Hore
Fórum » Právna poradňa
 

autorske prava

viazo
viazo 2008-08-17 12:18:29+02
Ahoj, fotil som pre jedneho organizatora festival a teraz som si pozeral ci dal fotky na internet, len ma zarazila jedna vec. Pod fotografiami je uvedeny ako autor fotografii on a nie ja. ma na to pravo? stve ma to aj kvoli tomu, ze to je uz celkom vacsi festival a je to prvykrat co som nieco take fotil a chcel by som to pouzit ako svoju referenciu, lenze ak je tam uvedene jeho meno, tak mi to nikto neuveri. Uz som organizatora kontaktoval mailom no zatial mi neodpoveda ako postupovat a ci ma vobec na to pravo? Dakujem
 
RooT
2009-12-10 21:24:12+01
Našiel som si príslušnú tému, takže nevytváram zbytočne novú :)

Zaujímalo by ma ako by ste reagovali ak by ste si našli v novinách vašu fotku, ktorú vám redaktor stiahol z webu, z fotky odstránil copyright a bez vášho vedomia a označenia autora uverejnil v svojom článku? :)
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-12-10 21:44:45+01
ja by som im tam napisal a pytal kese za to,ak nie tak aj na sud :) hadam zarobis...
 
kubko19
2009-12-10 21:51:21+01
príspevok od: RooT
Našiel som si príslušnú tému, takže nevytváram zbytočne novú :)

Zaujímalo by ma ako by ste reagovali ak by ste si našli v novinách vašu fotku, ktorú vám redaktor stiahol z webu, z fotky odstránil copyright a bez vášho vedomia a označenia autora uverejnil v svojom článku? :)
Jednoznacne je to vedoma kradez, kedze umyselne odstranil copyright. Ziadal by som noviny o ospravedlnenie v dalsom vytlacku + nejake eurace, kedze zarobili aj vdaka tvojej foto. Pokial mas original fotografie, mas vsetky tromfy.
 
phill1225
2009-12-11 10:20:43+01
Treba upozornit na to sefredaktora, niekedy redakcia nemoze za to co vyparati jedinec-redaktor. Je to iste ako ked prides do obchodu, odstranis bezpecnostny cip a zoberies tovar bez platenia. Akurat pri softveri,fotke, hudbe a fotke sa to ´berie inac´... priznajme si ci mame v pocitacov uplne vsetko legalne,ale zakon to berie stale ako kradez. Mne aj jednemu kamosovi sa stalo ze poslali fotku do novin, v mojom pripade si ju redaktorka odo mna vypitala, fotku uverejnili, ale zabudli jedinu podmienku splnit, a to uverejnit ju s mojim menom. Ja som to neriesil nijak, aspon viem na akej urovni je ten tyzdennik.
 
RooT
2009-12-11 14:19:47+01
Som to vyriešil ústnym (zmierlivým) pohovorom s redaktorom. Nebudem to rozmazávať, nervy mám len jedny ;) Ale díky.
 
Nephizis
2010-01-21 11:36:08+01
No niekedy je lepšie bojovať,lebo potom sa nič nezmení a ľudia sa budú len viac prechádzať bez chrbtovej kosti.Treba byt tvrdý a rozumný.A vždy premýšlať dopredu nechať si roiginály a podobne ;)Držím palce aby nám nikto nekradol fotografie!♥
 
Linda Von Bergeraque
2010-04-07 13:19:30+02
Ja by som ti odporucila si prestudovat autorske zakony plus skus mrknut na nejaku fotobanku a jej pravidla. Mas to tam kategorizovane: niektore fotky predas za par korun, mozes 1 predat viac krat, niektore mozes predat len raz za vyssiu sumu s tym ze sa to preda len jednemu cloveku, moze ju pouzit napriklad na tlacenie na hrnceky atd a potom je tam kategoria, ktora je financne hodnotena najvyssie a to je predaj autorskych prav. Po ich predani uz nemas pravo hovorit mu co s tou fotkou moze alebo nemoze robit. Do buducnosti vsak odporucam lepsie sa zabezpecit. Mozno nejakymi metadatami vo fotografii alebo zaregistrovat svoje fotky na nejaky urad typu SafeCreative.org, znacit si ich copyright znakom a pod. Viem ze watermarky spatia fotku ale aspon ti ju nikto nezneuzije.
 
viazo
2010-04-13 21:05:13+02
linda iba ta opravim. autorske pravo je neprevoditelne na inu osobu. jedine co mozes predat je majetkove pravo k fotke.
 
Imiy
2010-04-13 22:43:36+02
príspevok od: viazo
linda iba ta opravim. autorske pravo je neprevoditelne na inu osobu. jedine co mozes predat je majetkove pravo k fotke.
Najvacsiu chybu si urobil , že nemáš písomnú zmluvu ´ Zmluva o dodávke výtvarného diela ´
a súhlas k využitiu v rozsahu , ktorý sa jasne musí j a zretelne zadefinovať v tejto zmluve .
Copyright je preveditelný , pokial autor sa s objednávatelom na tom dohodnú / v takom prípade je cena
za vykonané dielo zvyčajne vyššia / . To znamená ked si z Tvojej foto urobí bilboardovú raklamnú kampaň , je to už jeho vec ... Idealne je robit zmluvu s osobitným ujednaním , na čo , za kolko Ečiek a v akom množetve bude predloha použitá ,,, Meno autora nie je preveditelné . Tu máš plný nárok na
okamžitú opravu ...
 
spam82
2010-04-13 22:48:31+02
príspevok od: mahauve
na druhej strane je otázka, či ti stojí za to, zabuchnúť si dvere kvôli takej maličkosti, nejde o peniaze. Ak budeš malicherný, nabudúce už pre neho robiť určite nebudeš. Druhý krát budeš vedieť ako na to a dáš si do fotiek meno
malickosti??? s takymi ludmi sa ani nerozpravam nieto este pre nich cokolvek spravit .. a ano som malicherny
 
Kugita
2010-04-14 00:42:18+02
nicméně je třeba uvést..a to je v SK stejné jako v ČR, že práva na dílo jsou přenostitelné (tz. třeba za úplatu), no nicméně autorem je jen a výhradně tvůrce díla a to navždy!!!..autorství se nejde a ani nelze zbavit.
 
Palso
2010-04-14 01:14:36+02
inak keď už sme pri tom, zaujímavý je napríklad fakt, že v krajinách common law (napríklad USA) je autorom ten, kto sa prvý ako autor označí... čiže, ak sa niekto označí na tvojej fotke že je autor (napríklad ju zverejní k určitému dátumu pod svojim menom), tak už je jedno, že aj vieš dokázať, že autorstvo patrí tebe, za autora sa bude považovať on (preto sa robia notársky zápisnice, u nás si tiež dávajú na zlodejov pozor a dá sa urobiť úschova v autorských ochrankách)... v USA môže byť autorom napríklad i právnická organizácia, na rozdiel od kontinentálneho práva
 
Palso
2010-04-14 01:15:18+02
len menšia oprava: taká zmluva neexistuje, je to ´zmluva o vytvorení umeleckého diela a poskytnutí licencie´
 
Palso
2010-04-14 01:21:19+02
a pri poskytovaní licencie je dobré dávať si pozor aj na jej neobmedzenosť, alebo si aspoň vydupať klauzulu, že foto budete môcť použiť na vlastné prezentačné účely (do svojho katalógu na webe napríklad)... niektoré firmy a reklamky totiž idú tvrdo po tom, aby mali tie fotky úplne lukratívne aj bez toho, že by sa nimi mohol autor prezentovať, čo je za prvé svinstvo a hlúposť a za druhé nie síce príliš právne zdravé, ale robí sa to ;/
 
Imiy
2010-04-14 01:26:17+02
Ja som z PHA dostal formulár takejto zmluvy , je možné , že v týchto malých detailoch sa líšia ,pointa je
však rovnaká ...
 
Palso
2010-04-14 14:50:42+02
Nj, problém je ale ten, že AZ takúto zmluvu nepozná a tým pádom si ju neuzatvoril podľa AZ, ale pravdepodobne buď podľa občana alebo obchodu (neviem, aké mala náležitosti a aké subjekty ju uzatvárali). Čiže v prípade prúseru sa na ňu nebudú vzťahovať pravidlá AZ ale bežných zmlúv.

Teda to všetko v prípade, že zmluva naozaj nebola koncipovaná ako autorská (čo mi však podľa názvu príde trochu odveci) a prípadne sa tam aj niekde neodvolávala na AZ.
 
thrash
2011-03-05 14:26:15+01
Nechcem zakladat novu temu
-mna by zaujimalo ako je to z menom (logom) fotografa, ked si ja napr vytvorim logo napr. Xphoto studio a nechcem aby si ho niekto iny spravil - aby som mal vylucne pravo k tomu nazvu - ako sa postupuje ?

-nadviazem-ak by bolo logo co si budem davat pod foto alebo budem s tym menom riadne vystupovat na nete(vytvarnaie vlastnej reklamy a pod.) moje vlastne meno - aj tak treba nejako registrovat autorske prava ?

(u fotky mi to je jasne tam vznikaju c.r. autoamticky vytvorenim fotky )
 
Paulie
2011-03-05 15:11:37+01
príspevok od: thrash
Nechcem zakladat novu temu
-mna by zaujimalo ako je to z menom (logom) fotografa, ked si ja napr vytvorim logo napr. Xphoto studio a nechcem aby si ho niekto iny spravil - aby som mal vylucne pravo k tomu nazvu - ako sa postupuje ?

-nadviazem-ak by bolo logo co si budem davat pod foto alebo budem s tym menom riadne vystupovat na nete(vytvarnaie vlastnej reklamy a pod.) moje vlastne meno - aj tak treba nejako registrovat autorske prava ?

(u fotky mi to je jasne tam vznikaju c.r. autoamticky vytvorenim fotky )
pozri tu http://sk.wikipedia.org/wiki/Ochrann%C3%A1_zn%C3%A1mka alebo si zadaj do gúgla \"registrovaná ochranná známka\"
 
tomis.ales
2011-03-05 17:44:51+01
príspevok od: mago
Zdravim, viem, ze je to stara tema, ale prco nepridat zaujimavu skusenost.

Raz som fotil na jednej sutazi robotov. Bol som tam s kamaratom, ktory sutazil a samozrejme po sutazi som mu fotky napalil. On si ich uverejnil na stranku. O tom, ze autorom som ja tam nebolo ani zmienky, ale to mu nevycitam, neziadal som to. Lepsie je to, ze moje fotky sa objavili v slovenskom mesacniku o vede a technike pomenovanom po jednej z najmensich zatial objavenych castic :) a pod fotkou bolo uvedene meno mojho kamarata.
Mne sa toto iste stalo s fotkou z koncertu, co som fotil v jednom klube pre jeho majitela. Nakoniec som ju nasiel v casopise a k autorstvu sa tam hlasila nejaka agentura (alebo priamo ten casopis?). Pritom ostatne fotky mali svojich autorov. Pravda je, ze ked im majitel daval tu fotku ani ho nenapadlo im povedat, aby tam uviedli moje meno, alebo aspon aby tam neuvadzali cudzie meno. On trochu lutoval a ja este viac, ze som mu taku vec nepovedal. Nic to. Nabuduce uz viem co a ako. Teraz vysiel nejaky dokumentarny film a mal som tam dve fotky a na konci som uz uvedeny, takze staci sa dopredu dohodnut.
 
tomis.ales
2011-03-05 17:49:08+01
príspevok od: viazo
Ahoj, fotil som pre jedneho organizatora festival a teraz som si pozeral ci dal fotky na internet, len ma zarazila jedna vec. Pod fotografiami je uvedeny ako autor fotografii on a nie ja. ma na to pravo? stve ma to aj kvoli tomu, ze to je uz celkom vacsi festival a je to prvykrat co som nieco take fotil a chcel by som to pouzit ako svoju referenciu, lenze ak je tam uvedene jeho meno, tak mi to nikto neuveri. Uz som organizatora kontaktoval mailom no zatial mi neodpoveda ako postupovat a ci ma vobec na to pravo? Dakujem
V tvojom pripade by som urcite ziadal o okamzitu zmenu. S casopisom (ako moj pripad) uz nic nenarobis ale na webe je to otazka chvile. Nenechaj si kradnut reklamu!
A ako uz ostatny hovorili, nikdo, nikdy nema pravo vystavovat tvoje fotky pod inym menom. Neviem presne paragraf, ale v tvojom pripade je to urcite minimalne priestupok ak nie rovno trestny cin. A je hlavne v jeho zaujme to odstranit co najskor.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()