Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Kúpa cez e-bay

lastmohikan
lastmohikan 2010-07-25 09:52:42+02
Rad by som si nieco kupil cez e-bay, ma mi to kto priviezt z tamad takze dan a clo nebudem platit. Fotim uz asi 7-8 rokov. Som mierne pokrocily fotograf. Myslim si ze uz je cas prejst na zrkadlovku lebo mi moja masina uz odchadza :(. Chcel by som sa popytat ci ma niekto skusenosti s predajom fotakov cez ebay. Co by ste mi odporucili? Set5: http://cgi.ebay.com/USA-Canon-EOS-50D-Digital-SLR-Camera-5-LENS-16GB-MORE-/160459450417?cmd=ViewItem&pt=Digital_Cameras&hash=item255c20e831 Set6: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160428541337 Set7: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130378728985 Chcem fotit, vela fotit. Vyuzijem to vsetko? alebo je to zbytocne?
 
markus
2010-12-18 02:58:48+01
príspevok od: pufko
Aby si nebol prekvapený, ja poznám prípad, ked kamoš kupil v USA výhodne foťák , ktorý preposlal na SK, neviem či to poslal ako dar, alebo zmenili výšku faktúry, ale výsledok bol taký že colníci dopočítali výšku colného dlhu na základe doporučenej ceny slovenského distribútora, čoho v konečnom dôsledku vyšlo drahšie o cenu dopravy z USA. Samozrejme doporučená cena oficiálneho distribútora na SK nebola tiež najnižšia v porovnaní s inými obchodmi...
Ja mám za sebou tiež kopec obchodov a viackrát sa mi stalo , že zásielka bola prebalená a vo vnútri tlačivo \"bez colného dlhu\" , a dávam si sakra pozor na výšku objednaného tovaru .
Trebárs u nás stojí Tamron 90mm f/2,8 necelých 500€ z Hong Kongu by som ho mal ani nie za 300€ , ale mám obavu aby som nedopadol ako kamoš, pretože sami predajcovia píšu faktúry z nižšou cenou aká bola skutočne zaplatená. Z pohladu colníka sa jedná o colný podvod...
jASNE ZE ide o podvod a takisto ako mohol colnik dopocitat cenu na zaklade odporucacej cene koho odporucanej a z akeho aktualneho datumu. Dalej ako colnik vedel ze tovar je novy alebo darovany ? Podla mna chalan sa bud malo o to bil alebo naozaj nasli fakturu v krabici coz je najpravdepodobnejsie. Mne sa to stalo pri jednom objektive pytal som obchodnika z Canady aby to dal ako pouzivany objektiv no on sa na mna vysral a fasacky som si priplatil.
 
markus
2010-12-18 03:00:37+01
príspevok od: fvcc
Pufko
faktúre by bolo iba 150€ čo nepodlieha preclievaniu

Už zmenili predpisy: nad 28 eur už platíš DPH, čiže sa to preclieva: CLO = 0%, DPH = 19%. Dokonca rozlišujú aj to, či zásielka prišla zo súkromnej adresy, alebo z firemnej.

Slovenko nase preto kupujem iba radsej z UK
 
slado
2010-12-18 08:19:17+01
príspevok od: j.a.r.o.
Tak držím palce!
uz je shipped, ale do vianoc asi nedorazi
 
upir13
- moderator
2010-12-18 08:56:51+01
príspevok od: pufko
upir13 to je ten problém, ten tvoj posledný odstavec. Zjednodušene povedané ty si objednáš tovar a predajca ti napíše faktúru s polovičnou cenou, colníkom sa to nebude zdať a vyžiadajú si výpis a myslím že ich nebudú trápiť nejaké dohody medzi tebou a údajnými kamarátmi , ale čisto len papierové fakty, ty si zaplatil 500€ a na faktúre je 250€ ...
Najviac podozrivé sú zásielky , ktorých papierová hodnota je nižšia ako je hodnota tovaru na ktorú sa nevzťahuje CLO.
Čiže ak by som si objednal spomenutý Tamron 90mm (fungel nový, krabica + manuál) ktorý by ma vyšiel na 300€ a na faktúre by bolo iba 150€ čo nepodlieha preclievaniu, tak mám o prúser asi postarané.
predstav si, ze objednavas z ephota veci, objednas si tamron 90 macro za 250 eur, kt das poslat sebe do firmy, dalej si objednas 50/1.4, kt das poslat na prevadzku do kosic. Fakturu musis zaplatit ako konatel, resp konatelom poverena osoba ty, kedze jediny mas pristup u uctom.
Tiez ti teraz nejaky clovek na danovom, neda pokutu alebo ta neobvini z umeleho navysovania hnutelnymi nakladmi. len pre to, ze si si to dal poslat na dve rozne adresy a na fakture mas o 10% viacej ako je bezna predajna cena v obhcode XYZ (ephototeam, neberte to osobne ale iba ako ukazku).
Nehladajte problemy, tam kde nie su. Rovnako kolega bral 70-200 / 2..8 L IS Mark II. Na slovensku nebola k dostastiu, ale v cine urobili akciu, ze sa dala kupit za 1800 eur + postovne. Odchytil to colnik a zaplati clo a DPH zo sumy, kt bola na fakture. Nikoho netankovalo, ze to sklo sa u nas este ani nepredava a predajci stanovili cenu na vyse 2500 eur. Proste faktura bola na 1800 + postovne a colnik bol velmi rad, ked sme mu ponukli nas kontakt na objednavanie.

+ navyse, vcera som to preberal s pravnikom. Colny urad ti nema ako dokazat, ze si to nekupil za uvedenu cenu na fakture. Cize ti moze dat maximalne zaplatit clo a dph zo sumy, kt je na fakture. pokial nemas fakturu a je evidentny predpoklad, ze tovar je novy, tak sa ako financny zaklad bere bezna predavana suma na slovensku.
 
slado
2011-01-13 16:24:58+01
Objekti dorazil, cena bola v prepocte 88 eur vratane postovneho (free). Trvalo to sice 3 tyzdne, ale za usetrenych 70 eur sa oplatilo cakat. Je k nemu celosvetova Nikon zaruka na 1 rok.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()