Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Súhlas foteného a vek

Peter_PO
2009-11-07 22:03:14+01
Ak je spísaná zmluva o využití fotografií medzi fotografom a fotografovaným, musí mať ten fotografovaní viac ako 18 rokov alebo stačí viac ako 15? Má zmysel vôbec zmluva ktorú podpíše 17 ročná osoba? Ide len o vyjadrenie súhlasu s použitím fotiek, nie o speňaženie fotiek. A samozrejme že sa bavíme o slušných fotkách ;-)
 
Strhak
2009-11-07 22:12:19+01
pokiaľ viem, hádam sa nemýlim tak musí byť staršia ako 18 rokov. Ak má menej po správnosti počas fotenie by mali byť prítomný aj rodičia. To že či sa to dodržuje nechám na teba, len bacha aby si sa nedostal do problémov. Iniciatívni tatko a máš po chlebe :-)
 
2009-11-07 22:16:45+01
podla slovenskeho prava osoba mladsia ako 18 rokov nie je sposobila na pravne ukony...akykolvek podpis mladsej osoby ako uvedeny vek na pravnych dokumentoch, kde zmluva resp. suhlas patri, je pravne neakceptovatelny...suhlas moze dat len zakonny zastupca...
 
Martin P
2009-11-07 22:25:42+01
no je to tak my sme fotili taku mladu 17 ku a mala byt naha tak foter bol vo vedlajsej miestnosti a podpisoval strazil a inkasoval
 
zeppelin
2009-11-08 00:11:32+01
príspevok od:
podla slovenskeho prava osoba mladsia ako 18 rokov nie je sposobila na pravne ukony...akykolvek podpis mladsej osoby ako uvedeny vek na pravnych dokumentoch, kde zmluva resp. suhlas patri, je pravne neakceptovatelny...suhlas moze dat len zakonny zastupca...
no nemas tentokrat pravdu... sposobilost maloletych (pod 18 rokov veku) na pravne ukony v ramci slovenskeho pravneho poriadku upravuje ust. § 9 Občianskeho zákonníku: ´Maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozuumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku´, čiže každom prípade treba osobitne posúdiť okolnosti a zhodnotiť či v danej konkrétnej situácii maloletý mal v zmysle uvedeného spôsobilosť... to ze by osoby pod 18 rokov nemali spôsobilosť na právne úkony, tak ako píšeš, by znamenalo aj to ze by nemohli prísť do obchodu a kúpiť si napr. polarizák - teda uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu...
 
2009-11-08 00:54:45+01
ak chces fotit akty a model/ka ma pod 18 rokov, potrebujes suhlas rodica a moze to byt len a len na umelecke ucely.
 
Dodo PO
2009-11-08 01:30:45+01
príspevok od: zeppelin
no nemas tentokrat pravdu... sposobilost maloletych (pod 18 rokov veku) na pravne ukony v ramci slovenskeho pravneho poriadku upravuje ust. § 9 Občianskeho zákonníku: ´Maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozuumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku´, čiže každom prípade treba osobitne posúdiť okolnosti a zhodnotiť či v danej konkrétnej situácii maloletý mal v zmysle uvedeného spôsobilosť... to ze by osoby pod 18 rokov nemali spôsobilosť na právne úkony, tak ako píšeš, by znamenalo aj to ze by nemohli prísť do obchodu a kúpiť si napr. polarizák - teda uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu...
Spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu nadobúdajú FO dovŕšením 18. roku veku. Maloletí, teda fyzické osoby do 18 rokov majú OBMEDZENÚ spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku. Pripájam sa k DjGranko-vi, v tomto konkrétnom prípade by mal byť pri podpise zmluvy zákonný zástupca.

 
Peter_PO
2009-11-08 05:31:21+01
No hej, tomu ja chapem ze sposobilost na pravne ukony sa dosiahne az 18 rokom zivota, ale ide o to ci takyto krok ako vyjadrenie suhlasu s fotenim je uz pravny krok? A bavime sa stale o fotkach nie na komercne ucely a nie akty alebo neico podobne. Len TFP ktore robia obe strany dobrovolne, nikto nikoho nenuti, len fotograf chce mat istotu a suhlas foteneho mat potvrdeny okrem ustneho dohovoru aj podpisom.
Skusme sa na to pozriet opacne. Odfotim niekoho kto nema 18 rokov s jeho suhlasom a nemam suhlas zakonneho zastupcu (rodica). Porusil som nejaky zakon?
 
2009-11-08 09:12:13+01
príspevok od: zeppelin
no nemas tentokrat pravdu... sposobilost maloletych (pod 18 rokov veku) na pravne ukony v ramci slovenskeho pravneho poriadku upravuje ust. § 9 Občianskeho zákonníku: ´Maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozuumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku´, čiže každom prípade treba osobitne posúdiť okolnosti a zhodnotiť či v danej konkrétnej situácii maloletý mal v zmysle uvedeného spôsobilosť... to ze by osoby pod 18 rokov nemali spôsobilosť na právne úkony, tak ako píšeš, by znamenalo aj to ze by nemohli prísť do obchodu a kúpiť si napr. polarizák - teda uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu...
precitaj si to cele nielen urobeny vycuc - vsade, kde je potrebny podpis...co sa tyka kupno-predajnych zmluv ako takych, je diskutabilne, pri ktorych veciach je ta rozumova a volova vyspelost primerana veku...
ale reagoval som priamo na podstatu vlakna, kde sa autor pytal na suhlas foteneho vzhladom na vek...preto nemiesaj jablka s hruskami...
 
Dodo PO
2009-11-08 09:13:23+01
´Skusme sa na to pozriet opacne. Odfotim niekoho kto nema 18 rokov s jeho suhlasom a nemam suhlas zakonneho zastupcu (rodica). Porusil som nejaky zakon?´ .... určite nie, no ide o to, ako sa potom naloží s tou fotografiou.
V skratke, idem ešte tú prebdenú noc doraziť.
 
2009-11-08 09:22:45+01
ano, akykolvek pisomny suhlas je pravny krok...
nie, neporusil si zakon, pokial zakonny zastupca o tom nedozvie...pokial ano a bude iniciativny, budes mat problem len ty...moze pozadovat zmazanie fotiek, honorar, moze sa s tebou sudit pre porusenie autorskeho zakona atd...
 
Peter_PO
2009-11-08 09:29:21+01
zmazanie fotiek - je to moje dielo, ako moze pozadovat jeho znicenie?
honorar - honorar za co?
autorsky zakon - ja som autorom fotiek, rodic je autorom dietata, hehe ale tu tiez nemyslim ze by co bolo riesit.
Mozno ohladom sukromia, ale tak fotografoany nebol nuteni do fotenia, no neviem, neviem... :(
 
2009-11-08 09:40:33+01
ano, je to tvoje dielo no bez suhlasu fotografovaneho objektu - ochrana sukromia a pravo na nedotknutelnost osoby/majetku je nad ostatne zakony, kedze je zakotvena v ustave...
autorsky zakon nie je len o urceni autora...ale tak isto je aj o prave autora tie fotky vytvorit...

 
zeppelin
2009-11-08 12:15:21+01
ja rozhodne jablka s hruskami nemiesam, Ty si urobil prilis jednoznacny zaver, ze ´podla slovenskeho prava osoba mladsia ako 18 rokov nie je sposobila na pravne ukony´ len som sa Ti snazil povedat ze to tak uplne nie je. Tak zo mna nerob idiota tym ze mi radis ze si mam precitat ´viac nez vycuc´... mam to davno za sebou. (a neber to pls ako osobny utok)

...pokial ide o podstatu vlakna, priznavam, zabudol som sa k tomu vyjadrit, suhlas s pouzitim fotografie moze dat aj osoba mladsia ako 18 rokov, je vsak otazne v akych pripadoch (povaha fotografii a spôsob, rozsah pouzitia), preto je v konecnom dosledku najlepsie ak da suhlas zakonny zastupca a problemy s posudzovanim ci maloleta osoba na to bola-nebola sposobila. Avsak nie je pravda ze maloleta osoba vo vseobecnosti v ziadnom pripade takyto suhlas dat nemoze.
 
Dodo PO
2009-11-08 12:15:31+01
Pozdravujem pán Michal (DjGranko) a mal by som otázku:
Na dodržiavanie autorského zákona v oblasti softvéru dohliada Business Software Alliance, napadlo mi, kto dohliada nad dodržiavanie autorského zákona v oblasti foto-video tvorby? Na Slovensku sme totiž pravidelne svedkami porušenia autorských práv napr. svadobnými kameramanmi. Všetko je akože O.K. pokiaľ fotia, točia svadbu, inkasujú aj 500 EUR (v našom regióne), je to na ústnu objednávku mladomanželov. No Comment. No v momente keď nastúpi post-processing, použijú obľúbenú hudbu bez toho aby platili autorské poplatky? Už nehovoriac o tom, že takýto príjem ani „nelízne“ účtovníctvo, teda pokiaľ vôbec majú na to živnosť. Ďakujem.
 
zeppelin
2009-11-08 12:23:19+01
ano, maju ju obmedzenu, to sa tu snazim povedat, obmedzenu, nie ZIADNU ako napisal DjGranko... len tolko. treba posudit konkretnu situaciu... napr. ak sa robia veslijake divne promo akcie kde sa fotia ludia s tym ze budu mat ksichty pri reklamnom baneri na webe (nic kontroverzne, 2-3 foto) nie je rozhodne potrebne aby taky suhlas daval zakonny zastupca a ho nemohol dat niekto kto ma 17 rokov. Ale treba taketo pripady odlisovat od toho ked niekto nafoti seriu polo-aktov polo-umeleckych fotiek s dakou 17-tkou, tam ide presne o ten pripad kedy je danie suhlasu na pouzitie takychto fotiek ´mimo rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej veku´ takejto osoby, alebo ason dost na hrane, cize sa rozhodne treba kryt suhlasom zakonneho zastupcu.
 
Strhak
2009-11-08 12:26:28+01
hádate sa tu a popritom som na to jasne odpovedal hneť v prvom príspevku, jasne a stručne. Pod 18 pri veľmi iniciatívnom tatkovi bez podpisu ani foťák s kapsy nevyberaj. To je celé a bodka ;-)
 
zeppelin
2009-11-08 12:27:04+01
no zakon si porusil bez ohladu ci sa to niekto dozvie alebo nie, to je dolezite akurat z hladiska ci to niekto bude alebo nebude riesit. ano pozadovat moze priblizne to co si uviedol. ale neporusil by si autorsky zakon, ale Obciansky zakonnik (ktory si mam podla teba precitat... :)) p.s.: § 11 a nasl.
 
zeppelin
2009-11-08 12:28:01+01
príspevok od: Strhak
hádate sa tu a popritom som na to jasne odpovedal hneť v prvom príspevku, jasne a stručne. Pod 18 pri veľmi iniciatívnom tatkovi bez podpisu ani foťák s kapsy nevyberaj. To je celé a bodka ;-)
mas pravdu, naco veci komplikovat:)
 
Strhak
2009-11-08 12:36:26+01
príspevok od: zeppelin
mas pravdu, naco veci komplikovat:)
viem mám skúsenosti a vždy si treba zvážiť konkrétnu situáciu. Ak poznám rodičov osobne a viem že vedia že budem fotiť a nemajú s tím problém tak je to OK. No ak sú to úplne cudzí ľudia tam si dávam sakramentský pozor, nejde o to že ťa môžu ťahať po súdoch to väčšinou na slovensku nehrozí, ale to že môžeš dostať dakde na hubu je podstatne reálnejšie ;-)))
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()