Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Výber fotoaparátu

denisas
2009-07-17 12:38:07+02
Dobrý deň, som tu nová a ani poriadne neviem, kam mám zaradiť túto moju tému. Ale snáď som ju zaradila dobre :-) Teraz k veci: Doteraz som fotila starým kompaktom Kodakom EasyShare DX6340 (fotila som intenzívne 6 rokov, nebolo to také fotenie na sviatky, príležitosti). Rozhodujem sa medzi zrkadlovkou a ultrazoomom. Vo fotení zrkadlovkou som však úplny amatér. Na jednej strane ma to láka, učiť sa nové veci, na druhej sa toho ale aj trošku obávam. Čo teda od foťáka očakávam, je: - na prvom mieste zakladám na ostrosti a jasnosti fotiek (jednoducho, aby boli na prvý pohľad pekné aj bez úpravy v PC), - aby foťák zvládal fotenie v pohybe, - fotenie na blízku vzdialenosť, makro (napr. zachytenie drobného hmyzu), - fotenie za tmy, za šera, v interiéri (s čo najmenšou šumivosťou obrazu), - zaostrovanie objektu. Väčšinou chcem fotiť prírodu, krajinky, zvieratá. Samozrejmosťou je, že ho budem vláčiť všade so sebou. Takže ten záber fotiek je veľmi široký pojem. A ešte som sa chcela spýtať, či je pri foťákoch aj nejaká funkcia ako odolnosť voči vlhkosti? Lebo, ako som písala, foťák stále berem sebou - či už idem do jaskyne, alebo k moru. Zaujali ma aj ultrazoomy. Zvládol by tieto moje požiadavky splniť aj taký UZ?
 
Manny357
2009-07-17 12:58:02+02
zvladol aj nezvladol, pokial chces mat kvalitne fotky tak zrkadlo, jednoznacne, odolnost voci vode? no tak to uz siahni po poloprofi kategorii, teraz je cenovo najvyhodnejsi canon 40D, je to perfektny fotoaparat a za tu cenu nemas co riesit.

a na vsetky tvoje ostatne otazky by stacilo pozriet si fotoskolu!
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/vyber-fotoaparatu/strach-zo-zrkadlovky/
 
Daniel.U
2009-07-17 12:59:44+02
musis si halvne uvedomit, ze ultrazoom je kompakt s dlhym nosom, nieje to ziaden medzilevel medzi hrackou a zrkadlovkou. Lacne zrkadlovky utesnene niesu. Potom tvoje poziadavky su privysoke, fotak nefoti sam, ked si neosvojis zakonistosti expozicie a vobec vzniku obrazu, nepomoze ti ani sebelepsia zrkadlovka. Fotku pri modrom mori ti spravi ako tak preknu hocijaky fotak, ale fotku v jaskyni to j uz problem a vec nastavenia a techniky fotenia.
 
Manny357
2009-07-17 13:02:09+02
napisal som - fotoskola!!! nech si to preluska a bude dalej. A nebude tu mat scestne otazky
 
denisas
2009-07-17 13:18:26+02
Sorry, ale ja nepokladam svoju otazku za scestnu. Fotoskolu som si precitala, cely clanok o strachu zo zrkadlovky aj s komentarmi. No nemam jasno ani po jeho precitani. Chapem, ze fotak sam nefoti. Taktiez chapem, ze pri zrkadlovke sa nefoti na automatike, pokial ano, je to premarnena kupa. A nepisala som odolnost voci vode, ale odolnost voci vlhkosti vzduchu. No aj tak dik za vyjadrenie
 
Strhak
2009-07-17 13:22:07+02
Tak tému si nezaradila dobre myslime že to nepatrí do právnej poradne ale skôr o technike čo ti na to??? Ak by si tam pohľadala tak tam nájdeš takúto tému a nemusíš zakladať nové vlákno. Dokonca aj na titulnej stránke sa toto rozoberá teraz v inom vlákne, ale je to v podstate to isté. No tak toto bolo pre poriadok a teraz k tomu tvojmu fotoaparátu. Máš isté požiadavky naň to je dobré, už vieš čo chceš fotiť to je tiež fajn, máš strach zo zrkadlovky, ten je po 6 rokoch neoprávnení ešte si urči cenu do ktorej sa môžeš v prvotnej investícii do systému vtesnať a už sa ti bude dať poradiť. Po toľkých rokoch fotenia už asi dačo o fotografii vieš, vieš že ťa obmedzoval kompakt a preto uvažuješ o UZ alebo zrkadlovke. Časom zistíš že aj UZ ti nestačí a budeš chcieť prejsť na zrkadlovku. Ak smiem tak radím preskočiť tento medzičlánok a rovnými nohami skočiť po zrkadlovke. Pri zrkadlovke máš jednú obrovskú výhodu, ak zistíš že ti nevyhovuje objektív vymeníš len ten a sa ti nebude páčiť blesk napríklad do tej jaskyne tak dokúpiš lepší a takto si postupne vybuduješ svoju výbavu ktorá bude vyhovovať práve tebe. Neviem ti presnejšie poradiť lebo nepoznám tvoj rozpočet skús napísať koľko si ochotná do toho vraziť a potom môžeš čakať dáke radi čo majú zmysel
 
denisas
2009-07-17 13:30:55+02
strhak, dakujem za prispevok. Presne tak je to v mojom pripade, ako si napisal. Kompakt mi nestaci a preto uvazujem o niecom lepsom. Doteraz som trosku viac inklinovala k ultrazoomu. Co sa tyka cenovej kategorie, chcela by som sa na zaciatok zmestit do 600€
 
Strhak
2009-07-17 13:55:11+02
Ak chceš dačo nové tak potom CANON EOS 450D to je celkom slušní fotoaparát a za tie peniaze ho kúpiš nový. Ak sa popozeráš po bazároch alebo po inzerátoch môžeš kúpiť aj niečo lepšie. 450D nieje utesnení ale mal som dakedy jeho predchodcu 350D a ten mi mnohokrát zmokol a nič mu nieje, dodnes funguje bez problémov. Nebudem ti odporúčať Canon 40D, 50D alebo Nikon D300 lebo sa ti nezmestí do rozpočtu ale tieto fotoaparáty už znesú hodne. Napríklad s 50D som fotil počas toho najväčšieho lejaka na koncerte Depeche Mode v BA tento rok a to už bol riadni príval vody naň. Na začiatok ti bude úplne stačiť 450D časom možno sa prepracuješ k lepším prístrojom ale najskôr odporúčam si vyskúšať túto nižšiu triedu aby si si to urovnala v hlave a rozhodla sa čo ďalej. Možno zistíš že ti úplne stačí tento môžno siahneš po vyššej triede a možno si povieš že je to pre teba zbytočne komplikované ale to ja už neviem. Rozhodnutie je na tebe, len jedno odporúčanie ak zrkadlovku tak Canon alebo Nikon ak sa tomu chceš venovať viac ak nie tak je to jedno zbehni do obchodu chyť si ich do ruky a ktorá ti bude pasovať tú si kúp. No toto len v prípade že už viac k nej nemieniš dokupovať, občas sa dá kúpiť v akcii set s dvoma objektívmi za slušné peniaze a tie väčšinou stačia na začiatok. Zrkadlovky sa báť nemusíš, na to prídeš časom a potom si už ani nespomenieš na tieto obavy ;-)
 
velecky
2009-07-17 14:15:07+02
Chlapi, prečo je odporúčate 4O, resp. 450? Veď už je 50 a 500, nie? či kvôli cene? Canon EOS 500 má napr. video, čo 450 nemá. Inak - Denisa, k Tvojmu rozpočtu. Rátaš ešte aj na objektív (možno 2?) a také ´drobnosti´ ako UV filter a podobne. Časom blesk, atď.
 
Strhak
2009-07-17 14:30:06+02
príspevok od: velecky
Chlapi, prečo je odporúčate 4O, resp. 450? Veď už je 50 a 500, nie? či kvôli cene? Canon EOS 500 má napr. video, čo 450 nemá. Inak - Denisa, k Tvojmu rozpočtu. Rátaš ešte aj na objektív (možno 2?) a také ´drobnosti´ ako UV filter a podobne. Časom blesk, atď.
No práve s ohľadom na rozpočet ak napíše 600€ nebudem jej odporúčať telo za 700€ (500D) + ešte dáke objektívy. Pri tej 450D sa zmestí do toho limitu aj s objektívom a na začiatok jej bude stačiť, keď došetrí potom môže uvažovať nad ďalšími objektívmi
 
Manny357
2009-07-17 14:37:20+02
príspevok od: velecky
Chlapi, prečo je odporúčate 4O, resp. 450? Veď už je 50 a 500, nie? či kvôli cene? Canon EOS 500 má napr. video, čo 450 nemá. Inak - Denisa, k Tvojmu rozpočtu. Rátaš ešte aj na objektív (možno 2?) a také ´drobnosti´ ako UV filter a podobne. Časom blesk, atď.
500D tam platis len za video a display. Inak nic moc... 450 mam a s 500 som robil a aj som porovnaval vystup z oboch a nie je tam ziadny badatelny rozdiel... a tu je obmedzeny rozpocet takze 500 nema zmysel
 
denisas
2009-07-17 14:45:04+02
Tých 600 € mám na mysli ako prvotnú investíciu. Samozrejme rátam s tým, že postupom času dokúpim ´príslušenstvo´. Pôvodne som uvažovala nad Canonom Eos 1000D, spolu so seťákom a objektívom EF 75-300mm f/4-5.6 III. A ďalšia vec, ktorú na fotoaparáte nechcem, je možnosť nahrávania videa. Lebo to je podľa môjho názoru zbytočné, hlavne ak v dnešnej dobe človek má aj kameru. Tak na tom nebazírujem.
 
velecky
2009-07-17 15:27:04+02
nie som veľká expert, ale setový objektív sa mi zdajú vyhodené peniaze. Radšej došetrím a kúpim si (jeden) kvalitný objektív. A ak sa chceš vážnejšie venovať foto, Canon 1000 by som nekupoval. To je asi len na rodinnú fotografiu. Mysli aj na budúcnosť. Aj ja sa pridávam k odporúčaniu (aspoň) Canon EOS 450 D http://prolaika.inshop.sk/inshop/fotoaparaty/digitalne-zrkadlovky/canon/canon-eos-450d-telo.html Je to síce 564 eur, ale máš kvalitný foťák na celý život alebo na veľmi dlhý čas - ostane ešte aj pre deti, keď prejdeš na vyšší level :)) A k tomu objektív. Dá sa vybrať kadečo. Buď značka Canon - niečo lacnejšie - 165 € http://prolaika.inshop.sk/inshop/objektivy-a-prislusenstvo/canon/zakladne-zoomy/canon-ef-s-18-55-3-5-5-6-is.html To má ohnisko 18-55 mm, ekvivalent kinofilm x1,6, alebo univerzálnejšie za 463€ 17-85 mm http://prolaika.inshop.sk/inshop/objektivy-a-prislusenstvo/canon/zakladne-zoomy/canon-ef-s-17-85-3-5-5-6-is-usm.html. Alebo neznačkové, tie sú lacnejšie.
 
velecky
2009-07-17 15:30:12+02
a ešte drobnosť -ohniskové vzdialenosti pri Canon musíš násobiť 1,6 (niefullramy ako Canon 5, ale o tých sa vôbec nebavíme). Takže Tvoj setový objektív 75-300 je vlastne výkonný teleobjektív - ekv. kinofilmu 120-480 mm. Časom možno, ale ako prvý si ho nekupuj :)
 
velecky
2009-07-17 15:41:52+02
v Pro.Laike je práve ponuka za 600€: http://prolaika.inshop.sk/inshop/fotoaparaty/digitalne-zrkadlovky/canon/canon-eos-450d-ef-18-55-is.html, ak je to ten ibj. čo som Ti písal vyššie, ušetríš asi 130€ :)
 
javelin
2009-07-17 17:27:53+02
Tem u su zaradila dobre a požiadavky ktoré si kladieš na svoj fotoaparat spolu s objektívmi Ta budu stát 10 000 éčiek...........
Ak si nerobíš prču a skutočne máš tak obrovské profi nároky, tak jednoznačne ak už nie Top telá , tak aspom Top sklá Nikkor alebo L-ká Canon....
 
Strhak
2009-07-17 17:32:45+02
príspevok od: javelin
Tem u su zaradila dobre a požiadavky ktoré si kladieš na svoj fotoaparat spolu s objektívmi Ta budu stát 10 000 éčiek...........
Ak si nerobíš prču a skutočne máš tak obrovské profi nároky, tak jednoznačne ak už nie Top telá , tak aspom Top sklá Nikkor alebo L-ká Canon....
Inak si ma sklamal som čakal že keď zbadáš túto tému pošleš ovečky na pašu :-DD
 
javelin
2009-07-17 17:37:03+02
príspevok od: Strhak
Inak si ma sklamal som čakal že keď zbadáš túto tému pošleš ovečky na pašu :-DD
Je to dáma a ja som ´Džentlmén´....ale zas dlho som ich neprevetral tak aspom aspom na chvílu...
šup ho stádo medzi ludí..:)))
 
dodo_bb
2009-07-17 17:42:53+02
Denisa, ešte je jeden rozdiel medzi zrkadlovkou a ultrazoomom. Pokiaľ si kúpiš dobrý a kvalitný ultrazoom, v tej cene máš všetko !!!! Umožní ti takmer všetko, čo chceš v primeranej kvalite. Dá sa s ním fotiť makro, príroda, pohyb, trochu obmedzene za tmy, je ľahký, pomerne odolný, obrázky nebude treba nejak extra upravovať a zmestíš sa do svojho rozpočtu (kvalita môže byť celkom dobrá, ak sa s ním naučíš robiť). Pokiaľ by si chcela podobné parametre a možnosti so zrkadlovkou, bohužiaľ má pravdu javelin (ako ostatne takmer vždy :-)))) a treba dodať, že tá výbavička bude vážiť medzi 12 - 16 kilogramami. A či používaš automatiku alebo manuál, to sú keci. Manuál sa používa veľmi málo, určite najviac sa fotí na poloautomat (priorita clony alebo času) a hodne aj na automat. To všetko môžeš aj s UZ. Podstatný je len výsledok...
 
javelin
2009-07-17 17:44:19+02
Ak má niekto záujem vediet prečo sú niektoré objektívy nacenené od 1000 Eur vyššie, tak preto že robia krásne ostré fotky , ktoré už netreba moc upravovať, dajú sa s nimi zachytit aj velmi rýchle momenty a kludne fungujú aj v šere bez blesku a šumu.........:)))
Tie lacné to nevedia a preto sú LACNÉ...............
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()