Hore
Fórum » Právna poradňa
 

zivnost alebo dohoda?

scooti
scooti 2010-02-19 13:54:12+01
chcem sa opytat, akym sposobom sa standardne plati, dokladuje za foto sluzby? Vy co fotite na akciach, mate na to zalozenu zivnost a potom len fakturujete, alebo akym sposobom sa to legalne da vydokladovat? Priznam sa ze doteraz som fotil vpodstate len tak, ze mi bolo zaplatene "na ruku" a to ako si to zakaznik vydokladoval mi bolo jedno, alebo na dohodu o vykonani prace. no teraz som dostal ponuku na fotenie od jednej organizacie a zaroven sa zakaznik pyta, ze akym sposobom im to mozem vydokladovat. Preto sa chcem opytat, akym najlepsim sposobom im to zdokladovat aby si to mohli vyuctovat. Do zivnosti sa mi teda velmi nechce ist :) Vopred dakujem za kazdu odpoved, dufam ze som to vysvetlil ako-tak a da sa pochopit o co mi ide :) Pekny den vsetkym
 
marian004
2010-02-20 12:04:12+01
príspevok od:
len by som doplnil poznatok ohladom vykonavani urcitej cinnosti na Zmluvu o dielo...pokial sa tato cinnost opakuje, je ju mozne povazovat za zavislu cinnost a danovaci o tom velmi dobre vedia :o)
ako sa to potom da riesit? treba kazde autorske dielo zadefinovat specificky tak, aby sa to ´neopakovalo´?
na inom diskusnom fore som cital, ze napr. programovanie sa tiez robi cez zmluvu o vytvoreni diela a vraj na to podla informacii zo zivnostenskeho uradu nepotrebuju zivnost (a pritom sa im to tiez opakuje). ale napriklad na tvorbu www stranok vraj uz zivnost musi byt. ja veru netusim ako to vlastne je :-)
 
arnie175
2010-02-20 12:14:44+01
príspevok od:
len by som doplnil poznatok ohladom vykonavani urcitej cinnosti na Zmluvu o dielo...pokial sa tato cinnost opakuje, je ju mozne povazovat za zavislu cinnost a danovaci o tom velmi dobre vedia :o)
ja tych par fotiek zatial riesim predajom licencie,teda som umelecky fotograf:_)
 
2010-02-20 12:15:00+01
su na to rozne sposoby...ano, programovanie je predmetom autorskeho zakona a na take veci netreba zivnost...tvorba www stranok je beznym predmetom, ktore sa uvadza v zivnostenskom liste...
 
PeterMarek
2010-02-20 12:17:04+01
príspevok od: Dodo PO
Celý ten „umelecký svet“ je divne ukotvený v daňovom a poistnom systéme. Nepoznám presne Tvoju situáciu, ale pokiaľ budeš pôsobiť iba na základe AZ, budeš zastrešený nejakým umeleckým fondom, do ktorého budeš odvádzať napr. 2%príspevok z obdržaných príjmov (honorárov), na DÚ nemusíš mať DIČ. Daňové priznanie budeš podávať na svoje rodné číslo.
Omyl! Aj v ´slobodnom povolaní´ čo nie je živnosť ale iná forma samostatne zárobkovej činnosti treba mať DIČ. Ergo sa prihlásiť na daňovom úrade, ktorý ho pridelí. Doporučujem všetkým preklikať sa webom http://www.porada.sk a ešte lepšie - najať si niekoho, kto sa v tom vyzná - nech každý robí to čo vie. Ušetrený čas venujte foteniu...
 
PeterMarek
2010-02-20 12:31:54+01
príspevok od: Dodo PO
Celý ten „umelecký svet“ je divne ukotvený v daňovom a poistnom systéme. Nepoznám presne Tvoju situáciu, ale pokiaľ budeš pôsobiť iba na základe AZ, budeš zastrešený nejakým umeleckým fondom, do ktorého budeš odvádzať napr. 2%príspevok z obdržaných príjmov (honorárov), na DÚ nemusíš mať DIČ. Daňové priznanie budeš podávať na svoje rodné číslo.
Konkrétny link napríklad:
http://www.porada.sk/t24239-umelec-na-volnej-nohe.html#post222554

 
Dodo PO
2010-02-20 12:58:56+01
Porada.sk? Je to PORADA, skoro totažná s týmto fórom. Robím tiež niečo v oblasti ´music businesse´ a je to na rodné číslo. Konkrétny zdroj informácií -http://www.porada.sk/t24239-umelec-na-volnej-nohe.html#post222554 je z roku 2005. Napísal som, že nepoznám presne situáciu ´tazateľa´. Samozrejme, obratil by som sa na odborných poradcov, ida však o platenú službu.
 
PeterMarek
2010-02-20 13:03:15+01
Ja som v ´slobodnom povolaní´ a mám DIČ (a k tomu šikovného účtovníka :-) )
 
2010-02-20 13:07:13+01
príspevok od: Dodo PO
Celý ten „umelecký svet“ je divne ukotvený v daňovom a poistnom systéme. Nepoznám presne Tvoju situáciu, ale pokiaľ budeš pôsobiť iba na základe AZ, budeš zastrešený nejakým umeleckým fondom, do ktorého budeš odvádzať napr. 2%príspevok z obdržaných príjmov (honorárov), na DÚ nemusíš mať DIČ. Daňové priznanie budeš podávať na svoje rodné číslo.
nie je divne ukotveny..;)) je to jasne a prehladne... Vsetky nezmysly vznikaju na takychto forach... Nie je to tak davno ma tu nejaky pubis, presviedcal o tom co a ako sa ma... ;)) Alebo to bola baba? To je jedno .. tieklo tomu este mlieko po brade a trepalo to dve na tri..

Fotografia v takomto kontexte = dielo podla AZ a nicoho ineho, lebo to tak je a je to tak dobre, nakolko jediny AZ dokaze hajit prava autora... Ziadne zdruzenia a spolky a dane uplne normalne, ako ktokolvek iny.

DIC nemas a ani nemas mat preco, mas ICO, prideluje DU...
 
PeterMarek
2010-02-20 13:18:54+01
No...

Fotografia sa môže ´predať´ podľa AZ ako ´dielo´ (zmluva o užití diela, etc...) ale aj ako ´služba´ (faktúra od živnostníka). Každý si musí zrátať čo je výhodnejšie. Nejde len o vystavovanie faktúr ale aj o odvody do ZP, SP, etc prípadne od paušálne účtovanie nákladov alebo vedenie denníka. SZČO na základe AZ nemôže byť platcom DPH a živnostník môže. A kopa drobností...

Každopádne ak sa niekto potrebuje ´inštitucionalizovať´ - najlepšie urobí ak si na to niekoho najme, kto sa mu o to postará. (sranda - poznám účtovníkov čo pekne fotia, maľujú ale nepoznám výtvarníka, fotorgafa čo by dobre účtoval :-))))

K záveru oprava Vášho tvrdenia - DÚ prideľuje DIČ (daňové identifikačné číslo). IČO prideľuje štatistický úrad. Napríkľad aj ´nepodnikateľským´ subjektom ako sú občianske združenia, neziskové organizácie,...
 
Dodo PO
2010-02-20 13:51:40+01
Nepriem sa, musím však povedať, že v tejto oblasti nie sú zajedno ani právnici. IČO naozaj neprideľuje DÚ, ale „živnostenský“. Ináč, veľmi sa mi Tvoja tvorba páči.
 
marian004
2010-02-20 14:02:08+01
nejako sa to zacina zamotavat s tym ICO, DIC :-)
chcel by som sa preto spytat konkretne (zrejme to bude pripad aj viacerych ludi okrem mna): pracujem na plny uvazok a popri tom si chcem obcas privyrobit fotenim (cez zmluvu o dielo podla AZ). co vsetko je k tomu potrebne vybavit aby to bolo ´legalne´? potrebujem k tomu aj ICO, DIC...?
 
2010-02-20 14:24:04+01
Myslim, ze je celkom jedno, kto by ho pridelil, slo len o princip toho ako to funguje... Nicmenej.. naozaj ho prideluje DU... potazmo mimo vytvarnikov Statisticky urad... AAlebo ma chce hadam niekto presvedcit, ze mne ho pridelil omylom? ;)))
 
2010-02-20 14:26:14+01
príspevok od: Dodo PO
Nepriem sa, musím však povedať, že v tejto oblasti nie sú zajedno ani právnici. IČO naozaj neprideľuje DÚ, ale „živnostenský“. Ináč, veľmi sa mi Tvoja tvorba páči.
Ak pravnici nie su zajedno, tak to zrejme nebude preto, ze by sami v tom mali rozpor, ale je to ich chleba... ;°)

Odpoved na ICO mas v predchadzajucom vstupe.. A ak bude naozaj velmi treba, kludne popisem mechanizmus ako to funguje..;)
 
2010-02-20 14:32:50+01
Potrebujes k tomu ICO. Nas pravny system nevyzaduje k tomu zhola nic.. Staci zajst na prislusny danovy urad, referat registracie, vyplnis dvadsat tlaciv, odovzdas to tej pani a cca o 10 dni ti dorucia domov taku karticku s ICO.. Fungovat mozem dnom podania tej ziadosti, ci co to je...

Tak som nakoniec onen mechanizmus predsa len popisal..;))

Ked uz som sa rozbehol, dokoncim este aj to s tymi zmluvami...

Vyhradne AZ zakon hlavne z dovodov licencie... Ty totizto nepredavas fotografiu, ale pravo uzitia, takze vsetky tie reci o Obchodnom zakonniku, roznych zmluvach a podobne, to je len dalsi blud a nezmysel... Ale cele a dopodrobna sa mi to vazne nechce rozoberat, takze ak este niekto chce snad polemizovat, len si dovolim dodat, ze sak nech si teda kazdy robi co chce..;)
 
Palso
2010-02-20 14:43:30+01
Mám to chápať tak, že ak niekomu niečo odfotím podľa zmluvy o dielo, tak on sa stáva výhradným vlastníkom (je to rovnaké dielo ako napríklad stavba sadrokartónu) a tým pádom nie je fotka chránená na základe AZ a tým pádom pri nej napríklad nemusí už uvádzať ani moje meno?
 
arnie175
2010-02-20 15:27:33+01
príspevok od: Palso
Mám to chápať tak, že ak niekomu niečo odfotím podľa zmluvy o dielo, tak on sa stáva výhradným vlastníkom (je to rovnaké dielo ako napríklad stavba sadrokartónu) a tým pádom nie je fotka chránená na základe AZ a tým pádom pri nej napríklad nemusí už uvádzať ani moje meno?
studuj: http://www.lita.sk/index.php?c=54&a=145

ja tych par fotografii co som predal predavam len na licenciu kde je presne ohranicene pouzitie....
 
Palso
2010-02-20 15:36:50+01
práve toto mi nebolo jasné, že či to platí len pri zmluve o vytvorení diela a poskytnutí licencie alebo i pri zmluve o dielo, keďže nie je podľa AZ.. tam je napísané, že by sa mala robiť zmluva o vytvorení diela, ale že ak je všetko dohodnuté v zmluve o dielo podľa ObchZ, tak to je platné... ale i tak mi to príde ako obchádzanie toho AZ :)
 
VirtualGuide
2010-02-20 20:16:25+01
zmluva o dielo postacuje len pokial nejde o sustavnu cinnost. ak to je sustavna cinnost, potom si treba vybavit zivnost, inak bude problem so zivnostenskym uradom kvoli neopravnnemu podnikaniu.
 
marian004
2010-02-20 20:23:02+01
príspevok od: PeterMarek
Ja som v ´slobodnom povolaní´ a mám DIČ (a k tomu šikovného účtovníka :-) )
mohol by si teda detailnejsie popisat ako to robis? predpokladam ze vystavujes zmluvy o diele+licencne zmluvy. pri danovom priznani teda uvedies rodne cislo? je potrebne platit aj nejake odvody ak mas popri tom este riadny pracovny pomer?
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()