Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Ako si fotenim privyrobit?

roben
2008-08-07 14:24:36+02
ahojte viete mi povedat ako sa da nejako fotkami co nafotim a podaria sa privyrobit? niekto sa tym aj zivy tak chcem vediet nejake moznosti
 
katty
2008-08-07 14:51:57+02
no ked sa podaria, tak rýchlo utekaj na živnostenský v prvom rade :-)
 
roben
2008-08-07 15:06:46+02
no to nie je problem pravnici v rodine su :D ale co dalej s fotkami? stale som sa nic nedozvedel :D
 
katty
2008-08-07 15:20:12+02
v profile pišeš, že si si len dnes kupil fotoaparát so setovým objektívom..... a už rozmýšlaš ako z toho dostať prachy? Hmmmmmm....
Ale držím palce...
 
roben
2008-08-07 15:39:22+02
no vcera som ho doniesol domov a hral som sa snim 3hodky :D ale len sa informujem.
 
Ferdo
2008-08-07 15:41:03+02
Aj mna si dobre pobavil :)) este vela vody pretecie, kym si s tym fotakom zarobis prvu korunku, ver mi. Ono to nieje ako ked si povies ´kupim si nakladne auto a budem rozvazat napr. piesok´, to sa da robit prakticky hned.. ale fotografia je o niecom inom, az ked zvladnes ovladanie fotoaparatu, zistis ze ten setak je uplne naprd a zacnes pozerat po lepsich sklach, naucis sa nieco o kompozici a hlavne to chce mat aspon nejake to umelecke citenie aby si spravil zaujimavu fotku za ktoru ti bude niekto ochotny zaplatit.. to je dlha cesta :)
 
roben
2008-08-07 15:45:30+02
pamätajte ludia ´ kto sa vela pyta sa aj vela dozvie´ mali by ste sa tym riadit... robim si vseobecny rozhlad o oblasti ktoru som zatial vobec neskumal a netocil sa v nej. chcem o tom dozvediet co najviac. tak prosim k teme a neberte ohlad na mna. dajme tomu situacia ´syn sa pyta otca (profesionala) ako si fotenim privyraba´ ci tie fotky predava nejakej spolocnosti alebo musi byt zamestnany, alebo je nejaky portal kde uploadne fotky a sa drazia :-D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-08-07 15:56:14+02
S vybavou ktoru mas, nemas prakticky sancu uspiet, nech by se vedel akokolvek fotit. Tvoja vybava nezvladne ani len trochu tazsiu situaciu, nehovoriac o tom, ze mas najhorsi objektiv posledneho desatrocia. Priprav si aspon 100 000,- na zaciatok, slusny pocitac a potrebne znalosti vo fotenia a postprocessingu.
Ako najjednoduchsie sa javia tieto tri moznosti:
1. Fusovanie do remesla svdobakom (nenarocny slovensky trh tomu nahrava)
2. Prispievanie do fotobank. Musis vsak mat slusny archiv fotiek o ktore je zaujem. Bezne krajinky, makra a pod. su nepredajne, pokial nedosahuju absolutne spickovu uroven
3. Fotky zvacsit, zaramovat a ponuknut cez nejaku predajnu galeriu alebo bistro, kde sa daju nejake fotky umiestnit.
Este jedna moznost: fotit nenarocne produktovky na nejaky internetovy obchod.

Na prvy pohlad to s tebou nevidim ruzovo. Najprv musis mat kopec dobrych fotiek, ktorymi presvedcis svojich znamych, ze vies a ti ti mozno dohodia nejaky kseft a pomaly rozbehnes aj nejake zarobkove cvakanie.
Mne to trvalo niekolko rokov, ale pokial vidim, ze poziadavky su vysoke, radsej dam od toho ruky prec. Beriem to, na co staci moja vybava a moje skusenosti.
 
roben
2008-08-07 16:06:21+02
skvele to mi snad staci lebo z vlastnej hlavy mi nic nenapadlo ako 3. bod lebo takeho cloveka mame vo firme. no vies co sa tyka penazi a vybavi... vychodniar v BA co plati 4700 najom za jednu izbu + jedlo a dalsie povinne vydavky si s malickym platom tazko nieco kupi. som velmi rad ze po 3och mesiacoch som nasetril 9800 na to co mam. este ze som obchodnik a viem si vsetko lacno splasit fungel nove. budem rad ak si kupim byt do 20 rokov :D ale uz sa javi nova skvele platena praca... fotit budem pre sukromnu zabavu a hobby. PC mam super vykonne kedze patrim medzi hracov mam to nadupane taktiez vo fotosope som robieval aj robim rozne plagaty a navrhy na web resp upravujem fotky. ved ako pisem v profile hodim sem snad o tyzden nejake fotky na pobavenie ja som rad ked rozosmejem ludi. dik za odpovede viem co som chcel viac nepotrebujem
 
MisoZ
2008-08-07 16:06:36+02
Nenechaj sa hlavne odradit ludmi co maju taky skepticky pohlad na to...Mozes napriklad predavat fotky na www.shot.sk dalej som vedel aj druhy server ale uz si ho nepamatam mozno ho vygooglis. Da sa aj byt pomocnik nejakemu svadobnemu fotografovi aj ked to skor vidim tak ze s nim musi byt tatko iny kamarat:-) Inak som pocul ze existuje aj strasne kopa kaviarni ked vystavuju fotky na predaj a moze ich tam dat ktokolvek. Ak by si mal nejaky zaciatocny kapital tak mozes vydat pohladnice alebo kalendar. Nie som si isty ci na to potrebujes zivnost ale asi hej...
 
roben
2008-08-07 16:23:33+02
to sa mi paci taketo rady. zatial to beriem ako vseobecny rozhlad ved ma to svoj cas. samo este som mlady a chodim na akcie. tam je kopa fotografov a predsa si zarobi aj tych 500sk za noc :-)
 
Duny
2008-08-07 18:27:11+02
Aby si ta niekto vsimol chce to nejake portfolio s dobrymi fotkami vycapene na webe. Na webe hladaju fotky reklamky do kalendarov a inych tlacovin. Ak ich zaujmes oslovia ta, ako mna potom ti po case oznamia, ze ich klient sa nakoniec rozhodol pre fotky od Mariana Mattu :D a predaj 13tich fotiek po 3000 SK padol. Mozes si povedat skoda, co uz :). Marian ma skvele panoramy ani sa necudujem, ze som neuspel. Potom mozes skusit ponuknut reklamkam ako ja. Z desiatich ti odpovie jedna, ze nema zaujem :D. Alebo mozes mat fotky vystavene u niekoho znameho trebars v bare alebo v obchode, ako ja v praci. Robim vo fotosluzbe a tam so to mal vycapene. Obcas si vypocujes ze co je natom tak drahe (fotka 20x30 v drevenom rame za 400 korun je pre Spisiakov draha)(niektori ti poviedia, ze si nafotia sami alebo si kupia pekny obrazok v obchode Vsetko za 39,-). Najdu sa ale aj ludia co to ocenia. Takto som par fotiek predal. Chcem s tym zacat zas, so sefom som sa dohodol 70% mne 30% jemu lebo vtedy som bral 100% a trosku ho to stvalo :D, ale samozrejme pojdu aj ceny hore. A tiez mam v plane este nieco, co uz ale budem robit so zivnostou ale najprv si pojdem urobit prieskum trhu ci sa vobec oplati zakladat zivnost.
 
sunajn
2008-08-08 03:56:23+02
roben,smelo do toho!Neboj sa a vykašli sa na reči neprajníkov.(Hoci také tu zatiaľ nepadli):-)).Poznám profesionálneho fotografa, ktorý sa tým živí už peknu riadku rokov. Keby práskol svoje fotky sem,tak väčšia časť, ak nie všetci,by mu dali veľmi nízke známky. To fakt! Čudujem tým ľuďom, či sú slepí alebo im to je jedno.Je to obyčajný robotník fotograf. Nikdy som nevidel uňho iné fotky ako zo zakázky alebo z ateliéru. Fotí na obyčajný seťák ktorý kúpil spolu s foťákom. Jeho krédo je, že kvalitné objektívy sa nekupujú ale požičiavajú, ak je ich treba. Ešte som nevidel, žeby mu ich trebalo. :-))Fotí zásadne iba a len do jpeg. Raw zaberá veľa miesta na karte a v compe. A to už sa ani nerozpisujem o jeho úpravách vo Photoshope. To by sa chytali za hlavu všetci prítomní aj neprítomní. Hahaha! Takže foť smelo!
Ale jednú vec by som predsa len zdôraznil, ako spomínal výššie Karol Srnec: Hneď
jak budeš mať nejaké prašule,tak si kúp kvalitné objektívy.
Som zvedavý na Tvoje fotky.
 
Ferdo
2008-08-08 07:36:17+02
sunajn takym ludom sa nehovori profesionali ale suflikanti :))
 
Marcel Rebro
2008-08-08 08:53:18+02
sunajn :
Profesionální fotograf je ten, který si vydělá 100% svého příjmu focením. Profesionálové se neživí vytvářením umění, ale tvorbou fotek na prodej. Většinou něco ví o svých nástrojích a můžou vytvářet slušné fotky, nicméně nemusí být schopni zachytit svou představivost.

http://www.kenrockwell.com/tech/7cz.htm
 
quintes
2008-08-08 09:00:08+02
tak tak. Nie zeby som neprial niekomu dokonaly zivot s dokonalou pracou, ale niekedy aj sny nas pohanaju dalej. Tak snivajme aj my! :)
 
Duny
2008-08-08 10:44:51+02
tak tak. treba snivat :)
 
ZuziNZ
2008-08-08 12:08:22+02
Nič v zlom proti Robenovy...ale ako klientka, ktorý by chcela dobrého fotografa, alebo len fotografa, ten človek by musel urobiť aj dojem svojím vystupovaním a prejavom...aj od toho závisí či si ťa potencionálny zákazníci vyberú!
Roben mal by si popracovať aj na tom, lebo príspevky znejú dosť...poviem to krajšie detinsky.
 
roben
2008-08-08 12:24:15+02
profesionalne vystupujem v praci v ktorej som prave teraz. konecne moznost a forum kde si mozem ´detinsky´ cosi napisat. ja tu pisem ako keby sme boli jedna banda (team) ludi co foti resp chce fotit cize ako nejaky kamarati. takze v tom slova zmysle to pisem :-D vcera ked som dal prve fotky do fotosopu a trosku sa pohral mal som prveho spokojneho klienta. priatelka bola nadmieru stastna a s usmevom povedala ze aka je ´ ebacka´ dnes som ju chcel ist fotit do parku ale slnko zmizlo ved to je jasne je vikend a mam mat volno tak slnko zajde :D
 
sunajn
2008-08-08 12:28:37+02
mrco:Ďakujem, že si mi ozrejmil význam slova profesionál. Ale nezabúdaj, že to slovo (ako aj mnoho iných ) má dva významy. Profesionál, je nie len ten kto sa tým živí, ale aj ten kto sa tým neživí ale jeho pracovný výkon a produkt, je na najvýššej úrovni!Keď idem k prfesionálovi tak očakávam od neho profesionálny výkon!!! Predstav si, že Ti takýto profesionál vymaľuje byt, alebo ušije oblek.
Mimochodom - prečo máš na fotke prostriedok, skor na potrestanie a nie na chválu? :-))
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()