Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Je to kradez???

Duny
2009-03-31 12:07:06+02
Prave som s kolegom nasiel stranku fotografa, ktory odfoti to, co moj kolega pracne naaranzuje a pripravy. Ide o to, ze sa okolo neho obsmieta s fotakom ked kolega foti svadbu a chlapik si len cvakne naaranzovany, pripraveny zaber. Nevymisla ziadne pozy fotografovanych osob, vlastne ani nieje pozvany ako fotograf, je to typek, ktory videl prilezitost nafotit dobre foto bez namahy. Len caka kym ich kolega nastavy a potom cvakne. Tieto nim nepripravene foto prezentuje na svojej stranke ako svoju tvorbu. Je to protipravne, je to kradez? Mozme na nasej firemnej stranke upozornit na toho chlapika?
 
2009-03-31 12:51:24+02
protipravne to nie je. boli ste blbi, ze ste mu dovolili fotit a tym padom s tym uz vela nenarobite...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-31 12:54:51+02
Je to ako ked si v lese urobis skrytu hojdacku a niekto ti ju najde a veselo sa na nej bude hupat.
 
Duny
2009-03-31 13:05:53+02
Dik, za info :)
 
duroslav
2009-03-31 13:14:43+02
To akože niekto príde na drzovku fotiť na cudziu svatbu kam ho nikto nevolal?
 
atik
2009-03-31 13:19:14+02
:D tak to je uz dost zle...
 
2009-03-31 13:21:21+02
ale ja nechapem, preco ked ste mu to dovolili, sa teraz hnevate...
 
Ferdo
2009-03-31 13:22:05+02
V kazdom pripade je ten chlapik drzy. Ked by som bol ako hlavny fotograf na svadbe, hnal by som ho kade-lahsie. Samozrejme, pokial nepatri medzi svadobnych hosti, ale pises ze nie.
 
Duny
2009-03-31 13:22:44+02
príspevok od: duroslav
To akože niekto príde na drzovku fotiť na cudziu svatbu kam ho nikto nevolal?
Tak nenapadne sa tam motka a foti. Nefoti celu, iba ked kolega foti v meste stylizovane foto alebo foti ked uz vyjdu ludia z kostola. Ale uz viac nebude :)
 
zeppelin
2009-03-31 13:28:29+02
dalo by sa to napadnut cez to, ze s vyhotovenim (o webovej prezentacii nehovoriac) nesuhlasili fotografovane osoby... (neslo o ziadnu zo zakonnych licencii podla § 11 a nasl. Obcianskeho zakonnika, cize suhlas je potrebny...)

Z pozicie Tvojho kolegu sa aspon podla mna neda robit nic... ked tak si davat viac pozor...
 
HUGO7
2009-03-31 16:50:12+02
Súhlasím zo zeppelinom nakoľko to nepoužil na komerčné účely je to o ničom. To že to ma na svojej stránke ešte nie je komercia až keby to niekde predal, alebo robil tým nejakú platenú reklamu až potom by sa zúčastnené strany mohli ohradiť. Potom je treba zriadiť zmluvu o poskytnutí autorského práva. ....možno by stačilo osobne mu dohovoriť a upozorniť ho na svoj nesúhlas zo zverejnením fotografií a že na neho podaté trestne oznámenie. ... aj tak čo by mu s toho vzniklo by bolo maximálne verejne ospravedlnenie na jeho stránke, s nejakým odškodným ani nerátaj
 
quintes
2009-03-31 17:31:55+02
daj jeho stranku, nech vidim toho idiota... ak ju vies :)
 
zeppelin
2009-03-31 17:40:23+02
príspevok od: HUGO7
Súhlasím zo zeppelinom nakoľko to nepoužil na komerčné účely je to o ničom. To že to ma na svojej stránke ešte nie je komercia až keby to niekde predal, alebo robil tým nejakú platenú reklamu až potom by sa zúčastnené strany mohli ohradiť. Potom je treba zriadiť zmluvu o poskytnutí autorského práva. ....možno by stačilo osobne mu dohovoriť a upozorniť ho na svoj nesúhlas zo zverejnením fotografií a že na neho podaté trestne oznámenie. ... aj tak čo by mu s toho vzniklo by bolo maximálne verejne ospravedlnenie na jeho stránke, s nejakým odškodným ani nerátaj
pozor... toto sa autorskeho prava podla mna vobec netyka (on pouzil vlastne autorske dielo - vlastne fotky, ak to spravne chapem...)... takze ani ziadne trestne oznamenie by tu nemalo zmysel... cele je to ked tak v obcianskopravnej rovine v ramci institutu ochrany osobnosti (osobnosti FOTOGRAFOVANYCH SUBJEKTOV)... a ano max. z toho moze byt stihnutie fotiek a ospravedlnenie.
 
HUGO7
2009-03-31 17:48:48+02
príspevok od: zeppelin
pozor... toto sa autorskeho prava podla mna vobec netyka (on pouzil vlastne autorske dielo - vlastne fotky, ak to spravne chapem...)... takze ani ziadne trestne oznamenie by tu nemalo zmysel... cele je to ked tak v obcianskopravnej rovine v ramci institutu ochrany osobnosti (osobnosti FOTOGRAFOVANYCH SUBJEKTOV)... a ano max. z toho moze byt stihnutie fotiek a ospravedlnenie.
hej ved to som tym myslel, že to poda len ako ochranu osobnosti .... ale pri rýchlosti nášho súdnictva tak to obciansko-právne konanie vydím na nerealne. A zrejme by sa to tam ani nedostalo lebo sa v podstate jedna o nic
 
tomcat
2009-03-31 18:17:32+02
Ak vies jeho stranku posli mu nejaky zavireny mail,urcite ho to potesi :o) a nabuduce rovno kopanec do rozkroku.!
 
zeppelin
2009-03-31 18:24:44+02
príspevok od: HUGO7
hej ved to som tym myslel, že to poda len ako ochranu osobnosti .... ale pri rýchlosti nášho súdnictva tak to obciansko-právne konanie vydím na nerealne. A zrejme by sa to tam ani nedostalo lebo sa v podstate jedna o nic
tak iste ze to nie je zrovna casovo efektivne...:)) btw. ´dostane sa tam´ to na co podas navrh... takze kludne aj toto ak by na ziadost tie fotky nestiahol...
 
katty
2009-03-31 18:52:44+02
on sa akože obšmieta po miestach kde sa obvykle chodia fotiť svadobne páry a sliedi? Dufam, že neni taky drzý a potom nepoklepe ženicha po pleci a nepovie, dajte mi na seba kontakt, potom Vám to foto predám.
 
belial
2009-04-01 03:01:16+02
lol, že jaký čuramedán, rehót
 
Duny
2009-04-01 12:14:34+02
Vdaka za nazory a postrehy. Ved najlepsie sa uci na vlastnych chybach a kolega je uz pouceny. Ono je to aj na skodu autora, lebo ked si porovnam fotky pripravene kolegom a fotky, ktore uz fotil sam tak je badatelny rozdiel. Zakaznik, ktory si ho zavola na fotenie moze byt sklamany, lebo nedostal nejaky standard, ktorym sa prezentuje, ktory nieje z jeho hlavy.
 
jake
2009-04-01 12:21:54+02
príspevok od: Duny
Vdaka za nazory a postrehy. Ved najlepsie sa uci na vlastnych chybach a kolega je uz pouceny. Ono je to aj na skodu autora, lebo ked si porovnam fotky pripravene kolegom a fotky, ktore uz fotil sam tak je badatelny rozdiel. Zakaznik, ktory si ho zavola na fotenie moze byt sklamany, lebo nedostal nejaky standard, ktorym sa prezentuje, ktory nieje z jeho hlavy.
a skusal si mu dohovorit kladivom do hlavy? to je dost padny argument na zmenu nazoru ... hadam by to mohlo pomoct (ak mas teda dobreho pravnika)
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()