze klidek, mimochodom co zmluva? Tam to nemas nejak osetrene? Inac nemyslim si, ze to, ze si sa s nimi nestretol pred svadbou osobne by bol nejaky problem hm, nie vzdy sa to predsa da, ked je niekolko kilometrovy rozdiel, proste si mal trosku smolu na klientov, ktori su evidentne dost sebecki. Ber to ako skusenost a ponaucenie.
0
0
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-10-16 11:59:37+02
Praca svadobneho fotografa to je 1/3 fotografovania, 1/3 komunikacie a 1/3 obchodovania. Komunikacia s ludmi ie je len pozitivna. Fotograf sa musi vediet obhajit (ak splna standard dany pre svadobnu fotografiu). Zaroven musi vediet, kedy a do akej miery ustupit. Nesmie sa stat z neho otrok poziadaviek zakaznika. Aby napokon nestavil na realizacii fotoknihy viac hodin ako fotografovanim a upravami a to zadarmo, ked grafik by si pytal desiatky eur za hodinu.
Mnohym fotografom chyba obchodne vzdelanie. Vsetko usilie venuju k zlepseniu svojich fotografickych schopnosti ale pozabudaju na propagaciu, zmluvy, zarobkovost. Fotograf musi pocitat s tym, ze zakaznik moze byt nespokojny a do svojhobussines planu taketo ryziko zakalkulovat. Nesmie sa vyhybat pravnej stranke fotografie (autorske prava, zaloby, vymahanie platby...).
No a ked narazi na k......, mozu byt vsetky plany a obranne strategie v cudu. Potom je dolezite, ako je pripraveny na sudny spor.
0
1
 
S3030150
2012-10-16 12:10:16+02
príspevok od: Karol Srnec
Praca svadobneho fotografa to je 1/3 fotografovania, 1/3 komunikacie a 1/3 obchodovania. Komunikacia s ludmi ie je len pozitivna. Fotograf sa musi vediet obhajit (ak splna standard dany pre svadobnu fotografiu). Zaroven musi vediet, kedy a do akej miery ustupit. Nesmie sa stat z neho otrok poziadaviek zakaznika. Aby napokon nestavil na realizacii fotoknihy viac hodin ako fotografovanim a upravami a to zadarmo, ked grafik by si pytal desiatky eur za hodinu.
Mnohym fotografom chyba obchodne vzdelanie. Vsetko usilie venuju k zlepseniu svojich fotografickych schopnosti ale pozabudaju na propagaciu, zmluvy, zarobkovost. Fotograf musi pocitat s tym, ze zakaznik moze byt nespokojny a do svojhobussines planu taketo ryziko zakalkulovat. Nesmie sa vyhybat pravnej stranke fotografie (autorske prava, zaloby, vymahanie platby...).
No a ked narazi na k......, mozu byt vsetky plany a obranne strategie v cudu. Potom je dolezite, ako je pripraveny na sudny spor.
a zabudol si spomenut profesionalny pristup a asertivitu v cene. toto vlakno sa nesie v dost nestastnom tone. to, ze je niekto debil, potrebuje profesionalny pristup, cim taketo debaty bez ucasti druhej strany nie su. tak ako som pisal, hodnotenie dovodu sobasa, financnej situacie, vekoveho rozdielu, spolocenskej urovne atd je nekorektny a neprofesionalny pristup.
0
0
 
valec86
2012-10-16 12:27:11+02
Karol mimo fotografovania pracujem ako rozpoctar- pripravar. Ak je nieco, co mi naozaj ide su to vypocty. Pri vypocte mojej ceny za fotografovanie vychadzam s rocneho nakladu na beh firmy, splacanie 5D mk III + 70-200 mk II s nulovym ziskom a predpokladany pocet zakazok s predpokladanymi balikmi. cize priamy naklad + spravna rezia- cize si prakticky zarabam na svoje priame naklady. Viac si ani zapytat momentalne neodvazujem, nepovazujem sa za nejaky strop profesionalov. Kazdy by sa mal vediet realne ohodnotiť.
Myslim ze asi nejako ustupim a dam im urcite zvyhodnenie a poslem to mimo hlavu. Clovek ma dost starosti ohladom vsetkeho ostatneho propagaciu mam myslim si celkom ok, zmluvu ako tak osetrenu pravnikom, zarobkovost je cisto na priamy naklad.
0
0
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-10-16 12:36:59+02
príspevok od: valec86
Karol mimo fotografovania pracujem ako rozpoctar- pripravar. Ak je nieco, co mi naozaj ide su to vypocty. Pri vypocte mojej ceny za fotografovanie vychadzam s rocneho nakladu na beh firmy, splacanie 5D mk III + 70-200 mk II s nulovym ziskom a predpokladany pocet zakazok s predpokladanymi balikmi. cize priamy naklad + spravna rezia- cize si prakticky zarabam na svoje priame naklady. Viac si ani zapytat momentalne neodvazujem, nepovazujem sa za nejaky strop profesionalov. Kazdy by sa mal vediet realne ohodnotiť.
Myslim ze asi nejako ustupim a dam im urcite zvyhodnenie a poslem to mimo hlavu. Clovek ma dost starosti ohladom vsetkeho ostatneho propagaciu mam myslim si celkom ok, zmluvu ako tak osetrenu pravnikom, zarobkovost je cisto na priamy naklad.
Moj koment nereflektoval na tvoju konkretnu situaciu. Skor mi islo pripomenut diskuterom, pre ktorych je svadobna fotka najdostupnejsou startovacou zarobkovou fotografickou cinnostou, ze to nie je len o foteni. Je to podnikanie zo vsetkym, co ktomu patri. Na jednej strane zarobene peniazky (potesia), na druhej nefotograficke cinnosti a mozne komplikacie.

Tak ako si napisal, u teba vidim najvacsi problem v tom, ze ste si nedali stretnutie s fotenim, kde by ste sa spoznali a vyskusali, ako vam to spolu ide (zakaznik - foograf).
0
3
 
brehulka
2012-10-16 13:22:33+02
príspevok od: quintes
Daj nejaké foto....
Tiež ma to napadlo.
0
0
 
misodk
2012-10-16 13:37:08+02
Ak som to spravne pochopil, nemaju problem s fotkami celkovo, ale s fotkami, ktore si vybral do fotoknihy. To by som riesil bud zlavou a nech si ju vyrobia podla seba... alebo po dodani fotiek, nech ti daju zoznam, podla coho ju vytvoris ty.
Viac by som to tu asi nerozoberal, uz teraz mozes vidiet, akym smerom sa diskusia moze zvrtnut... komentare typu "kua, ja že to otec nevesty na tej fotke a to ženích ...no nechutné fuuj, hnus velebnosti" a podobne sa mozu dostat k tvojmu klientovi a poskodit to moze iba teba...
0
4
 
valec86
2012-10-16 13:50:56+02
odovzdal by si fotky klientovi bez zaplatenia a nasledne cakal na vyber fotiek do fotoknihy? ak nie ako inac im fotky dat? zatazovat webstranku mnozstvom fotiek mi velmi nepripada rozumne a casovo som s tejto zakazky uz dost vyzmykany. vzdy som preferoval osobne vyzdvihnutie po skontrolovani zasielky klientom
0
0
 
quintes
2012-10-16 13:55:57+02
Inak, začínam mať pocit, že s jedlom rastie chuť... Začala doba kde je na trhu veľa "profi" svadobných fotografov, a mladomanželia si z tej kopy ťažko vyberajú, a keď si vyberú toho stého pozeraneho na webe, tak už nemajú chuť hľadať ďalej, a ďalej hľadajú až po svadbe, keď sú "nespokojní"... Hold, za všetko môže asi canon a nikon s ich low end zrkadlami...

Preto ja sa do druhej svadby neženiem ako vôl na bandurky, kým sa ten trh nepreriedi (dobrá výhovorka)
0
0
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()